Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 40

  • 32 624
  • 795
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 6 362
Само да информирам тези, които ги вълнува проекта на СО за ВиК мрежата, съвсем скоро договорът ще бъде факт и ще получи финансиране по Оперативна програма "Околна среда". За съжаление в обхвата на проекта са включени само отделни части от следните квартали: Кърстова вада-Изток, Симеоново, Драгалевци, Суходол, Обеля, Бенковски. Също така и част от гр. Банкя - кварталите Градоман, Михайлово, Вердикал и село Иваняне. Част от гр. Нови Искър, както и реконструкция и модернизация на Градската пречиствателна станция за отпадни води - Кубратово. Да видим само как, кога и дали ще могат да го изпълнят, че срокът е до 31.12.2023г. Проектът основно е насочен към изграждане на водопроводи и реконструкция на такива и частична канализация, но само там където е приложена регулация  - т.е.  влезли в сила Подробни устройствени планове. Останалите още мноого квартали на София, в които има нужда от нова или реконструирана ВиК мрежа ще бъдат предложени за финансиране  за програмен период 2021 - 2027 г., когато новите оперативни програми бъдат одобрени от ЕК.

# 61
  • Мнения: 2 163
fatalina, нещо подобно може ли да се види и за варненски район?

# 62
  • Мнения: 6 366
Ох,чакам гости и затова ще пиша само с едно изречение.Не е заради мораториум.Хората си имат определени правилници .Нови договори подадени до 25то число на месеца ,стартират не на следващия,а на по-следващия месец.Това важи само за преминаване от стопански към битов ток.А,такива като мен,подали на 26ти -след 2 месеца.
Принципно ,когато мога и каквото мога да обжалвам го правя по интелигентен начин.Но,след 2 годишна разправия с НОЙ и едни обезщетения,които ни дават,после им връщаме,после пак ни ги дават, се изчерпах.Все пак говоря за държавна институция,а тук с частното дружество,нищо че отговаря пред КЕВР ,едва ли ще постигна нещо.
Аз писах жалба до омбуцмана за ЧЕЗ и ми се извиняваха после и ми възстановяваха суми за административни такси. Нищо не пречи да пишеш, знаеш ли пък... Писмото пратих по интернет.

# 63
  • Мнения: 143
Ние се вълнуваме от канализацията, т.к в Нови Искър на повечето места няма. Питахме в общината архитекта - каза, че до две, три години трябва да е готова.
Като знам колко е сериозно всичко не ми се вярва много, много.
Та сега в тази ситуация се чудим какво да правим-пречиствателна ли да слагаме/както си бяхме решили/, изгребна ли…

# 64
  • Мнения: 6 362
fatalina, нещо подобно може ли да се види и за варненски район?
Ами по приницип в страницата на Оператива програма "Околна среда" на този адрес http://2020.eufunds.bg/bg/6/0/Project/Search?EndFrom=ip23bQ8hOOQ … ionSelected=False
има най-обща информация за проектите, които се изпълняват от ВиК Варна и община Варна във варненскиат район, но там няма да се видят подробности. Община Варна продължава.да изпълнява проекта си за Златни пясъци и кв. Ален мак, Трифон зарезан. ВиК - Варна пък изпълнява проект, който включва вилни зони и курортни комплекси на Изток от гр. Варна, както и в село Каменар. Изгрев, Кочмар, Сълзица, Пчелина, Сотира, Бриз, Св. Никола, Ален мак, Ваялар, Траката, Манастирски рид/ вероятно са местности и квартали/. Има включени и няколко големи булеварда, по които минават големи магистрални водопроводи и канализационни колектори, както и реконструкция по водоснабдителни деривации: Китка-Варна-площадка "Дъскотина",Житница, Девня - Игнатиево и други. Не познавам проекта, така че това е само обща информация, която е налична в Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в РБ. Би следвало кратка информациа за тези проекти да е налична на инт. страниците на община Варна и на ВиК- Варна.

В гр. Нови Искър само частично ще се изгражда канализация, където има приложена регулация.

Последна редакция: ср, 26 яну 2022, 22:03 от fatalina

# 65
  • Варна
  • Мнения: 817
За Варна в сайта на ВИК ги има проектите. Гледали сме трасетата  на канализацията в нашия район, когато решихме със съседите да бетонираме пътя. След разговори се разбра, че проекта най-вероятно няма да го изпълнят за всички райони. И си бетонирахме пътя около 200метра.

# 66
  • Мнения: 1 624
fatalina, много благодаря за информацията!
Дано да успеят да се вместят в срока и да го направят както трябва без да се налага да се прави ремонт на ремонта! Стискам палци.
Аз мислих, че срока е до края на тази година. Дано наистина е до края на следващата година.
Ние ще си чакаме следващия програмен период. Дано успеят и нас да включат тогава.

# 67
  • Мнения: 6 362
fatalina, много благодаря за информацията!
Дано да успеят да се вместят в срока и да го направят както трябва без да се налага да се прави ремонт на ремонта! Стискам палци.
Аз мислих, че срока е до края на тази година. Дано наистина е до края на следващата година.
Ние ще си чакаме следващия програмен период. Дано успеят и нас да включат тогава.
Убедена съм, че няма да успеят, независимо че още през април месец 2021 си обявиха поръчките. Вероятно вече има избрани изпълнители, ако разбира се няма обжалване на тръжните процедури, но първо трябва да проектират, после да им се издадат разрешения за строеж и едва тогава да стартират реалното СМР. Дано поне 1 обект изпълнят, за да може да се пробват проектът да бъде фазиран и да продължи и след декември 2023г. Това разбира се ако ЕК реши, че може да го допусне. Е, дано пък ни изненадат приятно!

# 68
  • Мнения: 1 624
А защо ще правят наново проекти? Нали за 2014-2020 част от бюджета беше за направа на проекти?  Аз разбрах,че те кандидатстват с готовите проекти. Нали не одобриха голяма част от проектите, защото бяха проектирани битовата и дъждовната вода да ползват един и същи канал.
Странно ми е, че пак ще проектират.

Последна редакция: чт, 27 яну 2022, 09:36 от nellytan1

# 69
  • Мнения: 6 362
А защо ще правят наново проекти? Нали за 2014-2020 част от бюджета беше за направа на проекти.  Аз разбрах,че те кандидатстват с готовите проекти. Нали не одобриха голяма част от проектите, защото бяха проектирани битовата и дъждовната вода да ползват един и същи канал.
Странно ми е, че пак ще проектират.
Темата е безкрайна, но за да не прекалявам, слагам отговорът ми скрит текст.
Скрит текст:
С финансиране на Оперативна програма "Околна среда 2014 -2020" има разработено Регионално прединвестиционно проучаване/РПИП/ за цалата територия, която се обслужва от "Софийска вода". Този документ, дори още не е съвсем одобрен и продължават да го коригират. На базата на него за част от инвестиционните мерки, по които няма бележки и които са предвидени да се изпълняват по трасета с влезли в сила ПУП-ве, през април 2021г. СО обяви тръжни процедури на нещо като идейна фаза на проектиране, но не точно. По-скоро предствалява прединвестиционо проучване с изготвени количествени сметки по окрупнени цени. В тази връзка избраните изпълнители ще трябва да проектират проекти в работна или техническа фаза с детайлизирана количествено стойностна сметка, да се изготви и одобри Доклад за оценка на съответствието с изискванията на строежите и да се издаде Разрешения за строеж. Възможно е СО да си проектират и други проекти, за които ти говориш, защото освен по оперативни програми, общината строи и със собствен бюджет и целеви средства от държавния бюджет. Едното не изключва другото, а само го допълва. Проблемът е, че нуждите от изграждане и реконструкция на ВиК системите в София са огромни, като само по РПИП - предвидените инвестиции са на стойност от 900 млн. лв., /настоящият малък проект е на стойност над 140 млн./, а такъв финансов ресурс трудно се осигурява. Съфинансирането на тези проекти от страна на СО се осигурява с огромни заеми, което от своя страна води до необходимост да се увеличават такси, глоби и данъци, а последното е непопулярна мярка и не се прави. В тази връзка постъпленията в бюджета на СО са недостатъчни и респективно липсват средста за изгрждане на инфраструктура, макар и с предоставени безвъзмедни средства по различни програми. Проектирането е труден и бавен процес, най-вече заради неуредените устройствени планове, мудните процедури по отчуждаване на терени за улици и всякакви комуникации, заради увеличаващото се безразборно строителство в крайни квартали и вилни зони, които пък въобще не са урбанизирани и изцяло с липса на подземна инфраструктура. Продават се имоти, издават се РС без някой да осигурил водоснабдяване, канализация, ел. енергия, газ, парно и други.

# 70
  • София
  • Мнения: 385
Снимката, която аз предлагам, е на нашия парцел. Tabula rasa 😁

# 71
  • София
  • Мнения: 8 601
Това издание на темата остана без снимка, но пък предложението си го бива Wink Много ми хареса, дано ви се получи и ремонтът!

# 72
  • Sofia
  • Мнения: 4 733
Здравейте,
не съм се мяркала тук от много време, но за съжаление няма с какво да се похваля. Всичко се случва толкова бавно, че вече се чудя ще доживеем ли да я почнем тази къща, а за завършването не ми се и мисли… Архитекти, проджект мениджмънт … никой не бърза за никъде, влачим се с разни проекти и специалности.
Дали някой от вас е искал оферта за проектиране на умна къща и/ или озвучаване и ако да, бихте ли споделили цената на проекта, за да си “сверя часовника”?

# 73
  • Мнения: 143
Минавам да кажа само - ако на някой му се случи в проекта такава голяма шахта - питайте си във ВиК дружеството. На нас ни разрешиха да я направим по-малка.

# 74
  • София
  • Мнения: 509
Здравейте,
не съм се мяркала тук от много време, но за съжаление няма с какво да се похваля. Всичко се случва толкова бавно, че вече се чудя ще доживеем ли да я почнем тази къща, а за завършването не ми се и мисли… Архитекти, проджект мениджмънт … никой не бърза за никъде, влачим се с разни проекти и специалности.
Дали някой от вас е искал оферта за проектиране на умна къща и/ или озвучаване и ако да, бихте ли споделили цената на проекта, за да си “сверя часовника”?

20000 ни казаха и се отказахме от тази опция. Съвременните уреди си имат приложения и могат да се контролират от телефон, така че за нас е ненеужна инвестиция.

Общи условия

Активация на акаунт