Майчинството счетоводно - 92

  • 34 828
  • 751
  •   1
Отговори
# 600
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте! Има ли право на обезщетение за бременност (поради работа в рискова среда) бременната жена, ако бременността е установена по време на неплатен отпуск? В момента съм в неплатен отпуск за 2 месеца, но се чудя дали след него ще мога да получа болничен и съответно обезщетение за бременност.
НЕплатен за 2 месеца за момента се признава за трудов и осиг. стаж. Няма понятие обезщетение за бременост, поради работа в рискова среда. Обезщетение се изплаща, ако имате осиг. стаж 6 месеца назад...без значение кога  и как придобит.
Дали може да получите болниен, защото не се чувствате добре по време на бремеността ви, може да каже само лекаря, който ви следи. Но предвид, че те редовно питат за това, не мисля, че ще е проблем.
Няма никакво значение кога е установена бремеността.




steli4ka s
Да, но не така казано. Никой не гледа колко часа сте си гледали децата...а как сте била осигурена преди това.

# 601
  • Мнения: 147
Ала-Бала, благодаря Ви за отговора! Болничният не е защото не се чувствам добре, а защото работя в голяма болница, в среда с концентрация на зарази и по принцип колегите прекратяват работата си в момента, в който е диагностицирана бременността. Само че не знаех дали неплатеният отпуск може да ме "ощети" по някакъв начин. Иначе имам достатъчно дълъг стаж.
Предполагам и болничните също ще се зачитат за такъв?

# 602
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Болничният се зачита за стаж. Времето на неплатеният при последващи изчисления за обезщетения, се смята на база МРЗ.

# 603
  • Мнения: 1 995
Ала-Бала, Благодаря!
А колко време преди това се гледа на колко часа са те осигурявали? Жалко, че не съм го знаела, можело е да ме осигуряват известно време на 8 часа.

# 604
  • Мнения: 12
Здравейте! До 17ти този месец ми беше последния болничен след раждане. Въпросът ми е,кога ще ми бъде превода,и като цяло всеки месец на една и съща дата ли ще е вече или не ? Благодаря!

# 605
  • Мнения: 3 758
Здравейте! До 17ти този месец ми беше последния болничен след раждане. Въпросът ми е,кога ще ми бъде превода,и като цяло всеки месец на една и съща дата ли ще е вече или не ? Благодаря!
До няколко работни дни ще получиш за дните до 17.
Майчинството се изплаща до 5-то число всеки месец.
А ти подаде ли си нужните документи, за да ти се изплаща обезщетение до 410дни? Ако  не си, то със сигурност ще имаш забавяне при изплащането на остатъка от април.

# 606
  • Мнения: 12
Здравейте! До 17ти този месец ми беше последния болничен след раждане. Въпросът ми е,кога ще ми бъде превода,и като цяло всеки месец на една и съща дата ли ще е вече или не ? Благодаря!
До няколко работни дни ще получиш за дните до 17.
Майчинството се изплаща до 5-то число всеки месец.
А ти подаде ли си нужните документи, за да ти се изплаща обезщетение до 410дни? Ако  не си, то със сигурност ще имаш забавяне при изплащането на остатъка от април.

Да подадох декларация за остатъка. Но до сега болничните ги вземах доста разпокъсано и ме интересуваше вече ще си бъде ли на една дата,редовно

# 607
  • Мнения: 711
Здравейте, наскоро разбрах, че има еднократна помощ при раждане, осигурено от държавата на стойност 250лв, което е независимо от доходите. Не успях да намеря с търсачката, затова извинете ме, ако има някъде отговор на въпросът ми. А той е - може ли да се направи изцяло онлайн подаването ан документи и някой правил ли го е?

# 608
  • Провинция
  • Мнения: 509
Здравейте. С първа бременност съм, на постоянен ТД, но още от началото на бременността съм в болничен, поради лекарска препоръка. Имам няколко въпроса, ако може да ми помогнете:
1. Началото на юни АГ трябва да ми издаде 45 дневния болничен, но ми каза, че дните ми си стигат и няма проблем, но ако реша, може и отпуска да ползвам. Кой вариант е по-добър като цяло?
2. Кога и какви документи трябва да представя на работодателя като вляза в тези 45 дни и въобще като родя после?
3. При раждането, при положение, че с бащата се водим на различни адтеси има ли проблем за получаване на еднократни помощи, детски и всякакви други придобивки?

# 609
  • Мнения: 73
Здравейте, наскоро разбрах, че има еднократна помощ при раждане, осигурено от държавата на стойност 250лв, което е независимо от доходите. Не успях да намеря с търсачката, затова извинете ме, ако има някъде отговор на въпросът ми. А той е - може ли да се направи изцяло онлайн подаването ан документи и някой правил ли го е?

Може да се подадат документи онлайн. Ето описание https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/izpalnite … i/uslugi-814/1742

Последна редакция: вт, 26 апр 2022, 13:52 от Tanya M

# 610
  • Мнения: 53
Момичета, може ли съвет относно 15-дневния болничен на бащата при раждане на дете Simple Smile Предвид предстоящите официални празници, които са неработни дни, как е най-добре да се постъпи, ако изписването е в неработен празничен ден (например 2.05 тази година)? Знам, че отпускът е фиксиран за максимум 15 календарни дни, започващи от датата на изписване, но може да се ползват от по-късна дата, или не до финалната дата (т.е  по-малко от 15 дни). Обезщетение се изплаща само за работните дни. Правилна ли в логиката ми, че е по-добре отпуската да се пусне от 3.05, при изписване на 2.05, така че да се плати този ден от работодателя като празничен (когато мъжът работи на пълен работен ден с фиксирана месечна заплата)? Благодаря!

# 611
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, наскоро разбрах, че има еднократна помощ при раждане, осигурено от държавата на стойност 250лв, което е независимо от доходите. Не успях да намеря с търсачката, затова извинете ме, ако има някъде отговор на въпросът ми. А той е - може ли да се направи изцяло онлайн подаването ан документи и някой правил ли го е?

Може да се подадат документи онлайн. Ето описание https://egov.bg/wps/portal/egov/dostavchitsi+na+uslugi/izpalnite … i/uslugi-814/1742

Срокът за подаване на заявление за тази помощ е 14 дни след раждането.

Това как ти хрумна?


TulipFlower
Няма вариант за по-късно ползване. Ползват се само и единствено от деня на изписване, плащат се само работните дни. Това е.
Работодателя не плаща нищо, обезщетението е изцяло от НОИ

# 612
  • Мнения: 102
Христос Воскресе Simple Smile
Имам две дечица с разлика 1г и 3м., тоест породени дечица. Понеже вземам максималното майчинство ме интересува дали то ще се запази при трето породено детенце ( с разлика до 2г. от второто). Чета противоречиви неща в нета и бих се радвала, ако ме насочите и ми помогнете!

# 613
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Христос Воскресе Simple Smile
Имам две дечица с разлика 1г и 3м., тоест породени дечица. Понеже вземам максималното майчинство ме интересува дали то ще се запази при трето породено детенце ( с разлика до 2г. от второто). Чета противоречиви неща в нета и бих се радвала, ако ме насочите и ми помогнете!
Кое наричате "максимално майчинство"?
 Ако има застъпване в 45 дневния за трето дете и отпуск за отглеждане а дете до 2 г. възраст, за второто, то имате право на обезщетение като за второто дете...който всъщност е размера при първото дете.

# 614
  • Мнения: 102
Христос Воскресе Simple Smile
Имам две дечица с разлика 1г и 3м., тоест породени дечица. Понеже вземам максималното майчинство ме интересува дали то ще се запази при трето породено детенце ( с разлика до 2г. от второто). Чета противоречиви неща в нета и бих се радвала, ако ме насочите и ми помогнете!
Кое наричате "максимално майчинство"?
 Ако има застъпване в 45 дневния за трето дете и отпуск за отглеждане а дете до 2 г. възраст, за второто, то имате право на обезщетение като за второто дете...който всъщност е размера при първото дете.
под максимално майчинство имам предвид- получавам заплата над максималния осигурителен праг, следователно съм осигурена на него. 90% от максималния осигурителен праг мисля е максималното майчинство.
Благодаря ви за отговора!

Общи условия

Активация на акаунт