Майчинството счетоводно - 92

  • 34 899
  • 751
  •   1
Отговори
# 615
  • София-Младост
  • Мнения: 23 411
Е, излишно е да казвам, че обезщетение така не се смята. Но мисля, че разбрахте отговора ми:)

# 616
  • Мнения: 54
Ала-бала, благодаря за отговора. От тук:
https://www.nssi.bg/forusers/faq/388-qes/4483-question23
разбирам, че "Бащата може да поиска отпуск и за по-кратък период, но той не може да излиза извън началната и крайната дата на правополагащия се отпуск." Не значи ли това, че може бащата да стартира отпуска от първия работен ден след празника и след изписването, като в описания от мен случай говорим за 3.05 след изписване на 2.05? Няма ли да е по-изгодно, предвид, че от НОИ ще изплатят бащинство само за работните дни от тези 15, а работодателя покрива официалните празници, които са почивни?

Христос Воскресе Simple Smile
Имам две дечица с разлика 1г и 3м., тоест породени дечица. Понеже вземам максималното майчинство ме интересува дали то ще се запази при трето породено детенце ( с разлика до 2г. от второто). Чета противоречиви неща в нета и бих се радвала, ако ме насочите и ми помогнете!
Кое наричате "максимално майчинство"?
 Ако има застъпване в 45 дневния за трето дете и отпуск за отглеждане а дете до 2 г. възраст, за второто, то имате право на обезщетение като за второто дете...който всъщност е размера при първото дете.

# 617
  • Мнения: 105
Е, излишно е да казвам, че обезщетение така не се смята. Но мисля, че разбрахте отговора ми:)
Благодаря ви, разбрах го Simple Smile
Последните 5 години съм над осигурителния праг, знам че се смята 18 или 24 м назад. Благодаря още веднъж!

# 618
  • София-Младост
  • Мнения: 23 411

TulipFlower
Не, не означава това. Отпускът се позлзва с начална дата, датата на изписването, тя ще е вписана и в бележката от болницата. Може да ползва 5, 10, 15 дни...това означава по-кратък период.
Началната дата не подлежи на промяна...е, ако си уговорите от болницата да ви изпишат по-късно;)
Какво означава "работодателя покрива официалните празници, които са почивни?"

# 619
  • Мнения: 1
Здравейте
Детето ми ще навърши 2 годинки на 28 април. Въпроса ми е кога ще ми бъде изплатено последното майчинство, в деня в който ги навърши или май месец?

# 620
  • Мнения: 3 785
Здравейте
Детето ми ще навърши 2 годинки на 28 април. Въпроса ми е кога ще ми бъде изплатено последното майчинство, в деня в който ги навърши или май месец?
Май месец

# 621
  • София-Младост
  • Мнения: 23 411
Здравейте
Детето ми ще навърши 2 годинки на 28 април. Въпроса ми е кога ще ми бъде изплатено последното майчинство, в деня в който ги навърши или май месец?
В началото на май, както и до сега е било.

# 622
  • Мнения: 75
Здравейте, наскоро разбрах, че има еднократна помощ при раждане, осигурено от държавата на стойност 250лв, което е независимо от доходите. Не успях да намеря с търсачката, затова извинете ме, ако има някъде отговор на въпросът ми. А той е - може ли да се направи изцяло онлайн подаването ан документи и някой правил ли го е?

Може да се подадат документи онлайн. Ето описание https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/izpalnite … i/uslugi-814/1742

Срокът за подаване на заявление за тази помощ е 14 дни след раждането.

Това как ти хрумна?


Не ми е хрумнало — на база на срока, описан в страницата и информацията, която получих от счетоводител. Аз бързах да подам документите до 14тия ден.
Редактирах поста и го изтрих, щом не е вярна информация и поднасям най-искрени извинения за подвеждането.

Бихте ли споделили какъв е срокът?

Благодаря Ви предварително!

# 623
  • София-Младост
  • Мнения: 23 411
Ще отворя после Закона или правилника...но ми се върти 3 годишна давност.
14 дневен срок от раждане е безумен. От тях 3-5 дни сте в болница, след това себе си ли да погледнете, бебето ли, за акт за раждане ли да търчите...не знам. Дайте страницата, да го видя написано, моля. Стана ми интересно.

А видях...14дни за предоставяне науслугата.
https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/izpalnite … i/uslugi-814/1742

Това е друго...в 14 дневен срок би следвало да ви изплатят сумата...поне според контактния център на Egov.

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 14:12 от Ала-Бала

# 624
  • Мнения: 75
Възможно е и това да са тези 14 дни. Дъщеря ми се роди на 04.03.2022, аз подадох документите на 17.03 и ми казаха да следя за плащане след 10.04, което са повече от 14 дни, та най-вероятно не ги спазват тези 14 дни, ако са за това.


Благодаря Ви още веднъж, че ми отворихте очите 🤗

И още веднъж се извинявам за подвеждането!

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 14:19 от Tanya M

# 625
  • Мнения: 7
Здравейте!
Вероятно въпроса ми вече е задаван многократно, но за съжаление след доста ровене, не откривам отговора.
 Въпроса ми е следния: при бременност кога най-рано може да се вземе болничен. И по-точно - възможно ли е още в самото начало, 5-та седмица? Четох нещо за 180дни, но това означава ли че болничен може да се вземе чак в 3-тия месец ? Благодаря ви предварително и се извинявам, ако въпроса ми не е за тук Simple Smile

# 626
  • Мнения: 418
180 дни от лк, като в тях не влизат 45 дни болничен преди термин. Горе долу от 7-8 седмица мисля че стигаха, трябва да си ги сметнете. Ако 180 дни не стигнат вариант е с телк да се удължи болничният.
Здравейте!
Вероятно въпроса ми вече е задаван многократно, но за съжаление след доста ровене, не откривам отговора.
 Въпроса ми е следния: при бременност кога най-рано може да се вземе болничен. И по-точно - възможно ли е още в самото начало, 5-та седмица? Четох нещо за 180дни, но това означава ли че болничен може да се вземе чак в 3-тия месец ? Благодаря ви предварително и се извинявам, ако въпроса ми не е за тук Simple Smile

# 627
  • Мнения: 701
Имате право на 180 дни непрекъснат болничен за година без значение от диагнозата, което е 6месеца по 30 дни. Отделно имате 45 дни болничен преди термин, който е още месец е половина. Общо стават 7месеца и половина. Ако сте 5та седмица, значи сте началото на 2ри месец. По мои много груби сметки не ви достигат 2 седмици, за които може да си вземете отпуск. Пресметнете си хубаво дните.
Здравейте!
Вероятно въпроса ми вече е задаван многократно, но за съжаление след доста ровене, не откривам отговора.
 Въпроса ми е следния: при бременност кога най-рано може да се вземе болничен. И по-точно - възможно ли е още в самото начало, 5-та седмица? Четох нещо за 180дни, но това означава ли че болничен може да се вземе чак в 3-тия месец ? Благодаря ви предварително и се извинявам, ако въпроса ми не е за тук Simple Smile

# 628
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 446
Няма право, болничен се дава от лекар или ЛКК. Единствено право има на този 45 дни преди термин. Друг отпуск по болест е по преценка от гинеколог.

# 629
  • Sofia
  • Мнения: 6 189
Здравейте,
Дадох на работодателя 45-дневния болничен преди раждане на 04.04. Той го е предал на НОИ на 18.04. От вчера статусът на болничния е "Изплатен", но сумата все още не ми е в сметката. Някой има ли представа кога горе-долу мога да очаквам превода? Да знам, че срокът е 10 работни дни след подаването на БЛ в НОИ, но знае ли се веднъж като статусът вече е "Изплатен" след колко време се отразява в банковата сметка?

И другият ми въпрос е : вторият ми болничен (42 дни след раждане) е от 30 април, събота. Кога е срокът за подаването му към НОИ? Пак ли е 10-ти май, въпреки, че 30 април се пада събота (неработен ден и реално не се изплаща от НОИ). Или в този случай срокът за работодателя е 10-ти юни?

Общи условия

Активация на акаунт