Деца-левичари

  • 6 633
  • 33
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 660
Дъщеря ми прояваваше левичарски способности,но много бързо я отвикнахТя има сърдечни проблеми и нямах желание допълнително да натоварва сърцето.

Какво общо има левичарството с  работата на сърцето?

Освен това, ако дясната хемисфера е била доминантна, тя си остава такава, дори човекът да не работи преимуществено с лявата ръка, както казах и по-горе.

# 31
Ами,темата е стара,но актуална.а аз не съм пове4ето време в България и за това сега се вклю4вам,.У4а ле4ебна педагогика в Германия и искам да споделйа нау4еното.
За да се диагностицира дали едно дете е леви4ар трйабва да се провери дали доминира6тите :око,ухо,ръка и крак са левите.Това се прави лесно.Подайте на детето тръба и го накарайте спонтанно да погледне в нея.То 6те го направи с доминира6тото око.Пове4ето хора съ6то така спят така,4е доминира6тото ухо да остане свободно.За ръката и крака е ясно.Ако детето е изцяло ляводоминира6то не е добре да се предприема не6то.Но ако се колебае между ляво и дясно е добре да се приу4ва да си служи с дясна ръка,за6тпото това колебание може да доведе до физи4еска и емоционална нестабилност за бъде6те.

# 32
  • Мнения: 3 146
И аз също мисля, че още е рано да се каже, че е левичар. На тази възраст си служат сравнително еднакво с двете ръще. Има теории за разликите в двете половине на мозъка, но не се стрескайте така от статии във вестниците. Пък и скоро ще си заговори нормално, сигурна съм.  Laughing

# 33
  • Мнения: 143
Ами,темата е стара,но актуална.а аз не съм пове4ето време в България и за това сега се вклю4вам,.У4а ле4ебна педагогика в Германия и искам да споделйа нау4еното.
За да се диагностицира дали едно дете е леви4ар трйабва да се провери дали доминира6тите :око,ухо,ръка и крак са левите.Това се прави лесно.Подайте на детето тръба и го накарайте спонтанно да погледне в нея.То 6те го направи с доминира6тото око.Пове4ето хора съ6то така спят така,4е доминира6тото ухо да остане свободно.За ръката и крака е ясно.Ако детето е изцяло ляводоминира6то не е добре да се предприема не6то.Но ако се колебае между ляво и дясно е добре да се приу4ва да си служи с дясна ръка,за6тпото това колебание може да доведе до физи4еска и емоционална нестабилност за бъде6те.

На базата на тези факти нашият педиатър ме беше посъветвал да поставям приборите от дясната страна на чинийката, да подавам моливчето в дясната ръчичка на сина ми и т.н.
Освен това той каза, че имал наблюдения върху други деца, които според родителите - очертаващи се левичари, внезапно в първи клас започвали да боравят само с дясна ръка.

При моя син, обаче се получи др. проблем. Според учителката му в първи клас, той страдаше от дислексия и дисграфия.
Едва тогава ни се наложи да се срещнем с логопед. Срещите ни бяха поне 3-4. (не помня добре, т.к. той сега е на 11г.)
Не съм присъствала, но продължаваха около 1 час.
Детето ми сподели, че било мн. забавно и възприемаше часовете като игра.
Оказа се, че няма нито едно от двете горепосочени, а  това, че само кратките за, по, на и т.н. ги пише и чете в обратна посока, както и огледалното изписване на някои букви , се дължало на пълна размяна на центровете в полукълбата (нещо такова).
Тогава, след като се установи, че е пълен левичар, се наложи да го отпиша  от занималнята, т.к. госпожата много настояваше да му вържем ръчичката за да пропише с дясната ръка.

Споделих това с вас, защото човек понякога постъпвайки емоционално може да допусне грешка (някои родители много искат децата им да са левичари, а други -  не), която да попречи на правилното развитие при детенцето.
Желая на всички здраве!  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт