Строеж - къде, как, колко? Тема за взаимопомощ 40

  • 32 596
  • 795
  •   1
Отговори
# 750
  • София
  • Мнения: 1 420
Здравейте!Знам,че влизам като 5 пари в кесия,но мисля да строим малко къща,с макс 2 стаи,кухня,баня.Отопление с климатици,тъй като няма да е за постоянно живеене.
Колебаем се между сглобаема къща и ''масивна''.Аз бих искала масивна,но не познаваме никой строител,фирма или нещо подобно..а сглобяемите ги доставят до ключ.Може ли съвет от някой препатил.Благодаря!

Здравей BeautifulM! С две думи няма как да получиш отгодор. Като начало, сподели какъв тип сглобяема къща си представяте - дървена или метална конструкция, термопанели? И в кой регион от страната ще строите?

# 751
  • Мнения: 548
Ето снимки на новия ни пластмасов стълб. Дадоха му срок на годност 3 години. 😅😅😅


# 752
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 725
Тези от вас, които са със септична яма, моля да споделите, налагало ли се е източване и съответно след колко време употреба и вид на употребата (домакинството от колко члена е и постоянно ли се обитава имота).
Нашата е с размери 5м ширина/5дължина и почти 5м дълбочина. Редена е пояс от бетон после зид камък, после пак пояс бетон и пак камък... Така поне 4 пояса от бетон, за да има дренаж през камъка. Много бяхме скептични, когато я правехме, но всички ни уверяваха, че така е най-добре.
Предполагам повечето сте със пречиствателни станции или други съоръжения, далеч по екологични, но все пак може някой да има поглед и да сподели.
Притеснявам се, че тези 75м3 обем ще ги напълним скоро.

# 753
  • Мнения: 551
Здравейте!
Какво тухли с размер 25см и 12см бихте препоръчали? Ние сме се засилили към Поротерм, но кой вид е питането?

# 754
  • Велико Търново
  • Мнения: 7 725
Здравейте!
Какво тухли с размер 25см и 12см бихте препоръчали? Ние сме се засилили към Поротерм, но кой вид е питането?
Извинявам се, но не разбирам въпроса.
Нашата зидария е поротерм. Дебелите външни зидове са 25, стените вътре са 12.

# 755
  • Мнения: 551
Да, съжалявам.
Тъй като поротерм имат няколко вида тухли(модели)- n+f, light и т.н се чудим какви конкретно да вложим. Ясно е, че ще се правят сметки с коефициента на топлопроводимост, но все пак събирам мнения.
Здравейте!
Какво тухли с размер 25см и 12см бихте препоръчали? Ние сме се засилили към Поротерм, но кой вид е питането?
Извинявам се, но не разбирам въпроса.
Нашата зидария е поротерм. Дебелите външни зидове са 25, стените вътре са 12.

# 756
  • София/Варна
  • Мнения: 1 449
Нашите са Лайт.
СКК вашето е много близко до попивна яма. В старата ни къща беше преливна и доста по-малка от вашата. За 9 години е чистена 2 пъти, първите две години, защото някой гений не могъл на пъхне тръбата и е направил на фуния. Два пъти се пълни ревизионната шахта с л....... И за това я чистихме. Оправихме проблема и след това 7 години е сме чистили. После продадохме и не знам . Четиричленно семейство, постоянно живеене.

Последна редакция: пт, 08 апр 2022, 17:18 от Gerundiq

# 757
  • Мнения: 6 362
Здравейте!Знам,че влизам като 5 пари в кесия,но мисля да строим малко къща,с макс 2 стаи,кухня,баня.Отопление с климатици,тъй като няма да е за постоянно живеене.
Колебаем се между сглобаема къща и ''масивна''.Аз бих искала масивна,но не познаваме никой строител,фирма или нещо подобно..а сглобяемите ги доставят до ключ.Може ли съвет от някой препатил.Благодаря!
Тези, които ги докарват готови на място не са сглобяеми къщи, а сглобяеми бунгала с тънки стени и като цяло стават само за лятна къща. Ако обаче им сложите допълнителна изолация, включително и на тавана, ще може да се ползват и през студените месеци.
Другите, които се изграждат на място са сглобяеми къщи с различен вид конструкция. Има с метална има и с дървена. Има такива, които стените им се изграждат на място, а други се строят с готови термопанели, които само се сглобяват на място към конструкцията. За СК се изисква проект и РС като за монолитна къща. Отделно вие трябва да си прокарате вода, ток, канал и да си изградите основите. Фирмите, които  правят СК като сте готови със всичкото това само строят самата къща. И да, може да Ви бъде построена до ключ. Цените на СК доста се бяха доближили до тези на монолитното строителство, сега обаче не знам дали е така. Разгледайте къщи на различни фирми и си решете какво точно искате. От големите фирми за СК вижте Тед Хаус https://www.ted-house.com/  Ние строихме с тях.  Добри са, но си имаха кусури при работата. Като цяло сме доволни. Другите, от които моя близка е много доволна са Дом комфорт https://www.domkomfort.bg/ Тук в темата, а и в тема за СК има препоръки и за други фирми.

# 758
  • Sofiа
  • Мнения: 3 243
Нашата зидария е с Porotherm N+ F и за 25 и 12 см.
Хора, аз съм на вълна мазилки и лепила за външната изолация.
Имате ли опит с някоя от тези 2 системи, които ще ползваме с 10 см каменна вата Rofix:


Всичко споделено ще ми е от полза.

Последна редакция: пт, 08 апр 2022, 18:40 от Valery

# 759
  • Мнения: 171
Здравейте! Имам въпрос.
На РС , при административен адрес пише само улица, без номер.
Питах архитекта, според него не е проблем.
В нот.акт си има и номер парцела, защото е живяно там преди и очевидно е ваден административен адрес.
Ако има запознати дайте съвет, моля.. 😔
Да ходя ли да го оправям докато мога? Или да си го оставя така?
Притеснявам се, че докато стартирам строежа и завърша грубия, че ще е минало доста време и изведнъж някой ще каже, че е проблем липсата на номер, а фигурира само улица в графата адм.адрес. Преди това в РС парцела е описан разбира се по скица и нот акт. 😖

# 760
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Нашата зидария е с Porotherm N+ F и за 25 и 12 см.
Хора, аз съм на вълна мазилки и лепила за външната изолация.
Имате ли опит с някоя от тези 2 системи, които ще ползваме с 10 см каменна вата Rofix:


Всичко споделено ще ми е от полза.

Мога само да кажа ,че от първата таблица са изпробвани Стар Контакт(много е добър след проведен тест с отлепяне),мрежата и уни праймър.Про контакт също трябва да е добър,предполагам е зададен за шпакловка ,заради по-голямата му паропропускливост .
Лепила на Рьофикс не сме пробвали до този момент.

SKK, и майка и свеки имат тип попивни ями,които са били безпроблемни 20г.В Един момент,тази на свекърва ми спря да попива и трябваше да се източи.Купува и бактерии и какво ли не , и не се получи .От този момент е почти ежемесечно точене.Така,че е много уклончиво дали ще стига ,дали ще попива или ще трябва да се точи.
Допълвам се.

Кате,не бях видяла питането .Ние имахме само улица,без номер .На Акт 14 ,отидох в кметството(не в общината) ,от където ми издадоха административен адрес и ми получих подпечатан документ.Представих ксерокопия от него в кадастъра  и данъчното,защото точно на акт 14 регистрирах имота там .Съответно и на АКТ 16 в общината .

Последна редакция: сб, 09 апр 2022, 08:37 от nelina_london

# 761
  • Мнения: 2 676
Здравейте! Аз отново се включвам с въпрос Smirk
Харесахме ужасно много един парцел. Обаче след като ходихме да го видим, се оказа, че реалните граници са мааалко по-различни. Имотът не е голям, с което сме ОК, но ни притеснява, че е малко тесен - с лице само 13 метра, на 30 метра, с лека денивелация. Локацията в самото село е чудесна, малко по в края, тишина и спокойствие, чува се само чуруликане на птички. Е, и от време на време по накой прелитащ самолет, но не е голяма болка. От другата страна на пътя, точно срещу парцела има горичка от високи дървета. Цената също ни устройва. Въпросът е дали това, че е по-тесен, е много голям минус. Щеше ни се да е по-широк, но част от земята се оказа че е от съседния имот Sad

Засега нямаме планове да строим. Идеята е да се купи и след време ще мислим какво да го правим. Но ако решим да строим нещо, доколкото разбрах, трябва да има по 3 метра от двете страни и остават 7 метра за къща. Ние и не искаме нещо огромно все пак, но се разочаровахме малко, че е по-тесен от видяното и се разколебахме. Какво ще кажете вие?

# 762
  • Пловдив
  • Мнения: 2 925
Може да проверите в района какви са минималните изисквания за ширина на парцела за да се разреши строеж .Ние закупихме два съседни парцела с лица по 14 м ,защото в нашата община бяха отредени само за свързано застрояване(калкан) .

# 763
  • Мнения: 2 676
Това е добър съвет. Да не се окаже, че още нещо не е така, както сме си го мислили. Но собственикът май спомена, че трябва да има отстояние по 3 метра от двете страни. Ще го имаме предвид все пак, благодаря. Иначе 2х14 звучи супер Simple Smile

# 764
  • София/Варна
  • Мнения: 1 449
7 m. къща не е чак толкова убийствено тясна, може да се измисли добра къща. Трябва имота задължително да е УПИ, ако е такова няма да имате проблем. Трябва да проверите обаче дали има план за застрояване, както е писала Нелина. Да не се окаже, че е предвидено да са на калкан Вашата и на съседа къщата и примерно Вашия калкан да гледа на юг.

Общи условия

Активация на акаунт