Пазарът на недвижими имоти в България, какво се случва реално - тема 60

  • 45 482
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 674
Да се върнем към реалността. В България сивия сектор и парите от него са много. Т.е. средната заплата се базира само на малка част от доходите. И съответно има пари за тези цени.
То и се вижда по пазара. Каквито и сравнения с други държави да вадите, реалността е пред очите ни.

# 16
  • Sofia
  • Мнения: 2 342
Да се върнем към реалността. В България сивия сектор и парите от него са много. Т.е. средната заплата се базира само на малка част от доходите. И съответно има пари за тези цени.
То и се вижда по пазара. Каквито и сравнения с други държави да вадите, реалността е пред очите ни.
Напълно съм съгласен, освен работодателите, самите хора също искат да не плащат осигуровки и данъци. Предпочитат дори да работят на 4ч, а разликата в парите да получават на ръка. Направо побеснявам като чуя финансовия пишман министър да иска повишаване на осигуровките или данъците... заради пенсионерите. Същите тези осигуряващи се на минимална заплата, а сега и с новата мода на минимална с 4ч работен ден.

Така, че като сравняваме цена на кв.м спрямо заплати (в София) може спокойно да умножим средната работна х2.
За страната там не е точно така - т.е. и там масово се плаща на ръка, но като цяло приходите са много близки до минималната и под 1000лв, но пък и имотите са по-евтини.

Друго ме притеснява с тези цени на имотите и в същото време напълно изнемогващи хора. Ако данъка/смет ти е  25лв/месечно и имаш 50-100лв/м за модерните такси обслужване, то един пенсионер ще трябва да отдели минимум едни 100лв/м за разходи, а доходите, а от там и пенсиите намаляват като покупателна способност.

Струвами се, че с тези цени средната класа се стопява, а гарницата между средната класа и бедните се увеличава още повече.

Последна редакция: сб, 05 мар 2022, 01:45 от Не се сърди, човече

# 17
  • Мнения: 40 272
Цените не могат да стопят средната класа. Цените могат само да намалят покупателната способност на тази класа, но ако нещо я стопява, това са действията на правителството, насочени към утежняване на данъчното и осигурително бреме върху нея за да се намерят пари за бедните (неосигуряващите се). ОК, разбирам, че трябва социалност, ама да вземат от онези, които миналата година са платили над 300 000 000 за нови джипове само от официалните представителства (и кой знае колко внесени от чужбина с разни врътки), а не от едва дишащата средна класа.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 5 065
....
Друго ме притеснява с тези цени на имотите и в същото време напълно изнемогващи хора. Ако данъка/смет ти е  25лв/месечно и имаш 50-100лв/м за модерните такси обслужване, то един пенсионер ще трябва да отдели минимум едни 100лв/м за разходи, а доходите, а от там и пенсиите намаляват като покупателна способност.
....

Аз само не разбрах какво общо имат изнемогващите пенсионери с модерните такси за обслужване, които са в модерните луксозни затворени комплекси. Всеки се разпростира според чергата си.

# 19
  • Мнения: 8 678
В моя град (областен) в идеалният център гарсониера 50кв.м. струва 100 000лв. В краен квартал апартамент 80кв.м. - също 100 000лв.! Това нормални пазарни цени ли са? Този в крайният квартал не е ли малко по-скъп от нормалното?

# 20
  • Мнения: 2 740
60% повече рзп, не знам ти ми кажи.

# 21
  • Мнения: 8 678
Забравих нещо важно. Този в центъра е ново строителство. В крайният квартал - "панелка".

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Това което забелязвам е че има обяви които служат единствено и само за напомпване на пазара. Това са апартаменти които стоят повече от 4-5 години  на пазара като обяви които постоянно се подновяват. За мен те не се продават. Най-вероятно са свързани със собствениците на агенции които
през няколко месеца им увеличават драстично цените. Целта е останалите апартаменти предлагани от агенцията  да изглеждат евтини сравнявайки ги с тях.

# 23
  • Мнения: 295
Последната 1 седмица половината апартаменти, които висяха като наблюдавани от мен от доста време изчезнаха, явно хората панически купуват . Тристаен в Дружба 1 за 240к евро (типичен 100 квадрата НС) се появи и изчезна за 3 дни. Някой тук или в друга тема беше публикувал обява за НС в Мадрид, дано не бъркам, за 480к евро. Т.е. имаме от една страна 240 средни заплати за Дружба 1 до една конкретна махала и до индустриалната зона и от друга страна 160 средни заплати за комплекс с басейн в Мадрид... Луда работа.

# 24
  • Мнения: 1 613
Да се върнем към реалността. В България сивия сектор и парите от него са много. Т.е. средната заплата се базира само на малка част от доходите.
Ако това е вярно значи ние сме по-добре от италианците и испанците. Да не говорим, че в такъв случай е вероятно да сме по-добре и от германците.

# 25
  • Мнения: 295
Имате ли предположения какво ще се случи с лихвите по ипотечните, ЕЦБ вероятно ще отложи още повишението, а и то ще е много плавно. При очертаващата се инфлация, съмнявам се банките да кредитират в полза на крайните си клиенти, предполагам ще вдигат такси или...?

# 26
  • Мнения: 8 590
лихвите ще се вдигат

# 27
  • Мнения: 295
Доста банки имаха експозиции към руски дълг, предполагам е логично да затегнат допълнително кредитирането, ако търсят ликвидност

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 593
Фалита на една от най-големите руски банки със сигурност ще има отзвук у нас-лихвите ще се повишат.

# 29
  • Мнения: 2 740
Хаха, ние сме най-добре. Моля ви се, слезте на земята. Какво като има шепа ултра богати, средната класа се топи, раждаемостта е никаква.

За лихвите, не си правете илюзии, онзи ден шефана фед в прав текст каза, че ще вдигат лихви и искат да охладят имотния балон. Това е политически коректно изявление, че ще го пукат. В Европа положението с тази война е още по-зле, акциите на райфайзен, унилредит, бнп и други се сринаха с 30+% за 5 дена. Положението ще е такова че има инфлация настоки и услуги и двфлация на активи. Най-безопастни са имоти, злато, акции на хранителни и стоки от първа необходимост, петрол, енергийни, изкуствена тор, селскостопански, земя. И то до определено време, защото потреблението ще пада, а от там и приходите, но в момента всичко друго не е добра инвестиция.

Общи условия

Активация на акаунт