Да пусна ли детето си на море?

  • 7 708
  • 161
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 46 511
Интересно пък хората от малките населени места, които си пращат децата да учат в града или в по-голям град средно образование, което на колко години започва ? - как пък ги пускат да живеят на квартира? Е, вероятно има и такива, които ги лишават от образование, по същите съображеия - да не му стане нещо на детето...
Всички такива деца, които познавам са били или на общежития към училището, или в квартира с хазаи, които докладват на родителите, ако детето не се прибира навреме и забележат нещо притеснително.

Не става дума за ограничаване, а за спазване на законите. На тази възраст нямат право да правят много неща без придружител. Не може да сключи договор за наем. Не може да е навън след 22 ч. Не може да посещава определени места и т.н. Отговорността дали детето ми ги спазва е моя. Няма как да я прехвърля на хора, които не познавам и даже не съм убедена, че ще са там, за да я поемат.

# 31
  • София
  • Мнения: 12 006
Всички такива деца, които познавам са били или на общежития към училището, или в квартира с хазаи, които докладват на родителите, ако детето не се прибира навреме и забележат нещо притеснително.

Не става дума за ограничаване, а за спазване на законите. На тази възраст нямат право да правят много неща без придружител. Не може да сключи договор за наем. Не може да е навън след 22 ч. Не може да посещава определени места и т.н. Отговорността дали детето ми ги спазва е моя. Няма как да я прехвърля на хора, които не познавам и даже не съм убедена, че ще са там, за да я поемат.
Наистина ли хазаите стоят вечер с тефтерчето и записват кой кога се е прибрал и докладват? По мое време не беше така или поне не съм разбрала за такива. В общежитията кой ги наблюдава всичките учащи се?
А в конкретния казус кой реши, че вечер 16 годишни ще запиват по барове и дискотеки? Родителите, които ще са с тях дали ще ги пуснат - съмнявам се. И друго - нямаше ли изискване за над 18г. за нощни заведения? Или смятате че въросните родители ( които ще са с тях) ще ги поведат за ръчичка всяка вечер в различна дискотека?

# 32
  • Мнения: 2 749
Моята я пуснах на 17. Имах си притеснения, но то и на 30 да станат, пак ще се притеснявам в определени ситуации. Но и аз си познавам детето.

# 33
  • Мнения: 46 511
Afrodita, всички деца, които познавам и са учили в друг град ги стягаха даже повече от някои, които си живееха с родителите.
В дискотеките и нощните заведения често нарушават правилата и пускат непълнолетни, не бих разчитала на тях. Да не говорим, че има и такива на плажа, там всеки може да се присъедини.

Цитат
Родителите, които ще са с тях дали ще ги пуснат - съмнявам се.
Има родители, които са за дискотеките на 16. Като не познавам тези, няма как да знам какво биха или не била позволили. Пък и щом тези родители могат да са там, защо да е странно и ние да бъдем?

# 34
  • Мнения: 2 489
Вие сериозно ли мислите, че чужди хора биха отговаряли за чужди деца и то тинейджъри?! (изключвам много близки роднини, защото тук случая явно не е такъв).

# 35
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Ама сериозно ли вярвате на някакво мъгляво обещание, че хора, на които изобщо не сте им виждали очите, ще наглеждат децата?! Ще наглеждат, не ще се грижат. Аз лично го схващам като да хвърлят едно око. И ако тийновете бетонират една обща версия как родителите им са навити те да ходят по кръчми нощес иначе изобщо не биха ги пуснали на море, ония наглеждащите нищо не могат да направят. Изобщо не залагайте на тях. Те са вкарани в картинката само за да се убедят другите родители да пуснат децата.

# 36
  • София
  • Мнения: 13 105
Големите ни дъщери съм ги пускала на море само след 16-17-годишна възраст. Но престоят им беше в наш апартамент. Отиваха те двете и двете им братовчедки, едната от които е 8 г. по-голяма и беше отговорна за тях. Двете баби също имат летни жилища наблизо и ги наблюдаваха, както и моя леля. Не са били с чужди хора, нито с компания, а си бяха само те. Изкарваха по цял месец сами, че и по-дълго. Познавам си децата от една страна и винаги съм им имала доверие. От друга страна градчето също го познавам и комшиите. Притеснявах се от летовниците, но пък точно около нас мястото е спокойно.
Не знам дали бих пуснала дете с непознати хора. По-вероятно е да не.
След 2-3 г. предстои и третата да я пращам сама, но за нея не знам дали ще е по същия начин. Тя е друг характер и нямаме много близки деца на нейната възраст. Но за сметка на това тя държи след 10-ти клас да кандидатства в чужбина, което ще е точно въпросната 16-17-годишна възраст, а сестрите й от 19-годишни учат и живеят в чужбина, което не е голяма разлика в годините.

Последна редакция: пн, 03 яну 2022, 22:26 от Fever Ray

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Интересно, хората какви представи имат за отговорността! Няма как чужд човек или роднина от типа млад човек, да е отговорен за пубери. Просто няма как да стане това, защото само родителите могат да са отговорни. Евентуално баба и дядо също, леля/чичо, но и там е под въпрос. Права и отговорности не се делегират, особено отговарянето за пубери.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 36 601
Да не говорим, че нормален човек едва ли би се нагърбил с тая задача доброволно.

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Нормален човек ще знае, че няма как друг човек да отговаря за пубера му и изобщо няма да го пуска този пубер непълнолетен, а ще си го води сам да си го пази.

# 40
  • София
  • Мнения: 13 105
Т.е. до пълнолетие детето трябва да е лепнато само за мама и тати, независимо за какво става дума?
Явно се приема, че пуберите задължително се чудят как да предадат доверието на родителите си,ако за секунда се отпусне каишът?

# 41
  • София
  • Мнения: 62 595
Ако стане беля, тогава можеш да обясняваш за лепването за мама и тати и кой каква отговорност носи. Нещата изглеждат нормални, докато не стане така, че започне да се търси кой е отговорен, защо този пубер е бил там и къде са бляли родителите.

# 42
  • Мнения: 46 511
Т.е. до пълнолетие детето трябва да е лепнато само за мама и тати, независимо за какво става дума?
Ние я пускаме с роднини (баби/дядовци и сестрите на мъжа ми, включително в чужбина). Пускаме я и със семейството на най-добрата ѝ приятелка, което също познаваме и сме близки, както и с учители на разни екскурзии. Имаме доверие на детето, че ще се държи прилично, имаме доверие и на тях, че няма да я поставят в опасна ситуация.
С непознати деца и родители, не. Няма как да знам какво мога да очаквам от тях.

# 43
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лятото съм на морето. Дъщеря ми сега е на 16, но през последните две-три години идва с приятелки при мен. В друг апартамент са, но аз отговарям за тях. Познавам приятелките, познавам и повечето от компанията от местните. Постоянно си звъним къде се намират. Досега не е имало недоразумения. Когато кажа час - прибират се точно. Но и моето, и другите деца са отговорни и разумни, пътували са много пъти с нас и плавно са преминали към самостоятелност. Все пак ми е по-спокойно, когато съм там. Тази година през лятото вероятно пак ще дойдат.

# 44
  • Мнения: 10 993
Мен би ме било страх да не се удавят, а не от секс, пиене и пушене, щото тези неща и в София се случват...то никой не стои 24/7 до 16 годишния тинейджър...
Сега моите са момчета, буйни и точно от Черно море с мъртвото вълнение ме е страх...

Общи условия

Активация на акаунт