Деца-левичари

  • 6 652
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Логопедите не са лекари, при лекар ли беше, или при логопед?

Ако си била при логопед, явно е някой, който не работи с малки деца.
Уверявам те, има какво да се работи и преди 3 годинки.
Не чакай да стане късно.
Въобще не става дума детето да има аутизъм, може да има логопедичен проблем, но отлагане след 4 год ми се вижда несериозно.

# 16
  • София
  • Мнения: 39 758
Дъщеря ми е левичарка. Проговори на 1.7г.
Ако се притесняваш за говоренето, направи консултация с логопед.

# 17
  • Мнения: 660
Аз съм левичар. Общо взето казаното от maika-levicharka е така, в смисъл, че няма нужда на това да се гледа като на болест. За аутизъм пък изобщо не става дума.

Разлика в светоусещането обаче има. Това с различните функции на двете хемисфери най-общо може да се обобщи "Лявата работи с понятия, а дясната с представи" или "Лявата отговаря за логическото мислене, а дясната - за картинно-емоционалното". По принцип всички хора работят и с двете полукълба на мозъка си, но в болшинството от случаите едното е доминантно. Доминантното се разпознава по поведението, а не по това, с коя ръка си служиш предимно, защото водещата ръка може и да е резултат от това, кого си имитирал.

По темата - не знам точно кога съм проговорила, не мисля, че е имало нещо необичайно. Има моменти и сега, обаче, в малко по-стресови ситуации или особено в присъствие на много непознати хора, когато "губя ума и дума" в прекия смисъл. Усещането е все едно си попаднал в другоезична среда. Не мога да свържа думите в изречението или определена дума ми е изпразнена от съдържание, когато ми говорят, при опит да заговоря в такива моменти бъркам думите или запъвам и не мога да намеря не най-точната, а просто никаква. Затова и в по-чужда компания обикновено мълча. Не става дума за блокиране, обаче, защото в същото време нямам никакъв проблем да уловя чувствата и емоциите на хората не заради някакви мистериозни шести чувства, а заради способността на десния мозък да прави много добър анализ на поведението - езика на тялото, жестовете и мимиките, интонацията на гласа. Така ако пред мен има примерно трима човека, усещането е все едно и тримата говорят едновременно /нещо си/ Crazy. Особено неразбираеми стават думите, когато се разминават с езика на тялото.

Това не са перманентни състояния, при хората фокусът на съзнанието се мести в различните моменти и използва различни участъци от мозъка. Всеки човек при достатъчна мотивация и упражнения може да се научи да използва еднакво добре и двете хемисфери.
При доминираща дясна хемисфера нормалното поведение с нормална способност за употреба на второсигналната система се проявява при достатъчно повторение и наслагване на познати лица, познати места, познати дейности.

# 18
  • Вече на село
  • Мнения: 569
За левичарите знам, че дори са по-интелигентни от останалите. И не е добре да се издевателства над детето, когото посяга с лявата ръка да се обслужва или пише.

# 19
  • Мнения: 417
За моят син всички доскоро твърдяха, че е левичар т.е ядеше с лявата ръка, държеше химикал с нея, риташе топка с левия крак и натискаше контрата на колелото отляво. Логопедът, който посещаваме /заради късно проговаряне/ направи следното: Направи "бинокъл" с ръце и каза "виж как те виждам, ти можеш ли така. Детето направи същото и постави ръцете си на дясното око. След това му подаде музикална играчка завънящ телефон, че баба го търи. Той постави слушалката на дясното ухо. Логопедката каза, че вероятността да е левичар е малка, но да го оставим да посяга с която ръка реши и да не го объркваме. Сега на 4 години си прави всичко с дясната ръка. Не мисля, че има връзка между левичарството и проговарянето.

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Синът ми е левичар - пише, рисува, храни се с лявата ръка, но за сметка на това рита топка по-добре с десния крак. Всъщност рита и с двата крака, но има по-силен удар с десния крак. Идеално се справя с пространството, но наистина проговори около 3-тата си година, което обаче го отдавам на наследствения фактор. Съпругът ми е проговорил доста късно, почти на 4 години, въпреки, че не е левичар. Колкото до говорът на детето в момента - справя се доста добре, има проблем с някои сложни за изговаряне думи, но това го правят доста деца(особено момчетата), ходи на английски от преди 2 години и там няма проблеми, така че си мисля, че при вас едва ли проблема е лявата ръка. По-скоро разпитай нямате ли някои в родата проговорил по-късно.

# 21
Мили майки, здравейте отново, повярвайте ми няма никаква връзка между проговарянето и левичарството, нито между развитието на детето и левичарството. Аз самата съм проговорила и проходила доста рано, а в момента говоря няколко чужди езика и не съм някакво изключение между левичарите.

Не мислете , че левичаството е някакъв "проблем". Дори начина, по който е зададена темата "Деца-левичари" във форума за "Здравословни проблеми, здравна каса, здравеопазване", звучи доста объркващо. След написаното до тук, някой родители може да останат с впечатление , че нещо с децата им левичари, не е наред.
Това е също толкова абсурдно ,както ако някой пусне тук тема "Високите деца по-зле с математиката" /надявам се да не засегна някоя майка, просто исках да дам пример/.

Всяко дете се развива индивидуално и наистина не е добре да се "издевателства" над децата, използващи предимно лявата си ръка.......все едно Вас да Ви карат да пишете с лявата ръка. Дори да се научи детето да пише с дясната ръка, то ще прави всичко останало с лявата /това го казвам от собствен опит/  Wink


А що се отнася до дъщеричката на Mary-Anka и аз мисля,че сигурно има начини да се работи и с по-малки деца.......игри, стимулиращи говоренето и др. такива.   bouquet


 

# 22
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Днес в един вестник прочетох,че децата левичари са големи инати(забравих да кажа,че тя е такава),пишеше също,че по-късно проговарят и понякога по-трудно се ориентирват в пространството,изпитват затруднения при произнасяне на някои звуци.На тях просто трябва повече да се помага.Това не се отнася за всички деца левичари,има и изключения.мен ме интересува дали това е истина.
Дъщеря ми е левичарка, прояви се още преди годинката. Но тя се развиваше с много по- бързи темпове от братчето си, което пък си е десничар. Така че не вярвам че има нещо в това.
Дъщеря ми проходи на 10 месеца, проговори на 1,4 год., общо взето е много будно дете. Е, страшен инат е, но то си е до гена Wink

# 23
  • Мнения: 125
Дъщеря ми е на 2г.и 4м.също не говори,а и не иска да повтаря думи4ки и тя е леви4ар,вси4ко прави с лявата ръка,рисува,храни се,дори рита топка с левия крак.Ходиьме 3 месеца на логопед,има логопеди,които работят с деца от 0-3 годинки,ина4е вси4ко разбира..но не говори!!!

# 24
  • Мнения: 4 392
Аз съм чела само хубави неща за левичарите. Peace
децата са различни. Някои проговарят по- рано, други - по- късно. Не ни правят по калъп. Peace
За левичарите единственото неудобство е, че в БГ не се внасят уреди и т.н. , предназначени И за левичари, както е по цял свят, но  и това ще си дойде на мястото.

# 25
  • Мнения: 704
Дъщеря   Heart Eyes ми е левичар - пише, рисува и се храни с лявата ръка; не мисля, че е някакъв проблем. Напротив, казват, че левичарите са хора на изкуството  Simple Smile

Проговори много рано, но нямам представа дали двете неща са свързани.

# 26
  • Мнения: 3 042
Цитирам това, което съм писала за моят Злати в една друга тема, за да не го пиша отново.

Моят Злати е вече на 2г 1м и вече започвам да си мисля, че ще е левичар. Още от бебе предпочита да си служи с лявата ръка, но понеже не е вършил кой знае какво не можеше да се види, с коя ръка по-добре си служи. Все си мислех, че е още малък, а и съм чувала, че бебетата си служат добре и с двете ръце. Но сега като попорастна пише /малко силно казано за неговата възраст Grinning / с лявата ръка. Подавам му моливче в дясната, опитва да пише с нея, но явно си чувства, че му е по-удобно с лявата и винаги го прехвърля в нея. Лъжицата и да му я подам в дясната ръка я прехвърля в лявата. Като наблюдавам действията му, и уменията му /с коя ръка как си служи/ определено предпочита да работи с лявата ръка, а и с нея се справя по-добре.

Ето и самата тема  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=137022.20

Във връзка с настоящата тема мога да добавя, че Злати  е вече  на 2г2м  и все още казва само отделни думи, който не са много. Има думи, който употребява постоянно и многократно, но има и нови такива, който казва рядко. Все още не казва изречения, но пък абсолютно всичко разбира. Отговаря с "да " и "не", когато го питаме нещо. Все още в повечето случай като иска нещо е на "Ъъъъъъъъъъъъъъъъъ" и сочене с пръст.
Не зная дали проговарянето има нещо общо с левичарството. Thinking

Дъщеря ми си използва дясната ръка още от съвсем малко бебе, а проговори също доста късно. На 3г вече казваше изречения, но само ние разбирахме това, което казва. На 3г 7-8м, когато тръгна на детска градина започна да си говори нормално.

# 27
  • Монтана
  • Мнения: 499
Синът ми е на 5год6мес.-също е левичар,но проходи твърде рано,проговори рано и се справя отлично с ориентирането.
А някой да знае нещо за хората левичари?

# 28
  • Мнения: 1 652
Синът ми е левичар, пише и рисува с лявата ръка, яде и с двете. Има проблеми с говоренето- по-късничко проговори и сега изговаря всички звуци, но някои думи ги говори бебешки въпреки, че може да ги каже нормално. Ще ходим на логопед. Много е емоционален, много е музикален.
Мисля, че левичарството има връзка с тези неща, просто не е задължително да се проявява при всички. То е една предпоставка, която може би съчетана с още нещо дава затруднения в говора и пр.

Мисля, че не сте попаднали на добър логопед.

# 29
  • София
  • Мнения: 1 951
Дъщеря ми прояваваше левичарски способности,но много бързо я отвикнахТя има сърдечни проблеми и нямах желание допълнително да натоварва сърцето.По принцип можеше да борави и то много добре и  с дясната ръчичка.Синът ми е определено десничар.

Общи условия

Активация на акаунт