Работа, CV-та, HR-и, съвети - 77

  • 47 562
  • 1 571
  •   1
Отговори
# 1 410
  • Мнения: 4 577
Ужас, Тафтаф, знаеш ли за какво я уволниха?
Аз не биваше да се отварям от позицията на добър служител, но и стриктен. Винаги могат да ти намерят цаката, ако искат.
При нас има хора, които висят по сайтове за запознанства, отварят какво ли не от компютъра си, но никой не ги барва. На мен продължават да ми се мазнят, но подозирам, че търсят къде да ме закачат да ме цакат. Аз, обаче, също си търся Simple Smile
Кечър, причината беше конфликт с пряк шеф. Формалното изгонване беше базирано върху системни закъснения и две излизания за лекар, представени като самоотлъчка. Във фирмата се чекирахме с карти, но имаше неформална гъвкавост на работното време - можеше да се идва по-късно от официалното, като си изработиш 8-те часа. А излизанията за лекар си бяха договорени с шефа за конкретен проблем за по два часа, буквално. Изобщо не е злоупотребявала. На всеки се е налагало някакво такова излизане.

# 1 411
  • София
  • Мнения: 17 775
Ясно, като при нас. Неформално е много свободно, насърчават се обаждания, разговори, не имейли и писмени уведомления. Даже ти се "карат", ако пишеш мейли, че да не седят кирливите ризи писмено.
И това е чудесен капан. Хем свободия, хем ако решат, ще намерят за какво да се захванат.

# 1 412
  • Мнения: 32
Значи и постъпката на освобождаване на бременна е жена е чист бизнес. Спестяват от осигуровки, изплащане на натрупана отпуска и се спасяват от майка с малко дете, т.е бъдещи болнични.
За мен в бизнеса трябва да има и малко човещина и морал. Така както служителя трябва да е коректен, така и работодателя трябва да бъде. Това отношение ще му донесе в пъти по- мотивиран служител от възнаграждението. Явно съм идеалист наистина. Ето защо въпроса със заплащането ме дразни. Както аз не знам точно каква е работата ( дали включва само тези задължения) , така и те не знаят аз какво точно умея. Знам, че много хора си украсяват сивитата. След като те знаят каква е работата е редно да съобщят заюлащането за нея.  Ако не покривам изискванията или започна и се окажа негодна- могат да ме освободят. Другото за мен си е чист опит да спестят някой лев. И какво толкова ако ни се разминават очакванията в заплащането? Пожелаваме си приятен ден и всеки продължава по пътя си.
Извинявам се за грешките- пиша от телефон.

# 1 413
  • Мнения: 558
Violet, когато отхвърлят кандидатура, винаги отговорът е любезен и ти казват, че са те харесали, но са предпочели друг кандидат, който повече отговаря на изискванията им. Просто приеми това като стандарт в бизнес комуникацията. Въпросът за заплатата също е стандартен.

Бих те посъветвала да посочваш сумата, която искаш - 1500 май беше. Никак не е нереална дори и за проекти само с английски, и за позиции извън аутсорсинга.

На мен също ми е трудно да нацеля нивото на заплащане за дадена позиция или сектор. Няколко пъти ми се случи, при кандидатстването в jobs, да има въпрос от компанията за очаквана заплата. От нито една от тези компании не получих покана за интервю и смятам, че отговорът ми не ги е удовлетворил.

Иначе и на мен ми се струва, че ниските корпоративни нива са масово около 1200 - 1400 лв. Според мен това е опит на бизнесите да използват настоящата ситуация и да спестят пари.

# 1 414
  • Мнения: X
Леле, колко сте изписали, наваксвам да чета няколко страници!

Виолет, прочетох, че си на 38. Странно ми е, че се изненадваш като някъде видиш колко те харесвали, ама после не ви се получат нещата.

И преди мен го казаха, бизнес е, няма как да ти кажат, че са харесали преди теб Пенка, ама тя е била много скъпа и ти си номер 2 в списъка. И разбира се други подобни. Имат бюджет и в случая явно е бил доста стегнат.

Според мен трябва да се научиш да се пазариш и да се продаваш.

Относно бенефитите, много е важно какъв пакет е здравното. Питайте си ЧР за това, какво включва, има ли дентална помощ и тн. Недай си боже да потрябва.

Наскоро се контузих лошо и ако не беше това здравно, щях доста да се оръся. То не бяха прегледи, ЯМР, сега и физиотерапия. И няма да мине скоро, ще ходя и след това по прегледи. Така че е хубаво човек да има добро дз, но дано на никого не се налага да го ползва.

# 1 415
  • Мнения: 2 937
Значи и постъпката на освобождаване на бременна е жена е чист бизнес. Спестяват от осигуровки, изплащане на натрупана отпуска и се спасяват от майка с малко дете, т.е бъдещи болнични.

Точно това е, да. Никой не казва, че е хубаво. По принцип си права, но си идеалист. Бизнеса е бизнес, ако всички бяха почтени нямаше да има червиви с пари бизнесмени. Пак ти казвам, за жена на 38 гледаш учудващо идеалистично на отношенията работодател - служител. Затова и не можеш да се продаваш. Работодателят прави бизнес, като използва труда ти, колкото може по-евтино, ти правиш бизнес, като му го продаваш, колкото можеш по-скъпо. Това е. Всичко друго е късмет.

# 1 416
  • Мнения: 32
Последно посяснвам:
При отказа нямаше: “ Ние мн ви харесахме”. Не си мислете, че вярвам на подобни фрази.
Когато им отказах на 1200-1300, ни се обадиха повторно да ми кажат, че мн ме харесват и попитаха 3-4 пъти каква е желаната от мен заплата. Ето тогава с казах 1300 начална, 1500 след това.
В последствие получих мейл в който е отказа. Ако бюджета им свит и не могат да си позволят по- висока заплата и са намерили Пенка с моите компетенции защо се обаждат повторно да се пазарим?
Друго: При повторно обаждане, мисля че е редно те да предложат сума след като аз съм отказала 1300.  Ясно е, че не очаквам 2000, все пак си говорихме и разбраха.
Спирам си тук. Всеки си има разбирания. Просто исках да споделя, че явно в момента сумата която посочиш е най- големият критерии. Жалко е, защото така българина ще си работи още дълго за без пари.

# 1 417
  • Мнения: 29 321
Жалко е, никой не твърди обратното. Има хора, които са съгласни не на 1000, ами и на 500 лв. да работят, само за да сложат храна на масата за децата си. Това е заради скапаната ни държава, за която хората не са приоритет. Когато бежанците са по-важни от собствените ти граждани, значи има нещо сбъркано.....Когато се обяснява как цените ни трябва да стигнат европейските, което вече е почти факт, но за доходите нищо не се говори, значи нещо не е наред. Както и да е, да не политизираме темата.

# 1 418
  • Мнения: 711
Ако бюджета им свит и не могат да си позволят по- висока заплата и са намерили Пенка с моите компетенции защо се обаждат повторно да се пазарим?

Друго: При повторно обаждане, мисля че е редно те да предложат сума след като аз съм отказала 1300. 

Според мен не е задължително да са те потърсили с този въпрос след предварително взето решение да ти предложат повече пари. Налице са и други варианти:

1. Харесали са няколко кандидата за позицията, но за окончателната преценка кого именно да вземат им е била необходима информация за условията на всеки от тях. Възможно е някой да се е съгласил на 1400 лв. (или дори по-малко), при което ти си останала "зад борда".

2. Изобщо не са имали намерение да ти дадат повече от оферираните 1300 лв., но са те попитали за твоите очаквания с цел да следят настроенията на трудовия пазар, което ще им бъде полезно при бъдещи подбори.

Като цяло съм съгласен с мнозинството от пишещите в темата, че твърде много задълбаваш в този случай, което не е здравословно. Извличаш си поуки и продължаваш напред.

# 1 419
  • Мнения: 9 050
Аз по-скоро ще допълня предходните мнения, но според мен е странно, след като си отказала тяхната оферта, да очакваш отново те да предложат сума. Напълно логично е, след като не си съгласна с предложената от тях сума, да те попитат с каква сума би се съгласила. Така действа концепцията за преговори. Те предлагат, ти отказваш и предлагаш друго. Ако се срещнете - добре. Ако не се срещнете, значи не се е получило. Но когато отказваш оферта, трябва да си готова да споделиш конкретна сума, на която не би отказала.

Последна редакция: нд, 03 апр 2022, 11:32 от Нищо лично

# 1 420
  • Мнения: 1 162
И аз мисля, че твърде много се впрягаш, Виолет. Всички получаваме откази, няма смисъл да се впрягаме толкова и да го мислим и премисляме толкова много.

Отвратително е да изгониш бременна. Но аз и не разбирам защо изобщо е възможно? Бременните жени нали имат специален статус? Доколкото разбрах, ти самата си подала молба за напускане - защо?

# 1 421
  • Бургас
  • Мнения: 6 882
Аз вече не търся логика в нищо. Даже вече не се и опитвам да си обясня нечие поведение.
Преди време ми се случи да ида на интервю. Проведе го някаква служителка (всъщност не зная на каква длъжност беше), правих тест със задачи, казах какво съм работила и колко е желаната ми заплата. След няколко дни ми се обади собственичката пак да отида на интервю. Реших, че това е втори етап. Пак ме питат за желана заплата, пак казвам сумата, остана много очудена ама как може толкова много да искам (1500лв). При положение, че й е много и вече са ме питали и аз съм казала, защо изобщо пак ме викат отново на интервю не разбрах.

# 1 422
  • София
  • Мнения: 17 775
Не мисля, че целта е била преговори. По- скоро са я видяли, че е мекушава и пак са я налазили, белким св съгласи на по- малкото пари.

# 1 423
  • Мнения: 29 321
Преди 7-8 години, като търсих работа, хем си бях казала няколко пъти исканата заплата, уж нямаше проблем и накрая със 100 лв. по-малко в договора. Така се ядосах, понеже си загубих време и нерви с тях, отказах друго предложение и накрая некоректни.

# 1 424
  • Мнения: 990
Преди 7-8 години, като търсих работа, хем си бях казала няколко пъти исканата заплата, уж нямаше проблем и накрая със 100 лв. по-малко в договора. Така се ядосах, понеже си загубих време и нерви с тях, отказах друго предложение и накрая некоректни.

Те как го обясниха?

Общи условия

Активация на акаунт