Нужни ли са връзки за работа в детска градина?

  • 5 951
  • 67
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 25 568
Зависи къде.
В нашия град например винаги е било с връзки. Имаме университет (преди беше институт), който бълва такива кадри. Много ясно, че има много желаещи, а местата са ограничени.
Същото е и с ветеринарните лекари, пак в нашия град.
На други места може да не е така. В по-малките населени места може и да има глад, както и в София евентуално.

# 16
  • Мнения: 1 347
Това с връзките ще го чуеш за всяка една професия, не е нещо ново. Мен ако питаш - всичко е въпрос на късмет. Учи и се оглеждай за възможности за реализация. Знанията никога няма да са ти излишни, дори ако ги ползваш само в отглеждането на твоето дете един ден.

# 17
  • Мнения: X
Обяви има, защото са длъжни да обявят местата.Но си знаят кого ще назначат.

Точно това имам впревид и аз.. че всичко е организирано отдавна.

# 18
  • Мнения: 920
За държавните градини важи универсалното правило за връзките - в провинцията е с връзки, защото за там това е добра работа. В София и другите големи градове има недостиг, защото който плаща наем или заем, не може да си позволи да изкарва 700 - 800 лева чисто. Така че зависи къде ще живееш.
И по-важното, помисли си дали искаш да работиш това по принцип. Децата са си деца, нормално е някое да удари/ухапе/оскубе друго, но от теб се очаква да ги наблюдаваш буквално нон-стоп. Дори и да има проблемно дете, виновна е винаги учителката и решението винаги е "ще я уволним".

# 19
  • Мнения: 14 793
На въпроса - не са нужни.
Обаче хубаво помисли дали искаш да работиш това - 20+ деца, които храниш, бършеш и надзираваш, плюс наежена майка за всяко дете, плюс/минус агресивен баща, плюс/минус наежена баба.

# 20
  • Мнения: X
На въпроса - не са нужни.
Обаче хубаво помисли дали искаш да работиш това - 20+ деца, които храниш, бършеш и надзираваш, плюс наежена майка за всяко дете, плюс/минус агресивен баща, плюс/минус наежена баба.

Да,така е …. Бях изключила тези подробности..

# 21
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
За държавна ДГ в нашия град без много солидни връзки и дебели подкупи не става. По ковидно време пенсионираха каквото можаха от педагожките и помощник-педагожките, но местата бяха "раздадени" още преди да са освободени. Да, имаше конкурси, разбира се 😂

Особеностите на работата няма да ги изброявам, предполагам, че си наясно колко е "лесно" да отговаряш и обучаваш 25/30 деца, а в не малко градини голяма част от тях не знаят и една дума български...

# 22
  • София
  • Мнения: 35 056
Обяви има, защото са длъжни да обявят местата.Но си знаят кого ще назначат.

Точно това имам впревид и аз.. че всичко е организирано отдавна.
Не, не е. Идва младши учител и след три месеца си бие камшика.

# 23
  • Мнения: 6 764
Дълбоко в манталитета на българина е заложено да мрънка, че всичко става с връзки и ако бутнеш някой лев. Наскоро една близка възторжено ми обясняваше как никой нямало да я погледне ако не бутне пари под масата в болница Х за раждането. Е, аз родих там и нищо не съм бутала, а всичко беше чудесно. Оказа се, че източника на информация е девойка дето си е наумила сама да раздава пари, че "да е сигурно".
Същото и с работата, почват разни да се мъчат насила да търсят връзки, защото в главите им само така стават нещата.
Глад за съвестни и качествени кадри има. Виждаш масовката мнения, много тежко, лигави деца с ужасни родители, за без пари, много зле работата и т. Н.
Ако обичаш работата с деца и смяташ, че имаш какво да им дадеш, нищо не следва да те плаши. 21ви век е, работа бол, желание да имаш. Мрънкачи много, хора, които действат, а не само дрънкат, малко.

# 24
  • Мнения: X
Вероятно в малките градове това е хубава и стабилна работа. В големите е зле платена и с много деца. Определено ако не е за теб, ще видиш голям зор с толкова деца.

Много университети бълват учителки, но защото това се влиза лесно и после никой не иска да го работи!

Леля ми е учител 1-4 клас цял живот. Обучава студенти, идват на практика при тях в училището. Направо се хваща за главата какви кадри пристигат. Помня за нейни разкази как една се изпокарала с комисията, че са й писали 5, а не 6, защото тя била там за дипломата и не искала никога да работи това.

В детските градини “лелите” взимат мрз, ако не са пенсионерки, не знам кой би се навил да го работи това. Хем отговорно, хем за малко пари!

За частните градини и училища не знам как е.

# 25
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Sherilyn, не е мрз, но не е значително повече. В малките градове има натискане и връзки, защото е стабилна и сигурна работа, отпуската си е отпуска, няма извънредни, няма нощни... Аз съм от хората, които винаги са успявали без "връзки и рушвети", но пък от сигурни източници имам информация кой кого урежда. Напълно е възможно в големите градове да няма нищо общо с това. Обаче не съм съгласна, че се бълват учителки, защото се влиза лесно. В момента за всяка специалност се влиза лесно защото университетите са на всяка пряка, а студентите са по-малко от наличните места. Та няма как качеството да е високо...

# 26
  • Мнения: X
Да, но преди 10 г кандидатствахме и с изпити, някои специалности бяха елитни, влизаше се трудно. Учителските специалности бяха с ниски балове, влизаше се лесно и всеки, който не е приет в желаната специалност, можеше да запише педагогика с матура, ей така, да не изпусне студентския живот. После една магистратура за преквалифициране и готово!

Иначе в София и с малко над мрз не знам какъв живот би водил човек!

# 27
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Затова подчертах, че за малките градове конкретно споделям наблюдения. Нашият е колкото четвърт столичен квартал - 10 хиляди сме.

А аз съм от хората, влезли много трудно и завършили още по-трудно. Тежка и трудна специалност, много четене, още повече писане... И сега ако искам да запиша магистратура дипломата ми ще "струва" колкото на тези, които са прочели една книга в живота си и са завършили с 6.00... Здраве да е, това е живота! Кумата е педагог и също не беше лесно докато учеше, тя преди втори курс смени специалността. Работи като учителка в детска градина в голям град и никой не ѝ е ходотайствал, на никого не е плащала. Но при нас е друго. Така че авторката на темата да си "прави сметка" къде евентуално ще работи, защото от това зависи дали ще трябват връзки или не.

# 28
  • Мнения: 2 613
В малките градчета какъвто е нашият са нужни връзки дебели като корабни въжета за хигиенистка в училище или детска градина, а камо ли за педагог. Моя близка позната с 300 зора успя да се добере до хигиенистка в основно училище и да ви кажа хич не е зле. Заплатата изобщо не е МРЗ, дават им пари за облекло, отпуската е повече от стандартните 20 дена, мисля че е 38 , нормално работно време - от 6 до 15 ч., почива се на всички празници, ваканциите  излизат в отпуска. Знам, че за да те назначат трябват ходатайство първо пред кмета на града, после пред директора на училището. Не става просто да си подадеш документи и да те вземат. Кандидати има много.
За учители е същата схема - яки препоръки ( ходатайство) за да почнат да те викат по заместване и после евентуално да те назначат за редовен учител. В София може и да назначават аламинут всеки новозавършил педагог, но в провинцията въобще не е така. Има си ред, йерархията, ще чакаш Grinning

# 29
  • Мнения: 156
Тук има статия с инфо за заплатите. Дано е достоверна: https://www.expert.bg/amp/macroview/marketplace/uchitelskata-zap … leva-1701232.html

Общи условия

Активация на акаунт