Инсулинова резистентност и отслабване с НВ-ВМХ, кето - Тема 46

  • 23 040
  • 733
  •   1
Отговори
# 450
  • Мнения: 27 480
Е, в моя случай е всеки ден желязце, поне на този етап... 😁
Джерами не "плюе" яйцата по принцип, не казва да не се ядат, а коментира защо в упътването на Сорбифер (а и дамата от сайта който постнах по-рано го споменава) пише, че е желателно таблетките с желязо да не се приемат заедно с яйца. 😉
Джерами, междудругото, когато приемах подезичен Б 12 заедно с повечко черен дроб, ставаше ми лошо. Не от черния дроб- аз обичам. И само черен дроб (в същото количество) не ми влияеше така. Но когато малко преди/след черния дроб приемах и от подезичния Б 12 (1000, понякога, но по-рядко 2000), имах чувството, че започвам да сменям цветовете, започваха да ме побиват тръпки, едно такова неприятно чувство, което не беше гадене...Това беше в периода преди да се окажа с поднормен феритин...
П. С. Всъщност, яйцата ги дават богати на Б 12, та може и заради това да е по-добре да не се комбинират с железен препарат...🙂

# 451
  • Мнения: 31 647
Ахаа, затова било.
Ми то аз принципно след ядене не приемам желязо. Чакам си по- нагладно да е.

# 452
  • София
  • Мнения: 11 470
Което доказва, че дори промишлените количества черен дроб, от които почва да му се повдига на човек, са за предпочитане пред инжекциите. Проблема с яйцата е протеина им.
В какъв смисъл протеина им? Че имат много протеин, който после става вгх? Извинявам се, ако сте коментирали, но пропуснах последните страници от дискусията.....

# 453
  • Мнения: 27 480
Роналд, Джерами коментираше във връзка с това:


Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 08:08 от dolce miele

# 454
  • Мнения: 12 681
Сутрин е най-добре, но никога веднага след ставане, ако ще смесваш с ядки със сладки месести плодове, с кисели не. Освен ядки можеш да добавиш и сурови какаови зърна както и малко канела и/или джинджифил.
Когато ще ти е най-лесно да се задвижиш веднага и да изгориш тая захар от плодовете - тогава ти е най-подходящо. Доколкото изобщо е подходящо цяло хранене само от плодове за някой дето пише тук, но казваш че си имаш съображения, дано да са солидни. Не се сещам дори здрав човек защо би си причинил това, камо ли с ИР. Тая фруктоза минава директно през черния дроб, товариш го все едно че алкохол си пийнала, а на човек с метаболитен проблем обикновено и там му е слабо място.
Ако нямаш как да си активна физически след такава храна, поне аз по-скоро не бих ги яла тия плодове.
Между плодове и фруктоза приликата и действието им върху тялото е толкова, колкото между месо и кренвирши.
Принципно не бих твърдяла че са чак толкова вредни, доста хора си толерират по някой плод.
Обаче не става дума за някой  хапнал ябълка от време на време или от сорта. А за едно основно хранене съставено изцяло от плодове. Че и редовно, доколкото разбирам. Няма как някой да ме убеди че това е хубаво нещо, хеле пък за човек пишещ в тая тема.

# 455
  • Мнения: 368
Хидролизиран колаген на прах можеше ли да се приема? Специфично тип 1 и 3 искам да пия..ама още се колебая..
Същото и с някои добавки от типа Дюкре..някои в състава си имат пшеница и зародиши а това не мисля че е окей...

# 456
  • Мнения: 174
Здравейте, ето моите изследвания, не ми харесват Sad Вече започнах намаляване на въглехидратите, сутрин закусвам с 1/3 кофичка кисело мляко и 3 супени лъжици овесени ядки, една малка ябълка, 1с.л. чия и 1.с.л натрошено ленено семе.(трябва да не допускам запек)
Хапвам през деня по малко черен хляб(от 1850 брашно, 500гр замесвам и ми стигат за 1 седмица), печено/варено месо, зеленчуци и яйца. Имам час за ендокринолог,да коментираме резултати след месец. Под 35г съм, с две бременности,след първата не свалих почти нищо, след втората около 5кг, но по време на последната бременност изследванията ми бяха добри, КЗ под 4.8 на гладно, от около година ми е редовно над 5, често около 5.5. Сега съм 75кг. Не искам да започвам лекарства. Какво мислите вие,само с режим дали ще успея да вляза в граници?

# 457
  • Мнения: 27 480
Деметра, за да влезеш "в граници", ще трябва да минеш на по-сериозен режим от сегашния. Иначе е възможно (поне в повечето случаи) и без лекарства. Не знам как си се хранила преди, вероятно това сега е намаляване на въглехидратите за теб, но не е особено близко до нисковъглехидратното...Инсулинът ти на гладно бива, но на 60 и 120 минута стойностите са почти еднакви, а не си вършат добре работата- т. е. не свалят КЗ. КЗ на гладно (ако не е инцидентно измерена стойност) също е към горната граница на нормата. Теоретично (не искам да те стряскам, просто имай едно на ум), има някакъв вариант инсулинът да е започнал да се "изчерпва" и затова на гладно да държиш стойност близо до 5, а на 60 и 120 минута да не се качва примерно до трицифрени числа (както е при някои хора). Не казвам, че при теб е така, но трябва да вземеш мерки и за КЗ, и за инсулин. 🙂 Азара нормализира с режим и диабетни стойности, така че варианти има. 😉 Лененото семе не е проблем в закуската ти, дори и чията. Бих ти пречоръчала да махнеш овесените ядки и ябълката, а млякото да замениш с по-висок % кисело мляко или да замениш някаква част от него със заквасена сметана 20%. Можеш да добавяш горски плодове, малко орехи, кокосови стърготини и др. Дори и малко тахан, ако ти харесва. 500 грама брашно седмично също не е много добра идея. 🙂 Предполагам, че все пак е по-малко от това, което си консумирала преди, защото казваш, че си започнала да намаляваш въглехидратите...Защо не опиташ да намалиш още хляба за сметка на повече белтъчини примерно? Или по-голяма порция зеленчуци? Използвай и нормално количество зехтин за овкусяване на салати и зеленчуци- без да "плуват" в мазнина, просто нормално овкусени. Успех!

# 458
  • Мнения: 174
Много благодаря за съветите! Да, преди наистина хапвах повече и бял хляб,че и захар и мед. Как мога да следя инсулинът как се движи? И може ли препоръка за ендокринолог,от който сте доволни, в София? Според този,когото посетих веднъж, кето храненето и НВВМ е добре за отслабване,но не повече от 3 седмици,за да не се натоварват бъбреците.

# 459
  • Мнения: 27 480
За ендокринолог не мога да помогна, не съм от София. Инсулинът, за съжаление, може да се следи само в лаборатория. Но и не се понижава бързо, така че наблегни на режима. Косвено си правим изводи дали се е понижил, но в доста случаи сигурно е само лабораторното изследване.

# 460
  • Мнения: 18 542
Скрит текст:
Здравейте, ето моите изследвания, не ми харесват Sad Вече започнах намаляване на въглехидратите, сутрин закусвам с 1/3 кофичка кисело мляко и 3 супени лъжици овесени ядки, една малка ябълка, 1с.л. чия и 1.с.л натрошено ленено семе.(трябва да не допускам запек)
Хапвам през деня по малко черен хляб(от 1850 брашно, 500гр замесвам и ми стигат за 1 седмица), печено/варено месо, зеленчуци и яйца. Имам час за ендокринолог,да коментираме резултати след месец. Под 35г съм, с две бременности,след първата не свалих почти нищо, след втората около 5кг, но по време на последната бременност изследванията ми бяха добри, КЗ под 4.8 на гладно, от около година ми е редовно над 5, често около 5.5. Сега съм 75кг.
Не искам да започвам лекарства. Какво мислите вие,само с режим дали ще успея да вляза в граници?

Ще успееш, но ако спазваш режим. Това което правиш в момента, още не е режим. Разбирам, че е транзиторен период, но както каза Долче, в момента, не се и добрижава до НВ и не е достатъчно за резултати.

# 461
  • Мнения: 27 480
Точно така.
Скрит текст:
А по повод овесените ядки...веднъж си бях правила "експеримент"...КЗ- 5,1 (всъщност, беше около час след нвх хранене, не на гладно). 50 грама овесени ядки с малко водичка и 2 чаени лъжички сметана 30%. 70 минути по-късно- КЗ 7,3...Не можах да измеря на 60 минута, затова на 70 мин. 50 грама са грубо казано около 3 с. л. може би...Като въглехидрати бяха 26-27 грама (бяха с 3-4 грама повече, но те са от фибри и не ги броя)- ама Глюкомерчо изобщо не мисли, че са малко като за едно хранене! 🤪 А ако преди това не бях яла друго и ги бях изяла на гладно (примерно, за закуска)- не искам да се замислям! 😅

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 19:46 от dolce miele

# 462
  • Столичанин ама не в повече :D
  • Мнения: 1 993
Оф, стига си ми плюл яйцата   Crossing Arms   
Аман вече. Не те разбирам. Месото плюеш, яйцата плюеш. То нищо да не ядем тогава.
Една храна може да стане и вредна, ако мислиш, че е такава. Сам каза, че емоциите са много важни.
То може и да си преструктурираш така храната с негативна енергия. Както с водата става.

Долче, и аз така мисля. Чат пат В 12, чат пат желязце.
И каквото стане.
Биология драга, биология Innocent Иначе нали знаеш, че най-големия алерген е именно храната, защото я приемаме всеки ден, ама без нея не става, е ако можехме като ония слънцеяди...
Е, в моя случай е всеки ден желязце, поне на този етап... 😁
Джерами не "плюе" яйцата по принцип, не казва да не се ядат, а коментира защо в упътването на Сорбифер (а и дамата от сайта който постнах по-рано го споменава) пише, че е желателно таблетките с желязо да не се приемат заедно с яйца. 😉
Джерами, междудругото, когато приемах подезичен Б 12 заедно с повечко черен дроб, ставаше ми лошо. Не от черния дроб- аз обичам. И само черен дроб (в същото количество) не ми влияеше така. Но когато малко преди/след черния дроб приемах и от подезичния Б 12 (1000, понякога, но по-рядко 2000), имах чувството, че започвам да сменям цветовете, започваха да ме побиват тръпки, едно такова неприятно чувство, което не беше гадене...Това беше в периода преди да се окажа с поднормен феритин...
П. С. Всъщност, яйцата ги дават богати на Б 12, та може и заради това да е по-добре да не се комбинират с железен препарат...🙂
Това е заради желязото в дроба, но на мен тогава ми се повръщаше просто защото изядох наистина много няколко кила за месец, но алтернативата наречена инжекции в задника никак не ме устройваше, покрай едни спомени (3 на брой ама достатъчни) държащи влага Sweat Smile и до този момент.
Сутрин е най-добре, но никога веднага след ставане, ако ще смесваш с ядки със сладки месести плодове, с кисели не. Освен ядки можеш да добавиш и сурови какаови зърна както и малко канела и/или джинджифил.
Когато ще ти е най-лесно да се задвижиш веднага и да изгориш тая захар от плодовете - тогава ти е най-подходящо. Доколкото изобщо е подходящо цяло хранене само от плодове за някой дето пише тук, но казваш че си имаш съображения, дано да са солидни. Не се сещам дори здрав човек защо би си причинил това, камо ли с ИР. Тая фруктоза минава директно през черния дроб, товариш го все едно че алкохол си пийнала, а на човек с метаболитен проблем обикновено и там му е слабо място.
Ако нямаш как да си активна физически след такава храна, поне аз по-скоро не бих ги яла тия плодове.
Между плодове и фруктоза приликата и действието им върху тялото е толкова, колкото между месо и кренвирши.
Принципно не бих твърдяла че са чак толкова вредни, доста хора си толерират по някой плод.
Обаче не става дума за някой  хапнал ябълка от време на време или от сорта. А за едно основно хранене съставено изцяло от плодове. Че и редовно, доколкото разбирам. Няма как някой да ме убеди че това е хубаво нещо, хеле пък за човек пишещ в тая тема.
За кой ли път го повтарям, че плодовете никога не са били и никога не могат да бъдат причина за ир, всякакви тем подобни стевии, еритроли и т.н. имат много по-пагубно действие за организма и от най-сладкия плод защото и най-сладкия плод е естествена храна. Нашето тяло, нашият организъм е естествена система и като такава има нужда от естествена храна, а не от изкуствена. Разбира се, никой не говори за прекаляване, прекаляването и с най-полезното нещо го превръща във вредно.
Здравейте, ето моите изследвания, не ми харесват Sad Вече започнах намаляване на въглехидратите, сутрин закусвам с 1/3 кофичка кисело мляко и 3 супени лъжици овесени ядки, една малка ябълка, 1с.л. чия и 1.с.л натрошено ленено семе.(трябва да не допускам запек)
Хапвам през деня по малко черен хляб(от 1850 брашно, 500гр замесвам и ми стигат за 1 седмица), печено/варено месо, зеленчуци и яйца. Имам час за ендокринолог,да коментираме резултати след месец. Под 35г съм, с две бременности,след първата не свалих почти нищо, след втората около 5кг, но по време на последната бременност изследванията ми бяха добри, КЗ под 4.8 на гладно, от около година ми е редовно над 5, често около 5.5. Сега съм 75кг. Не искам да започвам лекарства. Какво мислите вие,само с режим дали ще успея да вляза в граници?


Черен, бял, ръжен, пълнозърнест все тая, просто хляба трябва да го изключиш, същото е добре да се случи и с овесените ядки, вкарай бобови храни (най-полезния протеин) особено нахут. Провери чернодробни ензими, асат, алат и ггт, както и щитовидни хормони фт4 и фт3. Провери б12 и желязо (и много препоръчително феритин), д задължително трябва да го качиш над 100, задължително. Не закусвай веднага след ставане, а поне час-два по-късно.

# 463
  • София
  • Мнения: 17 775
Ако си 180 и си 75кг, е едно. Ако си 160 и 75кг, показателите ще паднат доста и от сваляне на килограмите. Аз така бих процедирала, за няколко месеца няма да хванеш диебет. Сваляш излишните кила с ограничения и после вече удряш много ниски въглехидрати, за да свалиш и показателите.
Мерси, Елора, за споделеното за плодовете и режима. Мога и за десерт да ги ям, но ще се обезсмисли нисковъглехидратната храна. Май...

Нямам намерение да споря за плод. Единици са тия, които са развили чудовищна инсулунова резистентност от плодове. Обикновено са муали и пасти, и сладко, и сокчета.

# 464
  • Мнения: 18 542
Плодовете може и да не са причина за ИР, но при вече налична такава, е силно препоръчително да се избягват, с изкючение на горските, които могат да се консумират, но пестеливо (шепа). Не като една потребителка наскоро по половин кило ягоди дневно.

Общи условия

Активация на акаунт