Струва ли си работата на морето?

  • 11 053
  • 208
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!
Момиче на 23 съм,все още живея с нашите. Проблема е там, че те често се карат и мен това много ме напряга и отдръпва от тях, а следователно и ми дават лош пример.. Не искам след време,когато срещна моят човек, връзката ни да е така тегава… Обмислям да замина за друг град, но все още събирам пари,тъй като вземам малка заплата и до скоро събирах за семестриални такси ( платих си висшето сама), а един семестър беше колкото заплатата ми за месец.
Имам оферта за морето, като продавачка в магазин за аксесоари и дрехи, но все още го обмислям.. все ми казва, че морето не е като едно време, когато наистина са се изкарвали пари, но в тая оферта заплатата е двойна на моята и квартирата е осигурена..
 Не знам какво да правя,хем искам да отида, за да съм далеч от нашите,хем ме е страх, че може би няма да е това,което сме говорили с работодателя, все пак некоректни много…
Ще се радвам,ако някоя/й сподели за опита си,ако има такъв относно работа на морето.
Благоваря!

# 1
  • Мнения: 7 387
Не ти пречи да опиташ. Все пак е сезонна работа, също ще смениш среда, обстановка, ще се запознаеш с нови хора. Това е опит за теб. Ако можеш и да спестиш нещо, в което се съмнявам точно на морето ще е идеално.

# 2
  • Мнения: 1 253
Докато не опиташ, няма как да разбереш. Млада си сега е времето за това

# 3
  • София
  • Мнения: 13 030
На твоята възраст е добре вече да се оглеждаш за работа по специалността, която да ти позволи самостоятелност и да трупаш стаж по това, което завършваш.
Да започваш тепърва на 23 със сезонна работа ми е странно.

# 4
  • Мнения: X
Не ти пречи да опиташ. Все пак е сезонна работа, също ще смениш среда, обстановка, ще се запознаеш с нови хора. Това е опит за теб. Ако можеш и да спестиш нещо, в което се съмнявам точно на морето ще е идеално.

Да,точно това обсъждах вчера с един приятел, че отиваш с идеята да спестиш, а май трудно се получава. Макар че аз нямам големи разходи, мисля, че това, че не пуша ми е доста голям +, а и също съм научена  да пестя.
На твоята възраст е добре вече да се оглеждаш за работа по специалността, която да ти позволи самостоятелност и да трупаш стаж по това, което завършваш.
Да започваш тепърва на 23 със сезонна работа ми е странно.

Завършвам туризъм.. предвид обстановката вече 2 години и той не е същия като преди. Мислела съм за круизи, но сякаш не ми се рискува на този етап.

А като цяло- това с морето за момента ми е единствената опция да избягам от вкъщи😃 вече е доста задушаващо.

# 5
  • Мнения: 7 387
На няши близки детето миналата година замина лятото да работи в един бар в Лозенец. Майка му се наложи да му прати пари за билет да се прибере. Общо взето това със спестяването на морето е някаква химера, но си зависи и от човека и нагласата, с която заминаваш.

# 6
  • Мнения: X
На няши близки детето миналата година замина лятото да работи в един бар в Лозенец. Майка му се наложи да му прати пари за билет да се прибере. Общо взето това със спестяването на морето е някаква химера, но си зависи и от човека и нагласата, с която заминаваш.

Така е,да. Аз,ако замина ще е с нагласата, че трябва да спестя пари,за да мога да се устроя в града,в който искам да се преместя и ще гледам да не допускам да давам пари за излишни разходи.

# 7
  • Мнения: 14 797
От позиция на човек, работил по специалността си 7 сезона на морето и избягал накрая - за ученици и студенти става, но за зрял човек вече е тегаво. Осигуровките са на минимума, някъде може и на почасово да те осигуряват. Последната заплата може да не ти я дадат. Покрай контакта с нормални хора се разправяш и с всякаква паплач, която е на принципа 'не съм от тук и съм за малко' и се държи като чайка. Силно вероятно е да нямаш време за плаж. Силно се вероятно е да нямаш почивен ден въобще. В магазинче/на сергия наботиш минимум до 22ч, може и до полунощ. Ще сте поне две в стая, и то ако имаш късмет; ако не, може да сте и 4 на две двуетажни легла, че и повече.
Ако се стискаш, можеш да спестиш. Ако си с дори леко широки пръсти, остават добрите преживявания (евентуално). По курортите е скъпо дори с отстъпката, дето ти правят, ако им заговориш на български, но предвид, че последните две лета май туристите бяха предимно българи - може и да няма вече отстъпка. 'Излишни разходи' в тези условия може да се окаже краставица и домат като разнообразие от хляб с майонеза.

Каква точно е офертата?

# 8
  • София
  • Мнения: 13 030
Трудно ще спестиш, ако не ти е осигурено спане, храна и всичко останало.
В магазините заплащането е минимално и трябва да живееш мизерно.
Големите ми дъщери се хващаха лятото да работят по морето в последните години от гимназията, но си нощуваха в наше жилище и се хранеха при бабите си.
Да спестиш, за да се устроиш, е почти немислимо.
Щом завършваш туризъм, защо не се насочиш към хотелите? Продавачка можеш да бъдеш навсякъде. Аксесоари и дрехи на морето хората не се прескачат да купуват. Имам достатъчно наблюдения над популярно курортно градче по Южното Черноморие.
Защо не се насочиш към работа в хотел или в туристическа агенция в голям град?

# 9
  • Мнения: X
От позиция на човек, работил по специалността си 7 сезона на морето и избягал накрая - за ученици и студенти става, но за зрял човек вече е тегаво. Осигуровките са на минимума, някъде може и на почасово да те осигуряват. Последната заплата може да не ти я дадат. Покрай контакта с нормални хора се разправяш и с всякаква паплач, която е на принципа 'не съм от тук и съм за малко' и се държи като чайка. Силно вероятно е да нямаш време за плаж. Силно се вероятно е да нямаш почивен ден въобще. В магазинче/на сергия наботиш минимум до 22ч, може и до полунощ. Ще сте поне две в стая, и то ако имаш късмет; ако не, може да сте и 4 на две двуетажни легла, че и повече.
Ако се стискаш, можеш да спестиш. Ако си с дори леко широки пръсти, остават добрите преживявания (евентуално). По курортите е скъпо дори с отстъпката, дето ти правят, ако им заговориш на български, но предвид, че последните две лета май туристите бяха предимно българи - може и да няма вече отстъпка. 'Излишни разходи' в тези условия може да се окаже краставица и домат като разнообразие от хляб с майонеза.

Каква точно е офертата?

Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл. 
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
.
Защо не се насочиш към работа в хотел или в туристическа агенция в голям град?
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..

# 10
  • Мнения: 6 764
След като учиш туризъм, цели се по-високо. Защо продавач? Защо не администрарор в някой голям хотел? Аз също съм завършила туризъм, започнах на рецепция е след 1ви курс. Така 3 поредни лета, харесаха ме, предложиха ми целогодишна позиция. Парите на рецепция не бяха уау като заплата, но имаше много бакшиши.
Като цяло зависи къде си и какво правиш. В някой по-забутан магазин може да нямаш и особен оборот. В малък хотел пък, с малко гости, едва ли ще има добри бакшиши и заплата. Трябва ти рсбита в голям и оборотен обект.

# 11
  • Мнения: 14 797
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Не се занимавай. Твърде много условности, плаващи стойности и 'зависи от теб'. 
И се замисли над следния нонсенс - уж нямаш достатъчно ниво на английски за рецепционист, което е общо-взето хелоу-паспорт плийс, обаче имаш достатъчно ниво да опишеш стотици стоки и да ги набуташ на клиент, за да стигнеш два бона. Наистина ли ти изглежда логично и реалистично?
Колко ти е заплатта в родния град? Не можеш ли да спестиш от нея?

# 12
  • Мнения: X
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Не се занимавай. Твърде много условности, плаващи стойности и 'зависи от теб'. 
И се замисли над следния нонсенс - уж нямаш достатъчно ниво на английски за рецепционист, което е общо-взето хелоу-паспорт плийс, обаче имаш достатъчно ниво да опишеш стотици стоки и да ги набуташ на клиент, за да стигнеш два бона. Наистина ли ти изглежда логично и реалистично?
Колко ти е заплатта в родния град? Не можеш ли да спестиш от нея?

Сегашната ми заплата е на стойност 700,като 150 давам за сметки в нас.
Да,реално наистина не е нищо сложно на рецепция,както го описахте, но така като кажат, че искат дадения човек на тази позиция да знае перфектно английски… аз не се кандидатирам.

# 13
  • Мнения: 14 797
От сърце се смея Joy
Израза 'перфектен английски' го употребяват хора, дето едва си казват името на английски.
Хората с перфектен английски не чакат да им изпадне някаква работица за иляда леа за 3 месеца на морето и после 9 месеца да бият кучето на село.
Не се панирай за езика. Ако можеш да проведеш елементарен разговор на английски, ще се оправиш и на рецепция. Гледай клипове в ютюб.
Със сегашната ти заплата обаче много горещо те съветвам да не си правиш морски експерименти , ами да си я събереш и нея да ползваш. На морето няма да изкараш повече, а там и без ковидските проблеми си заета най-много до края на септември - после ще се наложи да се върнеш при мама и тати и вече ще си и без работата, която сега все още имаш.

# 14
  • Мнения: X
От сърце се смея Joy
Израза 'перфектен английски' го употребяват хора, дето едва си казват името на английски.
Хората с перфектен английски не чакат да им изпадне някаква работица за иляда леа за 3 месеца на морето и после 9 месеца да бият кучето на село.
Не се панирай за езика. Ако можеш да проведеш елементарен разговор на английски, ще се оправиш и на рецепция. Гледай клипове в ютюб.
Със сегашната ти заплата обаче много горещо те съветвам да не си правиш морски експерименти , ами да си я събереш и нея да ползваш. На морето няма да изкараш повече, а там и без ковидските проблеми си заета най-много до края на септември - после ще се наложи да се върнеш при мама и тати и вече ще си и без работата, която сега все още имаш.

Благодаря за съвета!
Да,яво ще е по-добре да си събирам малко по-малко и да замина за там,където съм се насочила,отколкото да отида на морето и да се върна без нищо и цяло лято да съм го прекарала затворена в магазин.

Общи условия

Активация на акаунт