Черпите ли в лечебни заведения

  • 7 402
  • 82
  •   1
Отговори
# 75
  • Швейцария
  • Мнения: 1 811
Инферия,
Скрит текст:
Не ми се е случвало аз или някой мой колега да откажем бакшиш. Даже сме се борили за клиентите, които оставят големи суми, ние си ги знаем кои са. Заплатите са толкова ниски, именно защото се знае, че се получават бакшиши. И сега работя вкъщи на частно и винаги ми оставят 10 франка отгоре. Нормално оставят 2-5 франка в ресторант. Вашите познати или са попаднали на някой нов в бранша, който е чужденец и не знае правилата, или послъгват.

# 76
  • Мнения: 3 771
Много учтиво ми отказаха кутия бонбони, за раждане на дете.
Преди това още по учтиво ми казаха, че работят и получават заплати да лекуват и това им стига, да забравя за тези изконни традиции, които пишете.
Лежала съм поне в 7 различни болници, нито пари, нито нещо друго съм оставяла и съм супер доволна от отношението.
Да "черпим" и учителите и полицаите, че и на тях не стигат.
И продавачките също.

# 77
  • Мнения: 6 293
Всъщност и двете категории, без продавачките, също често и напоително подлежат на черпене в наште ширини Simple Smile

# 78
  • Мнения: 10 379
Точно същото щях да напиша. Да не кажа, че по времето на социализма черпехме и продавачките. Още помня колко пари допълнително оставяхме с една приятелка, но ходехме с най-новите обувки.

# 79
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Я сега си признайте полицаите за какво ги черпите.

Аз виждам малка разлика между това, да дадеш рушвет на продавачка, за да ти запази дефицитна стока, тоест за да си наруши  срещу облага задълженията (и добре, че отминаха онези "прекрасни", "справедливи" и "богати" времена, дано никога не се връщат), и това, да си принуден да даваш рушвет, за да свършат в болницата онова, което им е работа да вършат. Ще дадеш, къде ще ходиш, здравето не е нови обувки, но е отвратително.

Никога не съм "черпила" полицай, нито продавачка, за да си свършат или за да не си свършат точно работата. И смятам, че никога не бих.

При учителите, дори там, където подаръкът е с много натягане от част от мамите на ученици или пък е полуизпросен от получаващия го учител, не става дума за "черпене" пряко срещу услуга. Може даващият да се надява на добро отношение и високи оценки, но е различно от новите обувки и парите под масата в болницата. Нали не говорим за традиционните подаръци (цвете, книга) в началото или в края на годината?

Последна редакция: пт, 07 окт 2022, 10:05 от Магдена

# 80
  • Мнения: 6 293
Не, директно говоря че познавам майки които пращаха кошници с подбрани продукти за ИМЕН ден на класен ръководител. За какво ли може да е? Подмазване без причина? Мне.. задоволство от добре свършена работа? Съмнявам се. Единствено получаване на покровителствено отношение към детето.

Аз на полицай не съм давала, ако има нарушение предпочитам да си платя явно на каса.

# 81
  • Пловдив
  • Мнения: 14 427
Как "не", като казах същото. Само че натягане за покровителствено отношение, със или без "взаимност", не е същото като да не те лекуват / да не те обучават / да ти пишат двойки и т.н., ако не дадеш.

# 82
  • Мнения: 6 293
Имах предвид че не говоря за подаръци за начало/край на уч.година, които лично за мен също са ненужни.

Общи условия

Активация на акаунт