Адв. Мирослава Кръстева отговаря на вашите правни въпроси

  • 61 961
  • 420
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 192
Добър ден адв. Кръстева,
Направиха ми дентален мост от осем коронки, който освен, че няма никаква естетика, ми причинява болки и неудобство при отхапване. На първата проба мостът си беше добър, но после докторката решила, че предните ми зъби трябва да се намалят и от там идват проблемите. Докторката отрича да е настоявала за намаляване на предните зъби, но нейната колежка ми прати снимка, на която се вижда какъв е бил моста, преди да ми бъде постоянно поставен.
Платих много пари за този мост, а зъболекарката не признава вина. Мога ли да предприема легални мерки и какви?
Благодаря ви предварително.

Здравейте,

Бихте могли да имате претенция за обезщетение за неимуществени ( болка и страдание) и имуществени вреди ( платената от Вас сума), но всичко това е въпрос на конкретно доказване.
Консултирайте се с колега адвокат от Вашият град.

По- здрави и успех!

# 91
  • Мнения: 192
Здравейте! Живея в 14-сет етажен блок от 1994 г. На всеки етаж има стаичка с мивка и тръба за
сметосъбиране. Никога не се е ползвала за тази цел.С решение на общото събрание на етажната собственост е решено да се използва от живущите на етажа. Съседите я ползват като килер, а някои са я усвоили към жилищата си. Плаща се минимален наем към фонда за ремонти на ЕС. Има ли възможност тези стаички да се закупят от желаещите?
Здравейте,

Не, общите части не могат да бъдат закупувани.

По- здрави и успех!

# 92
  • Мнения: 192
Здравейте адвокат Кръстева
Живях 3 години с мъж на семейни начала.Без брак сме,нямаме общи деца.Когато се разделихме поиска да му плащам кредита,който е ва негово име като аз не съм гарант.Отделно е влязъл в имейла ми и май се опитва да ме следи.Отделно съм виждала колата пред блока ми.какво да правя.Да си обърна ли до полицията
Здравейте,

На първо време спрете да му плащате кредита.Както и си сменете паролите, за да няма достъп до Вашата кореспонденция.
Не виждам за какво да се обръщате към полицията, ако няма данни за някаква форма на насилие.

По- здрави и успех

# 93
  • Мнения: 4 180
Здравейте!
Имам питане относно болничен и отпуска. Миналата календарна година бях в болничен около 3 мес и половина и ми останаха доста дни неползвана отпуска. Сега моят работодател твърди, че сумарният годишен отпуск за миналата година трябва да бъде намален с 1/4, т.е намалява ми дните неползвана миналата година отпуска с мотива, че тъй като съм била във болнични,  времето на болничните намалява полагаемият се брой дни годишен отпуск. Има ли такова нещо?
На друг колега, с когото сме излезли по същото време в болничен, дните са пълни. Била съм и 2 мес от тази календарна година в болнични- за тази година нямам намаляване в броя. Нещо не е така.
Благодаря Ви.

# 94
  • Мнения: 192
Здравейте!
Имам питане относно болничен и отпуска. Миналата календарна година бях в болничен около 3 мес и половина и ми останаха доста дни неползвана отпуска. Сега моят работодател твърди, че сумарният годишен отпуск за миналата година трябва да бъде намален с 1/4, т.е намалява ми дните неползвана миналата година отпуска с мотива, че тъй като съм била във болнични,  времето на болничните намалява полагаемият се брой дни годишен отпуск. Има ли такова нещо?
На друг колега, с когото сме излезли по същото време в болничен, дните са пълни. Била съм и 2 мес от тази календарна година в болнични- за тази година нямам намаляване в броя. Нещо не е така.
Благодаря Ви.
Здравейте,

Не мисля, че болничният намалява полагаемият годишен отпуск. Консултирайте се все пак и със счетоводител.

По- здрави и успех!

# 95
  • Мнения: 4 180
Благодаря за бързия отговор. Бъдете здрава и Вие.

# 96
  • Мнения: 17
Здравейте!

Запознати ли сте с това дали някой може да идва до дома на лице в болничен с режим "домашен-амбулаторен" и да проверява дали болния си е у дома?

Знам че работодател може да оспори болничен, но има ли право и да идва до дома на служителя и да го проверява?

НОИ или някоя друга институция имат ли право и те да проверяват болните дали да си вкъщи?

Благодаря ви много предварително!

Последна редакция: пт, 08 апр 2022, 23:40 от StrawberryPie

# 97
  • Мнения: 938
Здравейте! Бившият ми съпруг не обслужва кредита си.Аз живея с двете ни деца в негов апартамент,с право на ползване съм до навършване на пълнолетие.Не притежавам нищо освен един автомобил.Въпросът ми е може ли банката да ми вземе автомобила,тъй като съм съдлъжник по договора с банката.?В съдебното решение за развода аз отпадам като съдлъжник,но банката не зачита този факт.Благодаря!

# 98
  • Мнения: 1
Здравейте адв. Кръстева. Бих искала да ви запозная с моя проблем, а той е свързан с бащата на детето ми. Нямам брак с него детето ми е на 3 г.   с въпросния човек не живея повече от 2 години и половина. Причината по която аз вече не живея с него са употреба на наркотици и алкохол от негова страна. Физическа аресия спрямо мен не е имало, а с само тормоз и заплахи, че ще ми вземе детето. За тези 2,5 години той е взимал детето от яслата, а в последствие и от градината може би 4 пъти месечно, но е имало и периоди когато с месеци не се е обаждал. Не плаща издръжка и не дава никакви други пари за детето. До момента е платил само 2 пъти таксата за градината. Притесненията са ми относно случките напоследък. Иска детето ми да започне да нощува в  апартамента в които живее за по няколко дни. А там той живее с друга жена, която има 8 годишен син от друг мъж. А той има и  развод  и 2 деца които не вижда често. Заплашва ме, че ако не му давам детето ще ме осъди и ще ми го вземе, защото познавал много  хора в съдебната система. Аз не искам издръжка, просто  искам на този нарко зависим човек да му бъдат отнети родителските му права върху моето дете. Защото освен да е признал детето друго за него не е направил.

# 99
  • Мнения: 17
Работя в голяма фирма с много офиси в страната. Офиса в който работя ще бъде затворен в идните дни,но фирмата функционира без проблем. Аз съм бремнна в 5 ти месец и съм в болничен. Мога ли да очаквам обрат в ситуацията,повикване,прекратяване на болничния,съкращение. Мога ли спокойна да премина от болничен към майчинство . Какви са правата ми.
Очакванията ми са,че от болничния ще премина в майчинство и ще бъда зачислена като бройка в друг офис в страната фиктивно,където и след майчинството би трябвало да ми бъде предложено място. Очакванията също са,че нямат основание да ме съкратят. Разчитам на Вашия отговор.

# 100
  • Мнения: 12
Здравейте, Адв. Кръстева ( предварително се извинявам за дългият разказ, който е доста сложен)

Наскоро разбрах(преди седмица) , че дядо ми, който лично не познавам е починал, вследствие баба ми останала жива и съм пряк наследник на имот.
Намират ме някакви стари семейни приятели на баба ми и дядо ми който ми споделят, че след смъртта на дядото, неговите племенници се грижели за баба ми, докато са я гледали изтеглили са удостоверение за наследници, явно са останали разочаровани, като са разбрали че не са наследници както са очаквали. ( изглежда, че племенниците на дядо ми и баба ми не са знаели за моето съществуване). Изостави ли са я, но са задържали Нотариалният акт за къщата в себе си. Намесва се друга жена, - представя се като стар семеен приятел, която решава да вземе баба ми при себе си и да я гледа. Разбира за мен, като пряк наследник и старателно е проучила къде се намирам за да разговаряме по телефона за баба ми, по разговора разбирам че тя е Твърдо против баба ми да разбере за мен, че съм жив и я търся.
Предлага ми да се срещне с мен (уж на приятелски разговор, на четири очи, като не е съгласна баба ми да присъства на този разговор, нито моята майка) най-вероятно защото съм на на 22г.(момче) и ме мисли за глупав за да вземе имотът който ми се полага. Тя самата не знам как и с какво позволение се е ровила в документации за имота, като казва, че баба ми притежава 75%, а аз 25% от него.
Пропуснах да кажа че също че тя е наясно, че баща ми е осиновен, излъга ме като ми каза че знае как е бил починал, опитва се по телефона да ме убеди че камо ли не баща ми има вероятност да не ми е баща, също така се изказа, че се консултирала с адвокат ( разбира се казва го увъртяно)
Общо казано Пълна маниполаторка, въпросите ми са:
1. Има ли право тази жена, която е приютила баба ми, представяща се като стар семеен приятел да я държи при себе си и да крие от нея, настоятелно да отказва да ѝ каже за моето съществуване и за това че я търся.
2. Моите братовчеди са задържали документ Нотариален акт на къщата, който реално не им принадлежи.
3. Жената която е взела баба ми, се рови в документи за имот, и разглежда проце тите.
Какво да правя, след като извадя документ за наследници.
Има ли изобщо смисъл да Моля жената която се опитва да открадне имотът да пусне баба ми Поне за разговор с нея.
( разбрах че тази жена е брокер, не знам дали е от голямо значение).

# 101
  • Мнения: 4 180
Здравейте!
Имам питане относно болничен и отпуска. Миналата календарна година бях в болничен около 3 мес и половина и ми останаха доста дни неползвана отпуска. Сега моят работодател твърди, че сумарният годишен отпуск за миналата година трябва да бъде намален с 1/4, т.е намалява ми дните неползвана миналата година отпуска с мотива, че тъй като съм била във болнични,  времето на болничните намалява полагаемият се брой дни годишен отпуск. Има ли такова нещо?
На друг колега, с когото сме излезли по същото време в болничен, дните са пълни. Била съм и 2 мес от тази календарна година в болнични- за тази година нямам намаляване в броя. Нещо не е така.
Благодаря Ви.
Здравейте,

Не мисля, че болничният намалява полагаемият годишен отпуск. Консултирайте се все пак и със счетоводител.

По- здрави и успех!
По описания казус получих следното разсъждение от личен състав: тъй като имаме 12 дни допълнителен платен годишен отпуск за работа в неблагоприятни условия, то на месец се получава х1 ден допълнителен такъв. Била съм пълни 3 мес болничен + 1 месец, в който имам точно половината работни дни болничен /ковид/. Според тях тъй като не съм била на работа в "неблагоприятни условия" 4 мес, платеният ми годишен отпуск се намалява с 4 дни.

# 102
  • Мнения: 168
Здравейте, адв. Кръстева,
В предишен пост Ви писах, че съм дарена безвъзмездно по документ на 1/2 от имот, като баба ми е с запазено пожизнено право на ползване, в нета прочетох това.......истина ли е?

2. Ако е истина бих ли могла партидите за вода, ток да прехвърля на мое име и без това аз плащам?

3. Бих ли могла в същия този имот да разположа преместваем търговски обект и ползвателя да се облагодетелства с наем за него, необходимо ли е съгласието на другия съсобственик?

Благодаря!

# 103
  • Мнения: 11
Здравейте!
Майка ми има дял от наследствена вила в планината заедно с баба ми и вуйчо ми. Баба ми иска да прехвърли вилата на майка ми, но имаме притеснения, че имота има ипотека. Възможно ли е да се прехвърли документално, без да разберем дали е ипотекиран, следователно ипотеката да се прехвърли на името на майка ми, или по време на самия процес, ще бъдем предупредени?

# 104
  • Мнения: 32
Здравейте!С мъжа ми сме разделени от 5 години.Живеехме в моя дом ,заедно с родителите ми.Имаме дете на 13г ,осиновено.След раздялата детето живее с мен и аз се грижа за него. Баща не полага никакви грижи за детето,само понякога малка парична сума.Детето посещава домът му много рядко,няма желания поради недобри отношения.Моля да ми разясните ,при наличие на 5 годишна фактическа раздяла,как най -бързо и безболезнено, може да бъде получен развод?Благодаря за отделеното време и внимание!

Общи условия

Активация на акаунт