Родени през месец април 2021 - Тема 7

  • 10 764
  • 369
  •   1
Отговори
# 330
  • София
  • Мнения: 333
Мами, поръчва ли ли сте за малките сандалски за босо ходене? Ако да, на коя марка, доволни ли сте, какви минуси видяхте ?

# 331
  • Мнения: 211
Мами, поръчва ли ли сте за малките сандалски за босо ходене? Ако да, на коя марка, доволни ли сте, какви минуси видяхте ?
да , аз взех на Tikki Nido. Доволна съм , много са леки и мекички. Подметката е супер гъвкава . Крачето му на малкия е сравнително пухкаво и при ходилото и в глезените

# 332
  • Мнения: 88
Здравейте, момичета, как сте в жегите ?
Обмислям поставяне на Варивакс след последната задължителна на 1.6г. Има ли някой, който вече я е поставил ? Изчетох доста по темата и ще ми е интересно да чуя мненията ви.

# 333
  • Мнения: 5 018
Не съм я поставила още, но обезателно ще я сложа в някакъв момент преди да започне да посещава детско заведение. Но аз и доста от незадължителните ваксини планирам да сложа. Днес сме с първа доза MenB, стискайте палци.

От незадължителните досега сме сложили Ротарикс и две дози противогрипна миналата зима.

Последна редакция: вт, 05 юли 2022, 15:11 от Макарон

# 334
  • Мнения: 88
Не съм я поставила още, но обезателно ще я сложа в някакъв момент преди да започне да посещава детско заведение. Но аз и доста от незадължителните ваксини планирам да сложа. Днес сме с първа доза MenB, стискайте палци.

От незадължителните досега сме сложили Ротавирус и две дози противогрипна миналата зима.
Ротарикса е ясен, може ли малко инфо за тази която сте поставили днес? Blush

# 335
  • Мнения: 5 018
Противоменингитна е днешната ваксина - Bexsero първа доза. Покрай случая с починалото детенце и изказването на Кунчев, че 80 и няколко процента от децата в градинска възраст са носители на менингокок, потърсих информация. Купихме я от аптека Промахон, 120 евро е едната доза без доставката, ние я взехме на място. Втора доза ще правим след два месеца. На малко по-късен етап (следващата календарна година) ще сложа и нименрикс (MenACWY).

Засега няма температура, ще видим как ще е до вечерта.

От другите незадължителни ще останат Варивакс и Хепатит А преди тръгване на детска, тоест в някакъв момент до 3 годинки и половина. Гледам да не ги слагам по-често от 3-4 месеца, няма нужда да форсирам нещата, ако не е в детско заведение, но и предпочитам да я защитя, от което мога.

# 336
  • Мнения: 1 447
От къде се информирате за незадължителните ваксини?

# 337
  • Мнения: 480
и аз това се чудя... все ми се струва, че би трябвало педиатрите да информират, но явно не е точно така (или нашият е много 'смотан').. а това дето всеки самосиндикално се снабдява с някои ваксини е съвсем идиотско... но както се казва -- всеки сам да се спасява...

иначе ми е ясно, че и с четене и питане (дори и тук във форума), може да се информира човек по най-различни въпроси...

# 338
  • Мнения: 5 018
Аз лично от сайтовете на министерствата на здравеопазването на "нормалните" държави - NHS, CDC и прочее.

Това например на Нова Зеландия е с много лесно поднесена информация за родители-неспециалисти, за мен е особено полезно какви са честите странични реакции и какво те препоръчват да се прави при нужда. Примерно бяха написали, че децата обичайно вдигат температура след Bexsero и ги боли главата, бяха написали много вода, гушкане, кърмене, сладолед, охладени плодове и зеленчуци, прясно изцеден сок, студен компрес на челцето, да се остави детето да си поспи, при нужда ибупрофен. И така за всяка ваксина, простичко обяснено и някак успокоително. За МПРВ ваксината примерно имаше снимки какъв обрив може да се случи, кога да го чакаме, как да го различим.

Чета какво къде слагат и проучвам нужно ли е у нас (защото заразните болести имат и сериозна географска обусловеност, не е идеята да копираме всичко). Но при условие, че сме на челни места по morbidity и mortality от менингит в развитите страни, което не е странно, предвид че не внасяме изобщо такива ваксини, камо ли да се покриват от Здравната каса, за мен например тези ваксини са задължителни, нищо, че бактериалният менингит е рядък. Ще сложа Превенар 13, а не Синфлорикс, защото щамовете пневмококи, които най-често се изолират в България, всъщност Синфлорикс не ги покрива. То и Превенар 13 не покрива всички, но поне някои.

И нашето GP не ни информира, аз започнах да търся информация наскоро и се ядосвам, че следвах досега задължителния календар сляпо, но каквото - такова, занапред поне си изясних какво според мен има смисъл да правя.

# 339
  • Мнения: 1 447
Оле Боже.Приключи се със спокойния живот,нали...

# 340
  • Мнения: 88
Оффф все да не се вглеждам,  знам че е рано и т.н ама струва ми се,  че стъпва навътре, някой забелязал ли е същото ?

Последна редакция: вт, 19 юли 2022, 18:15 от Titi_93

# 341
  • Мнения: 211
Оффф все да не се вглеждам,  знам че е рано и т.н ама струва ми се,  че стъпва навътре, някой забелязал ли е същото?
за да ви е спокойно може да направите консултация с  ортопед. В повечето случаи до към 3 г.го израстват , най-много да трябва да носи по-стабилни обувки или стелки ,но това само ортопеда ще прецени Simple Smile .

# 342
  • Мнения: 480
най-добре консултация с ортопед. фурлакис ни беше посъветвал при предишния преглед да я заведем след прохождане. ходихме. погледна и гръбнака. при него часове има чак за ноември май, но пък има хора, които се отказват и успяхме да запишем час 'от днес за утре'...

# 343
  • Мнения: 1 206
Момичета, идвам с питане какво правите в тези жеги и как занимавате децата вкъщи? При нас има спокойствие единствено, ако дам леген с вода и играчки и я оставя да се мокри и то е за 30 минути. През другото време ме дърпа за ръката, повтаря “чао” и ми носи обувките да излизаме. Сутрин ми е някак по-лесно, обаче следобяд става от сън 15-15:00 и с особени усилия я държа до 17:30 поне. Днес беше 37 градуса, тя цялата се зачервява и изпотява, аз двойно повече 😃.
Та приемам идеи, макар че не възлагам големи надежди да вършат работа и при нас.

# 344
  • Мнения: 480
ние сме навън сутрин от 9:30-10:00 до 12:30... по площадки, на пазар, взимане на храна от детската кухня. следобед излизаме също.. докато стане време за подготовка за сън ( до към 19:30-19:45 тоест). понякога ( ако не е адска жега) излизаме и преди следобедната закуска за половин-един час. много по-лесно ми е навън да я забавлявам.

вкъщи търчи из целия апартамент. носи разни неща, дивее. заиграва се за кратко с низанки, книжки за оцветяване или други играчки, но само ако сме наблизо и 'асистираме'. например напоследък й е забавно да си играе с един голям тигър ( от мечо пух)... някой го държи и говори, движи и тн, все едно тигър си играе с нея. тя му дава разни неща, хвърлят си топка и тн...

Общи условия

Активация на акаунт