Юридически казус с наследяване

  • 4 745
  • 104
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 13 217
Тогава родителите на С2 да сключат сделка за покупко-продажба с внуците си или с дъщеря си, след като толкова държат. Тяхна воля. Докато те са живи, наследство няма и имотите са си техни, но с имотите на С2 нямат нито законово, нито морално право да се разпореждат.

# 76
  • Мнения: 3 508
Няма начин да обезнаследиш съпруг/а.

Леле...
Обичам да казвам, че бъдеще никому не е обещано, но това горе леко ме потриса. Че то да взема да се разведа докато е време...

# 77
  • Мнения: 886
Е, недей така с лошо, може и да го надживееш....Relieved
Сега, ясно е че пишем за Бг. Как е на другите места и има ли запазени части, и доколко при сключване на  брачните договори има свобода, е нещо съвсем различно.
Когато има деца, които не са на единия от съпрузите, особенно когато той е по- имотния, или когато няма общи деца, бракът може да преразпредели  имуществото, в зависимост от поредността към оня свят.   В темите за или против брака, това се опитват да го обяснят момичетата, които не искат да го сключват, за да бъдат наследени само от децата си. Но обикновенно биват обвинявани в меркантилност.
Не казвам че семейното ни право е цвете, напротив, но има и много по- зле. Проблемът е, че масово хората подписват един договор, без въобще да са наясно с правата и задълженията по него.Scream

# 78
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Какъв договор?!
Те брак сключват и после се чудят кои и защо точно те са им евентуалните наследници, ти договор.... Договор е по-лесно да се развали, ама последиците при брак и развод са си доста сериозни.

# 79
  • Мнения: 886
Имам предвид че бракът си е договор,  т.е точно това за сериозните последици и евентуалните наследници и т.н..

# 80
  • Мнения: 13 770
И какво сега, да не се женим ли 🙂

# 81
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Ми някои съжаляват...

# 82
  • Мнения: 4 577
И какво сега, да не се женим ли 🙂
Просто е важно човек да знае какво следва от дадено действие. На възраст, в която няма вариант за общи деца, аз не бих сключила втори брак, точно за да не ощетя детето си. Смятам, че така е най-отговорно, вкл. и за другата страна.

# 83
  • Пловдив
  • Мнения: 14 449
Аз не виждам какво толкова му е на семейното ни право, или в случая на наследственото, но у нас добрият тон изисква да се говори за Бг нихилистично, иначе явно ще ни вземат за глупави, наивни, лицемери или не знам и аз какви. Тъкмо идвам от тема, в която разбрах, че в България истински медии няма, ама какво да очакваме, то държава няма, и попадам на това. Сори за офтопика. А семейното и наследственото право, вкл. българското, са като топлата вода - открити отдавна по цял свят, не сме ги измисляли ние и сега.

# 84
  • София
  • Мнения: 4 884
Може ли някой да сподели какво се случва със следния казус:

Младеж на 18 г. прави отказ от наследство на починалия си родител заради голяма кредитна задлъжнялост.
Същият този младеж наследява ли баба си /майка на починалия му родител/ по някакъв начин?

Бабата има двама сина /единият е починалия баща на младежа, другият е чичо му/.

В случай, че бабата в един момент я няма, кой се явява неин наследник?

1. Само чичото, който е единствения и жив син;
2. Чичото и младежът, независимо от отказа от наследство.
3. Друг.

# 85
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Многократно е коментирано във форума.
Наследява заедно с чичото. Независимо от отказа.

# 86
  • Пловдив
  • Мнения: 14 449
Стига бабата да е починала СЛЕД баща му, че май питащият е пропуснал да спомене. Освен ако от думите "в случай че в един момент я няма" не се извлича инфо, че сега я има. Wink
Ако е преди, нейното наследство е станало част от това на бащата и отказът се отнася и за него.

# 87
  • Далечният изток
  • Мнения: 14 920
Жива е.

# 88
  • Мнения: X
Тогава родителите на С2 да сключат сделка за покупко-продажба с внуците си или с дъщеря си, след като толкова държат. Тяхна воля. Докато те са живи, наследство няма и имотите са си техни, но с имотите на С2 нямат нито законово, нито морално право да се разпореждат.

Точно при подобна покупко-продажба и последвал развод на мой чичо съпругата успя да му вземе и почти всичко, включително бащината къща. Защото нейн вуйчо ги бил посъветвал родителите на мъжа й все едно да им продадат имота. Та гаранщия 100% рядко има.

# 89
  • София
  • Мнения: 13 217
Клариче, ако са продадени с пожизнено право на ползване и си живеят в тях, бившата съпруга няма как да му вземе нищо. Пък и аз визирах внуците и със собственото дете, а не "чуждата" снаха/зет. Wink

Общи условия

Активация на акаунт