Градинарство - моето хоби 30

  • 36 928
  • 756
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 3 817
Браво Simple Smile  детето трябва да е супер щастливо. Понеже каза къща - ако има как да ги сложиш директно в земята - дупка колкото саксията и прехвърляш без да разрохквам корените. Да не се стресира?

# 736
  • Мнения: 331
Аз искам да ти кажа - браво! Не разбирам от дини, но всички плодове стават сладки, когато зреят на много слънце. Само ми хрумва, дините са тежки и лежат по земята. Ако висят така във въздуха, вероятно ще пречупят клонките и ще изсъхнат, ако има как им подложи нещо отдолу. И да се похвалиш с реколтата Grinning
Благодаря много за съвета! Тъкмо и аз се чудех за това. Да се опитам някакси да пренаредя клонките, така че дините да са в саксията или на земята. Стискайте палци да успея.

Браво Simple Smile  детето трябва да е супер щастливо. Понеже каза къща - ако има как да ги сложиш директно в земята - дупка колкото саксията и прехвърляш без да разрохквам корените. Да не се стресира?
Бих ги пресасила с удоволствие, но за жалост пространството е павирано цялото. То е нещо средно между тераса и двор. Но поне има много слънце. Simple Smile

# 737
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 283
Ехааа, браво за динята в саксия Smiley Много ми хареса как върви като растение, красиви листа има, утре мисля да си купя диня! Сигурно е късно, но искам да пробвам даи ще поникне нещо от магазинските дини, те са с едни съвсем ситни семчици, не знам колко за "зрели". Ако не поникне ще си взема готови семена за догодина, но просто нямам търпение Hug
Тази година гледаме тикви от събрани семена, в момента цъфтят, дали ще върже е отделен въпрос, но просто радва като боднеш нещо от случайно събрани семки и да поникне Hands V

# 738
  • Мнения: 11 394
Може да заровиш саксията в земята за да може дините да останат на повръхноста и да не висят от разстението. Така няма да го стресираш с пресаждане.

# 739
  • На морето!
  • Мнения: 5 769
От мен една работливка в този делничен, августовски следобед

# 740
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Здравейте, как се казва това растение-не е туя смарагд. Расте доста бързо -към 2.40 м. -тъмно зелено. Изглежда ми непретенциозно. Искам да си засадя няколко такива направо високи да си купя към двора на съседите.


Силви,на мен ми прилича  точно  на Лейланди  по разположението на клонките.Зелените са два вида - по-гъсти , с по-малък диаметър ,изглеждат по-колоновидни , а другите   са  по-рехави  ,какъвто ми изглежда видът  на снимката .Гарантирано не е туя -нито източна
нито западните разновидности . .Лъжекипарисите са доста видове ,но предимно в синкав и  златист цвят ,поне аз не съм срещала такъв зелен .Хвойна също не е ,не прилича на бодливо .

Показаното Лейланди е ето това



Моят фаворит е Лейланди  Gold Rider



Също расте светкавично .Съседският порасна над 2 м.за 2 години и вече а над 5 м ,хубав с голяма обиколка .Аз си купих мъничък тази година ,защото не намерих голям на цена под 200лв .

Пенисетумът ,  посаден пролетта , цъфна.



А,сантолината нещо татежа и се разчепати .

Последна редакция: вт, 09 авг 2022, 17:07 от nelina_london

# 741
  • Мнения: 5 413
Лейланди не е ли също вид туя или лъжекипарис?

Моята сантолина е същата, за трета година я имам и все повече се разкекерчва. Мисля да я поизрежа, но не знам нито кога се реже, нито откъде да я подхвана Grinning

# 742
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Phlox, на мястото на разкекерченето ,виждам ,че има нови израстъци .Подозирам ,че става така заради пръскачките .Свеки полива на вада и нейните всичките са стегнати туфички .

Лейланди е купресокипарис, но си го водят кипарис, в едва група с аризонския  .Лъжекипарисите са друг подвид -Ванс Пелт ,Елвуди ,Пелтс блу и Лавзонов  ,водят се и още хамеципариси .Кълбовидните форми не ги включвам .Поне аз съм достигнала до този извод из всичките ми онлайн търсения на иглолистни .

# 743
  • Мнения: 5 413
Ох, на мен всичките кипарисоподобни са ми еднакви, трябва да се въздържам от коментар, да не заблудя някого Grinning

Моята сантолина е на място, което не поливам никога. Ама никога. От три години е видяла вода, колкото я е валял дъжда. Ще погледна и аз дали са изкарали нови клонки, и ще се поинтересувам кога се реже. Аз мислех, че просто си е такава разлята, но щом може да расте и стегнато, ще режа.

# 744
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Моята е от миналата есен ,засята в саксия .И аз не съм наясно дали се реже .Свеки има и в голяма  саксия ,бе станала каскадна, но една градушка и разказа играта .Другият вид зелена сантолина ,като че ли расте по-прибрано .

Синкавите лъжекипари,с изключение на Елвуди са ми много еднакви. Май само по шишарките се различават и в последствие по височината .

# 745
  • София
  • Мнения: 1 411
nelina, изумяваш ме!
Твоята компетентност и отзивчивост в сферата на строителство, в частност дограма, изолации и дизайн ги приемах за съвсем нормални, защото са свързани с вашият семеен професионален опит.
Обаче такива познания в подробности по цветарство си придобила за няколко месеца време! Flowers Hibiscus Flowers Four Leaf Clover Flowers Bouquet

За да не е спам, да се оплача, че съм насадила до оградата на съседите 4-5 вайгели, няколко вида ириси, вербена, индийски люляк, и Берберов с идеята да поотраснат и после да ги преместя. Ей, как не им стигна двор 800 м2 на строителите, и върху цветята хрърлили няколко арматурни железа!

Последна редакция: вт, 09 авг 2022, 20:44 от sofyia

# 746
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Софи,много си мила ,усъвършенстването в дадена област го отчитам като недостатък .Добре ,че не ме познаваш от периода ,в който имах репродуктивни проблеми .Английските професори по безплодие изтръпваха като ме видят ,защото общо взето аз им обяснявах какво трябва да се направи...ужас .. Simple Smile ,но признаваха ,че съм права .
 Съжалявам за твоите неволи ,но майсторите са в графа "невъзможен контрол " .Повече от година след тях изравях от пръстта работните им обувки и ръкавици .

Да ви попитам как да се отървем от нешироколистните плевели в райграса ? Усещам ,че започнам да губя битката с тях .С тученицата се справям ,но има една проклета плевел ,растяща  на принципа на троскота (но не е ),  която пуска стъбла радиално по земята .Не успявам да я изскубя ,само късам пълзящи стъбла ,за да освободя райграса под нея .Очевидно не мога да я уморя със селективни хербициди, защото не е широколистна .Съседите ме посъветваха на пролет ,докато още не е излязла да хвърля още семена райграс  и да наторя хубаво ,за да може райграсът  да я задуши .Случайно да има препарат ,за който не знам ?

# 747
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 39 117
при нас го наричат пирей и срещу него няма спасение Sad единственият шанс е да се пръска с тотален хербицид, да се унищожи всичко, включително райграса, да се изчака дали няма да се появи отново и след това да се затреви.
колкото и да се подхранва райграса той няма да успее се пребори с пирея Sad



добрата новина е, че иска по-малко грижи от райграса - само косене, а по някое време през лятото заформя много добро тревно килимче. пролет и есен обаче не изглежда добре. Sad

# 748
  • Мнения: 5 413
Повече от година след тях изравях от пръстта работните им обувки и ръкавици .
Тук си представих зловещи работи, дано имаш алиби Grinning

За плевелите, няма начин да премахнеш само тях. Което убива едносемеделните плевели, ще убие и райграса. И при мен е плъзнало нещо подобно.  В началото пробвах да го изравям с корена, но сякаш се размножи още повече. Ако наблизо има неподдържани площи с плевели и летят семена, няма спасение.
Аз го приемам спокойно, у нас няма трева, а "зелена площ", с всякакви растения.

# 749
  • Пловдив
  • Мнения: 2 923
Добри,леко ме отчая.Същото е .Яд ме е защото ММ направи всичко по учебник. Цяла година преди да сеем тревата ,се пръскаше с тотален хербицид .А , толкова исках тревица тогава, но нали  да потърпя и после да имаме хубав райграс ....Яд ме е защото под него има райграс ,и кося с мулчираща косачка .Въпросният пирей е образувал толкова плътен кръг ,че околната трева не може да падне под него ,а остава отгоре му .Не стига ,че и  той е по-светъл от райграса ,ами и с изсъхнала трева върху него .
И неподдържани площи няма наоколо .Градинарят отсреща си е купил някакъв уред с горещ въздух ,но с него мори плевели между плочките .Не е възхитен ,но ако пък някой сподели положително мнение ,ще го купя.

Флокс,как ме расмя ...В бригадата за грубия строеж  имаше един общ работник  работохолик ,за съжаление с умствена изостаналост .Нищо не переше .Захабените дрехи и обувки е хвърлял в двора ,а тревата бе висока около метър .После насипвахме и пръст и ,дори гащите му ,които не споменах ,по-късно откривах като неполезни изкопаеми. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт