Истанбул [тема 56]

  • 46 761
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Здравната декларация се изисква само при пътуване със самолет.
Не се изисква само за преминаващите транзит, всички останали попълват. В декларацията са посоени и видовете транспортно средство - автомобил, автобус, влак, самолет или кораб.
Дали ще я изискат на границата е отделен въпрос, но задължение на пътуващия е да я попълни.

# 736
  • София
  • Мнения: 3 034
Здравната декларация се изисква само при пътуване със самолет.
Не се изисква само за преминаващите транзит, всички останали попълват. В декларацията са посоени и видовете транспортно средство - автомобил, автобус, влак, самолет или кораб.
Дали ще я изискат на границата е отделен въпрос, но задължение на пътуващия е да я попълни.
Да, има ги и останалите начини на влизане в Турция, но никога не е била задължителна за попълване, ако не летиш до Турция. За транзит нищо не съм споменала, че все пак тук за Истанбул си говорим и по подразбиране за мен е полет до там. Simple Smile

# 737
  • Варна
  • Мнения: 3 938
С Yettel съм,а те,за съжаление,не предлагат такава услуга с допълнително заплащане.
Предварително благодаря за отговора! Hug

Имат , как да нямат , даже идея нямам що имате грешна информация.Турците предлагат и комбинирани предплатени карти и само за мобилен интернет - хем на всяко кьоше  хем 100 варианта Simple Smile

''Най-удобно обаче за мен е пътуването с фери. Ние изобщо сме любители на този вид пътуване. Сега с тези мини става малко, ама...''

Не само фери ами и всякакви размери и чешити корабчета , лодки и яхти и по десетки маршрути и наети кой където му скимне.
а това за мините  е все едно в Истанбул да има 1 комар и баш вас да ухапе от 18 млн. Simple Smile Simple Smile Simple Smile

# 738
  • Мнения: 4 125
Да, има ги и останалите начини на влизане в Турция, но никога не е била задължителна за попълване, ако не летиш до Турция. За транзит нищо не съм споменала, че все пак тук за Истанбул си говорим и по подразбиране за мен е полет до там. Simple Smile
Попитах превозвачът Метро с който пътуваме, не трябва здравна декларация

# 739
  • Мнения: 5 895
Здравейте пак,
Може ли да дадете мнение за нахвърляната набързо програма. Имаме 5 пълни дни + малко от деня на пристигане. Планираме да сме в Истанбул към 14-15 часа на първия ден, разбира се, ако всичко е наред на границата. А и твърде непознато ни е как се влиза в петъчен ден в града с кола. Та ще видим.
Аз съм била преди много години организирано и сега целта е дъщеря ми и мъжът ми да видят основните забележителности. Но имаме и време, в което ми се иска да се разходим до по-нетуристическите квартали с характерна архитектура и дух. Набелязала съм Арнавуткьой, Кадъкьой(Мода), Юскудар(Kuzguncuk).Ако някое от изборените не си залужава или има друго по-добро - ще съм благодарна за съвет.
Влизала съм в Yıldız и тогава не ми направи много голямо впечатление, но искам да питам Берлебей заслужава ли си отделеното време за сметка например на разходка някъде из кварталите?

1 ден. Пристигане и чек ин в хотел в Султан Ахмед и ще се опитаме да влезем в Света София и Синята джамия в зависимост от времето за молитва.
Султан Ахмед: хиподрума, обелискът на Теодосий, змиевидната колона от Делфи, зиданата колона, Синята Джамия, Света София, Soğuk Çeşme Sk, Цистерната на Теодосий.

2. Топкапъ(Света Ирина, Харем и дворец), парк Гюлхание(до входа е Великата порта), Археологически музей, Еминьону, Пазар на подправките, моста Галата

3. Долмабахче(трамвай T1 от спирка СултанАхмед до спирка Кабаташ 7 спирки)
    От Долмабахче до Таксим с фуникуляр F1(Кабаташ-Таксим)
    По Истиклял - Çiçek Pasajı, Френска улица, отбивка до Пера Палас, кулата Галата,
    Моста Галата пеша

4. Пеша до Еминьону
    Корабче Eminönü-Rumeli Kavağı до Емиргиян в 11 ч.
    Пристигане в Емиргиян в 11,50 ч.
    Със същата линия Емиргиян - Арнавуткьой
    Арнавуткьой - Еминьону

5. В петия и шести ден искам някак по-ситематизирано и организирано да вместя Кадъкьой(Мода), Юскудар(Kuzguncuk), разходка по крайбрежната за снимки на Момината кула, Берлебей (ако си заслужава) или друго интересно. Освен това ми се иска да отделим време за Балат и църквата "Свети Стефан". Дали може да помогнете с организация и транспорт? Времето за придвижване в града ми е малко мъгла, и затова се затруднявам да преценя кое колко време ще отнеме и кое си заслужава. А не искам да тичаме. Целта е лежерна разходка.

Последна редакция: вт, 29 мар 2022, 10:53 от Fancy

# 740
  • Варна
  • Мнения: 4 221
Оф, бееее (да кажа като в сериалите), peterky! Хич не разбираш от майтап.
То като му е писано на човек да се удави, няма да се обеси, нали... Неудобството е, че ако си Марко Тотев може да спрат движението по пролива, както се случи при сигналите тези дни. Колкото до комара... като знам, че един да има в радиус 2 км, е върху мен, това ти сравнение хич не ми е симпатично.
И като казвам фери... ако не се лъжа ти (но може и да греша) съвсем наскоро обясни, че с тази дума обобщаваме морския транспорт по Босфора. Пък линиите със спирка Емиргян далеч не са десетки. И все пак е вариант, при това любим.

Eiger, как да не беше задължителна? Нали именно с нея получавахме ХЕС код...

Попитах превозвачът Метро с който пътуваме, не трябва здравна декларация


Защото не я проверяват на границата... Преди, заради кода, беше важно да имаме такава. Дори и тогава на границата не са ни ги искали, а сега съвсем се гледа през пръсти.

В крайна сметка не е голямо усилие...

# 741
  • Sofia
  • Мнения: 1 372
По питането на Fancy – за ден 5 например трамвай Т1 до Каракьой, оттам корабче до Балат, гледате Св. Стефан + квартала и пак с корабче се връщате до Юскюдар, където се шляете по крайбрежната с гледките, може и до Кузгунджук и/или до новата джамия на Чамлъджа + разходка там на хълма, гледката е супер. После обратно до Юскюдар и към европейската част.
Ако решите да се качвате към Чамлъджа, през Кузгунджук минете на връщане.
За ден 6 си оставете Кадъкьой и Мода, те са в др. посока.

# 742
  • Мнения: 2 585
Да питам на ТВ кула в Чамлъджа може ли да се качи човек?

# 743
  • Мнения: 236

Споделям за нов превозвач до Истанбул от 1 април.

# 744
  • София
  • Мнения: 3 034
...

Eiger, как да не беше задължителна? Нали именно с нея получавахме ХЕС код...

...

Да, получавахме лесно код с нея, затова и я попълвахме дори при сухопътно влезане в Турция - заради кода, не заради изискването за декларация. Simple Smile

Но е чудно хубаво, че сега няма код.
Жалко, че Истанбулкартите, които са свързани вече с код, няма да могат да се ползват от повече хора - поне така разбрах от поста на Шебек. Че моята е не само свързана, но и със стария ми паспорт, а пари в нея има доста. Smiley Ще видя надявам се скоро как ще успея да я ползвам.

# 745
  • Бургас / UK
  • Мнения: 1 592
Привет от Истанбул 😊
Пропуснала съм го това със сертификатите и не съм попълвала, но истината е , че никой , никъде не ни ги е искал…
Времето е супер. Обикаляме по хубави места и се забавляваме 🥳

# 746
  • Мнения: 84
Привет от Истанбул 😊
Пропуснала съм го това със сертификатите и не съм попълвала, но истината е , че никой , никъде не ни ги е искал…
Времето е супер. Обикаляме по хубави места и се забавляваме 🥳


От къде е правена тази последната снимка?

# 747
  • Варна
  • Мнения: 4 221
... Че моята е не само свързана, но и със стария ми паспорт, а пари в нея има доста. Smiley Ще видя надявам се скоро как ще успея да я ползвам.

Не би трябвало да не можеш да я ползваш. В смисъл, че връзването ѝ със стария ти паспорт не е от значение. Проблемът, доколкото разбирам, е че не може да се ползва от повече хора, ама ти или който и да е, би могъл да си действа с нея безпроблемно. Сам.
Ние така или иначе имаме две и от години ползваме отделни. Децата още не се таксуват. Не ме бърка, че не можем да минаваме с една.

# 748
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 579
Нова тема

ИСТАНБУЛ 57
[/b]

Общи условия

Активация на акаунт