Частни училища - информативно-дискусионна тема - 52

  • 42 304
  • 727
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 5 258
Фенси, то е ясно, при тези обстоятелства, но предполагам, че питат за критерии 4, 5 или 6. И другото- тези контролни не са общодостъпни.
По принцип сравнението какво могат децата в 1ви клас в СС, Питагор, БШ, Британика, Иззи, КО или друго частно училище е много трудно, най-малкото защото дори в една паралелка децата могат различно и какво търсим- минимум (т.е. най-зле представящото се дете) или максимума ( най-добре справящото се).
Споделете какво ви интересува дали знаят децата в първи клас и ще се включат дали го знаят или не Wink

# 676
  • Мнения: 5 898
Изобщо не е трудно сравнението. Казвам го от личен опит. Особено пък в малките класове. И поне от моят опит разликите са видими и за непрофесионалист.

# 677
  • София
  • Мнения: 5 023
Като родител на вече завършващ ученик:
1. Най-важен е подборът. Училища със силен подбор привличат амбициозни родители, които не са склонни да оставят нещата и децата си на самотек и ако нещо не върви добре, било поради затруднения на ученика, било поради слабост на училището в даден контекст, те ще вземат нужните мерки.
2. На второ място идва училището с организацията, средата и учителите.
Няма как всички умни и амбициозни деца да учат в най-добрите училища, частни или държавни, заради различни обстоятелства, вкл. и финансови;
3. Това, което най-добре работи за едни деца, за други може да не е удачно. Затова освен тенденциите, човек трябва да търси и своя път и начин.
Наблюденията са ми, че в осми клас децата от СС са с много добър английски, вкл. и произношение, а децата от математически гимназии се справят с лекота с всички предмети. Постепенно първоначалните разлики на база училище, от което идва детето, се размиват, но се обособяват нови разлики - на база индивидуални интереси и група или компания, в която ученикът основно се движи. Често това са компании с деца от най-различни гимназии.  В 12 клас вече интересите и посоката са заявени, езиковите сертификати са получени, някои вече са натрупали дори работен опит, други - социални умения, и никой не се вълнува в 5-ти клас кой къде е учил.

Последна редакция: ср, 27 апр 2022, 12:41 от Prizma

# 678
  • Мнения: 5 898
Те още в 8 клас не се вълнуват особено. Въпросът е да успеят след 7 клас да постигнат желаното училище. А това го дават както личните възможности и амбиции, така и училището и средата.

# 679
  • София
  • Мнения: 5 023
Те още в 8 клас не се вълнуват особено. Въпросът е да успеят след 7 клас да постигнат желаното училище. А това го дават както личните възможности и амбиции, така и училището и средата.

Топ achiever-ите са си такива навсякъде, но и другото е вярно - че са в концентрирано  количество в определени училища, както и е по-лесно да се загуби мотивация в супер незаинтересована и неамбициозна среда.

# 680
  • София
  • Мнения: 12 163
Те още в 8 клас не се вълнуват особено. Въпросът е да успеят след 7 клас да постигнат желаното училище. А това го дават както личните възможности и амбиции, така и училището и средата.

Топ achiever-ите са си такива навсякъде, но и другото е вярно - че са в концентрирано  количество в определени училища, както и е по-лесно да се загуби мотивация в супер незаинтересована и неамбициозна среда.
В свръхамбициозна среда пък може да прегори, та не се знае кое ще се окаже по-добро.

# 681
  • Мнения: 5 898
Те още в 8 клас не се вълнуват особено. Въпросът е да успеят след 7 клас да постигнат желаното училище. А това го дават както личните възможности и амбиции, така и училището и средата.

Топ achiever-ите са си такива навсякъде, но и другото е вярно - че са в концентрирано  количество в определени училища, както и е по-лесно да се загуби мотивация в супер незаинтересована и неамбициозна среда.
В свръхамбициозна среда пък може да прегори, та не се знае кое ще се окаже по-добро.

Е, въпрос на характер. И мотивация. Затова и не е за всеки това. Има си училища за всякакви скорости.

# 682
  • София
  • Мнения: 12 163

Е, въпрос на характер. И мотивация. Затова и не е за всеки това. Има си училища за всякакви скорости.
Преди да дойде пубертета не е много ясно кой как ще му реагира. Виждали сме в годините бая народ от зубър да става на хаймана в гимназията. Просто няма гаранции. Иначе ясно, че има всякакви училища.

# 683
  • Мнения: 5 898

Е, въпрос на характер. И мотивация. Затова и не е за всеки това. Има си училища за всякакви скорости.
Преди да дойде пубертета не е много ясно кой как ще му реагира. Виждали сме в годините бая народ от зубър да става на хаймана в гимназията. Просто няма гаранции. Иначе ясно, че има всякакви училища.

Факт. Но все пак и затова сме ние родителите да контролираме процеса, доколкото можем, и да подпомагаме децата в тази трудна възраст. Всички сме минали през този период. Не е нещо непознато, че и чак толкова драматично. И въпреки пубертета, има безброй деца завършили амбициозни училища повече от блестящо.

# 684
  • София
  • Мнения: 5 258
Моя близка приятелка сподели, че официално цената на БШ е 12600 лв., без храната, която щяла да е според това, което си избере детето в кухнята. За семейството ѝ е почти непосилна новата такса и мести децата си към друго частно училище.

# 685
  • Мнения: 5 898
Уауууу!
Това предполагам е за горни класове. Предишната цена беше 10 500 лв. С 4 хранения.
А храната ориентировъчно колко ще излиза на учебна година?

# 686
  • София
  • Мнения: 5 258
Уауууу!
Това предполагам е за горни класове. Предишната цена беше 10 500 лв. С 4 хранения.
А храната ориентировъчно колко ще излиза на учебна година?
Какво се разбира за горни класове? За да не я издавам - преди 5ти клас са децата. Тя си е сметнала, че около 15 к ще излиза на дете с храната, без бусове. Каза, че е около 50% увеличение, което ме навежда на мисълта, че е било 10к, но не смея да твърдя за достоверност. Те си бяха сложили 50% увеличение буфер за цялото обучение, но малкото дете е съвсем в началото и се изплашиха. Спомена и за голямо текучество на учителите, но за да не е ЕЖК  ще се въздържа да споделя и за другите неща, които сподели, защото всяко мнение е субективно, а аз предавам чуждо. Нямаше да си позволя да коментирам, ако тази информация не беше потвърдена от още 3ма родителя ( другите още няма да местят децата, но обмислят).

# 687
  • Мнения: 5 898
След ПУК.

15K без транспорт е безумно много за точно това училище. Но не се изненадвам. Хората плащат и за СГ, и за Британика повече.
Аз лично не мога да схвана хаотичните действия на "новата" директорка. И ако е с позволението на собственика, ми е още по-странно.
Напът са да се превърнат в бутиково.

Последна редакция: пн, 02 май 2022, 21:01 от Fancy

# 688
  • Мнения: 29 438
Да ме извиняват Бг школо, ама 15 хил. е абсурдно. При положение, че в Питагор е 5200 евро /4200 евро от 5ти клас в ПЧМГ/. С какво точно е по-добро Бг школо, та ще искат подобна сума?!? Нито като обучение, нито като база е нещо Уау.

# 689
  • София
  • Мнения: 5 258
След ПУК.

15K без транспорт е безумно много за точно това училище. Но не се изненадвам. Хората плащат и за СГ, и за Британика повече.
Аз лично не мога да схвана хаотичните действия на "новата" директорка. И ако е с позволението на собственика, ми е още по-странно.
Хората плащат толкова за Британика и СГ, но те са били наясно с таксите в началото. Не мога да ги съдя за тяхното решение. За мен е безумно 50% увеличение за 1 година, не говорим дори за до каква сума е стигнало... 50% е ужасно много. Аз не знам как ще реагирам при такова увеличение Sad

Общи условия

Активация на акаунт