газификация - начална инвестиция

  • 1 006
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4
Здравейте, някой може ли да сподели ориентировъчно как вървят цените за газификация на жилище според квадратурата на апартамент? В моя случай е 89кв.м. апартамент(без терасата), ново строителство, с външна изолация и ми направиха оферта от 8500лв. , което не знам дали е много или нормално като цена. До сега сме се отоплявали само на климатици, но решихме да минем на газ и нямаме много представа за начална инвестиция и сметки за отопление.Ако може също да споделите какви сметки плащате в най-студените месеци и дали си струва. Благодаря Simple Smile

# 1
  • София
  • Мнения: 1 423
А какво включва тази цена? Много зависи какво искате в жилището, има ли подово, колко бани има, какви са обемите на помещенията, колко са ви големи прозорците, на кой етаж е апартамента ви, изобщо, изчислението на топлозагубите е от ключово значение за това, от каква инсталация имате нужда. Няма как някой да ви каже нормална ли е тази цена без подробности. Много фирми, проектиращи такива инсталации, пробутват котли с по-висока максимална мощност, но с неподходящ диапазон на мощността (твърде висока минимална мощност), което след това се отразява зле на сметките за газ.

Ние сме на газ в малък апартамент ново строителство на първи надпартерен етаж и мога само куп суперлативи да кажа за фирмата, която ни проектира и изпълни инсталацията (за София става въпрос). В нашия блок към една трета от апартаментите си правихме инсталациите при нея, другата половина при други и сега установяваме, че нашите сметки за газ са с поне 20% по-ниски от тези на другите. Дори сега, при тези ненормални цени на природния газ, нямам сметка над 250 лв., а не само не програмираме температурата различно, когато сме или не сме вкъщи, а сме и топлолюбиви животни и поддържаме постоянно 24 градуса навсякъде с подово плюс радиатор в холокухнята, радиатор в спалнята и лира в банята. Първоначалната инвестиция беше към 6500 лв за всичко заедно с подовото, от които 20% бяха свалени по програма Дезире, но тя приключи. Сега сигурно пак има някакви програми, които да поемат част от инвестицията за газ, проверете.

Последна редакция: пт, 18 фев 2022, 14:26 от MayBach

# 2
  • Мнения: 302
Ние направихме газификация преди може би окло 3-4 месеца на къща не знам колко квадрата е но е по-малка от вашия апартамент със сигурност. По оферта ни излезе близо 6хиляди,нонпосле имаше и допълнителни разходи че близо 8 дойде всичко. Няма далъжа наистина е топло топлината е съвсем различна от климатика (и ние бяхме на климатик преди това). За сметките направо не ми се коментира признавам си... Първия месец ни беше близо 300лв (но не беше пълен месец), следващия беше 570лв след първото поскъпване на газта 1.60лв ли  стана не съм сигурна, а този месец след като стана 2.18лв ни беше 720лв (няма да споменавам, че едва не припаднах като видях сумата направо се отчаях) ,но нали има някво преспадане че платихме 460лв с което някак ми олекна. Но и тези на ток се оплакаха, че имат не големи а огромни сметки за ток. Да кажа, че бойлера ни също го направихме с газта там. И така лятото без да отопляме разбирасе плащахме над 70лв но не повече от 80лв на месец,а сега тока ни падна на 50 и лв., но не повече от 60лв на месец. Абе не знам, но направо ни е*аха майката вече тези наши управници и това е....

# 3
  • Мнения: 473
Ние газифицирахме декември 2020 г. апартамент старо строителство 105 кв. с оферта за около 8500 лв. /не помня точната сума/, от които чрез програмата Desiree Gas спестихме 30%. Нямаме подово, но избрахме малко по-скъп котел с управлние от стая по избор. Най-високата ни фактура беше 339 лв. и то януари 2022 г., а иначе токът ни не се е вдигал над 30 лв. за периода дек. 2020 -  ян. 2022 г.

# 4
  • Мнения: 302
Ние газифицирахме декември 2020 г. апартамент старо строителство 105 кв. с оферта за около 8500 лв. /не помня точната сума/, от които чрез програмата Desiree Gas спестихме 30%. Нямаме подово, но избрахме малко по-скъп котел с управлние от стая по избор. Най-високата ни фактура беше 339 лв. и то януари 2022 г., а иначе токът ни не се е вдигал над 30 лв. за периода дек. 2020 -  ян. 2022 г.

извинявай, но на колко си държите котела и евентуално датчика в стаята на колко градуса сте го направили? Питам защото ако мога и аз да си смъкна сметките няма да ми е лошо а 340лв за най-студения месец боже ще има да те черпя 🤗 така, че наистина питам. Ние примерно датчика ни е на 23градуса за котела не знам признавам си! Ходя по къс ръкав в нас, но като намаля примерно радиаторите си става студено, а заради малките искаме да е топло не да ги навличаме с дрехи в нас...

# 5
  • Мнения: 14 489
Ние газифицирахме декември 2020 г. апартамент старо строителство 105 кв. с оферта за около 8500 лв. /не помня точната сума/, от които чрез програмата Desiree Gas спестихме 30%. Нямаме подово, но избрахме малко по-скъп котел с управлние от стая по избор. Най-високата ни фактура беше 339 лв. и то януари 2022 г., а иначе токът ни не се е вдигал над 30 лв. за периода дек. 2020 -  ян. 2022 г.


Това е фактурата за декември или фактурата за януари? Ако е за януари, преди или след приспадането на помощта за битови потребители на газ?

# 6
  • Мнения: 473
Ние газифицирахме декември 2020 г. апартамент старо строителство 105 кв. с оферта за около 8500 лв. /не помня точната сума/, от които чрез програмата Desiree Gas спестихме 30%. Нямаме подово, но избрахме малко по-скъп котел с управлние от стая по избор. Най-високата ни фактура беше 339 лв. и то януари 2022 г., а иначе токът ни не се е вдигал над 30 лв. за периода дек. 2020 -  ян. 2022 г.

извинявай, но на колко си държите котела и евентуално датчика в стаята на колко градуса сте го направили? Питам защото ако мога и аз да си смъкна сметките няма да ми е лошо а 340лв за най-студения месец боже ще има да те черпя 🤗 така, че наистина питам. Ние примерно датчика ни е на 23градуса за котела не знам признавам си! Ходя по къс ръкав в нас, но като намаля примерно радиаторите си става студено, а заради малките искаме да е топло не да ги навличаме с дрехи в нас...

За конкретния период, в който получихме тази фактура, сме държали котела между 22,5 - 23 градуса в стаята, в която е устройството. Останалите радиатори си ги настройваме механично и щом градусите паднат под 23, котела тръгва и така се стоплят стаите, в които са пуснати радиаторите.
Ние отопляваме хол с трапезария (35 кв. м.), спалня (16 кв. м.) и кухня (11 кв. м.), като през деня сме на работа и намаляваме градусите, като вечер преди лягане задължително също намаляваме температурата на 22 или 21,5 градуса. Имаме и още една стая, но тъй като нямаме дете засега стаята не се отоплява. Според мен щяхме да имаме доста по-висока сметка, ако бачкаше и там радиатора.
Не ги намаляйте, здравето е по-важно. Някак ще избутаме тази "зима" и дано оправят цените, че както е тръгнало ще се отчайваме доста.

Иначе фактурата е за януари и е преди приспадането.

# 7
  • Мнения: 302
Много ти благодаря за отговора! Hug

# 8
  • Мнения: 231
Ние газифицирахме декември 2020 г. апартамент старо строителство 105 кв. с оферта за около 8500 лв. /не помня точната сума/, от които чрез програмата Desiree Gas спестихме 30%. Нямаме подово, но избрахме малко по-скъп котел с управлние от стая по избор. Най-високата ни фактура беше 339 лв. и то януари 2022 г., а иначе токът ни не се е вдигал над 30 лв. за периода дек. 2020 -  ян. 2022 г.

Каква е тази програма ? Може ли малко повече информация?

# 9
  • Мнения: 473
Това беше една програма, която подпомагаше газифицирането на българските домакинства, като едно домакинство спестяваше 30 % от стойността на проекта за газифициране, т.е. ако проектът е бил на стойност 10 000 лв. - програмата Desiree Gas поемаше 3000 лв.
За жалост обаче през 2020 г. спряха тази програма. Допуснала съм грешка, тъй като съм писала, че сме газифицирали жилището през декември 2020 г., а всъщност беше декември 2019 г.

Общи условия

Активация на акаунт