Психиатрично обследване на дете

  • 12 973
  • 92
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 29 340
Когато децата са в детска градина, не се обръща такова внимание при търчане, викане и подобни. В първи клас обаче изискванията изведнъж стават други и проблемите се виждат по-добре.
Не е добре тази рязка промяна в настроението, съпътствано с агресия и после заспиване. Не отлагайте изследванията, за да се работи, когато се установи какъв е проблемът. Поискайте направление от ЛЛ за невролог, той ще ви насочи нататък.

# 16
  • Мнения: 47
Нашата е и личен лекар, и педиатър.
Ходим като е болно детето или за ваксина. Мерила е височина и килограми, давала е съвети за хранене. Не сме обсъждали развитието досега. Сякаш е нямало необходимост, поне аз така мисля.
Благодаря ви за подкрепата! ❤️ Почувствах, че не съм сама, имах огромна нужда от това! С мъжа ми обсъждаме, той е грижовен баща, но разчита на мен за решаването на всички проблеми на света и ми е трудно така - хем аз трябва да вземам решения, хем ако се окажат неправилни ме кара да се чувствам виновна.
Имаме вече дата за обследването, но да не урочасам работата... Като мине ще пиша тук. Може и да е полезно за други.

# 17
  • Мнения: 12 014
ЕЕГ се прави и по каса, но моля ви, първо се уверете, че неврологът има опит с деца и умее да прави и разчита ЕЕГ на дете. Самото изследване не е дискомфортно, но детето трябва да у спокойно и да съдейства, т.е да прави точно това, което каже лекарят - да отвори или затвори очи, да диша дълбоко, да мига, да не мърда, да не говори.... Пълното трае около 30 минути.

# 18
  • Мнения: 74
Задължително на невролог, да се направи ЕЕГ.

# 19
  • София
  • Мнения: 5 959
Личната лекарка е толкова затрупана с пациенти, че не знам като отидем дали изобщо се сеща, че ни е виждала и преди. Направления дава, преглежда и има добро отношение. Но мисля, че не мога да разчитам на нея за мнение относно развитието на детето.
И сега ЕЕГ. На частно колко би струвало?

Психиатърът може да даде направление за ЕЕГ
И не само може, но и би трябвало да го направи, когато му разкажете всичко, което се случва с детето.

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
По математика и български език изпълнява. По другите предмети - не. Пита "защо трябва", понякога нещо и́ става сякаш - променя и́ се погледа, изглежда измъчена, уплашена, а същевременно става буйна - събаря тетрадки, бута чинове. Не наранява никого и не обижда. Има приятелки, които в тези моменти почват да се страхуват от нея. След като отминат заспива - на чина или където е, примерно в къщи на дивана. Според мен има проблем и той се прояви съвсем наскоро, преди месец. Може да е по-отдавна, просто сега да се показва. Може и нещо в училище да я провокира. Харесва си класа и госпожата. Обича да ходи на училище.
Не знам... ще го направим това обследване, пък дано каквото е, да може да се коригира и да е наред всичко.

Тази промяна в погледа е нещото, заради което ще е добре да се обърнете към невролог първо, ако искате да обследвате детето. Първо се консултирайте с невролог, опишете всичко, включително за погледа, уплахата и поведението на детето, а после решавайте дали да минавате на обследване. От училище не могат да изискват от вас нищо, защото те нямат никакво право. А и кой ви го е казал, че трябва да обследвате детето? Ако ще го обследвате, направете го с цел да разберете какво и защо се случва, а не защото са ви упражнили натиск. Колкото за СОП, не е нужно да има епикриза от обследване, а е нужна педагогическа характеристика и да подадете документи към образованието. Епикриза от обследване и СОП са две различни неща, макар че епикризата може да се приложи към искането за СОП. Но за СОП или не за СОП, вие мислете първо, защото вие сте родителите и най-важно е детето, а не какво иска училището.

# 21
  • Мнения: 47
Здравейте отново!
Обследването мина. Нямаме епикриза още, но ни казаха, че дъщеря ми има аутизъм. Ще се наложи с нея да работи ресурсен учител и ще и́ трябва личен асистент. Уплашена съм!
Казаха ми, че щом излезе епикризата, личната лекарка ще подготви документите за ТЕЛК.
Толкова много се притеснявам за детето ми! Моля, ако можете отговорете ми на следните въпроси!
1. С ресурсен учител и личен асистент дали няма да и́ се подиграват децата в училище? Ще странят от нея сигурно и няма да има приятели? Тя е много чувствителна душичка!
2. Как да намеря личен асистент? Не искам да напускам работа, нямам близки, които да могат да заемат тази длъжност.
3. Мога ли да се откажа от личен асистент? Ако да, това ще лиши ли детето ми от ТЕЛК?
4. Ако има личен асистент, държавата отделно ще плаща заплата на това лице, и отделно месечна сума за детето ми, така ли?
Разбирате, че финансовият въпрос е важен, защото тепърва ще тръгваме по изследвания, барокамери, терапия със стволови клетки - ще опитам всичко, за да я измъкна от аутизма, но за това са нужни средства.
5. Ако стане така, че все пак от ТЕЛК и́ дадат малък процент без личен асистент или аз откажа такъв, от училище имат ли право да ме принудят да ангажирам такова лице? Примерно да не я допускат до учебен процес без личен асистент. Имат ли право по свое решение да я спрат от занималня? Понеже беше споменато като вариант и към този момент така правим - вземаме я в 11:30 от училище, а понякога още в 09:00, ако е непослушна.
Ако имате нещо, което бихте ми казали, моля направете го, но не бъдете строги!
Май не съм казвала, но като беше на 3 години я водихме на частно на психолог няколко пъти и искахме ЕЕГ да направим, но ни беше казано, че детето е съвсем нормално дете, дори не била хиперактивна. От градината ни казваха същото. Заради това чак сега открихме проблема.

# 22
  • Мнения: 3 535
Ние не би трябвало да сме строги и не можем да бъдем такива. За мен обаче е нечестно спрямо детето, неглижирането, което е проявила педиатърката на детето до този момент. Това е сериозна диагноза и тя би трябвало да е забелязала по- рано проблемът. Не мога да помогна с питанията, но от сърце желая успех! Моето дете е било известно време само с ресурсен учител, без ТЕЛК.

# 23
  • Мнения: 12 014
Не мога да кажа дали ще се подиграват. На моето се подиграват все още, изолират я, гонят я. Пети клас е, а е от трети на ресурсно. Така, че не това е поводът за подигравки.
Ларингит, ако става въпрос за дете с високофункциониращ аутизъм или гранична състояние личният лекар може ш да не обърне внимание. Все пак той вижда детето за малко на преглед

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
Стоила, разбираемо е, че си уплашена. Но нещата ще тръгнат на оправяне, трябва ти време да осмислиш нещата. Никой от нищо няма да спре детето. Когато получите ТЕЛК-а ще имате право на  допълнителна работа със специалисти, което не отхвърляйте - психолог, вероятно логопед и ресурсен учител. Никой не може да ви накара насила да се възползвате, дори за много хора достъпът до такава помощ е доста труден. Никой няма да се подиграва на детето, не го приемай като някакво клеймо. Всъщност на хората в ежедневието не е важно кой с каква диагноза е, защото са твърде заети със собствените си проблеми, но в момента ти си мислиш, че всички ще сочат детето и семейството с пръст. Няма от какво да се притесняваш  в това отношение. Трябва да вземете решения за образованието и организацията на нещата. В момента ти е много криво и си уплашена, изчакай малко да слегнат нещата в главата ти. Каквото можете да получите като помощ - приемете я.

# 25
  • Мнения: 3 535
Мама Ру, може да не обърне внимание, но не е редно. Те трябва да правят и оценка на развитие и други неща, а не само кашлица и сополи.

# 26
  • Мнения: 47
Благодаря ви за подкрепата! ❤️
Мама Ру, къса ми се сърцето като си представя как се подиграват децата на някое детенце, как го отбягват, може би по съвет на родителите Cry  
Личната ни лекарка (която е и педиатър) няма понятие кои сме като отидем. Има много пациенти, работи по цял ден. Но сме при нея, защото е любезна, дава направление като помоля.
Много ме тревожи въпросът с личния асистент!
Аутизмът не знам какъв е все още. Казаха ми, че е с високо IQ - 123, обаче изостава от развитието си емоционално.

# 27
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Колко време и следваха детето?
Една среща или няколко? Кой даде диагнозата?
Това е много важно.

Деца, които са с по-високо IQ, често биват грешно диагностицирани.
Има книга по въпроса:
https://www.amazon.de/Misdiagnosis-Diagnoses-Gifted-Children-Adults/dp/1935067435

Момичетата проявяват различни симптоми: и при аутизма, и при високия коифициент на интелигентност. Това също трябва да се отчете.

Разбира се, възможно е да е с видокофунционален аутизъм, но диагностиката трябва да е много диференцирана.

Също съвет: сега ти е трудно, но забрави за “изваждане от аутизма”.
Това е личностна характеристика.
Може да се научи да е по-социална, но “вадене” е много погрешна нагласа!
Приеми я както е и й дай най-доброто!

# 28
  • Мнения: 47
4 дни беше обследването. Диагноза официално нямам, защото нямам епикриза. Но докторът, който комуникира с нас през дните ни каза, че ще се наложи да работи с ресурсен учител и личен асистент, защото има белези на аутизъм (или маркери - не помня как се изрази)

# 29
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
В никакъв случай не искам да компроментирам лекаря, но аз на твое място бих потърсила второ мнение. Даже и трето.
Само маркери за аутизъм не е достатъчно за диагноза.
Аз имам маркери за ADD (attention deficit disorder), обаче дори след по-дълъг скрийнинг не можаха да ми сложат диагноза, защото маркерите са прекалено малко на брой, макар някои да са силно изразени.🤷♀ Концентрацията ми е 3 единици над средната, което допълнително натежа против диагнозата.

То си пише колко маркера трябва да има налични, за да има диагноза. Ей така да се каже “има маркери” за мен е несериозно... 😒

Също много важен критерии: тези маркери по всяко време и във всяка ситуация се проявяват?
Ако детето се държи по един начин вкъщи, по друг в училище или ДГ, то става въпрос за компенсаторен механизъм и трябва задълбочен поглед, за да се намери първопричината.

Четеш ли свободно английски?

Общи условия

Активация на акаунт