Как се става кръстник (кум) на сватба?

  • 14 298
  • 34
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 400
А! Ами децата? Булката ли си избираше шаферките, че не се сещам... При нас - малката щерка на кумовете беше облечена като шаферка  newsm78 newsm78

# 16
  • Мнения: 4 202
Всичко е до договорка с младоженците, първо тях попитай, а и зависи от традициите на съответния край.
Ние сме кумували 2 пъти и дори не са идвали да ни взимат, а ние ходихме в дома на младоженеца.
Първият път защото бяхме във Варна и нашия дом там сме го дали под наем, а втория, защото правихме ремонт у дома и гостите трябваше да ги каним да сядат на торбите с цимент и пакети с ламинат и теракот  Mr. Green
Подаръци не сме искали да ни правят младоженците, това аз лично не го харесвам като "традиция" ако изобщо е някаква традиция.
Относно хорАта и надиграването, аз не умея да играя хора, а и не ме влече някак си и младоженците го знаеха и не настояваха.

# 17
  • Мнения: 497
6. Играе се кумуво хоро, което се води от кума
Какво е това кумуво хоро?? Ами кума като е с два леви крака? Как ще стане това с ръчениците и кумувото хоро? Ами речта? Може ли кумата да го замести, че не е от най- приказливите? Ако го оставя сам ще каже сигурно само - Добре дошли! Наздраве! Laughing Laughing Laughing Mr. Green. Притеснителен е човека  Blush

Ами кумовото хоро е право хоро, пък и може там откъдето си да не етрадиция, научи го поне на право хоро  Mr. Green

Относно шаферите не съм запозната, при нас нямаше, пък и не е задължително  Thinking да има
Това за ръченицата мисля, че го има в цяла Б-я, така че и там ще трябва да се включите. Laughing
Речта си е за кума, помогни да като предварително си научи думички, пък и даже само наздраве и горчиво да каже, никой няма да го убие hahaha

# 18
  • Мнения: 1 289
Какво е това кумуво хоро?? Ами кума като е с два леви крака? Как ще стане това с ръчениците и кумувото хоро? Ами речта? Може ли кумата да го замести, че не е от най- приказливите? Ако го оставя сам ще каже сигурно само - Добре дошли! Наздраве! Laughing Laughing Laughing Mr. Green. Притеснителен е човека  Blush



Ами ще тренира кума-няма да се излага,я!!! И моя мъж ми е интересно как ще държи речи  hahaha или да играе ръченица.На нашата сватба ми беше много смешен на ръченицата,а хоро играе в някакъв негов такт и не се съобразява с останалото хоро как се играе. Joy
Нашия кум  каза:"Ами...добре дошли....да са живи издрави..да имат много деца ... и подобни ". hahaha Малко са мъжете,който държат речи,всеки кум си ги нагажда каквото му дойде наум в момента.
Кума ми на рученицата само се местеше от крак на крак,но кумата обра точките.

# 19
  • Мнения: 1 289
А! Ами децата? Булката ли си избираше шаферките, че не се сещам... При нас - малката щерка на кумовете беше облечена като шаферка  newsm78 newsm78


При нас нямаше шаферки....Само брат ми и на мъжа ми една братовчедка бяха официалните шафери и те играха с кумовете и закичваха гостите.

# 20
  • Мнения: 9 865
Кръстник на дете - може би... newsm78
На сватба - кум и кума! Wink

В някои краища на България наистина кумовете се наричат кръстници и това идва от факта, че в народните обичаи задължително е било кумовете да са и кръстници на децата от брака. Учила съм го по Антробология и фолклористика Wink Hug

# 21
  • Варна
  • Мнения: 567
Най-добре се разберете с младоженците, за да няма после сърдити.
На нашата сватба кумата ми купи букета и ми сложи булото вкъщи. Никой не е канил гости вкъщи. Кумовете ни тогава живееха другаде и вечерта преди сватбата спаха с мъжа ми в свекърите. После ме взеха само те тримата от нас, никакви софри, никакви хора (само гримьорката).
В ритуалния дом, вървяха до нас и се подписаха.
В църквата държаха свещите, а кумът разменя църковните корони на младоженците.
В ресторанта кумът държа кратичко слово, после бяха след нас като минахме за поздравленията.
Кумово, булчинско и т.н. хора и ръченици се уговарят предварително с водещия от младоженците.  Аз държах да няма надигравания с петли (за кума), торти (за кумата) и др.
Подаръци в деня на самата сватба не сме си разменяли. Но предварително се бяхме разбрали кой какво иска и като намерихме време отидохме по магазините.
Аз искам кумата да е кръстница на дъщеря ми, но не заради традицията, а защото сме много близки.

Последна редакция: вт, 07 ное 2006, 13:46 от dedi

# 22
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Повече информация можеш да получиш в някой по-специализиран форум - аз се подвизавам от доста време ТУК.

# 23
  • Мнения: 1 108
Ние ставах ме преди месец кръстници.С всичките му традиции.Ето така беше при нас:
Разменя те си подаръци - примерно определяте някаква сума.
По-принцип кумата купува букета,булото,ръкавиците,чантата за булката (при нас те си ги купиха)
А аз само купих кошничките/късметчетата които се хвърлят над младоженците когато излизат от ритуалната зала.
Предварително трябва да са ти донесеви - чантата ,ръкавиците,булото ,букета на булката.Е букета може и в деня на сватбата да ти го донесат-при нас беше така.
А сега накратко как протича сватбения ден:
1. Младоженеца тръгва
2. Отива при кумовете, те са се подготвили почерпка за гостите.Моята почерпка беше -
3. Отиват в булката, кумата носи букета,/булото,чантата,ръкавиците- трябва предварително да са опаковани в някакъв поднос и с целуфан - по-красиво изглеждат/ на булката.Кръстницата влиза първа при булката ,докато младоженеца и кръстника с дружни усилия се потят на вратата.
Кръстницата забулва булката три пъти - самата булка трябва два пъти да отхвърля булото и на третият път да го приема.Също кръстницата и слага ръкавиците ,подава и чантата и накрая букета.Вече готови чакат да влезе младоженеца.
4. Ритуална зала, църква
5. Ресторант - като седнете кръстника и кръстницата първи поздравяват младоженците, вдига се тост, т.е. трябва да има подготвена реч.Кръстницата може и да не казва нищо но и тя е хубаво да е при кръстника.
6. Играе се кумуво хоро, което се води от кума
7. Играта - играе се с пита и петел на кума, и с торта на кумата, за които те играят и дават пари, за да си ги откупят
8. Когато младоженците минават да събират подаръците и кумувете вървят с тях/Тук може и да не тръгват с тях - зависи по тяхна преценка.
Горе-долу това са основните задължения на кумовте. Всичко е както се разберете. Но вие сте неотлъчно да младите.
Ако се сетиш още нещо питай  Hug
Аз само допълних това което беше писала вече e v g e n i a

# 24
  • Мнения: 1 108
Забравих само да напиша ,че когато младоженеца идва в кръстниците да ги вземат - той е с бутилка червено вино или бъклица и там той ви кани официално да станете кръстници.Кръстника трябва да помисли, да обмисли предложението и да реши дали ще става или не /това разбира се е за пред гостите и камерата/.
Ние си размених ме подаръците в къщата на кръстниците и младоженците ги оставиха при нас и след сватбата дойдоха да си ги вземат

# 25
  • Мнения: 141
Значи кумовете ходят насам, отивам натам, носят вино, играяти т.н. Това няма да има край, ако я караме така и ограничим нещата само до забиране, речи и ръченици.
Ролята на кума (свидетеля) не е малка, освен това има и отговорност. Кума е някакъв вид гарант за бъдещия съвместен живот. Затова написах "свидетел". Да свидетелства, че тия двамата млади ще ги бъде като семейство. Отговорността се съдържа още и в това, че кумът има пълното право да се намеси в живота на семейството, ако забележи, че нещо не върви както трябва. Примерно, ако кумеца почне да се прибира късно, безпричинно развеселен, кумът да поговори с него, да му обърне внимание, че вече не е волен ерген в Студентски град, а че има отговорности, вече е съпруг, вероятно и баща, и затова трябва да се държи подобаващо. Това е пример, да не решите че засяга някого конкретно. Сега обикновено кумуват мъж и жена. Желателно е да са семейни, защото все пак ще стават гаранти за семейство.
Другите неща - пити, баници, печени прасета и т.н. се решават конкретно според традицията, кой от къде е и не на последно място, какво ще наложи родата. Това за родата обикновено е най-здравия аргумент.

# 26
  • Мнения: 769
Във Варна кръстник/ца се казва на кум/ата и на сватба и на кръщене.

Как се става - няма строги правила.. може да са двойка, може и да не се познават (нашите кумове се запознаха на сватбата ни)..
Аз поканих много близка приятелка за кума, а мъжът ми - братовчед си. Всеки от тях беше свободен да поеме колкото иска ролята си. За мен беше важно на хората да им е приятно и забавно и да не чувстват задължението да правят нещо..

Всеки прави обичаите, които му харесват - поканване на кумове, вземането им в деня на сватбата, речи (пожелания) на тържеството, водене на хоро.. такива неща..

Обикновено се подарява нещо на кумовете за спомен от сватбата. Ние им подарихме предмети, гравирани с датата и символите ни.

Виждам, че е написано по-горе - при желание кумата купува букета, булото, хвърля късмети..

Най-добре е да се говори със самите младоженци какво и доколко искат да се разпостират и спазват традициите..

# 27
  • Мнения: 82
Аз когато бях кума моята 4 годишна дъщеря беше шаферка.

# 28
  • Мнения: 82
Бяхме кумове преди 1 месец на голяма сватба със голяма част от традициите. Относно надиграването за пилето и тортата, водещия ни посъветва, когато излязат шаферите, ние да си вземем по един стол и питие и да си поседнем. Когато те се поомориха ние станахме и с малко пари си взехме пилето и тортата.

# 29
  • Мнения: 1 400
Бяхме кумове преди 1 месец на голяма сватба със голяма част от традициите. Относно надиграването за пилето и тортата, водещия ни посъветва, когато излязат шаферите, ние да си вземем по един стол и питие и да си поседнем. Когато те се поомориха ние станахме и с малко пари си взехме пилето и тортата.

Много хитро сте минали - браво!  smile3521 Мисля да се възползвам от съвета, че и без това както споменах кумеца е с два леви от към хорцата  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт