Интериорен и екстериорен дизайн по аматьорски - тема 76

  • 45 726
  • 752
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 8 074
И аз съм съгласна, че мебелите трябва да се на пасват на предметите. Единствено така може да се въведе удобство и ред.

Никак не съм съгласна обаче за масата. Какво по-красиво в една огромна стая, от една просторна трапезна маса, където всеки седи удобно?
Скрит текст:
Трапезата маса е централно място в една къща и там се събира семейството, или хората сядат, като имат да си говорят нещо важно. Стандарта при трапезните маси за четирима е 160/90 - всичко останало се води малко. Никаква идея как седят 5 човека на маса 120, аз се притеснявам че не мога да си позволя маса над 140 до 150 в мъничката кухня - и то моята ще е като част от кухненския плот. Но съфорумката може да си позволи красива трапеза, защо малка маса в голяма стая, защо до стената?
Като начало - стаята не е трапезария, че масата да заема централно място и около нея да е празно пространство, а е многофункционална стая - хол с кухня и място за хранене.
Спокойно, 5 човека се събират спокойно за хранене с място от масата 60х40 Simple Smile а и в хранене прекарваме заедно общо около 1.5-2ч дневно, за разлика от "циркулирането" в дневната и кухнята, които в почивни дни са по около 16ч.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 10:31 от peneva_a

# 46
  • Мнения: 9 777

Никак не съм съгласна обаче за масата. Какво по-красиво в една огромна стая, от една просторна трапезна маса, където всеки седи удобно? Трапезата маса е централно място в една къща и там се събира семейството, или хората сядат, като имат да си говорят нещо важно.

За мен най-красиво в една огромна стая - хол или дневна, е един огромен диван/2 дивана + кресла, ако има възможност, дори на отделни кътове за сядане. Чисто визуално бих предпочела при варианта кухньохол (преобладаващ в момента) кухненската част и масата да са сбутани максимално някъде, да не заемат половината или повече от половината пространство. За съжаление, масовите жилища са с малки кухньохолове, които не дават големи възможности за желаното от мен разпределение.
Ние поне на масата сядаме само за да се нахраним. Няма стол, който да ми е толкова удобен, колкото диван/кресло.

# 47
  • Мнения: 294
Здравейте!
Бихте ли предложили разумно разположение на мебели(диван и маса) в тази стая, като за кухненският кът съм в размисъл как ще е практично и удобно.( по ехемата вратата в кривината я няма)
Скрит текст:

*ще се радвам и за препоръка на програми/приложения, с които мога да си направя примерна скица и разпределение.

# 48
  • Мнения: 40 892
Много зависи и как ще се ползва голямата маса. Ние например 90% от времето сме си само двамата и за това време се храним на маса-плот (маса от технически камък, продължение на кухнята). Ми супер удобно, практично, лесно ни е. Да не говорим за чистенето - каквото и да покапе се забърсва и край. Не е като дъбовата маса. За разлика от повечето плотове седим един срещу друг, а не един до друг.
И по този случай масата е допряна до стената, намира се между кухнята и дивана и не пречи изобщо на минаването. За мен е много практично. Но за семейство с деца си трябва голяма маса на удобно за сервиране и отсервиране място. И пак да не пречи през останалото време.

От показаните варианти са мен най-практичен е този:



Горе долу е като при нас, но ние имаме и тази плот-маса допълнително (става П-образна кухня). И масата може съвсем да се допре до стената.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 10:45 от Черна станция

# 49
  • София/Варна
  • Мнения: 1 428
Ако онова в ъгъла е радиатора за стаята, може би този вариант е по-добър, а и така може да се събере доста голям диван.

# 50
  • Мнения: 22 865
На peneva варианта най-много ми допада, това бих направила и аз.
Не бих отделяла кухнята с бар плот, после ще трябва да се заобикаля да се стига до масата.

# 51
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Огромната маса е абсурд в толкова малко пространство, а и като седнеш на дивана и гледаш отдолу-нагоре нещо такова високо и дълго ще е доста затапващо, холовата част май няма и 5х4м. Диванче залепено за кухнята също не мисля че е добра идея, предвид непосредствения шум, мен поне ще ме дразни някой да ми тропа вилици и чинии зад главата докато гледам тв или чета. На картинка изглежда доста добре, но на практика е различно ¯\_(ツ)_/¯

# 52
  • sofia
  • Мнения: 2 259
Здравейте,
Не знам тук ли е точната тема, но моля запрепоръка за майстор електро за София - за добавяне на контакти и изводи за осветление в апартамент ново строителство. Моля за изпитани от вас лично хора. Може и на лично да ми пишете, за да не спамим тук.

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 14:30 от truetrue

# 53
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 704
Тру тру, за кой град питаш?

# 54
  • sofia
  • Мнения: 2 259
За София

Тру тру, за кой град питаш?

# 55
  • Варна
  • Мнения: 4
Здравейте отново!
Не очаквах да се включат толкова много хора с мнение, за което благодаря. Няма да цитирам всеки един коментар, а ще се опитам да вляза в по-дълбоко обяснение за желанията ни.
Първото важно, което искам да спомена е че няма да има врата между антрето (14кв) и дневната. Идеята ни е да се създава усещане за по-голямо пространство.

Второто по ред: първоначалната ни идея беше да имаме среден плот, но предвид разиграните варианти установихме, че това не е удачно за големината и формата на стаята. Г-образна кухня е последният (не невъзможен) вариант, което води до това, че на този етап се опитваме да нагодим една П-образна кухня с останалото обзавеждане. Имам идея да се сложат 2 бар стола до входа като съответната част от кухнята да бъде нещо средно между бар и плот за работа (ще прекача снимка). Тук обаче ме притеснява дали няма да убием този ефект, който същност се опитвам да постигнем за пространство.
 
 

Третото спомена от вас е относно масата. Аз лично си представях маса 90/180 и трудно бихме направили компромис с това. Както беше споменала някоя от вас, ние също мислим, че масата е доста важна част и бихме акцентирали върху нея (като тук имам предвид, да се вземе хубава и скъпа маса). Важно в случаят е това, че искаме масата да си има определено място, основно заради това, че върху нея, ще бъде разположено осветително тяло. От това следва, че варианти тя да е в една позиция при ежедневно ползване и преместване, когато имаме гости, са по скоро неподходящи. Съгласен съм с вас, колкото и да искаме да акцентираме върху хубава маса, не бихме я сложили на естествената пътека водеща от входа на стаята до дивана например.

И не на последно място, ще прикача снимка на идеята ни за дългата стена. В размисъл сме дали всичките ни идеи са осъществими и съответно дали няма да препълним пространството.






На мястото, което е споменато, че ще остане празно идеята ми е да се сложи картина/и. Но да се разширява кухнята натам не ми допада като идея. Обмислихме идеята и да преместим масата за хранене до прозореца, но това да се сервира минавайки през цялата дневна не ни хареса.

# 56
  • Street of Dreams
  • Мнения: 13 470
Първата идея е чудесна - предпоследната снимка.

Докато гледах чертежите си мислех кухнята да е в средата и масата до прозореца , но това е нестандартно и сложно решение (всичките ми са такива) 😆

Задължително точно над масата един красив пендел ❤️

# 57
  • Мнения: 1 621
от_А_до_Я , ако нямате врата към антрето аз бих махнала късата стеничка към антрето. Така ще има повече пространство за минаване, ако сложиш бар столове.

# 58
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 061
Хубав барплот, но се замисли кога ще го ползвате. Обикновено е полезен когато кухнята е отделно помещение, да седне милото да ти гука докато готвиш и да чукнете по една чаша вино. Обаче у вас само като се обърнеш и зад стола на бара ще се бутнеш в стола на трапезната маса и ще си имате по три стола на човек, които така и така ще стоят празни повечето време защото вероятно ще си седите най-вече на дивана. А някой ще трябва и да чисти. И ако мислиш че тая кухня ще остане така празна след като се нанесете... Натурията тепърва започва. Не забравяй че тия картинки изглеждат добре защото виждаш само част от помещението, без останалия "склад" с другите три дузини джунджурийки.

При първия вариянт от новите като отвориш хладилника едва ли не ще се удря в ъгъла на масата. Помещението видяхте ли го на място? Най-добре идете там с една кутия лего, отмерете къде ще са мебелите, сложете по един маркер да се ориентирате за разстояния на място.

# 59
  • Мнения: 2 325
От А до Я, прекрасни са ви идеите, но  на снимките които сте приложили около мебелите има доста пространство и въздух, високи тавани. При вас по скица квадратурата е 28кв.м. в които ще трябва да съберете всичко и имам чувството, че кътовете ще са сбити един в друг.
Относно размера на масата- една масивна трапезна маса изисква и масивни столове ( при ширина на помещението 4,17- 1,80 маса, остават по 1,20 от двете страни за столове до стената и оптически ще изглежда, че трапезния кът ще е от стена до стена при тези размери) , от там дивана също оптически трябва да е с по- масивни габарити, защото ще се губи на фона на масата със столовете. Според мен ако единият кът е огромен, а друг миниатюрен ще се изгуби симетрията.
Идеите са прекрасни и дано успеете да ги приложите в жилището. Успех!

Последна редакция: ср, 05 яну 2022, 17:06 от щастлива мама

Общи условия

Активация на акаунт