На прошки при кумовете за пръв път

  • 4 370
  • 55
  •   1
Отговори
  • Мнения: 227
Здравейте,

Не съм сигурна дали темата е за тук, но да питам. За пръв път ще ходим на прошки при нашите кумове. Те от нова година са и в нов дом и досега там не сме се събирали.
Въпросът ми е, за прошки храна ли да отнесе? И за това че са в нов дом какво да им подарим?
Благодаря ви за идеите Simple Smile

Последна редакция: пт, 25 фев 2022, 19:11 от Greyspirit

# 1
  • Мнения: X
Не съм особено запозната с традиционната храна за прошки.
Смятам, че трябва да занесете подарък като за нов дом. Вие познавате домакините, изберете кристални чаши или някоя символична декорация. Нещо за дома.

Относно храна- аз като ходя на гости нося винаги поне бутилка вино и бонбони, зависи от сбирката.

# 2
  • Мнения: 5 710
Подарък за дома плюс за прошки каквото решите. Примерно торта и или баница и или алкохоли, бонбони и прочие. Колкото сте по-близки се очаква да ви е по- лесно да изберете.
Ние бързо приключихме с тази традиция и вече не ходим.

# 3
  • Мнения: 25 712
Цитат
На Сирница е прието кумците да посещават своите кумове, а кръщелниците – кръстниците си, като им носят дарове – погача или баница и вино, а според по-късната традиция към тези дарове може да се добавят лимони или портокали. Обикновено тези гостувания стават следобяд преди семейната вечеря. Кумците/кръщелниците също искат прошка, а кумовете/кръстниците  ги гощават на трапеза и при тръгване също им дават дребни подаръци – най-често яйца или от тяхната баница „за да не си отиват празни“.       

http://bonafide.bg/praznici-i-obichai/mesni-zagovezni-i-sirna-nedelya

# 4
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 709
По традиция в Габрово на Сирни заговезни се ходи на кръстник (тук до скоро така се наричаше кумът) да се иска прошка. Носи се торта задължително, алкохол някакъв и халва с орехи. Халвата е една много твърда, сече се с нож, и последните 10 години не съм виждала да се продава. Те традициите вече не са това, което бяха, и много много не си ходят хората на кумове, но в дните около Заговезни половината град носи торти.

# 5
  • Мнения: 861
Много отдавна, като млада булка, ходих за пръв и последен (май) път на такова нещо, знаех, че трябва печена кокошка за занеса. Така се изльосках барабар с тавата на едно заледено стъпало, по гръб, че и бях бременна в 8ми месец. Но това ми е останало като спомен - кокошка, може и някаква хубава пита примерно да занесете, или торта.

# 6
  • София
  • Мнения: 23 107
На 45 г. съм и за първи път чувам "ходене за прошки". Може ли да ми обясните този тренд?

# 7
  • Мнения: 861
За Заговезни става въпрос, но не помня коя точно седмица беше, една седмица преди Заговезни ли, някой по-компетентен да каже.
По моя край не се нарича "Прошки"

# 8
  • Мнения: X
Заговезни се казва, явно в някои диалектни форми и прошки.

Кумове сме на две двойки и тия работи не сме ги спазвали никога. Даже в повечето случаи не съм знаела кога се падат заговезни, камо ли да идват булки в нас с торти и баници. 😁

# 9
  • Мнения: 227
В нашия край (Благоевград) ние казваме, че е седмицата на прошки те и се ходи при кумовете в един от тези дни. От колежка на майка ми разбрах, че се носи торта, но в Интернет прочетох някъде за печена кокошка и се зачудих какъв е обичаят точно...

# 10
  • София
  • Мнения: 14 756
В нашия край (Благоевград) ние казваме, че е седмицата на прошки те и се ходи при кумовете в един от тези дни. От колежка на майка ми разбрах, че се носи торта, но в Интернет прочетох някъде за печена кокошка и се зачудих какъв е обичаят точно...
Как си знаех, че е моя вилает.Grin Торта се носи. Много го обичах като дете този обичай - ние при калманата и калтятата/кумувете/ Mask, после у нас кумците, торта на корем.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 473
А с каква цел се прави това?
За пръв път чувам такова нещо. Никога не съм виждала изпълняване на такава традиция. С нашите кумове също не е правено такова нещо. Нито от някой от по-възрастните в семейството някога го е правил.

# 12
  • Мнения: 5 710
Ясна е целта. Почитат се кумовете и им се иска прошка от младото семейство.
Била е повсеместна традиция някога. В днешно време има остатъци тук там е.
Ако решите да ходите първо говорете с кумовете, защото те може и да не ви очакват и да се окаже натоварване за тях, защото все пак и те трябва да се подготвят. Майка подготвяше трапеза. Вече не, едно време Grinning

# 13
  • Мнения: 227
А с каква цел се прави това?
За пръв път чувам такова нещо. Никога не съм виждала изпълняване на такава традиция. С нашите кумове също не е правено такова нещо. Нито от някой от по-възрастните в семейството някога го е правил.

Иска се прошка от кумовете. В седмицата на прошки те се иска прошка и от по-възрастните. Поне аз знам така.

# 14
  • София
  • Мнения: 3 473
За прошката от по-възрастните е ясно. Това си се прави и сега поне в моето семейство. Но за пръв път чувам, че и от кумовете се иска.

Определено първо ги питайте дали знаят и почитат тази традиция преди да им се появите на вратата. Могат да останат...изненадани. Grinning Явно може всичко да се носи. Аз питка, торта и пиле ги свързвам с покана за сватба/самото надиграване на сватба, което се прави някъде.

Иначе за самия дом на нас ни подариха едно готино меко одеяло и комплект хавлии за ръце. Може нещо практично, някаква купа за салата/плодове, някакви интересни чаши за кафе/чай. Нещо свързано с дома. Плюс тогава ни донесоха домашно сладко и домашно вино.

Общи условия

Активация на акаунт