Струва ли си работата на морето?

  • 11 072
  • 208
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Здравейте!
Момиче на 23 съм,все още живея с нашите. Проблема е там, че те често се карат и мен това много ме напряга и отдръпва от тях, а следователно и ми дават лош пример.. Не искам след време,когато срещна моят човек, връзката ни да е така тегава… Обмислям да замина за друг град, но все още събирам пари,тъй като вземам малка заплата и до скоро събирах за семестриални такси ( платих си висшето сама), а един семестър беше колкото заплатата ми за месец.
Имам оферта за морето, като продавачка в магазин за аксесоари и дрехи, но все още го обмислям.. все ми казва, че морето не е като едно време, когато наистина са се изкарвали пари, но в тая оферта заплатата е двойна на моята и квартирата е осигурена..
 Не знам какво да правя,хем искам да отида, за да съм далеч от нашите,хем ме е страх, че може би няма да е това,което сме говорили с работодателя, все пак некоректни много…
Ще се радвам,ако някоя/й сподели за опита си,ако има такъв относно работа на морето.
Благоваря!

# 1
  • Мнения: 7 409
Не ти пречи да опиташ. Все пак е сезонна работа, също ще смениш среда, обстановка, ще се запознаеш с нови хора. Това е опит за теб. Ако можеш и да спестиш нещо, в което се съмнявам точно на морето ще е идеално.

# 2
  • Мнения: 1 255
Докато не опиташ, няма как да разбереш. Млада си сега е времето за това

# 3
  • София
  • Мнения: 13 143
На твоята възраст е добре вече да се оглеждаш за работа по специалността, която да ти позволи самостоятелност и да трупаш стаж по това, което завършваш.
Да започваш тепърва на 23 със сезонна работа ми е странно.

# 4
  • Мнения: X
Не ти пречи да опиташ. Все пак е сезонна работа, също ще смениш среда, обстановка, ще се запознаеш с нови хора. Това е опит за теб. Ако можеш и да спестиш нещо, в което се съмнявам точно на морето ще е идеално.

Да,точно това обсъждах вчера с един приятел, че отиваш с идеята да спестиш, а май трудно се получава. Макар че аз нямам големи разходи, мисля, че това, че не пуша ми е доста голям +, а и също съм научена  да пестя.
На твоята възраст е добре вече да се оглеждаш за работа по специалността, която да ти позволи самостоятелност и да трупаш стаж по това, което завършваш.
Да започваш тепърва на 23 със сезонна работа ми е странно.

Завършвам туризъм.. предвид обстановката вече 2 години и той не е същия като преди. Мислела съм за круизи, но сякаш не ми се рискува на този етап.

А като цяло- това с морето за момента ми е единствената опция да избягам от вкъщи😃 вече е доста задушаващо.

# 5
  • Мнения: 7 409
На няши близки детето миналата година замина лятото да работи в един бар в Лозенец. Майка му се наложи да му прати пари за билет да се прибере. Общо взето това със спестяването на морето е някаква химера, но си зависи и от човека и нагласата, с която заминаваш.

# 6
  • Мнения: X
На няши близки детето миналата година замина лятото да работи в един бар в Лозенец. Майка му се наложи да му прати пари за билет да се прибере. Общо взето това със спестяването на морето е някаква химера, но си зависи и от човека и нагласата, с която заминаваш.

Така е,да. Аз,ако замина ще е с нагласата, че трябва да спестя пари,за да мога да се устроя в града,в който искам да се преместя и ще гледам да не допускам да давам пари за излишни разходи.

# 7
  • Мнения: 14 844
От позиция на човек, работил по специалността си 7 сезона на морето и избягал накрая - за ученици и студенти става, но за зрял човек вече е тегаво. Осигуровките са на минимума, някъде може и на почасово да те осигуряват. Последната заплата може да не ти я дадат. Покрай контакта с нормални хора се разправяш и с всякаква паплач, която е на принципа 'не съм от тук и съм за малко' и се държи като чайка. Силно вероятно е да нямаш време за плаж. Силно се вероятно е да нямаш почивен ден въобще. В магазинче/на сергия наботиш минимум до 22ч, може и до полунощ. Ще сте поне две в стая, и то ако имаш късмет; ако не, може да сте и 4 на две двуетажни легла, че и повече.
Ако се стискаш, можеш да спестиш. Ако си с дори леко широки пръсти, остават добрите преживявания (евентуално). По курортите е скъпо дори с отстъпката, дето ти правят, ако им заговориш на български, но предвид, че последните две лета май туристите бяха предимно българи - може и да няма вече отстъпка. 'Излишни разходи' в тези условия може да се окаже краставица и домат като разнообразие от хляб с майонеза.

Каква точно е офертата?

# 8
  • София
  • Мнения: 13 143
Трудно ще спестиш, ако не ти е осигурено спане, храна и всичко останало.
В магазините заплащането е минимално и трябва да живееш мизерно.
Големите ми дъщери се хващаха лятото да работят по морето в последните години от гимназията, но си нощуваха в наше жилище и се хранеха при бабите си.
Да спестиш, за да се устроиш, е почти немислимо.
Щом завършваш туризъм, защо не се насочиш към хотелите? Продавачка можеш да бъдеш навсякъде. Аксесоари и дрехи на морето хората не се прескачат да купуват. Имам достатъчно наблюдения над популярно курортно градче по Южното Черноморие.
Защо не се насочиш към работа в хотел или в туристическа агенция в голям град?

# 9
  • Мнения: X
От позиция на човек, работил по специалността си 7 сезона на морето и избягал накрая - за ученици и студенти става, но за зрял човек вече е тегаво. Осигуровките са на минимума, някъде може и на почасово да те осигуряват. Последната заплата може да не ти я дадат. Покрай контакта с нормални хора се разправяш и с всякаква паплач, която е на принципа 'не съм от тук и съм за малко' и се държи като чайка. Силно вероятно е да нямаш време за плаж. Силно се вероятно е да нямаш почивен ден въобще. В магазинче/на сергия наботиш минимум до 22ч, може и до полунощ. Ще сте поне две в стая, и то ако имаш късмет; ако не, може да сте и 4 на две двуетажни легла, че и повече.
Ако се стискаш, можеш да спестиш. Ако си с дори леко широки пръсти, остават добрите преживявания (евентуално). По курортите е скъпо дори с отстъпката, дето ти правят, ако им заговориш на български, но предвид, че последните две лета май туристите бяха предимно българи - може и да няма вече отстъпка. 'Излишни разходи' в тези условия може да се окаже краставица и домат като разнообразие от хляб с майонеза.

Каква точно е офертата?

Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл. 
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
.
Защо не се насочиш към работа в хотел или в туристическа агенция в голям град?
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..

# 10
  • Мнения: 6 764
След като учиш туризъм, цели се по-високо. Защо продавач? Защо не администрарор в някой голям хотел? Аз също съм завършила туризъм, започнах на рецепция е след 1ви курс. Така 3 поредни лета, харесаха ме, предложиха ми целогодишна позиция. Парите на рецепция не бяха уау като заплата, но имаше много бакшиши.
Като цяло зависи къде си и какво правиш. В някой по-забутан магазин може да нямаш и особен оборот. В малък хотел пък, с малко гости, едва ли ще има добри бакшиши и заплата. Трябва ти рсбита в голям и оборотен обект.

# 11
  • Мнения: 14 844
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Не се занимавай. Твърде много условности, плаващи стойности и 'зависи от теб'. 
И се замисли над следния нонсенс - уж нямаш достатъчно ниво на английски за рецепционист, което е общо-взето хелоу-паспорт плийс, обаче имаш достатъчно ниво да опишеш стотици стоки и да ги набуташ на клиент, за да стигнеш два бона. Наистина ли ти изглежда логично и реалистично?
Колко ти е заплатта в родния град? Не можеш ли да спестиш от нея?

# 12
  • Мнения: X
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Не се занимавай. Твърде много условности, плаващи стойности и 'зависи от теб'. 
И се замисли над следния нонсенс - уж нямаш достатъчно ниво на английски за рецепционист, което е общо-взето хелоу-паспорт плийс, обаче имаш достатъчно ниво да опишеш стотици стоки и да ги набуташ на клиент, за да стигнеш два бона. Наистина ли ти изглежда логично и реалистично?
Колко ти е заплатта в родния град? Не можеш ли да спестиш от нея?

Сегашната ми заплата е на стойност 700,като 150 давам за сметки в нас.
Да,реално наистина не е нищо сложно на рецепция,както го описахте, но така като кажат, че искат дадения човек на тази позиция да знае перфектно английски… аз не се кандидатирам.

# 13
  • Мнения: 14 844
От сърце се смея Joy
Израза 'перфектен английски' го употребяват хора, дето едва си казват името на английски.
Хората с перфектен английски не чакат да им изпадне някаква работица за иляда леа за 3 месеца на морето и после 9 месеца да бият кучето на село.
Не се панирай за езика. Ако можеш да проведеш елементарен разговор на английски, ще се оправиш и на рецепция. Гледай клипове в ютюб.
Със сегашната ти заплата обаче много горещо те съветвам да не си правиш морски експерименти , ами да си я събереш и нея да ползваш. На морето няма да изкараш повече, а там и без ковидските проблеми си заета най-много до края на септември - после ще се наложи да се върнеш при мама и тати и вече ще си и без работата, която сега все още имаш.

# 14
  • Мнения: X
От сърце се смея Joy
Израза 'перфектен английски' го употребяват хора, дето едва си казват името на английски.
Хората с перфектен английски не чакат да им изпадне някаква работица за иляда леа за 3 месеца на морето и после 9 месеца да бият кучето на село.
Не се панирай за езика. Ако можеш да проведеш елементарен разговор на английски, ще се оправиш и на рецепция. Гледай клипове в ютюб.
Със сегашната ти заплата обаче много горещо те съветвам да не си правиш морски експерименти , ами да си я събереш и нея да ползваш. На морето няма да изкараш повече, а там и без ковидските проблеми си заета най-много до края на септември - после ще се наложи да се върнеш при мама и тати и вече ще си и без работата, която сега все още имаш.

Благодаря за съвета!
Да,яво ще е по-добре да си събирам малко по-малко и да замина за там,където съм се насочила,отколкото да отида на морето и да се върна без нищо и цяло лято да съм го прекарала затворена в магазин.

# 15
  • Мнения: X
Отиди. Млада си, сега е времето да живееш. Хората цяла година събират, че да отидат за няколко дни на морето.
Обаче си потърси друга работа, има толкова много обяви. Щом учиш туризъм идеално би било на рецепция за теб. Смените са дневна, нощна и 2 дни почивка. Нощните са тегави, но няма много работа, висиш. Преди нощна и като почиваш ще ходиш на плаж, забавления, млади хора, клубчета. Сега ти е паднало, хем да си починеш малко от вашите, да си разнообразиш.
Около 1000лв са заплатите и някои и друг бакшиш. Ако не харчиш много, може и да спестиш. Пък и е опит по специалността, ще упражниш и чужд език.
После мисли какво ще работиш, в твоя град има ли туристически агенции например, идеята за круиз също е много добра. Вадят се парички, пък и нямаш мъж, дете, защо не.

ПП Не се тревожи, че нямаш опит и не ти е перфектен езика. Има глад за кадри, а и учиш туризъм, ще те вземат!

# 16
  • Мнения: X
Работа в магазин няма да ти донесе кой знае какво. Възможно е условията да се променят, много работодатели не са коректни. Сега ти обещава едно, после се оказва друго.

По морето можеш да изкарваш добри пари от бакшиши. Имам приятел, който държи заведение в близост до плаж на южното черноморие. Той е коректен и виждам, че персонала се задържа, всяка година едни и същи работят (почти). Работата е на смени, като са доста заети. Доколкото знам, той им дава МРЗ +% от оборота и отделно бакшишите.

За теб, щом учиш туризъм, не знам колко ще е яко да си продавачка или сервитьорка. Това с рецепцията е вариант, поне да видиш как се случват нещата на практика и да добиеш опит. Перфектен английски чак не вярвам да се изисква, хората с перфектен такъв няма да седят на рецепция. Мен ме притеснява, че ти самата не знаеш езици. Извинявай, ама какъв туризъм учиш без език?!

# 17
  • Мнения: X
Работа в магазин няма да ти донесе кой знае какво. Възможно е условията да се променят, много работодатели не са коректни. Сега ти обещава едно, после се оказва друго.

По морето можеш да изкарваш добри пари от бакшиши. Имам приятел, който държи заведение в близост до плаж на южното черноморие. Той е коректен и виждам, че персонала се задържа, всяка година едни и същи работят (почти). Работата е на смени, като са доста заети. Доколкото знам, той им дава МРЗ +% от оборота и отделно бакшишите.

За теб, щом учиш туризъм, не знам колко ще е яко да си продавачка или сервитьорка. Това с рецепцията е вариант, поне да видиш как се случват нещата на практика и да добиеш опит. Перфектен английски чак не вярвам да се изисква, хората с перфектен такъв няма да седят на рецепция. Мен ме притеснява, че ти самата не знаеш езици. Извинявай, ама какъв туризъм учиш без език?!

Английски сме имали само 2 семестъра и то не беше на високо ниво. Първия път, когато имахме в програмата английски беше първия семестър- учихме неща от първи клас. Втория път, когато имахме, вече бяхме онлайн и отново беше на подобно ниво, като при първия семестър.

# 18
  • Мнения: 1 008
Изобщо не ти трябва перфектен английски за рецепция, а базов такъв. Обаче един непоискан съвет ще ти дам, учиш туризъм  и ако искаш да се развиваш в тази сфера, няма как да стане без поне един език на високо ниво. Събери пари и се запиши на курс или се занимавай самостоятелно, защото иначе повече от продавач или рецепционист няма да станеш, а нали затова учиш все пак, да бъдеш един ден на ръководна позиция. И ако не е тайна, къде учиш? Туризъм приемаха по мое време с 2 изпита - чужд език + история, география или математика. Как така учите туризъм и преподават английски на ниво първи клас? Във Варна в ТОХ например учат в 12 клас специализирани понятия, като до този момент са достигнали поне до А2.

# 19
  • Мнения: 5 820
Отидете и работете на морето, ако искате. Но бъдете внимателна, че може работодателите ви да ви излъжат - да работите повече часове, отколкото сте се договорили, да получавате по-ниско заплащане...Най-лошият вариант е, когато пристигнете там и работодателят ви каже, че вече има хора за дадената позиция и повече не търси или пък да работите 1-2 месеца и накрая да не ви плати. Също така да работите цяло лято и пак не ви плати нищо. Много внимателна бъдете.

    На ваше място бих намерила в града, в който живея, хотел и там да работя. Тъкмо ще придобия някакъв стаж върху специалността, която изучавам.

    За езика - седнете и учете този английски език. Разбирам ви, че искате да се отделите за малко от вашите родители и да си изкарате някой лев, но лятото можете да го използвате да учите език. На морето не знам какъв език ще научите, като не знаете добре английски език.  Вече не се иска само един език да се знае, а поне минимум два.

# 20
  • София
  • Мнения: 13 143
Не знам как е сега, но едната ми племенница учеше туризъм преди около 10-тина години и учеха много усилено чужд език. Бяха в потоци според езика и накрая държаха държавен изпит дори.
Между другото, за работа по круизите без чужд език е немислимо, освен в кухнята.

# 21
  • Мнения: X
Изобщо не ти трябва перфектен английски за рецепция, а базов такъв. Обаче един непоискан съвет ще ти дам, учиш туризъм  и ако искаш да се развиваш в тази сфера, няма как да стане без поне един език на високо ниво. Събери пари и се запиши на курс или се занимавай самостоятелно, защото иначе повече от продавач или рецепционист няма да станеш, а нали затова учиш все пак, да бъдеш един ден на ръководна позиция. И ако не е тайна, къде учиш? Туризъм приемаха по мое време с 2 изпита - чужд език + история, география или математика. Как така учите туризъм и преподават английски на ниво първи клас? Във Варна в ТОХ например учат в 12 клас специализирани понятия, като до този момент са достигнали поне до А2.

Приеха ме без никакъв изпит, само оценки от диплома за средно образование.
Ами явно такава им е програмата,не знам и аз, не бяхме обучени на професионално ниво.

# 22
  • Мнения: X
Това, че не учите чужд език е много лошо, защото поне един ще ти е нужен. Каквото и да работиш, дори да не е в тази сфера.

Съветвам те сериозно да се замислиш за английския, защото “не съм го учила в университета “ не е оправдание. В много специалности се пренебрегва, аз съм учила друго и пак имахме много малко часове по чужд език. Беше невъзможно да го научиш, ако почваш от нулата. Но въпреки това говоря два чужди. Млада си, нямаш оправдание. Учи сега, за да си конкурентна без значение дали в тази сфера, или в друга.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 5 163
По принцип на морето може да се спести много, но зависи какво работиш, и от теб самата. Аз съм работила в скъпарски бар и за един сезон успях да спестя 5000 лв за кола. Предимно с бакшиши. Но като продавачка в магазин и ако не умееш да пестиш и се изкушиш да харчиш, няма да спестиш нищо.

Отделно след като вече си завършила университет, не си губи времето по морето. Дори и на друга позиция, пак няма смисъл, защото в дългосрочен план ще си на загуба. Ориентирай се към работа, близка до специалността ти и бягай в София, Пловдив... дори и във Варна, но търси постоянна работа с 12 заплати годишно, не с 3 малко по-високи заплати по курортите.

# 24
  • Мнения: X
По принцип на морето може да се спести много, но зависи какво работиш, и от теб самата. Аз съм работила в скъпарски бар и за един сезон успях да спестя 5000 лв за кола. Предимно с бакшиши. Но като продавачка в магазин и ако не умееш да пестиш и се изкушиш да харчиш, няма да спестиш нищо.

Отделно след като вече си завършила университет, не си губи времето по морето. Дори и на друга позиция, пак няма смисъл, защото в дългосрочен план ще си на загуба. Ориентирай се към работа, близка до специалността ти и бягай в София, Пловдив... дори и във Варна, но търси постоянна работа с 12 заплати годишно, не с 3 малко по-високи заплати по курортите.


Благодаря за съвета! Ориентирала съм се към Варна, но в последно време се замислям и за Пловдив също.

# 25
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Би било добре да кажеш какво си завършила, за да можеш да получиш по-полезни насоки.

# 26
  • Мнения: X
Би било добре да кажеш какво си завършила, за да можеш да получиш по-полезни насоки.
Средно и висшо са ми свързани с туризма. Средното ми е екскурзоводство.

# 27
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Висшото какво е? Средното никой няма да ти го гледа.

# 28
  • Мнения: X
Висшото какво е? Средното никой няма да ти го гледа.

Икономика на туризма

# 29
  • Мнения: 1 394
А друг език, освен английския, който явно и в средното не сте учили, знаеш ли? Не мога да повярвам, че не се е наблягало на чужд език, щом и средното ти е било свързано с туризъм. Моето средно беше далече от туризъм и въпреки това имахме доста часове по английски, после втори немски, и после ако си спомням правилно в 11 и 12 клас учихме технически понятия на английкси за специалността.

# 30
  • Бургас
  • Мнения: 3 580
В хотела има изхранване, което е плюс, ако ще пестиш, често и условията за настаняване са по - добри. Търси в по-големи и "звездни" хотели и проучи работодателите в някой форум или групи за работа по морето.

# 31
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Английският вече е като българския, никой не го брои за чужд език. Записвай да учиш поне още един език спешно на интензивен курс, че доста си позакъсняла. Работа на рецепция в хубав хотел би ти позволила да учиш докато работиш. Ако покажеш качества, лесно можеш да отидеш в бек офис. Но туризъм без поне два езика на ниво C1 e като куриер без шофьорска книжка.

# 32
  • Мнения: 25 610
Моето момиче, какъв туризъм, при положение че не знаеш не само чужди езици, но и български?
Не си губи младините, ами залягай и учи нещо съществено, докато е време. Иначе цял живот ще работиш като продавачка.
Не че е лоша професията, нищо против нямам продавачките, ама за целта висшЕто образование не е задължително.
А по въпроса за бързото забогатяване в течение на няколко месеца – по-добре помисли за бригада в чужбина, щом още се водиш студентка.

# 33
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Каква чужбина, като не знае език? А и аз разбрах, че вече е завършила.

# 34
  • София
  • Мнения: 6 254
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Ама какъв туризъм без английски?
На високо ниво трябва да е и минимум още един език да знаеш поне разговорно.

На 23 би трябвао да завършиш тази година.
Нямаш ли държавен, защита на дипломна работа точно сега?

На море поне по мое време беше оферта да работиш по заведения и се печелеше от бакшиши, сега не знам как е. Като продавачка няма файда.

Иначе не знам откъде си, но в София има много обяви за работа в агенции и не е вярно че са само семейни фирми.

# 35
  • Мнения: X
Защото повечето агенции вече работят семейно,не се нуждаят от други хора. Поне по това,което виждам.
А относно хотелите- защото не знам английски перфектно и нямам опит,а на повечето места държат на опита..
Ама какъв туризъм без английски?
На високо ниво трябва да е и минимум още един език да знаеш поне разговорно.

На 23 би трябвао да завършиш тази година.
Нямаш ли държавен, защита на дипломна работа точно сега?

На море поне по мое време беше оферта да работиш по заведения и се печелеше от бакшиши, сега не знам как е. Като продавачка няма файда.

Да, имам държавен изпит, който се състои от 20 въпроса с избор - а);б) ..
 Не, нямам защита. Изпита ми е само тестови.

# 36
  • София
  • Мнения: 6 254
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?
Ние навремето развивахме теми, май  по 2 теми бяха.

# 37
  • Мнения: X
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?

ВУАРР 😅

# 38
  • София
  • Мнения: 2 566
На 23 години да не знаеш английски е просто тъжно. В живота ти трябва поне едно реално умение, с което да си изкарваш парите. Какъв в този туризъм, който не е подплатен с чужд език? А как ще общуваш с чужденци, които би трябвало да са ти основните клиенти. Замисли се в какво да вложиш пари и време, за да можеш наистина да се издържаш в големия град. С минимална работна заплата няма да ти стигат за наем, храна и всички други разходи. За морето са ти казали вече.

# 39
  • Мнения: 1 376
Струва си, но не и на българското Черноморие.

# 40
  • Мнения: 14 844
Принципно туризмът като специалност нито предполага, нито означава единствено контакт с чужденци. Може да се работят и други неща, не само да разхождаш туристи или да потвърждаваш резервации по факс и имейл.
А за по-общата работа съвсем. На мен ми е супер странно някакви деца-студенти по туризъм като почнат да се натискат да стават рецепционисти, че да натрупали опит, или по-зле - родата им ги натиска. А продавачи и викачи съвсем. Да обслужваш хора, дошли от друго населено място/държава, не е точно натрупване на опит по специалността.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Имам два сезона на рецепция. Доста опит натрупах. Опознах навиците на няколко националности и се научих на тънкости в обслужването им. Моето образование е друго, работила съм доста неща, но рецепцията беше едно от най-приятните и ненатоварващи места.

# 42
  • Мнения: X
Принципно туризмът като специалност нито предполага, нито означава единствено контакт с чужденци. Може да се работят и други неща, не само да разхождаш туристи или да потвърждаваш резервации по факс и имейл.
А за по-общата работа съвсем. На мен ми е супер странно някакви деца-студенти по туризъм като почнат да се натискат да стават рецепционисти, че да натрупали опит, или по-зле - родата им ги натиска. А продавачи и викачи съвсем. Да обслужваш хора, дошли от друго населено място/държава, не е точно натрупване на опит по специалността.

Дайте идея на момичето тогава, от малък град, език не знае, един гол туризъм без опит, какво да работи?
При всички случаи стажът в хотели с туристи е някакво начало. От рецепция, ако се справя добре може да стане фронт офис, защо не и управител след време. А стажът ще й е полезен ако кандидатства в туристическа фирма например.
По-полезен от това да е продавачка.

# 43
  • Мнения: 14 844
Момичето търси откъде да заработи пари да се изнесе в друг град, а не къде да натрупа опит на рецепция или щанд. И момичето в момента си има работа. Не виждам много смисъл да напуска целогодишна работа, от която може да спести 500 лв месечно, за да отиде на работа за 3 месеца, където не си знае ясно работно време, осигуровки, настаняване, заплата, почивка, разходи, оттам не може и да си направи сметката колко ще спестява, но за сметка на това след сезона вече ще е и безработна.

# 44
  • Мнения: X
Да, след сезона ще е безработна.
Авторке, какво работиш? Защо не потърсиш целогодишна, но по-платена работа в твоя град?

# 45
  • София
  • Мнения: 6 254
Как като взимаш 700, даваш 150 за сметки и оставаш с 550 , успяваш да спестиш 500?


И в туризма не знам как може да не ти се налага да работиш с чужденци и въобще във всяка една сфера с прилично заплащане също.

Съвет на 23 годишно момиче да си крета както до сега и да не си излиза от зоната н комфорт не бих дала никога.
За магазина на морето иначе и аз не виждам смисъл да се занимава, но че промяна трябва е факт.

# 46
  • Мнения: X
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?

ВУАРР 😅
Това ми прилича на някакъв измислен университет, доколкото разбирам е електронен, каквото и да значи това. От това, което пишеш ми изглежда като да ви прибират парите срещу смехотворно "обучение". Колко плащаш семестриална такса?

# 47
  • Мнения: X
Да, след сезона ще е безработна.
Авторке, какво работиш? Защо не потърсиш целогодишна, но по-платена работа в твоя град?

В хранителен магазин съм. Града ни е малък, има 4 туристически агенции,които не търсят хора за работа. Относно хотелите- повече затвориха, заради пандемията, просто фалираха.
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?

ВУАРР 😅
Това ми прилича на някакъв измислен университет, доколкото разбирам е електронен, каквото и да значи това. От това, което пишеш ми изглежда като да ви прибират парите срещу смехотворно "обучение". Колко плащаш семестриална такса?

Да,вече е електронен,плаща се и за сайта “през който ни обучават”. Да,всичко май е постановка.
600+75 за сайта, но от миналата година таксата е 700.

# 48
  • Мнения: X
Аз бих пробвала на твое място на морето. Със спестените пари ще имаш за 2 наема във Варна или Пловдив, там където искаш да отидеш. Ще си намериш работа и така. Късмет! ❤️

# 49
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Да, след сезона ще е безработна.
Авторке, какво работиш? Защо не потърсиш целогодишна, но по-платена работа в твоя град?

За целогодишни хотели да сте чували случайно??

Мисля че вече стана ясно, че я насочихме към постоянна работа. Не е малка да ходи да бачка само лятната ваканция.

Не съм го чувала и аз този университет, но специално в сферата на туризма никой няма да ѝ гледа кетапа, а опита, уменията и езиците. Така че да започва работа и езиков курс веднага. Не знам къде е бляла досега, но не е късно да се амбицира и да се развие.

След като събере малко пари, стаж и научи език, може да запише нещо в Колежа по туризъм  във Варна примерно. Ще ѝ е от полза за по-висока позиция. А и за самочувствие.

# 50
  • Мнения: X
След като в момента работиш в хранителен магазин дали би имало как да смениш работата в твоя град, като сервитьорка можеш да започнеш примерно - ще има и бакшиши и ще успееш да спестиш малко повече. През това време е хубаво добре да си помислиш за какво аджеба ги събираш тези пари, какво искаш да работиш, дали имаш интерес към някакви допълнителни обучения и прочее.

Не че не може или има нещо лошо да се преместиш в друг град и там да си сервитьорка, продавачка или рецепционистка, но за всяко едно от тея можеше да си спестиш семестриалните такси.

# 51
  • Мнения: X
Благодаря на всички на съветите и насоките. Не, не съм “бляла” до сега,а не съм се записвала да уча език,защото не мислех, че ще се занимавам с туризъм изобщо. Записах го преди 4 години,защото останах в моя град и не ми хареса друга специалност и за да не съм капо на майтапа записах туризъм, защото бях в такава паралелка в гимназията.
Е, дето се вика - няма нищо случайно.  Може и да работя тази професия някога, знае ли човек.
Вече имам идея за второ висше,което наистина мисля да работя и доста ме влече, но за да се реализира ми трябват средства и време.
Надявам се всичко да се нареди в най-скоро време.

# 52
  • София
  • Мнения: 6 254
С какво ти се занимава?

# 53
  • Мнения: X
С какво ти се занимава?

Деца в предучилищна група. 
Искам да запиша за детски педагог и да си намеря работа в детска градина.

# 54
  • Мнения: X
С какво ти се занимава?

Деца в предучилищна група. 
Искам да запиша за детски педагог и да си намеря работа в детска градина.
Това е  добра идея, ако обичаш деца, а и работата е сигурна. Успех!

# 55
  • Варна
  • Мнения: 5 163
От 18 зо 23 какво си работила щом не си бляла?

Педагогика масово записват в Шумен, задочно. През това време можеш да работиш на практика всичко и навсякъде. Но без език трудно ще минеш 1000 лв заплата. Супер тъпо е да си мислиш, че езици трябват само в туризма.

# 56
  • Мнения: X
Всъщност и като детска учителка в училище може да изкарва наистина добри пари. Много добре съм наясно какви са заплатите на учителите, та дори и в провинциалните градове. Добре е да имаш търпение и подход към децата и желание да се занимаваш с тях.

# 57
  • Мнения: 2 474
Авторке, извинявай, но твоите родители не ти ли помагат?
Аз бих заминала по морето, имам дълги години стаж там, много хубави години бяха.

# 58
  • Мнения: X
Език трябва и да не си в туризма. Ценно и важно умение е.

Ако си решила да се занимаваш с педагогика и харесваш общуването с деца, има доста развитие и е хубава професия.

Според мен стоенето в твоя град и работата ти към момента не са удовлетворяващи за млад човек.

Помисли дали не искаш да заживееш в по-голям град и да опиташ нови неща.

Ако искаш да се изнесеш от вашите, напускай магазина, хвани се сервитьорка на морето, изкарай пари и си финансирай наемането на квартира и преместването. Можеш да учиш задочно педагогика и да работиш паралелно.

Просто направи някакъв план. Реши с какво искаш да се занимаваш.

# 59
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Английският вече е като българския, никой не го брои за чужд език. Записвай да учиш поне още един език спешно на интензивен курс, че доста си позакъсняла.
Наистина ли никой не брои  английски за чужд език. Какви езици се котират? Немски, френски, испански?
Признавам, че не съм запозната.

# 60
  • Мнения: 3 726
Ако целта на работата е за един сезон да се спести някой лев за езиков курс и квартира в по-голям град, според мен е по-добре да поработиш в чужбина. На доста места можеш да си намериш работа с английски В2, пък и ще го усъвършенстваш в движение. Хотелите по европейските градове масово набират персонал сега, след като охлабиха ковид мерките, заведения и барове също, а след 3-5 месеца там ще се прибереш със спестявания със сигурност. На морето е малко хазарт дали ще ти платят въобще, има я тази практика у нас.

# 61
  • Мнения: 1 099
Отивай на морето задължително.

Имам 3 сезона в Слънчев Бряг, дадоха ми опит, езици, способности и приятели за цял живот. Пари също се изкарват.

Много е важно да си намериш добър работодател. Продавачка в магазин не те съветвам. Нищо особено няма да научиш, а все пак ще се развиваш в тази сфера.

Гледай рецепция, сервитьор, барман, ПР/ викач с покрита квартира. Основната заплата е важна там където няма много бакшиши, поне 1000 да е.
Про сервитьор и барман е минимална основната, но се вадят големи бакшиши.

Английският ще го подобриш бързо, като навлезеш в средата. Според мен си доста по-добре отколкото си мислиш.
Търси задължително в големите курорти с чужденци- Сл. бряг, Златните, Албена и големи фирми.

# 62
  • Мнения: 1 394
Английският вече е като българския, никой не го брои за чужд език. Записвай да учиш поне още един език спешно на интензивен курс, че доста си позакъсняла.
Наистина ли никой не брои  английски за чужд език. Какви езици се котират? Немски, френски, испански?
Признавам, че не съм запозната.

По мои наблюдения - руски и иврит са другите два езика, които се търсят освен ангийски. Плюс е ако знаеш два от трите.

Авторке, щом искаш да работиш с деца, защо не се пробваш като аниматорка в някой хотел или детски център?

# 63
  • Мнения: X
Авторке, извинявай, но твоите родители не ти ли помагат?
Аз бих заминала по морето, имам дълги години стаж там, много хубави години бяха.

Докато учех и събирах пари за семестър,не са ми искали пари за сметките вкъщи.


Авторке, щом искаш да работиш с деца, защо не се пробваш като аниматорка в някой хотел или детски център?
Бих пробвала,но последно като бях гледала обява, бяха искали опит минимум 1-3 години.
Става въпрос за града в който живея.

Последна редакция: нд, 17 апр 2022, 07:57 от Анонимен

# 64
  • Мнения: 1 454
https://www.burgas.bg/bg/novini/trudova-borsa-za-letniya-sezon-s … -kulturen-dom-nhk
Виж това, провери и кога има във Варна, щом искаш там. Съветвам те да пробваш и в Бургас, носи си дипломата и сертификат за езика, бъди уверена , демонстрирай самочувствие и приемай , особенно ако ти предлагат в Слънчев бряг, ще ти хареса.

# 65
  • Мнения: X
https://www.burgas.bg/bg/novini/trudova-borsa-za-letniya-sezon-s … -kulturen-dom-nhk
Виж това, провери и кога има във Варна, щом искаш там. Съветвам те да пробваш и в Бургас, носи си дипломата и сертификат за езика, бъди уверена , демонстрирай самочувствие и приемай , особенно ако ти предлагат в Слънчев бряг, ще ти хареса.

Благодаря Ви!❤
След всички изчетени коментари,мисля,че за момента ще е най-добре да си остана на моята работа,докато не намеря нещо друго подходящо.
Отказах се от работата,която ми бяха предложили на морето, ще погледна за други позиции какви обяви има.

# 66
  • Мнения: 14 844
Ако искаш само да спестиш, горещо те съветвам точно сега да не сменяш една обща, но постоянна работа, с друга обща на срочен договор и то точно на морето. Запиши някой курс, събирай си парите и по-добре питай в града, към който си се ориентирала, как вървят разходите, за да сметнеш колко месеца трябва да пестиш за наем, сметки и живот.
На 23 тепърва да ходиш на морето е загуба на време, казвам го като човек, който работи там 7 сезона, считано от ваканцията между 3 и 4 курс. Това е работа за студенти и ученици, които се впечатляват лесно на суми над собствената си издръжка и имат и кой да ги издържа извън летния сезон. Ти нямаш кой да те издържа, не и без да те стресира и да ти изпили нервите.

# 67
  • Мнения: 3 123
Добре де, изкарваш 700 на месец. 150 даваш за сметки в къщи, 2 пъти в годината плащаш по 700 за семестър. Какви други разходи имаш, че да харчиш остатъка? Да кажем излизане с приятели и други подобни, но с ковид едва ли сте били всяка вечер по заведения. Вие сте били и дистанционно - нямаш дневни. Не разбирам къде отива разликата.
Една позната учи дистанционно за учителка в детска градина, докато е в майчинство. Защо не се прехвърли или не записа друго, а продължаваш да учиш нещо, което уж няма да работиш и което дори и език не ти дава.

# 68
  • София
  • Мнения: 6 254
Добре де, изкарваш 700 на месец. 150 даваш за сметки в къщи, 2 пъти в годината плащаш по 700 за семестър. Какви други разходи имаш, че да харчиш остатъка? Да кажем излизане с приятели и други подобни, но с ковид едва ли сте били всяка вечер по заведения. Вие сте били и дистанционно - нямаш дневни. Не разбирам къде отива разликата.

Дрехи, обувки, козметика, спорт, кафе, храна, книга, транспорт, някое пътуване...за момиче на 23 години говорим, не за жена на 73, която не си излиза от стаята.
Изумявате ме честно.

# 69
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Сериозно ли питате едно младо момиче къде отиват 500 лв на месец??  Joy

# 70
  • Мнения: 3 123
Да сериозно питам. След като целта и е да се махне от вкъщи може да намали горепосочените разходи. Все пак нали иска да спестява.

# 71
  • Мнения: X
Тя ако искаше да се махне, досега да го е направила. Дори за няколко месеца на морето някак си не й стиска, а не е на 17-18, а на 23 години. С тази ниска заплата тъпче на 1 място, работата в хр.магазин не й дава нужния стаж, нито пари.
Щом учи дистанционно, а и обучението явно е така леко, някоя курсова, някое тестче, съвсем спокойно можеше вече да е в друг град. Квартира за сам човек, например в Бургас - 300лв, сметки, храна и квартира за 2 месеца 1200лв, досега 6 месеца по 200лв да беше отделяла, щеше да ги спести. Работа по хотели, казина - 1000-1200 заплата, бакшиш, все файда.
И като завърши, записва за 2 години начална педагогика магистратура задочно и готово.
През това време може и опит с деца да натрупа - аниматор в хотел например.
Моя близка, учи туризъм, но също иска да се занимава с деца, започна в частна занималня -1000лв заплата, а и опит в бранша.
Късмет желая на авторката, но е време да се отдели от техните и да хване живота си в ръце. Трудно е, всичко е скъпо, но не е невъзможно.

# 72
  • Мнения: X
Тя ако искаше да се махне, досега да го е направила. Дори за няколко месеца на морето някак си не й стиска, а не е на 17-18, а на 23 години. С тази ниска заплата тъпче на 1 място, работата в хр.магазин не й дава нужния стаж, нито пари.
Щом учи дистанционно, а и обучението явно е така леко, някоя курсова, някое тестче, съвсем спокойно можеше вече да е в друг град. Квартира за сам човек, например в Бургас - 300лв, сметки, храна и квартира за 2 месеца 1200лв, досега 6 месеца по 200лв да беше отделяла, щеше да ги спести. Работа по хотели, казина - 1000-1200 заплата, бакшиш, все файда.
И като завърши, записва за 2 години начална педагогика магистратура задочно и готово.
През това време може и опит с деца да натрупа - аниматор в хотел например.
Моя близка, учи туризъм, но също иска да се занимава с деца, започна в частна занималня -1000лв заплата, а и опит в бранша.
Късмет желая на авторката, но е време да се отдели от техните и да хване живота си в ръце. Трудно е, всичко е скъпо, но не е невъзможно.

Имам заделени пари, не съм на 0.
Но така виждам нещата, че на морето за 3 месеца ще изкарам повече,отколкото тук.

# 73
  • Мнения: X
Помисли си още върху нещата, има много обяви за сезонна работа. И като мине лятото, ще се преместиш ли в другия град?
Бъди смела, млада си, дори и да не потръгне винаги можеш да се върнеш при вашите.

# 74
  • Мнения: 14 844
Така го виждаш, защото виждаш единствено една почти двойна на твоята заплата и мисълта ти е ехееее, още 500 лв ще сложа в джоба. А всъщност нямаш идея за разходите.

Последна редакция: нд, 17 апр 2022, 19:01 от Нарцùса

# 75
  • Варна
  • Мнения: 5 163

Имам заделени пари, не съм на 0.
Но така виждам нещата, че на морето за 3 месеца ще изкарам повече,отколкото тук.

Ама стига с това "ще". От 18 до 23 си имала 5 лета да ги изкараш тия повечето пари.
Реално ще изкараш повече пари от почти всяка целогодишна работа в голям град, не само по морето. Действай, не става само с "ще".

п.п. Наблягам на целогодишна, защото ти се намекна няколко пъти, че вече си стара за сезонна работа, а ти продължаваш да си правиш някакви сметчици за 3 месеца колко ще спестиш. Да, сигурно, но от личен опит ти казвам, че след сезона много трудно се намира постоянна работа и празните месеци ще ти изядат спестеното.

# 76
  • Мнения: 71
Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл.  
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Забрави! Като човек, живеещ на морето, мога да ти кажа каква е схемата, по която всяка година горят наивници от вътрешността на страната. Заплатата е 1300, ама само на приказки. Ще ти предложат договор за минималната, най-вероятно на половин работен ден, "щото по-добре да ти ги дадат на тебе тези пари, а не на държавата". Ще бачкаш по 12 часа на ден минимум, без почивен ден. На края на първия месец работодателят ще започне да кърши ръце и да мънка колко се е набутал с наем, с лицензионна такса и как пукната стотинка не му останала. Ама все пак направил заради тебе невъзможното, успял да задели едни 500 лева и ти ги дава. Пък после ще оправим останалото... На края на втория месец пак ще ревне как нямало туристи, как силният отпускарски месец бил август... бла-бля-бля... на ти 700 лева, пък на края на другия месец ще се оправим, обещавам, и ще останеш доволна! Обаче дойде ли края на сезона, тутакси ще запее друга песен: аз ще ти платя каквото дължа, не се дърпам, ама дай преди това да направим една ревизия... И на ревизията ти гарантирано ще излезеш 4-5 бона на минус, защото тарикатът предната вечер е изнесъл стоката от склада. След което ще ти бъде поставен въпроса: сега какво правим? Да подавам ли жалба в полицията и да те съдя за тия пари, или ще ги възстановиш доброволно? Ама не, ти си бедно момиче, изглеждаш ми честна, сигурно туристите са ги откраднали тия стоки... Пък аз съм много готин пич, така че, от мен да мине, няма да ти търся липсите. Можеш да си ходиш, чао!

Последна редакция: пн, 18 апр 2022, 05:15 от the_master

# 77
  • Мнения: 14 844
Абе аз се замислих, че авторката май никъде не каза ясно, че квартирата ще я плаща шефът и почвам да се съмнявам дали лекичко не се е заиграл с думите.
Самостоятелно трудно ще намери при положение, че наемът за едно легло в стая тройка излиза минимум 300 лв , плаща се на вечер.
От друга страна, когато работодателите наемат, то плащат за стая, не за легло, и слагат и трето легло. Виждала съм и наистина стаи с двуетажни легла, 4 човека спят там.
Едит: сега се върнах да чета, всъщност е писала, че квартирата е осигурена.

# 78
  • Мнения: X
Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл.  
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Забрави! Като човек, живеещ на морето, мога да ти кажа каква е схемата, по която всяка година горят наивници от вътрешността на страната. Заплатата е 1300, ама само на приказки. Ще ти предложат договор за минималната, най-вероятно на половин работен ден, "щото по-добре да ти ги дадат на тебе тези пари, а не на държавата". Ще бачкаш по 12 часа на ден минимум, без почивен ден. На края на първия месец работодателят ще започне да кърши ръце и да мънка колко се е набутал с наем, с лицензионна такса и как пукната стотинка не му останала. Ама все пак направил заради тебе невъзможното, успял да задели едни 500 лева и ти ги дава. Пък после ще оправим останалото... На края на втория месец пак ще ревне как нямало туристи, как силният отпускарски месец бил август... бла-бля-бля... на ти 700 лева, пък на края на другия месец ще се оправим, обещавам, и ще останеш доволна! Обаче дойде ли края на сезона, тутакси ще запее друга песен: аз ще ти платя каквото дължа, не се дърпам, ама дай преди това да направим една ревизия... И на ревизията ти гарантирано ще излезеш 4-5 бона на минус, защото тарикатът предната вечер е изнесъл стоката от склада. След което ще ти бъде поставен въпроса: сега какво правим? Да подавам ли жалба в полицията и да те съдя за тия пари, или ще ги възстановиш доброволно? Ама не, ти си бедно момиче, изглеждаш ми честна, сигурно туристите са ги откраднали тия стоки... Пък аз съм много готин пич, така че, от мен да мине, няма да ти търся липсите. Можеш да си ходиш, чао!

Благодаря за подробното описание! Не знаех, че чак така стоят нещата..

# 79
  • София
  • Мнения: 13 143
Има и друга врътка. Казва, че сте се разбрали за 1300 и почва да смята включеното в тях. Квартира, осигуровки, неустойки за откраднати или счупени стоки, ако има кафемашина или нещо друго - удръжки за храна, режийни (изведнъж се оказват извън наема) и накрая пак го докарва до 500-700 лв.

# 80
  • Мнения: X
По-добре да си спестя това разочарование.. а и така като гледам там,където се бях насочила явно нещата ще се случват на самотек.
Щом даже няма те да ни определят смените, а ще трябва ние колектива да се разбира кой от колко часа ще е….
Доста неангажиращо за работодателите и безпринципно..

# 81
  • Бургас
  • Мнения: 3 580
Може да не са много, но има и читави работодатели по морето. Просто трябва да се търси и проверява. Позната почна в един четиризвезден хотел в Слънчев бряг /не искам да правя реклама/, осигуряват я на реалната заплата, осигурено спане и храна.

# 82
  • София
  • Мнения: 13 143
Винаги има и от двата типа работодатели, но жена на 23 г. да има амбиции да работи сезонно, ми е незряло. Но пък тя вече е изгубила 5 г.
На нейно място щях да побързам да запиша желаната специалност дистанционно в голям град и в истински университет. Щях да се преместя в този голям град и да търся работа в сферата, в която искам да работя след завършване. В детска градина или забавачка, дори и като леля първоначално, а след това щях да кандидатствам за желаната педагогическа позиция.
Важното е да трупа опит и да се развива, а не да учи още 5 г. и да се чуди как да стане самостоятелна и накрая да търси работа със стаж абсолютно далечен от необходимия.
Бих дала пример с моите дъщери, които са на същата възраст и са от години самостоятелни, но няма да е съотносимо, защото усещам, че при нея характерът и възгледите са много различни. Някак не я усещам като човек, който ще успее да е самостоятелен.

# 83
  • Мнения: 14 844
Познати и приятели, работили на морето, и аз имам, важното е, че аз самата съм работила и съм видяла. Имаше много доволни, но за тези 7 сезона малко от доволните знам да повториха.. Бих го препоръчала само и единствено на учащи, при които дори да стане фал, родителите ще пратят пари детето да се прибере, или на учители по чужди езици - то това реално бяха хората, които се задържат повече от един сезон - тези с гръб, скучаещи лятото и с други, хубави доходи.
Нищо лично, ама ако беше толкова хубаво, всичките, дето сега съветват авторката да пробва, щяхте да сте напуснали вашата сигурна работа, за да идете на морето. Щом вие не го правите, не знам с какви очи натискате жената да го прави. На чужд гръб е много лесно.

# 84
  • Сайта е много западнал, не искам да си губя времето тук, а няма опция изтриване на профил!
  • Мнения: 3
Стига сте плашили момичето. Аз бих я посъветвала да заминава смело. Повечето млади хора които работят сезонно там са точно на нейната възраст 18-25. Квартирите в момента са супер евтини - вървят масимум 200 - 300лв за самостоятелна стая на месец, защото с тая война няма туристи. Не се подлъгвай ако някой ти предложи за същите пари стая където ще е наблъскал 4 момичета. Погледни и за други оферти за работа преди да заминеш. Гледай за големи утвърдени фирми в сайтовете за работа. Уговори си предварително няколко интервюта. Не се притеснявай чак толкова дали ще си перфектна на тази работа. Вложи всичко от себе си, пък след няколко месеца тези работодатели нито ще ги видиш нито ще ги чуеш повече. Отдели време да се забавляваш и да се запознаеш с нови хора!

# 85
  • Мнения: X
То ‘щото сегашната й работа едно развитие, едни възможности..

На 23 вече й е време да търси сериозна работа, в която би искаша да се развива. Да се пробва в по-голям град, да се отдели от техните.

# 86
  • Мнения: X
Тези дни доста се поинтересувах от университетите в други градове.
Интересувах се за специалността детска педагогика и се насочих към 2 университета- филиал на Шуменския във Варна или във Велико Търново.
Варна е голям град,доколкото разбрах и във филиала лесно се завършва, но Търновският е по-престижен сякаш. Не ми е за цел да запиша нещо и да го завърша с лека ръка..
За сега по съм за Търново,отколкото за Варна.
Ако някоя от Вас има опит,бих се радвала да го сподели.☺

# 87
  • Мнения: 14 844
И двата са университетски и туристически центрове, високи цени на квартирите, в същото време заплатите не са особено високи. За учене бих препоръчала Търново, но работата ще ти е пак в магазин или сервитьорка, докато Варна е по-голям, с повече възможности да работиш в офис, все пак си вече с едно висше.
Варна аз лично не го харесвам, повечето простаци от моя роден град бягат там, щото нали морето ще им е без пари, но при твоята дилема бих отишла точно там.

# 88
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Който и от двата града да избереш, няма да сбъркаш. В Търново е една идея по-евтино, особено от гледна точка на наемите. Но пък Варна е една идея по-голям град, с повече възможности и море. Кандидатствай и на двете места и след резултатите вземи решение.

# 89
  • Мнения: X
Провери какви са таксите. Доколкото разбирам си търсила магистърски програми. В много случаи са платени, аз също уча в момента и плащам доста пари, защото съм неспециалист и ще уча 2 години.

Пробвай се и на двете места, но помисли къде би могла да намериш работа. Предполагам във Варна ще е по-добре откъм възможности за работа.

Другият вариант винаги е София - скъпи наеми, трябват ти отначало доста пари да си покриеш квартира, депозит, пренасяне, такси в уни, но поне работа със сигурност ще си намериш.

# 90
  • Мнения: 1 099
Не плашете девойчето, на морето се изкарват много пари, ако попаднеш на правилното място и на добра позиция.

Освен това работата на морето не е само за пари- научаваш чужди езици, които ще ти служат цял живот. Запознаваш се с много интересни хора. Точно работа за 23 годишна е , ще ѝ даде много нови хоризонти, особено ако учи туризъм.

Моите 3 сезона щ не само пари ми донесоха, а изцяло промениха живота ми без да преувеличавам. Освен това се научих на работна етика и издръжливост, които ми бутат след това кариерата.

Но както сте казали много е важен работодателят, с малки фирми не трябва да де хваща човек.

# 91
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Стана ясно, че девойката иска да се занимава с детска педагогика. В такъв случай ни туризъм, ни езици ѝ трябват. Да си постави една цел и да я следва, без да се разсейва. Работна етика и издържливост може да придобие на всяка една целогодишна позиция. Не е нуждо да работи по 15 часа на открито.
Имала е 5 лета да се забавлява по курортите. Проспала ги е.

# 92
  • София
  • Мнения: 6 254
Хайде стига с това късно ти, рано ти е.
Имам познати, които за първи път въобще заработиха на 26-7. Е да, имаха гръб. ( Но всъщност и авторката има, не са я изхвърлили и и поемат част от разходите)
Всеки си върви с неговото си темпо.

Момичето не иска да работи в туризма, така че този стаж няма да и е от полза.
Иска да е учителка в детска градина, аз с актуална информация не разполагам за условията, но няколко дами написаха че били много добри.
Обаче в частна такава съм почти сигурна, че език чужд ще искат.
Седейки в малкия град, работейки в хранителен магазин, учейки в измислен университет, живеейки при техните...всъщност не прави нищо, от това което иска.

Аз бих се ориентирала към град с повече и по-добре платени възможности за работа, Търново мисля че не е такъв, за Варна не знам, но по-скоро Варна.

# 93
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Половината ми приятелки докато бяха в майчинство записаха и завършиха детска педагогика дистанционно към Шуменския университет. Щом с бебета се справиха, значи и авторката ще се справи, докато работи нещо друго, за да се издържа. Но я съветвам да потърси работа, свързана с деца (например аниматор в детски кът), за да има вече стаж в момента на завършването. Дори лелка в общинска детска градина може да работи без специално образование. Тъкмо ако случайно не ѝ допадне работата, да се откаже овреме. Но да не се чуди след като се дипломира тепърва какво да пише в сивито си.

# 94
  • Мнения: X
Не казвайте на млад човек, че не му трябва език. Просто е смешно. На 23 да не можеш да комуникираш, да четеш чужда литература и да имаш някакви познания на английски (поне) е много тъжно!

# 95
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Казах, че няма да ѝ трябва за конкретната професия, която иска да работи. А за лична употреба... ако е искала, да го е научила отдавна. Иначе е ясно, че винаги може да запише каквито си иска курсове, но вече излизаме от конкретния казус.

# 96
  • София
  • Мнения: 2 566
За лелка в градина май става и без средно. Една позната няма завършено, заради невзета матура и работи точно това. Нямах представа, че е възможно, ама явно.
Пародийните и бутафорни специалности и университети са напълно излишни. Към авторката - предполагам, че си записала висше, само защото трябва и всички го правят. Все още имаш време да поправиш тази грешка и да се насочиш към нещо практично.

# 97
  • Мнения: X
На много места искат учители с английски. Със сигурност ще й трябва.

Английският си е задължителен и за обща култура, бих насърчила всеки млад човек да го научи, да има поне някакво ниво.

За лелките в детските градини - в държавните взимат мрз. Просто никой не иска да работи за толкова малко пари и явно наемат всеки.

# 98
  • София
  • Мнения: 6 254
А една учителка в детска градина колко взима, че ми стана интересно, понеже казахте че заплащането е добро.
Аз друго знам, но моята информация е много стара.

# 99
  • Мнения: X
Е, “добро” е различно за всеки. Сигурно ако авторката остане в родния си град и започне там в детската градина, няма да са й малко парите. Ако взима подобна сума и плаща наеми и тн, ще са малко.

За детската градина - свекърва ми работи в държавна такава и ми е споделяла. Не съм се интересувала от заплатите на учителите, но предполагам, че в частните ще са значително по-добри.

# 100
  • София
  • Мнения: 13 143
Справка в нета показва, че стартовата заплата за висшисти е 1200-1800 лв. За студенти - от 800 до 1200.
Все е над това, което авторката получава сега и е на трудов договор.
В частните градини е повече, но имат и повече изисквания.

# 101
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Може да работи в държавна само заради опита, докато се изучи. И после да се премести в частна. Те в частните ДГ нали освен да предлагат големите заплати, ще искат нещо повече насреща - опит. Понякога човек трябва да мисли в перспектива. Понякога се налага да работиш известно време за мизерни пари, за да натрупаш опит.

# 102
  • Мнения: 1 726
Учител, независимо дали в училище или ДГ, току-що започваш, от другия месец ще взима 1415 лв бруто.

# 103
  • Мнения: 71
Скрит текст:
Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл.  
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Забрави! Като човек, живеещ на морето, мога да ти кажа каква е схемата, по която всяка година горят наивници от вътрешността на страната. Заплатата е 1300, ама само на приказки. Ще ти предложат договор за минималната, най-вероятно на половин работен ден, "щото по-добре да ти ги дадат на тебе тези пари, а не на държавата". Ще бачкаш по 12 часа на ден минимум, без почивен ден. На края на първия месец работодателят ще започне да кърши ръце и да мънка колко се е набутал с наем, с лицензионна такса и как пукната стотинка не му останала. Ама все пак направил заради тебе невъзможното, успял да задели едни 500 лева и ти ги дава. Пък после ще оправим останалото... На края на втория месец пак ще ревне как нямало туристи, как силният отпускарски месец бил август... бла-бля-бля... на ти 700 лева, пък на края на другия месец ще се оправим, обещавам, и ще останеш доволна! Обаче дойде ли края на сезона, тутакси ще запее друга песен: аз ще ти платя каквото дължа, не се дърпам, ама дай преди това да направим една ревизия... И на ревизията ти гарантирано ще излезеш 4-5 бона на минус, защото тарикатът предната вечер е изнесъл стоката от склада. След което ще ти бъде поставен въпроса: сега какво правим? Да подавам ли жалба в полицията и да те съдя за тия пари, или ще ги възстановиш доброволно? Ама не, ти си бедно момиче, изглеждаш ми честна, сигурно туристите са ги откраднали тия стоки... Пък аз съм много готин пич, така че, от мен да мине, няма да ти търся липсите. Можеш да си ходиш, чао!
Благодаря за подробното описание! Не знаех, че чак така стоят нещата..
Така стоят нещата в идеалния случай. В по-лошия работодателят след като те натчете на ревизията, започва с изнудване: "Или плащай липсите, или те давам на колекторска фирма. А те си имат начини... Ако не ти, родителите ти ще платят... Пък ако не искаш неприятности, тука правим една вечеринка за закриване на сезона, с консумация... Ела да обслужиш хората и ще ти опростя всички дългове, а утре можеш да си ходиш от дето си дошла...".

И няма кой да ти помогне. Всички собственици на заведения са мутро-мафиоти от 90-те. Полицаите отдавна са на хранилката при тях, така че ако пуснеш жалба в полицията, ще я използват да си масажират хемороидите с нея, а след три месеца ще ти пратят отговор, че по случая е предприета проверка, но не са намерени данни за извършено правонарушение. Или, ако си особено настоятелна, най-много да претърпиш нещастен случай - надрусала се, влязла да се къпе нощем в морето и се удавила... Всяка есен има десетки такива случаи. Щото тогава вълните се усилвали, разби'йш ли, не за друго...

А видиш ли наскоро регистриран потребител с едноцифрен брой постове да те уверява по форумите и социалните мрежи колко хубаво било да работиш на морето и той колко години бил така, колко пари бил изкарал и как завързал полезни познанства и научил езици - можеш да се обзаложиш 100:8, че авторът е точно от тия, най-гадните собственици на заведения, който зарибява персонал за сезона.

# 104
  • Мнения: 1 118
Търново е доста развит град. Варна пък е наистина огромен град за България. И на двете места ще има възможности Simple Smile

# 105
  • Мнения: 1 008
Учител, независимо дали в училище или ДГ, току-що започваш, от другия месец ще взима 1415 лв бруто.
Тоест нето около 1200 лева ориентировъчно, за Варна са немного честно казано, ще живее някак си, но няма да може да спестява.

# 106
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Заплатите на учителите растат с времето, отделно и на частно може да си доработва или да работи в частна ДГ, но след като завърши. 1200 лв чисто си е супер заплата за студент без ден опит.

the_master, по-полека използвай думата "всички". Работила съм в не едно или две заведения, част от тях даже мутренски, но никъде не срещнах подобно отношение. Даже в мутренското заведение заплатите бяха най-високи, а ревизията ме оставиха да си я направя сама, имайки ми доверие след третия  сезон при тях.

# 107
  • Мнения: 1 099
Скрит текст:
Скрит текст:
Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл.  
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Забрави! Като човек, живеещ на морето, мога да ти кажа каква е схемата, по която всяка година горят наивници от вътрешността на страната. Заплатата е 1300, ама само на приказки. Ще ти предложат договор за минималната, най-вероятно на половин работен ден, "щото по-добре да ти ги дадат на тебе тези пари, а не на държавата". Ще бачкаш по 12 часа на ден минимум, без почивен ден. На края на първия месец работодателят ще започне да кърши ръце и да мънка колко се е набутал с наем, с лицензионна такса и как пукната стотинка не му останала. Ама все пак направил заради тебе невъзможното, успял да задели едни 500 лева и ти ги дава. Пък после ще оправим останалото... На края на втория месец пак ще ревне как нямало туристи, как силният отпускарски месец бил август... бла-бля-бля... на ти 700 лева, пък на края на другия месец ще се оправим, обещавам, и ще останеш доволна! Обаче дойде ли края на сезона, тутакси ще запее друга песен: аз ще ти платя каквото дължа, не се дърпам, ама дай преди това да направим една ревизия... И на ревизията ти гарантирано ще излезеш 4-5 бона на минус, защото тарикатът предната вечер е изнесъл стоката от склада. След което ще ти бъде поставен въпроса: сега какво правим? Да подавам ли жалба в полицията и да те съдя за тия пари, или ще ги възстановиш доброволно? Ама не, ти си бедно момиче, изглеждаш ми честна, сигурно туристите са ги откраднали тия стоки... Пък аз съм много готин пич, така че, от мен да мине, няма да ти търся липсите. Можеш да си ходиш, чао!
Благодаря за подробното описание! Не знаех, че чак така стоят нещата..
Така стоят нещата в идеалния случай. В по-лошия работодателят след като те натчете на ревизията, започва с изнудване: "Или плащай липсите, или те давам на колекторска фирма. А те си имат начини... Ако не ти, родителите ти ще платят... Пък ако не искаш неприятности, тука правим една вечеринка за закриване на сезона, с консумация... Ела да обслужиш хората и ще ти опростя всички дългове, а утре можеш да си ходиш от дето си дошла...".

И няма кой да ти помогне. Всички собственици на заведения са мутро-мафиоти от 90-те. Полицаите отдавна са на хранилката при тях, така че ако пуснеш жалба в полицията, ще я използват да си масажират хемороидите с нея, а след три месеца ще ти пратят отговор, че по случая е предприета проверка, но не са намерени данни за извършено правонарушение. Или, ако си особено настоятелна, най-много да претърпиш нещастен случай - надрусала се, влязла да се къпе нощем в морето и се удавила... Всяка есен има десетки такива случаи. Щото тогава вълните се усилвали, разби'йш ли, не за друго...
А видиш ли наскоро регистриран потребител с едноцифрен брой постове да те уверява по форумите и социалните мрежи колко хубаво било да работиш на морето и той колко години бил така, колко пари бил изкарал и как завързал полезни познанства и научил езици - можеш да се обзаложиш 100:8, че авторът е точно от тия, най-гадните собственици на заведения, който зарибява персонал за сезона.

Аз ли съм зарибяващият потребил Grinning
Дам, от 2006 съм новорегистрирана и само чаках толкова години да се появи тази тема , да зарибя някой да работи по морето Joy пускайте на лично СВта Joy

Това, че имам различен опит и мнение от твоето не го прави по-малко истинско. Работила съм в 1000+ човека фирма без мутренски структури, завличане и наркотици. Дало ми е прекрасен старт в кариерата. Отдавна не съм в този сектор, но пазя добри чувства.

Към авторката- ако искаш да работиш в бъдеще с деца, друг вариант е да потърсиш работа в детски клуб или аниматор в хотел. Тамън ще видиш как ти се отдава работата с деца и опитът ще ти е полезен.

Пробвай, учи нови неща, сега ти е времето, нямаш какво да губиш. Успех!

# 108
  • Мнения: 923
1300 чисто в магазин за дрехи е измама, та те Лидъл дават толкова бруто и се водят топ работодател.

За задочна магистратура не е задължително да се живее в града, в който се учи, остава се по няколко седмици в хотел/Air bnb или ако е по-близо направо се пътува и излиза по-евтино от постоянна квартира. По принцип това е начинът за измъкване от омагьосания кръг, но авторката въпреки възрастта си е много наивна и според мен е крайно време да се отдели от дома си и да види как е да се справя сама.

Меджу Търново и Варна аз бих избрала категорично Варна - Търново е градът с най-голям процент студенти в България и с такива като авторката, които си търсят неквалифицирана работа за между лекциите е пълно. Варна предлага повече възможности, освен това там има шанс да се намери и някаква работа в туризма, за да не са напразно четирите години учене до тук.

# 109
  • Мнения: 71
Аз ли съм зарибяващият потребил Grinning
Дам, от 2006 съм новорегистрирана и само чаках толкова години да се появи тази тема , да зарибя някой да работи по морето Joy пускайте на лично СВта Joy
Написах "наскоро регистриран потребител с едноцифрен брой постове". Как успя да се познаеш в това описание със 16-годишен стаж във форума и над 700 поста?!? Flushed

# 110
  • Варна
  • Мнения: 5 163
1300 чисто в магазин за дрехи звучи като съвсем реална оферта. Заплащането е повече, защото работата е само за 3 месеца. Въпросът е ПОСЛЕ какво ще прави и колко време ще търси друга работа. В дългосрочен план по-голямата заплата не си струва. Сезонната работа е за ученици и студенти, които нямат възможност да работят през останалото време.

# 111
  • Мнения: 5 820
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?
Ние навремето развивахме теми, май  по 2 теми бяха.

     Вярно ли е, че вече толкова учат за висше образование? Като помня, когато завърших бакалавър, на държавния изпит развивах 3 теми за 4 часа. А за магистър на държавен изпит писах дипломна работа и после я защитавах пред изпитна комисия от 7 члена.

# 112
  • София
  • Мнения: 13 143
В сериозните университети още е така, но авторката написа ВУАРР.

# 113
  • Мнения: 5 820
Благодаря на всички на съветите и насоките. Не, не съм “бляла” до сега,а не съм се записвала да уча език,защото не мислех, че ще се занимавам с туризъм изобщо. Записах го преди 4 години,защото останах в моя град и не ми хареса друга специалност и за да не съм капо на майтапа записах туризъм, защото бях в такава паралелка в гимназията.
Е, дето се вика - няма нищо случайно.  Може и да работя тази професия някога, знае ли човек.
Вече имам идея за второ висше,което наистина мисля да работя и доста ме влече, но за да се реализира ми трябват средства и време.
Надявам се всичко да се нареди в най-скоро време.

    Без език не става. Явно не искате да разберете всички, които ви посъветвахме, че трябва да учите чужд език. Каквато и да бъдете, се иска да се знае чужд език. Без чужд език сте загубена. Да добавя още нещо - не мисля, че английският език не се приема като чужд език. Чужд език е, разбира се. Той е най-основният език, който всеки трябва да знае. После като втори език може да се учи, какъвто и език искаш.

Последна редакция: вт, 19 апр 2022, 18:20 от Jennifer_w

# 114
  • Мнения: 14 844
В сериозните университети още е така, но авторката написа ВУАРР.
Каква, мислите, магистратура карам в сериозния ВИИ Карл Маркс? И каква карах преди това в сериозния СУ?
Освен ако ги считате за несериозни Grinning

# 115
  • Мнения: X
В СУ поне защитаваме наистина дипломна или държавен изпит. Това тестче за държавен изпит... малко прекалено ми се струва.

# 116
  • София
  • Мнения: 13 143
В УНСС (когато учих в него, отдавна не се казваше ВИИ) съм карала специализация само, но пак държах държавен изпит с комисия, конспект и т.н. Не е било с тестче с затворени въпроси.
Аз съм учила в СУ и беше напълно сериозно. И кандидатстването, и завършването. И в още 1 университет имам втора магистратура, но и там си беше сериозен изпитът.
Сега нямам преки наблюдения над български университети. Възможно е да е паднало нивото, но чак толкова не вярвам. Имам наблюдения над университети в чужбина и там е месомелачка.

# 117
  • Мнения: X
И в чужбина много зависи кой университет, базирано на опит от различни държави. И там има някакви жалки подобия на университети като тукашните. Но пък добрите университети са много над българските.

# 118
  • Мнения: 1 454
Какво е ВУАРР, идея си нямам как се разшифрова? Висше училище и после? Един познат младеж завърши Висше училище по застраховане и финанси, в София, на изпитите си е отварял уикипедия на телефона и от там е преписвал.

# 119
  • Мнения: X
Какво е ВУАРР, идея си нямам как се разшифрова? Висше училище и после? Един познат младеж завърши Висше училище по застраховане и финанси, в София, на изпитите си е отварял уикипедия на телефона и от там е преписвал.

Висше училище по агробизнес и
развитие на регионите.
Да и при нас е така с изпитите😃
Водим се “ частен филиал” затова и семестрите са толкова скъпи.

# 120
  • Мнения: 2 851
Накратко, плащате си, за да ви продадат легално някаква диплома. Пари в канала, ако не ти се работи по тази специалност, защо си наляла толкова усилия и ресурси в това? За морето аз лично съм скептична, но истината е, че нямам опит от първо лице, а и като цяло съм доста предпазлива и недоверчива, така че аз лично не бих се хванала, ако е за сезонна работа без план за дългосрочен постоянен ангажимент.

# 121
  • София
  • Мнения: 2 566
Не мисля, че е наляла усилия в това. Платила си е за някаква хартийка, на която пише, че има висше образование. Може пък и да ѝ помогне занапред.

# 122
  • Мнения: X
Да беше си платила за финанси, инженерство, информатика като ще плаща за хартийката. А то - туризъм. Всички, които познавам с такова висше, станаха сервитьорки, камериерки, продавачки, рецепционистки, една е фитнес инструктор в крайна сметка.

# 123
  • Мнения: X
Голяма полза да беше си платила и за информатика, инженерство и прочие ако нищо не знае. Работодателят се интересува от уменията и знанията ти и те са му важни, а не колко хвърчащи хартийки можеш да представиш. Защото диплома без знания си е точно безполезна хартийка.

# 124
  • София
  • Мнения: 6 254
Глупости говориш, от моя поток 90% се реализирахме добре и сме с хубави професии… извън туризма Grinning

Както винаги говорите на едро, знанията идват от практиката. Никой туко що завършил без стаж по специалността няма умения, знания може и да има, но не може да ги прилага в практиката. Ако бяхте прави никой нямаше да взима кадри без 2-3 години практика по специалността. Хайде стига плашихте момичето.

Последна редакция: ср, 20 апр 2022, 09:06 от ~Étoile~

# 125
  • Мнения: 1 726
В кой град се намира университета?

# 126
  • Мнения: X
Глупости говориш, от моя поток 90% се реализирахме добре и сме с хубави професии… извън туризма Grinning

Както винаги говорите на едро, знанията идват от практиката. Никой туко що завършил без стаж по специалността няма умения, знания може и да има, но не може да ги прилага в практиката. Ако бяхте прави никой нямаше да взима кадри без 2-3 години практика по специалността. Хайде стига плашихте момичето.

Това означава единствено, че сте по-умни от хората, които познавам аз с тая специалност. А те не бих казала, че са глупави, но са много мързеливи. Аз реализирам човек с тази специалност в тази сфера не познавам. И изобщо не ми е ясно какво точно си мислят, че ще работят хората, като я записват. За рецепционистки ни вземаха в гимназията преди да завършим, няма да ходя 4 години на лекции за това.

# 127
  • София
  • Мнения: 6 254
А познавам и хора с много добра реализация в туристически агенции, ама май никой от тях не е завършил туризъм.
Професиите, които описваш са обслужващ персонал и за тях няма нужда от висше общо взето. Организацията на едно пътуване обаче си е интересна, да работиш в добра туристическа агенция е готино, стига да не те дразнят повтарящите се малоумни въпроси Stuck Out Tongue Winking Eye
Никой не е тръгнал да учи туризъм, за да е сервитьор.

А и двама много добри и уважавани сомелиери познавам, също са с бакалавър туризъм.
До преди ковида туризма доста добре се развиваше у нас и способните изкарваха пари, както и във всяка друга сфера. Wink

# 128
  • Варна
  • Мнения: 5 163
В кой град се намира университета?

Май е някакъв електронен.

# 129
  • София
  • Мнения: 13 143
Електронен е, но пък в сайта пише, че дипломирането е с дипломна работа или държавен изпит. Не споменават тест с 20 затворени въпроса. В момента чета, че ме заинтригува една специализация. Wink

# 130
  • Мнения: X
Това е някакъв бивш Колеж по агробизнес. Не го бях чувала дори, интересно ми е къде се намира. Понеже авторката каза клон, къде е тоя клон и на какво е клон?

# 131
  • Мнения: X
Едва ли някой следва каквото и да е, за да е сервитьор. Ама ето, ти казваш, че имаш добра реализация извън тази сфера, а хората с реализация в туризма нямали такова образование. Това говори достатъчно за специалността като такава. Но това на хората и на 18 би трябвало да им е ясно. Никой не знае какво ще се случи в живота чу, но да си избереш по-перспектива специалност само по себе си не е особено сложно, не се и изисква кой знае какъв интелект. Има не чак толкова тежки специалности с по-добра реализация.

# 132
  • София
  • Мнения: 13 143
Това е някакъв бивш Колеж по агробизнес. Не го бях чувала дори, интересно ми е къде се намира. Понеже авторката каза клон, къде е тоя клон и на какво е клон?

Централата е в Пловдив. Бившият Аграрен колеж. Има клонове в Русе и Велико Търново, но се учи дистанционно онлайн отвсякъде. Гледай, че имат по 15-тина присъствени лекции само, а другите са онлайн.
Предметите са много общо формулирани. Разбира се, който иска да научи нещо сам, никой не може да го спре. Не иска ли, равностойността е като да гледаш влогове и да ти дадат тапия за това.

# 133
  • Мнения: 261
момиче не си губи времето . Годините нспредват и дори за по малко пари работи там каквото ще искаш да работиш за - другото е заблуда или закърпване на дупки. Разбира се живота е твой

# 134
  • Мнения: 160
Аз пък мисля, че твърде много го мислиш, една обикновена работа за 3,4 месеца, като, че ли виж ще ти преобърне живота и вече тука някакви крайни изказвания (не прочетох, всички). Млада си, в живота не всичко се измерва само с пари. Като човек прекарал 15г лета на морето (с невероятни спомени), работейки, мога да споделя, че ще натрупаш и друг вид опит за кратко време - от комуникация с много и различни хора, с различен светоглед, от различни места, приятелства, контакти, ще излезеш малко от семейството и от рутината. Пък колко семейства познавам, които точно по време на сезонна, лятна работа се създадоха. Ти си знаеш, какво да правиш, кой каквото и да казва, никой не е в твоите обувки 🙂

# 135
  • Мнения: 2 192
Значи, много често става така, че който друго не умее, решава, че много обича деца и много, ама много му  се занимава с деца...

Авторката, откъсвай се от родителите, щото звучиш много неориентирано и наивно. Работата по морето може да даде възможност за срещи с хора на твоята възраст, да видиш кой как се е ориентирал и евентуално да избереш за себе си някакъв път. Това да учиш нещо, от което реално знани не придобиваш, само, за да имаш диполома, че и публично още повече да уронваш авторитета на университета, с чиято диплома ще се хвалиш после, е мега тъпо. Инвестирай едни 250 лв. в aula.bg и ще имаш поне 30-40 (не съм ги броила, стрелям насляпо) компютърни курса, от които ще имаш много повече полза. За подобни суми може да запишеш и курсове по език.
Иначе съветите са ги дали: гледай работата ти да е в голям и вървежен обект, чети си договора. За магазин - може и да има оборотни, ама има и такива, дето продават на някой пек 3 кофички и 4 пояса и продавачките кибичат цял ден на слънце.
До "морето" има цял месец, хващай един самоучител по английски, аз наприемр съм много доволна от тази поредица (за 2 месеца научих италиански на прилично ниво):
https://www.book.store.bg/p177087/anglijski-ezik-samouchitel-v-d … -stambolieva.html ,
бодвай едни слушалки в ушите, когато е възможно, да слушаш онлайн уроци, има и безплатни, и за един месец можеш да подобриш знанията си и да усетиш увереност.

# 136
  • Мнения: 2 887
Какво работиш и каква ти е заплатата , за да преценим дали има смисъл ? На работата , ако напуснеш може да не ти платят последната заплата . Не се знае на какъв работодател ще попаднеш .

# 137
  • София
  • Мнения: 13 143
Написала го е. Продавачка в магазин. За 750 лв.

# 138
  • Мнения: X
750 чисто или бруто?

# 139
  • Мнения: 25 739
Бъзикаш се Grinning

Това в кой университет е да запиша и аз още едно висше?
Ние навремето развивахме теми, май  по 2 теми бяха.
Явно вече дипломите ги подаряват.
Аз колко учене хвърлих да завърша Управление в Туризма. С чужди 2езика излязох, понастоящем говоря 5.
Какви са тия вузове, каква е тази излагация.

# 140
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Цитат
Аз колко учене хвърлих да завърша Управление в Туризма. С чужди 2езика излязох, понастоящем говоря 5.
Какви са тия вузове, каква е тази излагация.
Понятията стават разтегливи.
С 5 езика, определено си находка за подходящите работодатели.

# 141
  • Мнения: 25 739
Цитат
Аз колко учене хвърлих да завърша Управление в Туризма. С чужди 2езика излязох, понастоящем говоря 5.
Какви са тия вузове, каква е тази излагация.
Понятията стават разтегливи.
С 5 езика, определено си находка за подходящите работодатели.
Не. За жалост ползвам само английски и испански понастоящем. Френски, италиански и руски са ми в запас.

# 142
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Може би френски не е толкова котиран, но с испански и руски, определено си находка.
Силно се надявам, че ще бъдеш оценена.
Не се предавай! Иска време.

# 143
  • Мнения: 1 613
Скрит текст:
Точно това ми казаха и вчера.., с една дума,че няма смисъл.  
Офертата е следната: в магазин за дрехи,заплатата е 1300,евентуално може да се стигне до 2000,зависи от мен, смените са 10 часа, работното време е “плаващо”. В квартирата сме щели да бъдем по 2 в стая, а ако си намеря нещо самостоятелно, може и те да ми го поемат.
Забрави! Като човек, живеещ на морето, мога да ти кажа каква е схемата, по която всяка година горят наивници от вътрешността на страната. Заплатата е 1300, ама само на приказки. Ще ти предложат договор за минималната, най-вероятно на половин работен ден, "щото по-добре да ти ги дадат на тебе тези пари, а не на държавата". Ще бачкаш по 12 часа на ден минимум, без почивен ден. На края на първия месец работодателят ще започне да кърши ръце и да мънка колко се е набутал с наем, с лицензионна такса и как пукната стотинка не му останала. Ама все пак направил заради тебе невъзможното, успял да задели едни 500 лева и ти ги дава. Пък после ще оправим останалото... На края на втория месец пак ще ревне как нямало туристи, как силният отпускарски месец бил август... бла-бля-бля... на ти 700 лева, пък на края на другия месец ще се оправим, обещавам, и ще останеш доволна! Обаче дойде ли края на сезона, тутакси ще запее друга песен: аз ще ти платя каквото дължа, не се дърпам, ама дай преди това да направим една ревизия... И на ревизията ти гарантирано ще излезеш 4-5 бона на минус, защото тарикатът предната вечер е изнесъл стоката от склада. След което ще ти бъде поставен въпроса: сега какво правим? Да подавам ли жалба в полицията и да те съдя за тия пари, или ще ги възстановиш доброволно? Ама не, ти си бедно момиче, изглеждаш ми честна, сигурно туристите са ги откраднали тия стоки... Пък аз съм много готин пич, така че, от мен да мине, няма да ти търся липсите. Можеш да си ходиш, чао!
Благодаря за подробното описание! Не знаех, че чак така стоят нещата..
Така стоят нещата в идеалния случай. В по-лошия работодателят след като те натчете на ревизията, започва с изнудване: "Или плащай липсите, или те давам на колекторска фирма. А те си имат начини... Ако не ти, родителите ти ще платят... Пък ако не искаш неприятности, тука правим една вечеринка за закриване на сезона, с консумация... Ела да обслужиш хората и ще ти опростя всички дългове, а утре можеш да си ходиш от дето си дошла...".

И няма кой да ти помогне. Всички собственици на заведения са мутро-мафиоти от 90-те. Полицаите отдавна са на хранилката при тях, така че ако пуснеш жалба в полицията, ще я използват да си масажират хемороидите с нея, а след три месеца ще ти пратят отговор, че по случая е предприета проверка, но не са намерени данни за извършено правонарушение. Или, ако си особено настоятелна, най-много да претърпиш нещастен случай - надрусала се, влязла да се къпе нощем в морето и се удавила... Всяка есен има десетки такива случаи. Щото тогава вълните се усилвали, разби'йш ли, не за друго...

А видиш ли наскоро регистриран потребител с едноцифрен брой постове да те уверява по форумите и социалните мрежи колко хубаво било да работиш на морето и той колко години бил така, колко пари бил изкарал и как завързал полезни познанства и научил езици - можеш да се обзаложиш 100:8, че авторът е точно от тия, най-гадните собственици на заведения, който зарибява персонал за сезона.
Това не е вярно. Като сервитьорка в оборотно заведение само от бакшиш ще се прибира с между 100 и 200 лева на ден. Спането ще и е осигурено, а и заплатите ще си ги вземе. Да, ще се скъса от работа, но ще изкара доста пари. Единствено трябва да се насочи към оборотно заведение и да работи с желание. Любезните, усмихнати и бързи сервитьорки винаги изкарват добри пари и са много търсени.

# 144
  • Мнения: 160
Съгласна съм с Мъфин. Има некоректни работодатели навсякъде, но те стават все по-малко за щастие. Пък да се твърди, че всички работодатели по морето са мошеници и как лъжат работниците са пълни глупости, особено в последните години когато е такъв глад за работна ръка и всеки се чуди как да предложи по добро възнаграждение, че да има персонал изобщо. Ако смятате, че ви се нарушават правата или нещо не е наред едно оплакване до Инспекцията по труда и започва пълна проверка, та това, че нямало кой да ви защити не е съвсем така. В миналото и да е било сега няма нищо общо.

# 145
  • Мнения: 14 844
Тези, които твърдят, че работодателите се надпреварват да предложат добри условия - вие колко давате (ако сте работодатели) или получавате (ако сте работници), как са осигуровките, работното време и прочее детайли, които аз и още няколко човека посочихме като рискови?
Не искам да съм груба, но бивша вакационна сервитьорка за 3 сезона преди 2-3-5 петилетки, която от години е уседнала и със сигурна работа, да дава съвети как другите да си плюят на тяхната сигурна работа, звучи доста зле.

# 146
  • София
  • Мнения: 3 070
Мисля, че едно лято на морето изобщо няма да ти навреди, още повече, че не се чувстваш добре вкъщи. Но търси друга оферта, например в някой голям хотел, където няма да лъжат на дребно. Дори камериерка, там също има бакшиши. Като продавачка някъде наистина могат да те излъжат. За заведение ще ти искат опит вероятно, а иначе там са парите, така да се каже. Имам две лета като сервитьорка преди доста години, на Златните и Слънчев бряг, сега не знам как е. На Златните отидох съвсем млада, не знаех английски добре, бях учила само френски, хванах един самоучител, преди това се готвих за бригада, не се получи, реших да ходя на морето. Първите дни разбирах какво ми говорят, но само мигах и се усмихвах, после се отпуснах. Живото общуване е страхотен опит за езика, в общия случай за английския. Разбирам, че искаш да учиш педагогика, но работата на морето също може да бъде страхотно социално преживяване и спестяване на някой лев междувременно.
Първото, което ми попадна - Созопол, осигурени храна и спане в хотела, 8 часов договор, 1200 чисто:
https://www.jobs.bg/job/6226476
Със сигурност има и по-добри предложения.
И в Дюни търсят видях:
https://www.jobs.bg/job/6220284

Последна редакция: пн, 09 май 2022, 00:40 от Maidenly

# 147
  • По света и у нас
  • Мнения: 1 302
Имам двама приятели, които са на круизи - едната е танцьорка и ми се струва, че нейната работа е по-хубавата. Тя е на сцена и забавлява хората, другия (с адвокатско образование) стана камериер и в последствие барман. Определено са правили повече пари отколкото по БГ морето. Ако аз бях на теб, бих избрала круизите - не е за всеки, но за младо момиче е супер, ще обиколиш света, ще се запознаеш с хора, само, че се оглеждай за нещо по- нормално, че можеш да станеш номад и да не можеш да се откъснеш от круизите заради парите. Зарвърши първо - круизите са по 6 месеца годишно.

# 148
  • Мнения: 9 013
Танцьорките не знам колко взимат,но на круизите само капитанът и още двама-трима като боцмана например,получават големи заплати. На другите заплатите са им някъде към хиляда долара,дори и по-малко. И ми е чудно защо са толкова ниски заплатите.

# 149
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Това изобщо не е вярно.

# 150
  • Сф
  • Мнения: 10 664
Ама какви круизи? Момичето не може да се оправя с език , работи смотана работа, смотан университет, смотан град,живот  с родители. Къде я пратихте ???То така се изкарват пари ...без никакви умения  Пък като върнете назад и видите колко се влияе от карти Таро и врачки и съвсем става идеална за морето! Знам подобен случай, даже накрая родителите пратиха пари да си приберат отрочето.
Авторката е безкрайно наивна според мен , без особени умения, колеблива в интересите си и ще вземе да се удави някъде ..но пък иначе как ще порасне. Като за начало да се отдели и да пробва нещо по сигурно, перспективно. Пък ще учи ли, няма ли, това няма да я направи оправна сервитьорка, крупие или подобни неквалифицирани работи ,от които се изкарват пари. Да не говорим, че някъде се иска и много хубав външен вид. Така че каквито и примери да давате кой изкарал пари по морето и кой не, е специфично за конкретния човек. Оправността му, уменията. Нея точно не я виждам с бакшишите от 100 лв по това което пише.
Но авторке, ти се отказа от офертата , нали? Щото гледам питаш картите ще те приемат ли във Великотърновския начална педагогика? 🤕🤕🤕

# 151
  • Мнения: X
Педагогиката е доста добра и поне към момента перспективна специалност, ако ти е призвание и имаш подход и обич към децата, иначе няма смисъл и за теб и за децата. Учителките знам, че вземат наистина добри заплати, а и работата е стабилна. Разбира се най-важното в случая е да попаднеш на добър колектив и да имаш призвание да вършиш тая работа.

# 152
  • Мнения: 1 394
Ама какви круизи? Момичето не може да се оправя с език , работи смотана работа, смотан университет, смотан град,живот  с родители. Къде я пратихте ???То така се изкарват пари ...без никакви умения  Пък като върнете назад и видите колко се влияе от карти Таро и врачки и съвсем става идеална за морето! Знам подобен случай, даже накрая родителите пратиха пари да си приберат отрочето.
Авторката е безкрайно наивна според мен , без особени умения, колеблива в интересите си и ще вземе да се удави някъде ..но пък иначе как ще порасне. Като за начало да се отдели и да пробва нещо по сигурно, перспективно. Пък ще учи ли, няма ли, това няма да я направи оправна сервитьорка, крупие или подобни неквалифицирани работи ,от които се изкарват пари. Да не говорим, че някъде се иска и много хубав външен вид. Така че каквито и примери да давате кой изкарал пари по морето и кой не, е специфично за конкретния човек. Оправността му, уменията. Нея точно не я виждам с бакшишите от 100 лв по това което пише.
Но авторке, ти се отказа от офертата , нали? Щото гледам питаш картите ще те приемат ли във Великотърновския начална педагогика? 🤕🤕🤕

Тя май и от педагогиката е на път да се откаже съдейки по другата й тема.

# 153
  • София
  • Мнения: 6 254
PureLove  е права. За да получаваш добри бакшиши като сервитьор трябва да си бърз, сръчен, наблюдателен, да имаш усет как да влезеш под кожата на клиента...  да и един добър външен вид не е излишен.Wink

Не знам какво разбирате под перспективна... Колко можеш да се развиваш и докъде можеш да стигнеш? Заплатата стига ли самостоятелно да плащаш наем, сметки, храна и да имаш да отделиш за излизане, дрешка, червилце, фризьор и такива ми ти неща?
По малките населени места е за предпочитане, но там повечето хора си живеят в семейните жилища и 1 сериозно перо от разходите е спестено, а друго разпределено с други членове на домакинството.
Авторката иска да се отдели от техните.
Освен това да работиш с деца се иска много търпение, да си нащрек, да си с бързи реакции, да пазиш самообладание .Особено с малките...а после и да комуникираш с родителите им и да носиш отговорност пред тях, а те ще са всякакви най-разнообразни. Не е точно идиличната представа на авторката да е заобиколена от дечица и да им се радва докато си играят.

# 154
  • Мнения: X
Ами, доколкото знам една учителка в гимназия взема около 1500-2000, та даже и над тази сума, и това дори в малките населени места. Предполагам, за учителка в началните класове ще е малко по-ниско, но въпреки това пак нелоши пари за сам човек без деца и семейство за изхранване. А перспективата...ами, едва ли ще цели да става директор, а и не виждам нищо лошо да работи тази работа цял живот, но само ако наистина я влече и има подход към нея. Тук човешкият фактор е много важен.

# 155
  • Мнения: 14 844
Майка мид е учителка в гимназия с 35+ години стаж. Последните години се занимава с доста допълнителни задачи. Със сигурност не минава 1500 чисто.
2000 освен някой замдиректор, не знам кой друг взима.

# 156
  • Мнения: 2 851
Абсолютно, по-висока заплата може да получава учител с повече стаж заради високия процент прослужено време, но стартова заплата за току що завършил е далече от това.

# 157
  • София
  • Мнения: 4 294
Ами, доколкото знам една учителка в гимназия взема около 1500-2000, та даже и над тази сума, и това дори в малките населени места. Предполагам, за учителка в началните класове ще е малко по-ниско, но въпреки това пак нелоши пари за сам човек без деца и семейство за изхранване. А перспективата...ами, едва ли ще цели да става директор, а и не виждам нищо лошо да работи тази работа цял живот, но само ако наистина я влече и има подход към нея. Тук човешкият фактор е много важен.



Чул те Господ!
Че и одобрил Simple Smile

# 158
  • Мнения: 1 574
Не четох всичко, но понеже съм от морето и имам поглед върху работата с персонал, авторке, не си за морето. Не за друго, просто туризма е тежък бранш, в момента много тежък, а ти звучиш много неориентирано и наивно за годините си. А в туризма пари вадят само хора, които умеят да се адаптират бързо и да се сработват добре с клиенти, колеги и шефове. Има работи при които няма значение дали човек е "отракан", но туризма, особено сезонния не е от тях и за друг тип хора да работят това си е само голяма загуба на нерви срещу едно нищо.
Пиша го абсолютно добронамерено и се надявам да не се обидиш.
Колкото до работодателите, некоректните вече са рядкост, просто защото контрола и глобите са големи, особено след оплаквания. Има и голяма липса на персонал, което кара всеки шеф да си ухажва способните хора.

# 159
  • Мнения: 676
Използвай времето докато си при родителите си и запиши един курс по английски език като за начало. Изкарай няколко нива. Помисли и за магистратура, че с този ВУАРР... Има педагогически магистратури в няколко университета /аз знам за два/. А докато си завършиш магистратурата може да захванеш и втория език.
По морето съм работила едно време, но не с цел да пестя, няма да съм полезна със съвети за пестене на парички..

# 160
  • Мнения: 1 725
Може би френски не е толкова котиран, но с испански и руски, определено си находка.
Силно се надявам, че ще бъдеш оценена.
Не се предавай! Иска време.

От любопитство, къде се котира испанския?

 Английски не вярвам някой да не знае на ниво разговорно, а той се учи и за 3 месеца. Никакъв друг език не й трябва.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 19:50 от ierldan

# 161
  • Мнения: 1 394
Ще се изненадаш колко много млади хора има, които не знаят езици и смятат, че не им е важно това.

# 162
  • Мнения: 14 844
Повечето от точно тоя тип младежи и без това нямат особени професионални цели.

# 163
  • Мнения: 2 474
Четох първият пост на авторката и си представям, да речем, момиче от Нова Загора, работи в хранителен магазин, живее с родителите си и се мъчи да спестява. Няма гадже, няма и много приятелки.
И си мисля, че на нейно място, щях да се чувствам жива -погребана, нищо че спестявам 300 лева на месец.
Отивай, авторке. Нямаш кой знае какво да губиш, само опит ще придобиеш и нови хора ще срещнеш. Шест години, които имам по морето, са сред най-хубавите от живота ми!
Ще бъде тъжно ако след три години, примерно, нищо в живота ти не се е променило и пак си в позицията, където си сега!
П.С. На Слънчака осигуряваха нощувка и заплащането беше отлично (да продаваш злато и часовници).

# 164
  • Мнения: 1 725

Отивай, авторке. Нямаш кой знае какво да губиш, само опит ще придобиеш и нови хора ще срещнеш. Шест години, които имам по морето, са сред най-хубавите от живота ми!

Тотално подкрепям! 23 е последният влак, не се загробвай, рискувай и да не е идеално, ще научиш от първа ръка как да се справяш с риск - неволите учат повече от сигурността и познатото!

# 165
  • София
  • Мнения: 6 254
Последния влак за къде? Joy

# 166
  • Мнения: 1 725
Ранната младост 18-25. Когато движението и ученето в движение е най безпроблемно. После ходи и се пробвай да работиш тук и там, да си събираш багажа без много много сметки. Тук се писа че сезонна работа е неподходяща след определена възраст, когато хората започват да мислят за кариера и семейство.

Последна редакция: чт, 16 юни 2022, 20:06 от ierldan

# 167
  • Мнения: 813
Не съм работила сезонно, но доста мои приятели го правеха и не, не си заслужава. Има смисъл само за студенти, които разчитат на семействата си, а тези заплати са им само за спестявания.
Експлоатация, извънреден труд, заплатите не са каквото е обещано или се намира за какво да те глобят. И в никакъв случай не са над средното. Работата с най-голямата утайка от чужденците също не е за всеки. Колегите не приемат работата сериозно - тези, които не напускат от днес за утре, се скатават цял сезон. Малко е пародия цялата работа.

# 168
  • Мнения: 14 844
Последния влак за къде? Joy
В случая - за кашона.

# 169
  • Мнения: 1 725
Авторке, май с последните три rofl-и сме на различни мнения. Аз мисля че е полезно ако си в първа младост да излезеш от комфортната си зона,  повече ще ти е полезно, пък ти ако си искаш чакай я влака, кашона или морето да ти дойде на крака. 🙂

# 170
  • Мнения: 14 844
Авторката, доколкото съм я чела, не разчита на лютеница и кисело зеле зимата, за разлика от огромната част бивши едно- и двусезонни морски барманки и сервитьорки. И пак, за разлика от тях, има постоянна работа.

# 171
  • Мнения: 2 192
Това не е постоянна работа. Това е блато, в което един млад човек лесно би затънал. С ВУАРР или без, все тая. Най-много да се загаджи с някой доставчик и да трябва да му пристане, друго вълнуващо едва ли я чака. Мизерна работа, контрол от родителите, ограничен социален кръг.

# 172
  • Мнения: 14 844
Разправяй ги на друг тези за блатото. Блато е да ходи да се пържи на щат и половина за 3 месеца и после автоматично да стане безработна. И това, защото няколко човека са се сетили колко самостоятелни са се чувствали някоя и друга ваканция, преди да се върнат на родителската хранилка. Да дойде някой, който с това наистина се е издържал с години, и да обясни.
Нищо лично.

# 173
  • Мнения: 2 192
Ами то няма нищо лично Simple Smile
Нарциса, съвсем грешна ти е концепцията за лятната работа по морето. Не е необходимо нито да е лесна, нито - дългогодишна. Реално девойката няма какво да губи: не лека работа, мизерно заплатена, от която няма шанс да научи нищо и да й се случи нищо кой знае колко вълнуващо. В допълнение с отровна семейна среда. Куул!
А че животът не е еднакво благодатен за всички, не е. Едни се връщат при родителската хранилка, други - не я напускат никога, трети, като авторката, и сега не са на такава.
На морето ще има поне шанса да кали себе си, волята си, да бачка здраво (да, и това е умение), да смени средата, да срещне нови хора - някои  - интересни, други - не толкова. Може да има храненици, може да има отчаяни, може да има просто авантюристи и такива, които не ги е страх да поемат малко риск и да опитат нещо различно, да разпуснат, докато си следват техния професионален и личен план.

# 174
  • Мнения: 14 844
Явно четем различни теми, а някои май и не четете. Сезонната работа не съм твърдяла, че е лесна и дългогодишна, точно обратното твърдя. А авторката не е безработна скучаеща редовна студентка, която се чуди как да си запълни ваканциите, че да обясняваш как нямала какво да губи.
Трябва да си отчайващ случай, за да оставиш постоянна работа с ясни условия и заплата, и да започнеш временна работа с неясни условия и заплата, защото Пенка носила подноса ваканцията между втори и трети курс (семестрите са платени от мама и татко, издръжката също) и казала, че е супер яко. Защо Пенка не носи подноса и сега, като е толкова яко, е въпрос, който зададох назад доста по-възпитано, но на никого не му е удобно да отговори.

# 175
  • Мнения: 2 192
Нарциса, може на Пенка мама и тате даже пари да са й давали, докато е носила таблата. Това няма значение.
По-важното е, че Пенка в момента не носи табла, защото някога се е пуснала от постоянната си работа, дето единственото ясно в условията й са, че е ниско платена и е за нискоквалифициран персонал.

# 176
  • София
  • Мнения: 3 070
Пенка не е сервитьорка сега, защото вероятно се е изучила междувременно и работи по специалността си. И също е поостаряла за тази работа, има семейство и т.н. Grinning
Май изпускаш важен момент, посочен от авторката - не се чувства добре вкъщи. При това положение защо да се натиска на мижавата работа и заплата, след като тя самата иска да промени живота си. Мисля, че дори и в малкия град работа за малко пари може винаги да си намери, нищо кой знае какво не губи, ако опита да смени средата. Но, разбира се, не я съветвам да се хвърля на някое безумно предложене необмислено. А и ми се струва вече  късно за този сезон.

# 177
  • Мнения: 14 844
Изобщо даже не изпускам момента, че не се чувства добре. Това, което изпускам, е логиката как това е причина да зареже поведението на зрял работещ човек и да мине на поведение на разглезена издържана студентка.
Пенка хубаво е работила като сервитьорка без диплома на морето, но на морето и в планината има и едни други образовани хора, които са там заради дипломата си и то не с поднос.
700 може да е мижава заплата, но си върви и осигуровките са реални, доколкото четох. Може да тегли заем от банка, и то приличен, и да дойде в София. Това вече е някакъв смислен риск. А не да се впуска в авантюри, които са с решен край още преди да започнат.

# 178
  • Мнения: 2 192
Какво ще рече поведение на зрял работещ човек? И какво - на разглезена издържана студентка?
По спомени: една немалка част от работещите по морето са там, защото няма кой да ги издържа. Забавляват се на макс, работят пак така, някои спестяват пари, други - не; но поне им се случва нещо. Нещо интересно, различно, може би дори - обещаващо. След края на хотелиерския ми период например имах списък с поне 10 фирми, с чиито шефове съм контактувала покрай тиймбилдингите им и наблюдавала отношенията им и които бих могла да попитам за работа или за информация за работа.Това трудно може да се случи, докато подрежаш щанда с ориз и брашно.

# 179
  • София
  • Мнения: 3 070
Не исках да давам идея да идва в София, но това е най-логичното последващо решение, или някой друг град като Пловдив например. Но точно работата на морето може да й даде спестявания, с които да си наеме квартира, да плати депозит и да се издържа поне месец, докато се устрои.
Не знам защо навсякъде споменаваш разглезени издържани студенти, наблюденията ми не са /били/ такива за хората, работещи на морето.

# 180
  • Мнения: 2 192
Разбира се, София или друг голям град няма да избяга и е логично продължение на лятното приключение. Но е много по-лесно да се завържат контакти и да се започне от някъде, където всички са при (почти) равни условия: не-местни, дошли да поработят малко, вероятно също търсещи компания. При това - храната и спането да са осигурени. А след това може да се кооперира с някой от тези за обща квартира в София, да си помагат и т.н.

# 181
  • Мнения: 3 726
А може и принцът на бял кон да дойде и да реши всички проблеми. Но ако гледаме реалистично на нещата, работата на морето е само забавление и е желателно да си го позволиш, ако имаш гръб. Интересно ми е в някоя от десетте фирми от списъка ли започна работа, след като завърши?

# 182
  • Мнения: 2 192
Не. Кандидатствах по обява в джоба във фирма, в която от гост на хотела знаех, че заплащането е добро. Напук на всеобщото мнение, че се почвало само с връзки, ме одобриха на интервюто. Самата обява беше свалена, докато се наканя да пратя СВ и ползвах някакъв общ фирмен мейл, в който им обясних, че искам да работя за тях. И така 😊
Но съм имала и предложения от гости на хотела за работа, да.
След една конференция се бях запознала с полякиня, която беше съдружник в българска фирма и там съм работила по заместване на секретарката им, правила съм (официални) преводи за тях, плащала ми е да гледам детето й.
Гост на хотела ми е плащал курс по италиански, гостувала съм на семейството му месец в Италия, станахме приятели, помагахме си взаимно... Всичко това нямаше да ми се случи, ако стоях в гаражчето квартален магазин.

# 183
  • Мнения: 14 844
Човек, който работи само през ваканциите на някой курорт, очевидно не разчита на тази работа, за да живее. Абсурд е такива хора да се сравняват с някой, който е целогодишно нает, че и акъл да му дават да си напусне работата, защото същата работа, ама временна и надалеч, била по-интересна, каляваща и сега му е времето за риск.
Направо си представих три сервитьорки в една стая - от Асеновград, Попово и Мездра, учещи съответно в София, Стара Загора и Варна, как си помагат след единственото лято, когато са били колежки Grinning Съжалявам, ама голямата част от тези черноработници, както писах още в началото на темата, не могат да се похвалят с дългогодишен ангажимент, даже в тази тема авантюристите не могат Simple Smile Пак голямата част се изпокарват със съкилийниците си на втората седмица, защото са поне трима души всеки с разбиранията, хигиената и огромния си куфар, натикани в 15 квадрата плюс баня.
За кражбите няма да отварям засега дума, че съвсем ще разваля романтичната представа за купона, който след 18-20 години жик-так някак за три месеца успява да кали волята и амбицията.

# 184
  • Мнения: 2 192
На теория за постоянната работа си права, ама нейната постоянна работа е мъка. То не е работа, дето да те е яд да я зарежеш: с прекрасна фирмена култура, добро заплащане и перспектива. То това си е каторга, а не - работа. Като добавим и лошата семейна среда, на нея й трябва спасение. Спасението е в промяната.

# 185
  • Мнения: 14 844
Енти път - и алтернативата на тази каторга, благодарение на която обаче има много повече възможности, е каторга в консерва с кой знае кого в една килия на морето и същата баламска работа за три месеца?? Ако това е предпоставка за развитие и успехи, не знам.

# 186
  • Мнения: 2 192
Грешката ти е че не допускаш, че би могло да е по-добре от "три крадливи кокошки, наврени в една маза".

# 187
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Много крайни хипотези се разглеждат. От оферта до оферта има 5 планини разлика. Има много добри места за работа по морето, където наистина се правят пари и след сезона имаш свободата да започнеш каквото и където си поискаш. Но естествено, не назначават кой да е по такива места. Съмнява ме авторката да може да покрие нужните критерии.
Имам 9 сезона на морето, имала съм колеги буквално отвсякъде. Никой не е живял като хлебарка, както го описвате тук, но може би защото съм си подбирала работодателите. Всички си имаха нормални квартири, които си плащаха сами с част от доходите си. И да - някои приятелства, създадени по морето, стават дългогодишни. А да не ви разправям колко колеги именно на морето срещнаха половинките си и вече са семейства, с деца. Това също е възможност, която трудно ще ти се случи докато продаваш кренвирши в градче с четирицифрено население.

А това, че работата по морето била само забавление, е пълен смях. Това по принцип го говорят само хора от вътрешността на страната, които идват тук за по 2 седмици в годината и просто отстрани всичко им изглежда едно голямо парти. Но там, където се правят пари, има яко бачкане. Имала съм лета, в които съм отслабвала с 8 - 9 кг заради работа и съм оставала без нито един плаж за сезона. Но накрая имам спестени пари за живеене за една година.

# 188
  • Мнения: 14 844
Грешката ти е че не допускаш, че би могло да е по-добре от "три крадливи кокошки, наврени в една маза".
Хайде няма нужда да ми изкривяваш думите. Вие сте тези, дето не допускате временната работа да е нещо различно от чудно забавление за много пари, което говори колко точно сте работили и какви са ви били критериите за висока заплата.

# 189
  • София
  • Мнения: 925
Когато и аз бях на 23 години, заминах да работя на морето. Продавах сладолед на плажа. Храната и квартирата ми бяха подсигурени. Работодателят беше съвестен и нито веднъж не ме излъга. Аз тогава учех по бакалавърската си специалност и се възползвах от ваканцията. Специално за мен това решение  беше съдбоносно, защото на плажа се запознах с един мъж, който в последствие стана мой съпруг и ето ме вече 12 години омъжена с две деца.
Относно пестенето на пари - не успях кой знае колко да спестя, върнах се със сто лева, през далечната 2007 година. Но все си мисля, че ако пращах всяка заплата вкъщи, щеше да е много по-плодотворно.

# 190
  • Мнения: 1 394
Хора, няма смисъл да спорите, така или иначе сезонът започна вече, един месец от него почти мина, едва ли някой ще хукне само за следващите два, в най-добрият случай два и половина, да търси работа на морето. Да не говорим, че авторката от както е пуснала тая тема мина през желания да се мести във Велико Търново и във Варна.

# 191
  • Мнения: 2 474
Поне сме единодушни, че трябва да излезе от зоната на псевдо-комфорта на родния град.

# 192
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Хора, няма смисъл да спорите, така или иначе сезонът започна вече, един месец от него почти мина, едва ли някой ще хукне само за следващите два, в най-добрият случай два и половина, да търси работа на морето. Да не говорим, че авторката от както е пуснала тая тема мина през желания да се мести във Велико Търново и във Варна.
Варна е на морето, доколкото си спомням.

# 193
  • Мнения: 1 725
На мен пък ми се струва, че под 35 (интернетното поколение) не си падат по риска, защото хем родителите така ги учим, хем всичко  може да се провери в реално време. (Ако тръгнеш да планираш къде да се местиш, ще видиш всички ужасии , които могат да ти се случат потенциално, дигитално по форуми или по-актуални дигитални пространства). Ако си млад и неопитен, готов си. Аз преди 25г в подобно положение, точно никак не бих си стояла вкъщи на 23 да събирам пари и живея с нашите. И вината пак е в обсебеността за минимален риск, повсемесната информираност, което прави вземането на решения по-трудно.

Последна редакция: пт, 17 юни 2022, 12:56 от ierldan

# 194
  • Мнения: 3 726
Скрит текст:
Не. Кандидатствах по обява в джоба във фирма, в която от гост на хотела знаех, че заплащането е добро. Напук на всеобщото мнение, че се почвало само с връзки, ме одобриха на интервюто. Самата обява беше свалена, докато се наканя да пратя СВ и ползвах някакъв общ фирмен мейл, в който им обясних, че искам да работя за тях. И така 😊
Но съм имала и предложения от гости на хотела за работа, да.
След една конференция се бях запознала с полякиня, която беше съдружник в българска фирма и там съм работила по заместване на секретарката им, правила съм (официални) преводи за тях, плащала ми е да гледам детето й.
Гост на хотела ми е плащал курс по италиански, гостувала съм на семейството му месец в Италия, станахме приятели, помагахме си взаимно...
Всичко това нямаше да ми се случи, ако стоях в гаражчето квартален магазин.
Напротив. Всичко това може да ти се случи навсякъде, явно си контактен човек и умееш да завързваш познанства. Може да се случи в интернет, по време на екскурзия, концерт или ваканция някъде, може бивша съученичка да звънне, същественото е да знаеш горе долу какво искаш и да не изпускаш момента. Мястото всъщност не е от значение, докато живях в Амстердам млади симпатични българки с два-три езика, живяли в града година и повече, ми се обаждаха да пием бира, че не познавали никого тук.😀 До човек си е.

# 195
  • Мнения: 1 725

Напротив. Всичко това може да ти се случи навсякъде, явно си контактен човек и умееш да завързваш познанства. Може да се случи в интернет, по време на екскурзия, концерт или ваканция някъде, може бивша съученичка да звънне, същественото е да знаеш горе долу какво искаш и да не изпускаш момента. Мястото всъщност не е от значение, докато живях в Амстердам млади симпатични българки с два-три езика, живяли в града година и повече, ми се обаждаха да пием бира, че не познавали никого тук.😀 До човек си е.

Съвсем не е до човек, аз съм интроверт например. Горе си описала добре  болднатото - аз го дефинирам като мотивация.

# 196
  • Мнения: 1 394
Варна е на морето - факт, но тогава въпросът беше вече за местене да живее там постоянно, а не за сезонна работа.

# 197
  • Мнения: 391
Авторке, икономика на туризма, не значи, че учиш ТУРИЗЪМ. Има си специалност ТУРИЗЪМ примерно в УНСС, заблуждаваш всички като пишеш, че учиш туризъм. Аз също не разбирам как 5 години си си губила времето и не си учила нещо по-сериозно в истински университет. В София, в СУ и УНСС таксите са около 300 на семестър, можеше да си пробваш късмета там, и работа има, и общежитие и би се махнала от вашите. Инвестирай време в английски, това е задължително вече за всякаква кариера. Ако искаш педагогика, защо не я записа? С малко повече смелост можеш да се преместиш в по-голям град и да работиш там и да учиш. Да си губиш времето на морето като продавачка на тази възраст е напълно излишно според мен. И се казва ВИСШЕ, а не висшо, почти съм сигурна, че дипломата от този измислен университет никъде няма да я вземат насериозно. Имаш време, но се вземи в ръце. Да плачеш, че ваште се карат и си на 23 е малко инфантилно.

# 198
  • Мнения: 3 323
Туризма вече отдавна не е това, което беше. И аз учих туризъм и в момента се преквалифицирам защото след корона кризата стана една крайно несигурна професия.
Освен, че те чанчат като говедо и караш извънредни часове докато не капнеш, този бранш за жалост има и славата на лошо платен, навсякъде с изключение на отделни места в чужбина.
Преди 16 години мисля, че бях в Албена на рецепция. Беше комично, за нощни, дневни смени и какво ли не в края на месеца ми преведоха 350 лв. Никога повече. Да оставим на страна липсата на бакшиши, стреса, недоспиването и какво ли не.

# 199
  • Мнения: 261
Туризма вече отдавна не е това, което беше. И аз учих туризъм и в момента се преквалифицирам защото след корона кризата стана една крайно несигурна професия.
Освен, че те чанчат като говедо и караш извънредни часове докато не капнеш, този бранш за жалост има и славата на лошо платен, навсякъде с изключение на отделни места в чужбина.
Преди 16 години мисля, че бях в Албена на рецепция. Беше комично, за нощни, дневни смени и какво ли не в края на месеца ми преведоха 350 лв. Никога повече. Да оставим на страна липсата на бакшиши, стреса, недоспиването и какво ли не.
Бакшиша не е задължителен то е за "over " ne stava sh

# 200
  • Мнения: 9 013
За първи път чувам за бакшиши на рецепцията! Макар да имах подобен случай. Нямаше свободни стаи в хотела и рецепционистката ми предложи студио за 100лв. Направих недоволна гримаса и тя смъкна цената на 70лв. Още се колебаех и тя предложи цена от 58лв.,колкото струва една стая. Yum Платих и 60лв. Но това не е точно бакшиш.
Между другото,тя постъпи правилно и баш като печен търговец. Тя не е на загуба,а на печалба. Вместо да стои празно студиото,го даде вместо за 100лв.,за 60лв.

# 201
  • Мнения: 3 726
На рецепция почти винаги оставят. Май си мислят, че оставят общ бакшиш така, за всички услуги, особено плащащите с карта.

# 202
  • Мнения: 3 323
На рецепция почти винаги оставят. Май си мислят, че оставят общ бакшиш така, за всички услуги, особено плащащите с карта.

И после минава шефа на хотела и си прибира разликата. Пък ти духаш супата.

# 203
  • Мнения: 14 844
Това е много неприятно. Аз в касата редовно нямам дребни и връщам от личните ми,после си взимам разликата. Ако шефът обере тази разлика, ме краде.
Затова сега взимам сума, пък ако касата излезе на минус при засичане - просто ги връщам. Освен ако не е някаква доста голяма сума, което се случи само веднъж за 4 години и накрая се оказа, че шефът не беше оставил РКО.

# 204
  • Down south
  • Мнения: 7 680
Разкажете за този бакшиш на рецепцията.
Процент ли е? Как се формира? Разпределя?

Тук се дава бакшиш отделно.

# 205
  • Мнения: 3 726
Ами при мен обикновено закръглял сумата нагоре или там както си преценят и съответно си вадя левчетата от касата на момента. Ако е с карта също, защото въвеждам сумата ръчно, пак си вадя в кеш от касата бакшиша и уведомявам шефа, той вероятно си проверява транзакцията, сумата и всичко е точно. Не разпределям нищо, за мен си е, но предполагам, че клиентите си мислят, че се  разпределя между камериерки и прочие.

Последна редакция: ср, 24 авг 2022, 16:48 от лейди Рамкин

# 206
  • Варна
  • Мнения: 5 163
Аз също съм получавала бакшиши като рецепционстка. Работех в Парти хотел на Златните. Гостите бяха само младежи, предимно от скандинавските страни - весели, пияни и платежоспособни. Grinning Особено нощните смени никога не съм скучаела. Бакшиши се даваха за всякакви дребни услуги и съвети от рода на да им и извикам такси, което няма да им одере кожите, да им препоръчам заведение, да ми оставят нещо ценно да го пазя на рецепция, да им дам по-хубава стая, да им преведа някакъв текст и т.н. Хиляди варианти. Никакви шефове не са ми крадяли бакшиша. Делях го единствено с пиколото на смяна.

# 207
  • Мнения: 9 013
Сега се сетих,може ли да поръчате на рецепционистката да ви запази/купи самолетен билет? По филмите така правят.

# 208
  • Мнения: 3 726
Всичко може, стига да си плащаш 😂. Иначе не, не ѝ влиза в задълженията, но може да помогне. В по-добрите хотели си има човек, който да осигурява подобни услуги на гостите.

Общи условия

Активация на акаунт