Майчинството счетоводно - 92

  • 34 880
  • 751
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 355
Ами аз точно това питам, дали ще е МРЗ или под нея

# 586
  • Мнения: 380
Може да сте на 4ч., а да ви осигуряват на 3000лв. примерно. Както спонеха в предишния коментар, няма как да знаем. Няма да взимате под МРЗ във всеки случай

# 587
  • Мнения: 355
Ахаааа разбрах, ами на минимална заплата, тоест до сега половината на 650,от другия месец нали е 710, пак половината се пада

# 588
  • Мнения: 312
Мисля че момичетата се опитват да Ви обяснят ,че няма как да вземате под МРЗ. В случай ,че се осигурявате на 3000 лева ,но на четири часа тогава вече сумата се увеличава най-вероятно,но във вашия случай ще вземате 710 лев.
Ахаааа разбрах, ами на минимална заплата, тоест до сега половината на 650,от другия месец нали е 710, пак половината се пада

# 589
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Ахаааа разбрах, ами на минимална заплата, тоест до сега половината на 650,от другия месец нали е 710, пак половината се пада

Да, така е.Ще започнете да получавате МРЗ от 45-дневния и последващите болнични.Ако преди това вземете болничен, ще се смята спрямо дохода и може да е под МРЗ, да уточня все пак.

# 590
  • Мнения: 528
Моля за мнение?
Влизам в 45 дневен болничен от 15.05.2022 за раждането на второто дете, кой вариант ще е на добър за прехвърляне на майчинство за първото дете?
Да прехвърля на бащата  на 14.05.2022 и на 15.05.2022 вече да съм в болничен (45 дни) преди термина.
Да прехвърля по рано после няколко дена да се водя на работа и след това болничен(45 дни преди термин).
Или да прехвърля 01.05 да взема болничен до 15 и след 15 да си продължа с болничния преди термина.
Фирмата е наша и спрямо работодател няма да имам проблем.

# 591
  • Мнения: 355
Ахаааа разбрах, ами на минимална заплата, тоест до сега половината на 650,от другия месец нали е 710, пак половината се пада

Да, така е.Ще започнете да получавате МРЗ от 45-дневния и последващите болнични.Ако преди това вземете болничен, ще се смята спрямо дохода и може да е под МРЗ, да уточня все пак.


Да,благодаря много. Разбирам ще получавам МРЗ. А в случай ,че преди 45дневния взема болничен, ясно ми е и той как се изчислява нали на база дохода, но това вече ще повлияе ли да взимам или не МРЗ като майчинство. Самия болничен ще повлияе ли после на обезщетението

# 592
  • Мнения: 1 288
Здравейте,

Май намерих отговор на моя въпрос, но все пак да потвърдя - когато ми изтече срокът на отпуската за отглеждане на дете до две години, искам да си пусна натрупаните отпуски и доколкото разбрах, те ще се изчислят на база "среднодневно брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползуването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 работни дни".
Правилно ли тълкувам КТ?

Другото ми питане е - предполагам трябва да посоча датата на деня, следващ РД на детето (ако е работен) като начало на платения отпуск?

Последното ми питане - видях, че мога да договоря с работодателя по-гъвкаво или намалено работно време след връщане на работа след отпуск по отглеждане на детете до 2г., ако ми откажат как да процедирам?

Благодаря предварително!

# 593
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
zila1
Да, така се изчислява отпуск. Пукате го с дата, следващия ден след РД.
Къде го пише това за гъвкаво  и намалено работно време?

nunu
Най-лесен е начина, вие от 15,05. в отпуск за второто, от същата дата бащата в прехвърлен отпуск за първото.
ПОмислете кой ще ръководи фирмата ви само, ако нямате назначен управител.

# 594
  • Мнения: 528
Благодаря, Ала-Бала.

# 595
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 031
Ахаааа разбрах, ами на минимална заплата, тоест до сега половината на 650,от другия месец нали е 710, пак половината се пада

Да, така е.Ще започнете да получавате МРЗ от 45-дневния и последващите болнични.Ако преди това вземете болничен, ще се смята спрямо дохода и може да е под МРЗ, да уточня все пак.


Да,благодаря много. Разбирам ще получавам МРЗ. А в случай ,че преди 45дневния взема болничен, ясно ми е и той как се изчислява нали на база дохода, но това вече ще повлияе ли да взимам или не МРЗ като майчинство. Самия болничен ще повлияе ли после на обезщетението

Няма как да повлияе, защото няма как да получаваш под МРЗ при 45-дневния поне според текущото законодателство.

# 596
  • Мнения: 1 288
zila1
Да, така се изчислява отпуск. Пукате го с дата, следващия ден след РД.
Къде го пише това за гъвкаво  и намалено работно време?
Някъде след чл.155 беше, ще потърся пак. Така или иначе, има такава практика във фирмата, ще попитам дали мога да се възползвам.

Благодаря за отговора!

# 597
  • София-Младост
  • Мнения: 23 397
КТ
Чл. 167б. (Нов - ДВ, бр. 7 от 2012 г.) (1) При завръщане на работа поради изтичане на отпуск по чл. 163 - 167а или поради прекъсване на ползването му работникът или служителят има право да предложи на работодателя изменение на продължителността и разпределението на работното му време за определен срок или други изменения на трудовото правоотношение, които да улеснят завръщането му на работа.
(2) С цел да се насърчи по-успешното съвместяване на трудовите и семейните задължения на работника или служителя работодателят е длъжен да вземе под внимание предложението по ал. 1, когато съществува такава възможност в предприятието.
(3) Работникът или служителят и работодателят могат да постигнат съгласие за изменение на трудовото правоотношение по чл. 119 и по време на ползването на отпуск по чл. 163 -167а.

https://www.portaltrznormativi.bg/otharlyane-na-predlojenie-po-c … l-167b-kt-273.htm

# 598
  • Мнения: 147
Здравейте! Има ли право на обезщетение за бременност (поради работа в рискова среда) бременната жена, ако бременността е установена по време на неплатен отпуск? В момента съм в неплатен отпуск за 2 месеца, но се чудя дали след него ще мога да получа болничен и съответно обезщетение за бременност.

# 599
  • Мнения: 2 021
Здравейте,
Сега си погледнах осигурителния доход в НАП. Аз съм в майчинство, преди това работех и ме осигуряваха на 4 часа. Сега забелязах, че и за времето в майчинство пише, "Дневно работно време" 4 часа.  А за предното ми майчинство пише "Дневно работно време" 8 часа. Един ден като тръгна да събирам трудов стаж за пенсия, така ли ще ме броят, че едното дете съм го гледала по 8 часа, а другото по 4 часа?

Общи условия

Активация на акаунт