Пишещи фурии във вихъра на НЕМСКАТА тема (228)

  • 16 620
  • 778
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Напротив! Аз съм дошла така. За нищо не се поинтересувах преди да дойда. Даже не погледанх в гугъл мапс къде е къщата. Дойдох заради любовта и стоя заради нея.Живота е ужасно гаден и труден особено, ако няма с кого да го споделиш/вървиш.

# 16
  • Am Dorf (BB)
  • Мнения: 512
tan_nia немци ли са били тези хора или други чужденци живеещи за постоянно. Защото съм попадала на  именно чужденци, които се опитват да се сравняват без дори да искаш това. И се предизвикват конфликти.
Но ако са културни хората от където и да са няма да се държат тъпо.
Bella, германци директно не са ме нападали, но съм виждала повдигане на вежди или ратататата в главата, когато примерно видят скъпа моя чанта, разберат за моя почивка или че имам апартамент, къща, етц.
От хора с акцент съм чувала предложение да се говори по-бавно, за да  ги разбирам напр., което точно в дадения период изобщо не е било вече наложително и за мен беше провокация.
Но по принцип няма какво да се лъжем - някой с английски/американ енглиш акцент/френски/испански/и тн е по дифолт по-симпатичен на масата от чъжденец с източноевропейски или турски такъв.
Та, наша работа е дали ще се връзваме. Разбира се, ако на всяка стъпка подобно отношение те спъва, е неприятно, но решение винаги има. Изисква се постоянство и ...в Рим като римляните.

# 17
  • Мнения: 1 318
Во0о, ти не писа ли, че ще отивате при баща ти? Явно той вече живее тук и има опит. Защо не го питаш него всичките тези неща? Хич да не е, поне на въпроса "в Германия все ли вали или има и слънце" ще може да отговори.

# 18
  • Мнения: 6 693
Во0о никого не си засегнала. Просто не знам как да ти се отговори обобщително за манталитета на хората. Има всякакви. Можеш да попаднеш на страхотни хора, може някой да изперка изневиделица, може да му се случи нещо и да се промени. Много зависи от много неща.
Аз ако те попитам да ми опишеш манталитета на българите и наистина ли още на летичето те обират и всяко такси е копърка и всички ли служители са корумпирани ... какво ще ми кажеш ? На каквото попаднеш. Отиваш някъде и както Ася каза нагласяш се без емоции и комплекси.
Все пак никой не размита за теб, ти си създаваш мястото сама.
tan_nia на мен до сега никой не ми е изцъкал за такова нещо. По-скоро ако съм правила нещо не съвсем по правилата да ми изцъкат, но за чанта или къща ... не .

# 19
  • Мнения: X
Договори за телефони нямаме, защото никога не сме искали. Кредити също не сме теглили, макар че сме вземали уреди на изплащане, което стана за секунди. Но сума ти познати българи си купиха жилища с кредит и взеха лизингови коли. И аз бях на косъм да взема една електричка наскоро, но мъжът ми ме спря, защото приятели си взеха същата и се оказа, че пробегът с едно зареждане е доста по- малък от обявения. Иначе ми одобриха документите.

Не знам. Аз съм голямо перде и хич не ме интересува как ме възприемали германците. Но наистина не съм забелязала нищо смущаващо. Със сигурност има значение и локацията. В малките населени места е нормално да са по-задръстени като цяло хората. Макар че от нашата махала ние сме тези, които редовно откланяме покани за гости и градински партита. Скучно ни е на тях, а германците сигурно ни мислят за студени. 😂
В голям град не виждам как ще стане да има особено отношение към чужденци, като половината са чужденци.

# 20
  • Мнения: X
Бибит благодаря за темата. Вярно много инфо има в началния пост и сигурно и вече неактуално има, но само ти да се занимаваш да го редактираш е много работа.
Аххх..мен са ме питали в началото когато дойдох дали в БГ имаме телевизори.
Някои наистина имат лош опит с чужденци, други са си такива по рождение. Има провинции в които доста ограничени хора живеят и там на чужденците със сигурност им е по-трудно.
Всъщност няма човек без предубеждения в какъвто и аспект да било.

# 21
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Во0о, никого не си засегнала. Ние понеже знаем и двата манталитета и директно на тепсия ти сервираме, това, което на нас са ни сипвали... 🙄
Ти дали ще се обиждаш или ще научиш нещо си е твоя работа.

Мен една колежка ме попита защо взимам повече пари като съм чужденка 🤣
Аз й казах, че не зависи от месторождението, а колко си учил. Не й се обидих. Беше пред пенсия, уморена, парите малко, фруст... 😞
Наистина е тъжно - цял живот работила и накрая не стига.

Мен са ме коментирали Кати чуят дестинациите ни на почивка, които не са кой знае колко екзотични.
Но като чуят и Швейцария или Норвегия и са ме питали откъде имаме толкова пари 🤣
Явно по-дрипав имидж имаме 😆

# 22
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 663
Аз лично не съм се обидила или засегнала Simple Smile Според мен много важно е с каква нагласа тръгваш. Аз имам приятели немци, за които живота си бих дала, те са в основата аз да се адаптирам по-добре тук и да се чувствам приета. Те ни помогнаха с мебели, коли, даже докато бях бременна, единият от тях ме разхождаше насам натам, за да не се чувствам депресирана, че мм работи до късно. Това са хората, които докато не знаех и една дума немски, говореха с мен на английски и ми помагаха да се справя с всичко. Имам приятелка тук, женена за местен - за нея всички бяха лоши, студени, тук беше непрекъснато лошо времето, все нещо не й беше както трябва. Еми върна си се обратно. Ако не искаш да се адаптираш, няма как да стане. Ако си отворен към нови преживявания, винаги ще се наместиш.

# 23
  • Мнения: 9 356
Ако банка ти откаже кредит, не може ли да се отиде в друга банка? Аз това не разбирам.
Някои нямаме приятели немци и пак се оправяме. Аз съм малко саможива и щом имам работа, съм добре. Но аз успявам да се спогодя с всеки. На мъжа ми му е по-трудно, но и той свикна.

# 24
  • Мнения: 1 465
Чудна тема, благодаря и наздраве ! Stuck Out Tongue Winking Eye
Аз живея в малък град,колегите ми са 99 % немци,но с лошо отношение съм се сблъсквал много рядко! Винаги говоря за България с любов и усмивка,понякога доста изкуствена,защото има за какво да се ядосвам в нашата мила рОдина! Не пропускам да похваля природата и историята ни... Моя колежка скоро с ирония ми каза,че съм родена в грешната държава.В разговора ставаше въпрос и  за  свободата и аз и казах,че тя е родена в грешната страна! Joy

# 25
  • Germany
  • Мнения: 7 937
Bo0o, не съм срещала лошо или пренебрежително отношение откакто сме тук /близо 9г/, но съм чувала за такива случай. Моя приятелка ходи да превежда на едно българско семейство в училището на детето им и при педиатъра и беше шокирана от оношението на лекаря, но според мен, това са по скоро изключения. Много е важно или да говорите немски поне на ниво Б1 или да говорите английски. Кредит дават на база доходите, та най вероятно това е била причината за отказания кредит на познатите на мъжа ти. Моя съвет е да не се настройваш и да се опиташ да се подготвите максимално, а ако не ви се получи, поне ще сте опитали.

# 26
  • Мнения: 1 334
Екстра, хубава нова темичка! Благодаря!

Всички с вирусчетата да се оправят бързо и безпроблемно!

Навсякъде май духа мощно днеска, или?

По-късно ще чета какво сте написали, сега само се закачам за новата тема Wink !

# 27
  • Мнения: 521
Ох, много ме е яд- днес е паднало още едно дърво и точно върху нашия Gartenhaus.. Целият покрив е заминал, а за това дърво бяхме говорили с хазяина, че ще направи поразия при по- голям вятър. Звънях му пак днес- уж щял да дойде да го отреже- никакъв го няма, а утре с урагана Зейнеп ще падне изцяло дървото..

Иначе по темата- нито договор за телефон, нито телефони на изплащане и т.н не са ми били отказвали, поради това, че съм от България. Е, дискриминирана съм била от немци националисти, но като цяло са били единични случаи.

# 28
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Оооо лекари и с мен са се държали ужасно, докато не ги spiegeln-a...
В такъв случай ми изтърсват: Фрау В. вие не разбирате немски 🤣
Предлагам им още 2-3 езика за преговори и замлъкват...
Но за това трябва език и не само...
Обаче е гадно като съм в по-безпомощно състояние и не съм в състояние да говоря...

Кмалик, над определена височина май трябваше да се викат професионалисти да режат дървото, не може сам.

# 29
  • Мнения: 521
Ася, хазяина точно такава фирма има, има техника, има всичко. Желание няма..

Общи условия

Активация на акаунт