Синдром на раздразненото дебело черво тема 2

  • 103 853
  • 1 702
  •   2
Отговори
# 1 605
  • Мнения: 432
Ън, здравей.

Аз имам проблемът със слузта, който вече втора година си нося.

Започна след прекарана много тежка емоционална година и последвало емоционално хранене в големи количество от моя страна (а принципно се храня много здравословно, тренирам, внимавам и т.н.)

В началото слузта беше примесена с изпражненията. Започнах пробиотик и утихна, или се появяваше рядко. Така продължи известно време, я има, я не. До ден днешен е така, вече обаче си пооправих стомаха мисля и ходя редовно до толетна, всеки ден, без да се запичам, та не е смесена със самата изпражнения, а е някак отделно, отгоре, нз как го обясних и съжалявам за подробното описание. Пускала съм калпротектин, беше абсолютно нищожен, тоест под 0.10 или нещо такова, пускала съм за бактерии, паразити и яйца, всичко ОК, кръвна картина и урина редовно, пак са ОК, ходила съм на различни лекари с различни техники, ехографи и т.н. - всичко е ОК, само ми казаха, че имам прегърната жлъчка и това е.

Истината е, че и при мен не боли. И аз съм се чудила какво е това възпаление, дето не боли... Но пък съм забелязала, че слузта се появява след периоди на повече храна или такава, която не ям в ежедневието си, например пържено, шоколад и подобни или ако случайно не съм ходила един ден до тоалетна и се наложи да се напъна повече, като отида.

Последно си писах с доктор Митев, който каза, че слузта е обичайна находка в ректума, която вижда редовно при пациенти, правейки процедури и всеки я има при изхождане. Не би следвало да е много и да се вижда, но това не го притеснявало при мен, предвид, че други проблеми или симптоми съм нямала.

Пробиотик ми каза, че за него бил излишен, та не знам, аз си пия от време на време... Чайчета също пия, внимавма с храната и така, надявам се да изчезне тотално някой ден.

Никой досега не ми е предлагал ендоскопия, предвид, че имам много операции и сраствания, които ще пречат и че съм на 28, без други симптоми - за лекарите било излишно, нищо ми няма.

Чела съм, че слуз може да има от фисури, фистули или хемороиди, и виншни, и вътрешни, та знам ли, може ли да е нещо такова, може ли да е възпаление без болка, може ли да е непоносимост към храна, нямам идея...

Ако имаш някакви други познания по темата, ще се радвам и ти да споделиш. вярвам, че е ОК не само за мен, а за всеки в тази група.

Късмет и здраве ви желая на всички!

# 1 606
  • Мнения: 7

Здравейте това добре ли е или?

# 1 607
  • Мнения: 903
nat92, а как разбра/защо мислиш, че е възпаление, без завишен калпротектин или други отклонения в изследвания?

# 1 608
  • Мнения: 432
Не съм..... гадая си просто, измислям си вероятни опции, чудя се какво да правя и така..

Защото за лекарите е "нищо" и ми казаха булвално в очите - не се глеждай толкова в изпржненията, не го мисли, живей си спокойно и гледай напред.

А аз не искам всеки път, като отида до тоалетна да се чудя - днес дали ще имам слуз, дали няма...

Осъзнавам, че нямам други проблеми, признаци и симптоми, осъзнавам и, че съм направила повече прегледи от необходимото, но съм си лека хипохондричка и искам да ми се махне от главата.

В момента съм бременна за 2ри път и искам да се наслаждавам на това, а не да мислия други тъпотии...

Та, май трябва повече върху психиката да си поработя, а не върху стомаха...

# 1 609
  • Мнения: 903
Дори запек/диария/подуване и/или усещане за недоизхождане няма?

# 1 610
  • Мнения: 432
Не, нямам такива проблеми.

Освен, ако не сменя мястото, например, отида на почивка в хотел за уикенда и не мога да отида до тоалетна, като е друго място.

Газове, подуване и такива симптоми също са много редки, пак след дадена храна, например, ако ям нахут, а обикновено бобови и подобни не ям или съм хапнала повече количесто въглехидрати, което също не правя.
Но се случва много рядко.

Иначе мога да кажа, че съм редовна като изхождане - всеки ден сутрин/най-късно до преди обяд ходя по голяма нужда, без запек или диария (освен в много редки случаи, ако не са провокирани, както в случаите като по-горе, където съм описала, но не са тежки кризи, като да не ходя до тоалетна с дни например или ме държи диария с дни, а са еднократни).

Кръв също нямам, някакви плащеши болки - също не са се появявали.

Отделно пия и по много вода, та и много често ходя по малка нужда.

Започвам да го отдавам на опциите, че някоя храна не ми понася, обаче не мога да хвана коя е (досега съм хващала слуз след пържено или шоколади/десерти с шоколади например), ама пък понякога е имало и без да се хапвани тези храни, та наистина не знам вече какво може да е...

Много объркана ми е ситуацията честно казано...

Последна редакция: пн, 22 апр 2024, 11:38 от nat92

# 1 611
  • Мнения: 7
Моля ви приятели аз не разбирам от резултата и съм много притеснена от 1 година съм с диария нямам болки нямам кръв само диария кажете ми ако знаете и вие дали са ми добри резултатите!

# 1 612
  • Мнения: 903
Не знам, аз не бих обръщала внимание на симптоми, които не влияят на начина, по който човек се чувства. При мен е имало слуз, блокиране на перисталтиката, след това диария, след това пак блокиране, запек и газове. След храни, с голямо количество глутен. Ако е само добавка (например сгъстител пшен. нишесте) или следи - няма диария и/или слуз, но има всичко останало. Когато съм имала слуз (и не само) съм усещала болка (не силна) сякаш отвътре в червото. Въпреки това калпротектина ми е нисък, както и изследванията за глутен - отрицателни.

# 1 613
  • София
  • Мнения: 703
Моля ви приятели аз не разбирам от резултата и съм много притеснена от 1 година съм с диария нямам болки нямам кръв само диария кажете ми ако знаете и вие дали са ми добри резултатите!


Този десетичен знак донякъде бърка интерпретацията. На пръв поглед тестът е положителен и то с доста.
Попитайте в Рамус да ви кажат със сигурност и ако потвърдят, консултация с гастроентеролог.

# 1 614
  • Мнения: 432
Глутенът и аз съм го подозирала.

Мислех да си пусна от големите пакети за алергии и непоносимости къмр азлини групи храни, но лекари ми казаха, че за тях тези изследвания са невалидни...нз защо...

# 1 615
  • Мнения: 903
И аз така и не разбрах защо...

# 1 616
  • София
  • Мнения: 1 277
Резултатът е по-малко от 2, значи е по-нисък от нормата. А защо са сложили 4 незначещи нули..... Питай Рамус. Аз веднъж имах неяснота и питах Кандиларов - отговориха ми компетентно в рамките на часове.

# 1 617
  • Мнения: 432
Lili, а при теб как изчезна слузта, ако е изчезнала напълно, какво техники й приложи?

# 1 618
  • Мнения: 903
Като не ям тестени, тогава нямам.
Но примерно от пресни плодове, зеленчуци, зелении (пресни марули) в голямо количество - също съм имала, но без всякакви други симптоми (каквото ти описваш). Това определено не е непоносимост според мен.

# 1 619
  • Мнения: 7
Звъннах на лабораторията казаха че 2.0000значело 2 и че нямам възпалено дебело черво

Общи условия

Активация на акаунт