На прошки при кумовете за пръв път

  • 4 379
  • 55
  •   1
Отговори
# 45
  • SF
  • Мнения: 21 561
Аз не бих подарила икона на никого, защото смятам, че всеки сам си преценява дали да има такава вкъщи. Вярващ съм, спазвам повечето традиции и ходя на черква, когато усетя, че имам нужда, но въпросът не беше за иконите изобщо.
Както казах, подарихме им сервиз чинии за торта и занесохме торта. Почерпи хме се, постояхме у тях 2 часа и на тръгване им поисках е прошка. Това беше.

Хубаво е, че сте се почерпили и сте им поискали прошка. Винаги можете да го правите, но се е получил малък гаф с датата. Уважили сте празника седмица по-рано, което объркване показва колко сте в празника и традициите. Не е лошо, не е с укор. Добре, че сте спестили иконата.
В темата няколко пъти ви казахме, че бъркате датата, но по-добре седмица по-рано, отколкото никога. Simple Smile

Темата с иконите я започнах аз, защото въпросът беше по повод празника "Прошка", посещение на кумове, нов дом...
И като знам каква липса на креативност е в нов дом да занесеш икона... Както на голям юбилей, празник, организиран в ресторант - празнувщият се сдобива с доста икони. И след 10 години на следващия юбилей - нова партида. 
Питайте някой Жоро или Димитър какво количество с ликовете на съответните светци им е подарено. Още от деца са започнали да ги даряват.

Пиша за последно по темата с иконите- не разбирам защо непременно трябва да си вярващ, че да ти се подари икона. И всъщност кой какво влага в тази дума? По тази логика защо се кръщаваме и си кръщаваме децата, а е неподходящо да подарим или да ни подарят икона?
И аз като Елислава имам икони в детските стаи на децата.
През ум не ми е минавало никога дали иконата "се връзва" с интериора на стаята. Просто защото иконата не е някакъв аксесоар или мебел, чиято мода може да отмине.

Е да де, но на много хора им минава през ума. Има доста интериорни решения, които "не поемат" икони и рисунки с религиозна тематика. Но... пък може. Коя съм аз, че да казвам!
Ако у нас опъна гоблен или репродукция на "Тайната вечеря", ще се спукате от смях. Не е по логиката на кръщаването.

Има доста други неподходящи идеи, освен икони, които могат да се струпат като подаръци - например добрата стара спасяваща в последния момент саксия със стайно растение. Simple Smile

Ето, например за мене и сервиз за торта не е подходящ. Торти ядем само навън. А си имам сервиз за торта, който само заема място.

# 46
  • Мнения: 227
Esmee, за щастие сервиз за торта си нямаха и се зарадваха на подаръка. Колкото до датата, поне в нашия край цяла седмица е "прошки". Нашите кумове са семейство и съответно и те си и имат кумове. В някои от следващите дни и те ще ходят при техните вероятно.
Според мен е важно, щом и от двете страни има желание, да спазим доколкото е възможно традицията.
Колкото до подаръците, винаги има вероятност да се подари нещо излишно.
Аз лично не обичам да подарявам статуетки например. Но всеки с вкуса си.

# 47
  • Мнения: 1 732
Относно иконите, спомням си лелята на ММ ни попита дали искаме икона за новия ни дом и ние казахме, че не искаме. Познайте с какъв подарък се появи "много специална икона, осветена в един кой си манастир".

# 48
  • Мнения: X
Относно иконите, спомням си лелята на ММ ни попита дали искаме икона за новия ни дом и ние казахме, че не искаме. Познайте с какъв подарък се появи "много специална икона, осветена в един кой си манастир".

Хаха, ужас. Преди години някой подари икона на родителите ми, коят беше много странна и майка ми не я одобри, че не е по канона. Иначе за 50 годишнина си представям, че хората освен с икони се сдобиват и с часовници (особено мъжете). 😂

# 49
  • София/Севлиево
  • Мнения: 11 121
Нали не е хубаво да се подарява часовник...На свекъра за 50-годишнината му подарихме стъклен шах с ракиени чашки-тъй си седи вече 16 години.И понеже той е много труден с подаръците тази година бяхме практични-подарихме му 60 компота от ягоди...Със свекървата е една идея по-лесно,но вече и за там нямаме варианти.То след 18 години даже вече и аз не се радвам на подаръци и нищо не може да ме зарадва и изненада.Може да искам нещо и в момента,в който го получа вече не ме радва...

# 50
  • Мнения: X
Това с часовниците е някакво суеверие, но не мисля, че всеки вярва. Приятелят ми подари смарт часовник за миналия рожден ден, защото го исках и щях да си го купя така или иначе.

На свекърва ми най-добрата приятелка й подари часовник за 50 годишнината. Нямаше никакво разочарование, тя го хареса много.

Аз с подаръците също съм трудна, нямам особена нужда от нещо, не обичам друг да ми избира парфюми примерно. За този рожден ден получих ваучер за дали вино и ме изкефи най-много от всичко, защото беше приятно преживяване, а не нещо, което да се чудя къде да сложа.

# 51
  • SF
  • Мнения: 21 561
И аз съм трудна с подаръците. Не искам "преживявания" - ескейп стая, 1 час стрелба с лък, летене, хвърчане, скачане с бънджи... - всичко това са пари на вятъра.

Икони, картини, пантери и други украси, са нещо много специфично.   Подаряват се само на хора, които са казали "Ето такава картина искам, но сега не мога да я купя!"

# 52
  • Мнения: 6 825
На мен най-много ми харесва да ми подаряват ваучер за еди кой си магазин. Все нещо ще ми хареса.

# 53
  • SF
  • Мнения: 21 561
Да, особено за колеги, колективни подаръци, хора, които не се познават много добре...
Но понеже темата беше за кумове, нов дом и "Прошка" (Поклади, Заговезни...), затова заговорихме за торти, икони и халви.

# 54
  • Мнения: 5 742
Аз ви казах че не е проблем иконата, на всеки подарък може да се намери маана Joy .

# 55
  • София
  • Мнения: 23 128
Аз с удоволствие бих приела като подарък спа уикенд или поне масажче. 😀 Ваучер за някой магазин също не бих отказала. И чаши! Обичам да имам чаши за всякакви питиета и никога не са ми излишни.

Общи условия

Активация на акаунт