Труден избор - избор профилиращ предмет в 10 клас и кандидатстване във ВУЗ

  • 3 094
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3
Здравейте майки,
         В 10 клас  съм, уча в езикова гимназия. На края на втория срок трябва да избера профилиращ предмет (5 часа седмично), като за сега си мисля за математика или химия.
        Учителите ни предупредиха, че материала ще е много сложен, че избора ще е много важен за кандидатстване във ВУЗ.
        За ВУЗ съм мислил или медицина, или нещо с компютри. И двете са ми много интересни и и за двете трябва много учене, но от това не ме е страх.
      Та така, чакам съвети, кое според вас ще е по-полезно (химия - за КСИ в МУ или математика - за КСИ в СУ или ТУ, като в уни ще уча отново същата математика).
      Има и една разширена подготовка (2 часа седмично) като там отново мога да избера между математика, биология, химия и бел. Но класната ни каза да пишем бел, заради ДЗИ БЕЛ.
     Наистина не знам какво да правя, кое да избера за профилирана и разширена, а и какво да избера да уча после.
     Дайте съвети!

Последна редакция: ср, 02 фев 2022, 21:05 от bubanka

# 1
  • София
  • Мнения: 13 155
От БЕЛ имаш спешна нужда, предвид елементарните грешки, които допускаш в писмена реч.
За профила - математика, защото за медицина само с профилиращ предмет не е достатъчно.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 818
то ние не можем да изберем вместо теб
седни и прецени, с кое искаш са се заниванаш, защото информатиката и медицината нямат нищо общо по между си.
Освен това, тъй като си в езикова гимназия, колкото и часа да ви преподават математика, никога няма да е като на нивото в математическа гимназия. Същостото е с химията. Никога няма да вземете толкова много материал като в природоматематическа гимназия. И в двата случая ще ти трябва и допълнителна подготовка.

# 3
  • Мнения: 6 706
От БЕЛ имаш спешна нужда, предвид елементарните грешки, които допускаш в писмена реч.
За профила - математика, защото за медицина само с профилиращ предмет не е достатъчно.

Не Ви разбрах? ДЗИ по математика не е необходима за кандидатстване в специалност Медицина, нито в следването се учи математика. Фармацевтите имат висша математика първа част, медиците и стоматолозите не учат математика.

# 4
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 103
Ваште пита ли ги вкъщи? Все пак те те познават най-добре и ти знаят насоките.

# 5
  • София
  • Мнения: 35 104
Каквото избере класа, не ти. С химията медицина няма как, с математиката имаш опции, зависи какво искаш ти.

# 6
  • София
  • Мнения: 13 155
Не Ви разбрах? ДЗИ по математика не е необходима за кандидатстване в специалност Медицина, нито в следването се учи математика. Фармацевтите имат висша математика първа част, медиците и стоматолозите не учат математика.

Имах предвид, че за медицина трябва сериозна подготовка по химия, биология и то не само на училищно ниво. Особено при нивото на преподаване на тези предмети в езиковите гимназии.
С математика ще имаш много повече опции за кандидатстване и то не само в областта на високите технологии.
Първо помисли какво наистина те влече, защото между медицината и компютрите има безброй други варианти.

# 7
  • Варна
  • Мнения: 2 442
Седни и разгледай критериите за прием на университетите, в които искаш да кандидатстваш и тогава прецени. За медицина, освен химия, ще ти трябва биология, а и някои май посочиха и оценката от ДЗИ по ПП БЕЛ. В смисъл, избери според изискванията за прием, за да не се окажеш изненадан. Иначе не се плаши от материала, не е извънземен. Синът ми е 11 кл с профил Математика, също е ЕГ. Да, висша математика е, но щом материалът е разбран, нищо страшно няма, трябва само рутина от решаване на задачи.

# 8
  • Варненска клюкарка
  • Мнения: 15 400
Каквото избере класа, не ти.
Тази информация откъде е?
Според това което чувам, не знам доколко е вярно, ще могат да се местят в паралелки с новия си избран профил. Това се говореше още преди 2 години за набор 2003 които бяха първите по новата система с два гимназиални етапа и матура на финала на 10-ти клас и съответните нови избори.На нашите деца набор 2003 им се размина, защото, през 2020та бяхме ударени от Ковид-19 съответно и първия локдаун и замрязиха промените до следващите "късметлии". Тогава нямаше още никаква яснота, само слухове и дори класната ни твърдеше, че слуховете от министерството са, че ще има не размяна по класове от същото училище, а между всички училища. За останалото в мнението съм съгласна. С математиката има повече опции и не е толкова сложно като с химията. Синът ми е последна година в ПМГ със 7 часа химия по профил, много сложен материал, но тази година все още не във всеки МУ влиза профилираната подготовка в изпитната програма. Учителката им по химия в училеще редовно ги осведомява с информация от извора - освен в училище е и проверяваща  изпитни работи в МУ. От следващата година обаче влиза навсякъде и материалът от профил химия и биология. Ще е изключетелно трудно дори и с частен учител. Само с подготовката от училице няма да стане (не че и сега е възможно). Задачите по химия  които се решават на изпита в който и да е МУ нямат много общо с материала от профил химия  в училище - един учебен час не би им стигнал само да препишат една такава задача, камо ли да я мислят и сами да я разпишат. По добре математика. И да, матурата по БЕЛ влиза в балообразуването за всички специалности, но с различен коефициент.

Последна редакция: пт, 04 фев 2022, 08:29 от Беллора

# 9
  • столицата
  • Мнения: 3 796
Като родител на ученик от 12 клас и с оглед, че не предвиждаш да кандидатстваш в чужбина /и евентуално да ти трябва хорариум по определен предмет/, бих ти препоръчала да запишеш профил, в който ще ти е най-лесно да постигнеш по-висок успех от дипломата. Начина на балообразуване  за бг университетите за тази година /може да погледнеш на сайтовете на унитата/ май показва, че избор на БЕЛ като профил е доста добро решение. Дори при медицината ще вземат матура по БЕЛ, а не както досега оценки  от дипломата по химия и биология.
Истината е, че и за двете специалности, към които си се насочил, ще трябва допълнителна извънучилищна подготовка.

# 10
  • Мнения: 3 883
Ако смяташ да се насочиш към медицина, профил химия/биология няма да ти е от полза. Учат се доста сложни неща, много различни от материала, на който се държат изпити. Освен това е с променен формат МУ София, а се взима и ДЗИ по БЕЛ от тази година като балообразуваща. В тази връзка най-подходящ е някой лежерен профил +БЕЛ, където ще ти тече подготовката за ДЗИ, така или иначе се ходи на уроци по изпитните предмети, дори в профил не носят нужното за успешно явяване на кандидатстудентски изпити. Една голяма греда е този профил за насочилите се към медицината, сериозно им подляха вода с тези промени и с използването на ДЗИ като балообразуваща.
От друга страна - не е ясно какво биха променили за две години, всичко при нас е предпоследно, да не се окаже в един момент, че се търсят пък оценки от профил. Сегашните промени се правиха на парче без ясна визия до какво ще доведат.
Все пак, медицината е с изпит и се гонят външни уроци. Профил химия/биология е изключително тежък и като обем, и като материал, масово преподавателите още не могат да го преподават, учат се и те. Добрата новина за теб е, че все пак ще има минали преди теб по този път, та няма да е вече съвсем ново. Дори ходещите на уроци в момента са като в небрано лозе, а за вас ще има вече някаква яснота.

# 11
  • Варна
  • Мнения: 818
Аз бях с профил Биология в ПМГ и материала нито е толкова тежък, нито толкова сложен. Имахме и по над 10 часа химия на седмица. Да, тя не беше моето нещо, но това не означава, че проблема беше в преподавателите. Напротив, всеки е добър в едно и зле по нещо друго.
Имахме дори деца от другите, класове със същия профил, но различен допълнителен език, които кандидастваха само с подготовката от училище и изкараха 6тици и по Биология и по Химия.
По БЕЛ също постоянно правихме тестове и изпити като подготовка и най-ниската оценка от тези при нас беше  над 4 и 50.
Така че много зависи от самата подготовка в училище и на колко учителите ще им се занимава.
При нас всичко още от 10ти клас нататък беше подготовка за матурите.
Дори бяха питали всички по какво мислят да кандидатстват и на всеки му даваха допълнителни материали, според предмета, който си е избрал.

В езиковите гимназии обаче не мисля че ще те подготвят достатъчно и без допълнителни частни уроци няма как да стане.

# 12
  • Мнения: 226
Каквото избере класа, не ти. С химията медицина няма как, с математиката имаш опции, зависи какво искаш ти.
Класът няма думата като цяло. Сформират се профили, които са избрани от достатъчно ученици във випуска.
Аз също съм на мнение, че трябва да се избере профил, по който ще ти бъде лесно и интересно.
И още нещо - втората задължителна матура ще трябва да е по някой от профилиращите предмети.
Относно разширената подготовка - няма нищо лошо да е БЕЛ. Все пак матурата по БЕЛ е задължителна.
Успех!

# 13
  • Мнения: 3 883
Аз бях .....
По БЕЛ също постоянно правихме тестове и изпити като подготовка и най-ниската оценка от тези при нас беше  над 4 и 50....
Така че много зависи от самата подготовка в училище и на колко учителите ще им се занимава.
При нас всичко още от 10ти клас нататък беше подготовка за матурите.
.....

Това са минали неща. Вече НЕ е така. Общи приказки как е било някога не помагат в случая.
Има промени в плана, който е разпределен за втори гимназиален етап, с новите промени и с профилиране завършват тази година за първи път. Промените в изпитите за МУ София също се въведоха в движение сега, за тази кандидатстудентска кампания и миналите за първи път през тях след месец-два могат само да кажат, защото няма примерни. Ще има какво да се коментира, обобщава и дават "акъли" едва след тази кампания реално.

# 14
  • Мнения: 6 706
Аз бях с профил Биология в ПМГ и материала нито е толкова тежък, нито толкова сложен. Имахме и по над 10 часа химия на седмица. Да, тя не беше моето нещо, но това не означава, че проблема беше в преподавателите. Напротив, всеки е добър в едно и зле по нещо друго.

Била сте. Програмите вече са различни. Особено профил Химия с тези включени инструментални методи, учениците не знам какво ще разберат.
Толкова много материал е наблъскан.
В момента не е ок да се избира профил Природни науки, защото ще се “прецакаш”.
На тези от НЕпрофил ще им вземат оценката от свидетелството само, а на профилите ще вземат само 11-12 клас.
Демек за медицина по-лесно ще бъде да се влезе от НЕпрофил.

Общи условия

Активация на акаунт