Пишещи фурии във вихъра на НЕМСКАТА тема (228)

  • 16 623
  • 778
  •   1
Отговори
# 30
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 667
Оу, с лекари най-обичам да се карам Simple Smile Един единствен ми е отказвал лечение и ми каза, че медицината в България е шайзе и след това съжали, че си е отворил устата Simple Smile А изследването, дето го исках, го направи за пет минути. Като му казах, че ще се оплача в касата за расистко отношение Simple Smile

# 31
  • Мнения: X
Значи аз съм попаднала само на свестни лекари в това отношение. ЛЛ постоянно хвали медицината в Източна Европа, в това число и България. Подозирам, че е от ГДР. А зъболекарят ни не пропуска случай да спомене, че германците по принцип са идиоти. 🤣 Той много пътува по света и все гледа да се разграничи от Германия, а си е германец.

# 32
  • Мнения: 1 465
Моят ортопед каза,че по- вкусни зеленчуци от българските не е ял! Joy

# 33
  • Мнения: 665
Английски знаем доста добре със съпруга ми, в момента не изпускам и удобен случай когато имам време покрай децата да уча и немски.
Относно времето да казвал ми е баща ми, но не ми пречи и други мнения да чуя.
Баща ми поначало е човек, който се е нагледал на много лошо тук в България и всяко нещо за него там е страхотно, така че не знам колко би било обективно мнението му.
Съгласно съм че не трябва да си слагам на сърце високо което ми кажат, но трудно се решавам на нови неща и всяко нещо слушам и изпивам с интерес, когато ме вълнува.

А относно английския, до колкото съм слушала немците знаят английски (повечето), но не желаят да го говорят. (Възможно е и пак да става дума за единични случай)

Също се сетих да попитам, в кой момент има по голям шанс да се класират за ДГ и училище през вече започналата учебна година или преди да започне тя и конкретно в кой месец започва в Германия Учебната година?

Последна редакция: чт, 17 фев 2022, 17:46 от Bo0o

# 34
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 667
А ма то и аз един път съм се карала, с педиатъра на детето. И вече не е педиатър Simple Smile
Bo0o, нормално е, всяко начало е трудно, имаш и деца. Разбираемо е да ти е притеснено, но води се по теб си, по сърцето си - ако искаш да се интегрираш, значи ще успееш.

# 35
  • Мнения: 9 359
Началото на учебната година за всяка провинция е различно, както и ваканциите. ДГ няма класиране, има списък и чакащи. Най-голям шанс има при новопостроена ДГ.
Началните училища до 4 клас са районирани, т.е. детето отива в училището му по район, където живее, ако не искаш - частно. Има вратички, но вие от България не можете да ги използвате  - примерно месторабота, липса на занималня или детегледачка в друг район. Трябва тук на място. Кой къде ще учи, се определя обикновено 1 година по-рано. Като се регистрирате ще ви зачислят към най-близкото училище. Ако не ви харесва, проучване за друго и отлично аргуменгирана молба на немски език до Schulamt, че искате в друго и защо. Ако могат ще ви приемат на другото място. Немските деца обикновено си ходят в районното училище, после от 5 клас сменят задължително училището и там  където искаш.

# 36
  • München, Deutschland
  • Мнения: 6 852
Опитвали са да ме дискриминират на база жена, не на база чужденка. Стана супер скандал, дори присъстващите колеги го бяха мелднали, защото бяха изключително възмутени, а не аз самата. Онзи, дето се опита, стана по-нисък от тревата и писа писмени извинения после... Ама такива неща да си слагам на сърце, никога не може да стане.

Възможно е да не ти дадат договор за телефон, ако нямаш постоянен адрес в Германия или ако нямаш още немска сметка. В периода, когато тъкмо започвах студентството, ми отказваха за около 3 месеца, не съм сигурна вече беше ли излязла немската сметка и какво беше точно, но беше непосредствено в началото и нещо се обяснявахме какво и защо. По-скоро беше някаква грешка обаче, защото като отидох при един от анбийтерите на място, казаха, че нямало проблем и задействаха системата, след което получих договор. Оттам нататък проблеми не съм имала с никакви договори.

На тема "чужденец" никога не съм била дискриминирана, дори често ме избират аз да отговарям за нещо, независимо че има множество немци на разположение, дават на мен по-отговорни преговори и т.н. Уточнявам, че е защото аз съм поискала да поема тази отговорност, не че ме товарят повече от немец, да не се разбере сега пък наобратно. Wink

# 37
  • Мнения: 665
Началото на учебната година за всяка провинция е различно, както и ваканциите. ДГ няма класиране, има списък и чакащи. Най-голям шанс има при новопостроена ДГ.
Началните училища до 4 клас са районирани, т.е. детето отива в училището му по район, където живее, ако не искаш - частно. Има вратички, но вие от България не можете да ги използвате  - примерно месторабота, липса на занималня или детегледачка в друг район. Трябва тук на място. Кой къде ще учи, се определя обикновено 1 година по-рано. Като се регистрирате ще ви зачислят към най-близкото училище. Ако не ви харесва, проучване за друго и отлично аргуменгирана молба на немски език до Schulamt, че искате в друго и защо. Ако могат ще ви приемат на другото място. Немските деца обикновено си ходят в районното училище, после от 5 клас сменят задължително училището и там  където искаш.

Благодаря много за информацията, значи да разбирам че може и една година да чакаме да ни приемат на училище или погрешно съм те разбрала?

# 38
  • Мнения: 9 359
Не. Ако детето е Schulpflicht, т.е. навършило е 6г., ще го приемат веднага в районното училище. Просто тук още на 5 г. ги викат да се записват, за да преценят, дали детето не се нуждае от подготовка, напр. немски език, ДГ не е задължителна.

# 39
  • Мнения: X
От както съм тук, постоянно без почивка 😆,само две неща ме питат (и то винаги когато мм е до мен) 😉Кога България ще влезне в Европейския съюз и нали сме подали съответно вече документи за немско гражданство!?! 😂

# 40
  • Мнения: 1 281
Чета по диагонал, ма много сте писали, щото се ядосах на работа. На Зиги да кажа, че във Франкфурт няма вятър, има бърбън, ша извиняваш Laughing
Манталитета на немците - ми к'ъвто такъв, различен е, но като си намериш няколко човека на твоята вълна, други не те вълнуват

# 41
  • Мнения: 665
Не. Ако детето е Schulpflicht, т.е. навършило е 6г., ще го приемат веднага в районното училище. Просто тук още на 5 г. ги викат да се записват, за да преценят, дали детето не се нуждае от подготовка, напр. немски език, ДГ не е задължителна.

Нямаш идея как ме зарадва с тази информация ☺️, все пак значи има вариант докато приемат и малкото на детска да започна и аз работа на 4-6 часа някъде да подпомагам бюджета Simple Smile.
Момичета много ви благодаря за споделената информация.

# 42
  • Мнения: 9 359
Bo0o,
Първо намери кой да гледа децата, чев нашия град ДГ е от 7.30 ч. до 16.30 ч. максимум, а работното време на немците, ако не си на смени, е също 7.30-16.30 ч. и как си умират да назначават майки с малки деца, точно като в България. Предучилищен курс по немски се провеждаше при нас всеки работен ден от 9 до 10.30 ч , хайде намери работа с такъв ангажимент. 

Borty,
Аз живея в гетото с емигрантите, всички знаят, че БГ е в ЕС и на мен гражданство не ми трябва.🤣

# 43
  • Мнения: 665
Bo0o,
Първо намери кой да гледа децата, чев нашия град ДГ е от 7.30 ч. до 16.30 ч. максимум, а работното време на немците, ако не си на смени, е също 7.30-16.30 ч. и как си умират да назначават майки с малки деца, точно като в България. Предучилищен курс по немски се провеждаше при нас всеки работен ден от 9 до 10.30 ч , хайде намери работа с такъв ангажимент. 

Borty,
Аз живея в гетото с емигрантите, всички знаят, че БГ е в ЕС и на мен гражданство не ми трябва.🤣

За работа като на първо време имам нещо навпредвид и ще видим как ще се разберем, а мога ли да попитам колко е минималната работна заплата там, според информацията която имам от баща ми щяла да става 12 евро на час.

# 44
  • Мнения: X
Bo0o, ето тук има всякаква информация за чужденци, които искат да се заселят в Германия: https://bg.make-it-in-germany.com/. Сядаш и четеш. Хората всичко са си написали, че и на български даже. Във варианта на английски май има повече информация.

Общи условия

Активация на акаунт