Нашите цветя - обща тема 13

  • 30 898
  • 750
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 3 549
Не съм съгласна за без поливките. Клюмват листата, съхнат стъблата. На две седмици по малко вода си имат нужда.
Ако са на топло и имат листа, да. Но ако са орязани, трябва на хладно и без вода. Новата вчера ѝ сипах в паничката и веднага я дръпна, много беше засушена, а има пъпки.  А плумериите не са поливани от два месеца и няма да бъдат докато не видя наченки на нови листа. Две от бугитата ми са зелени, че и цъфтящи, но са на открито и поемат влага от дъждовете. Третото е на голи пръчки и е под козирка. Стефанотис и жасмин са оставени на дъждовете и те. Поливам само палмите и хибито. Но рядко, като се сетя. Влагата е много при мен. Стайните изобщо не засъхват. Но поне слънчице има в изобилие дори и през зимата.
Аз сега съм в чуденка с едни поникнали от семена финикови палми. Над 30 са, ще се разоря саксии да им купувам. Не очаквах 100% кълняемост и си търся спонсор. Не знам и как ще им разделям корените, че доста нагъсто ги наслагах. Над 10см са вече. ММ ме бъзика да съм ги продавала щото и с водата ще ме вкарат в преразход лятото. Joy

# 106
  • Мнения: 3 771
Ей тази красавица е от костилка. Свекърва ми, лека й пръст, ги беше завъдила. Още една имам. Лятото са вън. Зимата ги привързвам и прибирам. Опасни са, че много остри листа имат.

# 107
  • Мнения: 3 549
Наистина е красива. Колко е годишна?

# 108
  • Мнения: X
Аз в България гледах много финикови палми от костилки. Важното е да са в дълбока саксия.

# 109
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Здравейте,

детето гледа кактуси и днес забеляза, че едниният е започнал да увяхва, а по него има черни малки вредители (не знам как да ги нарека). Може ли да ме упътите как да ги премахна. Благодаря!

Виждат се по-добре на големия кактус към корена.
Скрит текст:

# 110
  • Мнения: 5 379
Ако са бързоподвижни може да са трипси, ако са бавни - някакви листни въшки може би. Не мога да преценя от снимката. Отдели го от другите цветя. В темата за орхидеите точно днес много подробно обясниха как се трепят трипси, погледни там.

Момичета, как завъждате финикови палми? Направо да слагам костилката в саксия, или има нещо по-специално?

# 111
  • Мнения: 6 150
Освен бубите изглежда и удавен.
На моето Коледниче /не Тенксгивънчето/ пък нещо му омекнаха листата и се посбръчкаха. Какво иска пък сега? Нито го преполивам, нито го оставям бедстващо. Освен да го пече и да му е топло ... вече се изчерпах.

# 112
  • пустинята Гоби
  • Мнения: 7 283
Сега го полях, че беше изсъхнал, затова е мокър. Точно на трипси ми приличат бубите, благодаря. Много съм зле със стайните цветя, само кактуси оцеляват вкъщи и един лимон крепя, дано да оцелее до пролетта.

# 113
  • Мнения: 4 582
Намерих си това из нета - за водата и кактусите/сукулентите:
Скрит текст:






# 114
  • Мнения: 3 549
Флокс, направо в почвата семките от палми. Аз просто ги напусках. Надявах се да поникнат десетина, да оцелеят 2-3 при разсаждането, а те напълниха саксията. И понеже знам, че трябват дълбоки саксии се чудя откъде да се снабдя с голямо количество без пари. Simple Smile

Ето я и розовата дипладения. Ще се оглеждам и за жълта.


Със сигурност тази пролет ще съкратя бройките на петунии, винки и едногодишни. По една, две за цвят само ще взема.

# 115
  • Мнения: X

Момичета, как завъждате финикови палми? Направо да слагам костилката в саксия, или има нещо по-специално?
Първо се накисват семейната във вода за около седмица, като водата се сменя всеки ден. След това аз ги засаждах в бутилки от минерална вода с отрязано гърло. Не се знае кои семена ще покълнат и кои не. Отнема няколко седмици докато се появи първото листо. След няколко месеца пониква второ листо. Когато листата станат 6-8 растенията се премества внимателно в саксия поне 25 см дълбока. Оттам нататък растат лесно. Повърхността на почвата се държи влажна, обичат естествено топло и слънце, но зимата ги държах без пряка слънчева светлина, просто топло и светло.

Запалихте ме и още днес ще си купя фурми.

# 116
  • Мнения: 3 549
Моите вашингтонии ги местих след второ листо и тръгнаха като луди. След третото започнаха да ги изкарват нарязани. Много бързо им отесняха бутилките. Тези  от финикова тепърва ще следя как ще се развиват. Но ги сях късна есен и не е така топло.

# 117
  • Мнения: 36 484
Забелязах, че в страницата Борса за екзотични цветя (Фб), комплектите орхидеи са по-изгодни, отколкото в магазините. Доставката на тези цветя скъпа ли е и в добър вид ли пристигат, знаете ли? Струва ми се малко рисково да поръчам силно цъфтящо растение в този студ…

# 118
  • Мнения: 5 379
Магни, и аз не мога да смогна на саксии. От строителните магазини си купувам кофи за строителни материали и ги дупча с бормашина. Много здрава черна пластмаса, на цената на 1 саксия купувам 5-6 кофи със същия размер. Има и мнооого големи.

# 119
  • Мнения: X
Толкова ли са скъпи саксиите? Тук кашпите са по-скъпи, някои много скъпи, но саксиите и самите цветя не. Цветята са даже супер евтини. От Алди миналата година си купих много големи саксии по две евро бройката. Наскоро видях, че ги има. И то са качествени и красиви, не от тънката кафява пластмаса. Скъпа е хубавата пръст, какъвто и вид да е.

Общи условия

Активация на акаунт