Сключване на брак с партньор от Северна Македония

  • 2 546
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 9
Здравейте,  мили дами!

Имам въпрос и не бях сигурна къде да го задам, ако някой ми отговори бих била много благодарна☺
Аз и моят приятел искаме да сключим брак тук, в България.  Той е от Северна Македония. 
Какви документи са необходими от негова страна?
Извинете ме още веднъж, ако темата не е за тук, но наистина имам нужда от съвет.
Вчера звъннах в Посолството и бяха много груби..🤦‍♀️
Благодаря предварително и хубав ден на всички 🍀

# 1
  • В големите очи на малчо, а географски - София.
  • Мнения: 6 951
В българското или македонското посолство са били груби?
Иначе, това е специфична информация, дано някои има идея и  даде насоки.

# 2
  • в очите на дъщеря ми
  • Мнения: 1 767
Ако ще се жените в България,  е необходим документ от официалните власти на РСМ, в който да са посочени имена, пол, семейно положение, както и, че няма пречки да сключи граждански брак. Документа, трябва да преведен.

# 3
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Македонското посолство трябва да ви даде документ в който да са посочени имена, пол, семейно положение, както и, че няма пречки да сключи граждански брак.После го превеждате и давате в гражданското.

# 4
  • Мнения: 9
Благодаря,  мили момичета 🌻
Да, в България ще е брака.
Надявам се да не е дълга и тромава процедура.

# 5
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Зависи колко са бързи македонците.Моят съпруг е друг тип чужденец,много бързо стана всичко.

# 6
  • Мнения: 9
Зависи колко са бързи македонците.Моят съпруг е друг тип чужденец,много бързо стана всичко.
Извинявам се за въпроса: от страна извън ЕС ли е съпруга Ви?

# 7
  • Наблизо
  • Мнения: 5 968
Не,от ЕС е,но процедурата е същата.

# 8
  • Мнения: 12 626
Не се разправяй с посолството. Иди в общината, където ще подписвате. От там ще ти кажат точно какво да им донесеш. А след това партньорът ти да отиде в Северна Македония и в своята си община да си извади нужните документи. Ей го къде е, аз разбирам ако е от Бразилия.

Може би те също ще искат документи за бъдещата съпруга, така че ще трябва да ги представи, ако е необходимо - преведени и легализирани.

Ако е нужен (за България) превод и легализация на неговите документи, става елементарно, давате го на преводаческа агенция, която се занимава с такива неща.

След подписването той да си занесе документите в своята община, за да знаят.
Занимавала съм се с тази процедура, мъжът е гражданин на ЕС, жената българка. Търчане беше, не разчитай да е лесно. Но става. Не е така, да заявиш и самичко да се получи. Трябва обикаляне и здрави нерви.

# 9
  • София
  • Мнения: 7 980
Брак сключвах преди доста време, но прецедурата е същата. Мъжът ми извади удостоверение, че няма валиден брак от посолството, процедурата отне около 5 дни. Страна извън ЕС. След това го преведохме и това беше.
В случая РСМ е наблизо, така че може директно и от там да се извади. Вижте само дали трябва апостил.

# 10
  • Мнения: 529
Процедурата не е толкова бърза за жалост.
Това, което ще трябва от страна на мъжа е:
- от посолството ще трябва да издадат документ за липса на пречки за сключване на брак, в което трябва да фигурират и неговите имена, и твоите. - преведен и нотариално заверен плюс нотариално копие
- ако е имал развод, документа от развода - преведен и нотариално заверен плюс нотариално копие
След като имате тези документи отивате в общината. От твоя страна ако сключваш брак в друга община, а не тази, в която си родена, ще искат само акта за раждане.
От общината като прегледат документите - преведени/нотариално заверени плюс нотариални копия/ - ще ви дадат малко документи за попълване с информация за двете страни и свидетелите.
От страна на свидетелите- само лични карти.
По закон в България, по време на церемонията трябва да присъства лицензиран преводач! Ако откажете такъв- отивате при нотариус и отново с лицензиран преводач, мъжа се подписва, че отказва преводач по време на церемонията!
И последното нещо /доколкото се сещам/ - са медицинските:
-психиатър, пулмолог и васерман. Бланките се купуват от книжарницата.
Ако мога да помогна с още нещо- насреща съм Simple Smile

# 11
  • Мнения: 9
Процедурата не е толкова бърза за жалост.
Това, което ще трябва от страна на мъжа е:
- от посолството ще трябва да издадат документ за липса на пречки за сключване на брак, в което трябва да фигурират и неговите имена, и твоите. - преведен и нотариално заверен плюс нотариално копие
- ако е имал развод, документа от развода - преведен и нотариално заверен плюс нотариално копие
След като имате тези документи отивате в общината. От твоя страна ако сключваш брак в друга община, а не тази, в която си родена, ще искат само акта за раждане.
От общината като прегледат документите - преведени/нотариално заверени плюс нотариални копия/ - ще ви дадат малко документи за попълване с информация за двете страни и свидетелите.
От страна на свидетелите- само лични карти.
По закон в България, по време на церемонията трябва да присъства лицензиран преводач! Ако откажете такъв- отивате при нотариус и отново с лицензиран преводач, мъжа се подписва, че отказва преводач по време на церемонията!
И последното нещо /доколкото се сещам/ - са медицинските:
-психиатър, пулмолог и васерман. Бланките се купуват от книжарницата.
Ако мога да помогна с още нещо- насреща съм Simple Smile
Malka Prashinka, благодаря от сърчице ♡♡♡

# 12
  • Мнения: 529
В момента преминавам през същото, но с човек от ЕС- ако мога да бъда с нещо полезна ЛС... успех!

# 13
  • Мнения: 12 626
На сватбата, която аз организирах, нямаше лицензиран преводач, от общината не са ни искали. Просто един от гостите превеждаше и нямаше проблем. Това беше преди 7 години в София. Езикът беше немски. Може би да е индивидуално решение на общината, след като на Малка Прашинка са й искали. Търсих, но не намерих да се изисква лицензиран преводач по закон.

# 14
  • Мнения: 529
Uncommon,  нямам идея дали е общовалидно. От общината ни казаха, че чужденецът трябва да е запознат с това, какво подписва и няма как просто така да се подпише, въпреки, че е ясно, че аз мога да му превеждам. Същото ни каза и нотариуса...пфууу...

Общи условия

Активация на акаунт