Майчинството счетоводно - 92

  • 34 533
  • 751
  •   1
Отговори
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Моля, прочетете внимателно този първи пост! Отговорът на Вашият въпрос може би е някъде тук! Благодаря!


Flowers BouquetЗа всички консултанти: 
Ала-Бала; Lady Brinne; ДейзиГ; Elfita; Стики; Viva 123; pantera666; Шана
[/b] Flowers Bouquet

Pushpin Калкулатор за изчисляване на заплата и всички осигуровки
Pushpin Калкулатор за изчисляване на майчинството (с огромни благодарности за katya_k и колегите й  Flowers Bouquet )

Phone Телефонни номера, e-mails  и адреси на офисите на НОИ в страната, където може да искате информация и да задавате своите въпроси - Контакти

Paperclip Необходими документи за обезщетенията - Формуляри и образци за временна неработоспособност и майчинство

Pencil Във форума
- Месечни и целеви помощи за деца (детски надбавки) - инфо, документи, ВЪПРОСИ


Nature Zap Справки може да си правите в сайта на НОИ с ПИК- персонален идентификационен код. Ако нямате ПИК, в НОИ може да получите безплатно срещу лична карта.Nature Zap

С него на сайта на НОИ ще виждате какъв е осигурителният ви доход, какви обезщетения и кога сте получили, както и дали са ви предадени болничните и др. документи.

Например:
Pushpin  "Изчисляване на прогнозен размер на парично обезщетение за  … т и раждане"

Pushpin справка за това на какви суми са ви осигурявали –
"Справка за социалното осигуряване"
Там ще видите осигурителния си доход. За месеците, когато сте били в болнични, ще са повече суми - съберете ги.   Wink

Pushpin справка за изплатените болнични -
"Справка за изплатени парични обезщетения и помощи от ДОО ч … НОИ по ЕГН "

Pushpin справка за статуса на болничния (кога е предаден, изплатен ли е, всички данни по него – попълнени от доктора и счетоводството)
"Справка за представени в НОИ документи и изплатени обезщет … мощи от ДОО"


Как се изчисляват болнични? актуализирано за 2011, благодарение на Стики

# Болнични за Общо заболяване (всички различни от 45-дневния болничен за бременност и последващите за раждане)
КСО чл.41
- Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване се изчислява в размер 80 на сто, .... от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху които са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 18 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на неработоспособността. Дневното парично обезщетение за временна неработоспособност поради общо заболяване не може да надвишава среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението.

# Болнични за Бременност и раждане
КСО чл.49
- Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

Кога се изплащат болнични? - Болничните се изплащат в срок от 10 работни дни след подаването им в НОИ от работодателя/счетоводството.

Кога бъдещата майка има право на обезщетения?

Какво включва майчинството?

Застъпване на майчинства

Процедура по прехвърляне на отпуска за гледане на дете до 2 г

Данъчни облекчения за деца 2021


Предходна тема: Тема 91

# 1
  • Мнения: 777
Здравейте! По време на майчинството работодателя не ми е плащал осигоровки. Това се разбра от проверка на НОИ,когато излязох болничен и той не ми се плати. Питането ми е дали НОИ ще ги накарат да внесат тези осигоровки или аз ще трябва по друг начин да си търся правата? В момента заради тях се водя неосигурена въпреки, че не спирам да работя. Трябва ли да уведомя инспекция по труда или да изчакам НОИ да свършат нещо.

# 2
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Ти няма как да разбереш дали осигуровките са платени или не от фирмата.Може да видиш дали са подадени данни за осигуряване, което явно не е извършено.
Свържи се с работодателя и счетоводството, за да разбереш какъв е проблема.

# 3
  • СИ
  • Мнения: 4 406
НОИ няма как да накара работодателя да внесе дължимите осигуровки.

# 4
  • София
  • Мнения: 181
Здравейте, искам да попитам достатъчно ли е, че съм предоставила банкова сметка на работодателя ми (когато излязох в болничен, защото до сега ми е плащано само на ръка) или трябва да занеса банковата си сметка и в НОИ? Питам, защото съм в болничен от 10 Януари до 06 Февруари и не знам кога трябва да ми преведат пари и се чудя дали проблема не е в липсата на банкова сметка.

# 5
  • София-Младост
  • Мнения: 23 319
Щом е предоставена, той я е въвел, когато е подавал болничния.

# 6
  • София
  • Мнения: 3 835
Здравейте,

Имам 2 въпроса:

1. Кой е последният ден от майчинството - денят преди 2-я рожден ден на детето или самият рожден ден?

2. Натрупаните отпуски за този период могат ли да се прехвърлят в следващата календарна година?

Благодаря!

# 7
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Здравейте,

Имам 2 въпроса:

1. Кой е последният ден от майчинството - денят преди 2-я рожден ден на детето или самият рожден ден?
Самият рожден ден е последния ден.В денят след рождения ден, трябва да сте на работа.

2. Натрупаните отпуски за този период могат ли да се прехвърлят в следващата календарна година?
Да

Благодаря!

# 8
  • Мнения: 328
Здравейте! Извинявам се ако въпросът не е за тук! Моя колежка живее с приятеля си и детето си /на годинка/ в София, но тя е с друг постоянен адрес, извън София /не е правила и настоящ адрес/. Детето на нейния постоянен адрес ли се води?
Тя не може да реши дали да смени своя постоянен, заради задължителната подмяна на документи, шофьорска книжка, регистрациите на двата й автомобила.. Сложно е и обмисля дали изобщо да го прави, но вероятно ще се наложи заради точките за детска градина.
Въпросът е може ли да се смени адресът само на бебето и да се запише на този на таткото в София, ако "да" - как?
Благодаря предварително!

# 9
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Да, може.Отиват в общината по адресна регистрация на таткото и искат да впишат детето на неговия адрес.
Трябва да са двамата родители и имотът да се води на името на таткото или да отиде с тях собственика на имота, носейки нотариален акт.

# 10
  • Мнения: 328
Да, може.Отиват в общината по адресна регистрация на таткото и искат да впишат детето на неговия адрес.
Трябва да са двамата родители и имотът да се води на името на таткото или да отиде с тях собственика на имота, носейки нотариален акт.


Благодаря ви за отговора! Пропуснах да добавя - Искат да запишат адресът на таткото като постоянен адрес на детето. Това би ли било проблем? Казали са й, че може само настоящ да го направи, но не и постоянен
Благодаря отново

# 11
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 027
Въпросът е далеч от счетоводен, особено за майчинството.
Не виждам пречка да се смени постоянни адрес на детето.Най-точен отговор могат да дадат в общината, в която ще се впише.

# 12
  • София
  • Мнения: 181
Имам още едно питане, направих справка на линка, който сте сложили:
https://apps2.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/ ,но ми изписва, че няма данни, а пък на този линк ми излиза, че имам болничен: https://ebenefits.nssi.bg/ePcreportpik/ 🤔 За първи път в живота си излизам в болничен и наистина не разбирам. Също прочетох, че до 10 дни след като болничния е даден трябва да бъде изплатен, а при мен минаха повече от 10 дни. В болничен съм от 10.01 до 06.02 кога трябва да ми преведат парите? Предварително се извинявам за невежеството си.

# 13
  • Мнения: 3 724
Имам още едно питане, направих справка на линка, който сте сложили:
https://apps2.nssi.bg/reportegnpopdoodocsandpayment/ ,но ми изписва, че няма данни, а пък на този линк ми излиза, че имам болничен: https://ebenefits.nssi.bg/ePcreportpik/ 🤔 За първи път в живота си излизам в болничен и наистина не разбирам. Също прочетох, че до 10 дни след като болничния е даден трябва да бъде изплатен, а при мен минаха повече от 10 дни. В болничен съм от 10.01 до 06.02 кога трябва да ми преведат парите? Предварително се извинявам за невежеството си.
Няма данни, защото срока на работодателя да го предаде в НОИ е 10 февруари. След това още 10 работни дни имат от НОИ, за да го изплатят.

# 14
  • София-Младост
  • Мнения: 23 319

bunnyhop
Водеща е датата, на която вие сте предали болничния на работодателя. Неговият краен срок да го подаде е десето число на следващия месец. След подаването в рамките на 10 работни дни получавате превод.
 

Общи условия

Активация на акаунт