COVID-19 (COrona VIrus Disease-2019) Тема - 10

  • 323 826
  • 5 350
  •   6
Отговори
# 75
  • Мнения: 2 274
Ъъ, някои нямаме никакво намерение да го хващаме, за да разберем дали ще го изкараме.
Поне до момента се пазим.
За съжаление, наши познати, на 50 и 28, здрави, прави, спортни натури, не бяха от късметлиите още с първата вълна.
Та, и ние. като здрави и прави, по-добре да не го срещаме си мисля.
Наистина не разбирам какво е това желание масово да се мине, като никой няма идея какви ще са дългосрочните последици от него.

Не мога да намеря кой Омикрон е в Китай.

# 76
  • Мнения: 4 986
И аз търся за Китай и Азия кой вариант на Омикрон е преобладаващ.  Възможно е да са Ba.4, Ba.5 подвариантите. Тези варианти в момента предизвикат увеличаване на случаите в Южна Африка,  САЩ и Азия. В Европа има малко случаи, преобладаващи са обаче вече в Португалия.

# 77
  • Мнения: X
какво бистрите месеците от края на 2019 докъм март 2020.... кой къде какво направил, укрил и тн

от месец вече се говори за пустия хепатит при децата, от седмица - за monkeypox-а в UK (а вече и в Испания), болест, която не се е срещала от десетилетия, а сега избухва в десетки мъже в Лондон и Мадрид в рамките на няколко дни - вярвате ли си, че двете държави ще обявят локдаун и ще "спрат" разпространението извън вече откритите случаи чрез някакъв магичен начин, за който Китай не се е сетил в началото на ковида?
За хепатита:
https://skener.news/2022/05/17/%d0%bc%d0%b8%d1%81%d1%82%d0%b5%d1 … 0%bc%d0%be%d0%b6/
Авторите на това изследване съветват децата с остър хепатит да бъдат изследвани за наличие на SARS-CoV-2 в изпражненията и за други сигнали за чернодробно увреждане, защото шиповидният протеин на новия коронавирус е „суперантиген“, който предизвиква свръхреакция на имунната система.

Eто какво означава супер-антиген:
https://www.mdpi.com/2076-0817/11/4/390/htm
Скрит текст:
Казано по-просто, суперантигените са мощни антигени, които могат да изпратят имунната система в претоварване и да стимулират до 30% от наивния Т-клетъчен пул. Реакциите между суперантигени и Т клетки могат да доведат до редица резултати, включително анергия, възпаление, цитотоксичност, делеция на Т-клетки и автоимунитет. Доказано е също, че суперантигените увреждат реакциите на клетките на паметта след ваксинация към несвързани антигени и антагонизират активирането на клетките на паметта.
SARS-CoV-2 причинява много от биологичните и клинични последици от суперантигена и ние вярваме, че в контекста на реинфекция и намаляващ имунитет е важно да се разбере по-добре въздействието на широко циркулиращ, пренасян във въздуха патоген, който може да бъде суперантиген, суперантигеноподобни или задействат суперантигенен отговор на гостоприемника.

Да допълня с още новини - за решение на СЗО:
https://www.asahi.com/ajw/articles/14624081
Скрит текст:
Отхвърлянето от Световната здравна организация на нова ваксина срещу COVID-19 поради връзка с тютюнева компания беше критикувано в Япония сред компании, свързани с разработването на лекарството.
Medicago Inc., канадска фармацевтична компания, подаде молба за добавяне на своята ваксина Covifenz към процедурата на СЗО за списък за спешна употреба (EUL) за ваксини срещу COVID-19.
Японският фармацевтичен гигант Mitsubishi Tanabe Pharma Corp. (MTPC) притежава 79-процентов дял в Medicago.

Последна редакция: ср, 18 май 2022, 18:35 от Анонимен

# 78
  • При семейството си
  • Мнения: 6 682


….от седмица - за monkeypox-а в UK (а вече и в Испания), болест, която не се е срещала от десетилетия, а сега избухва в десетки мъже в Лондон и Мадрид в рамките на няколко дни - вярвате ли си, че двете държави ще обявят локдаун и ще "спрат" разпространението извън вече откритите случаи чрез някакъв магичен начин, за който Китай не се е сетил в началото на ковида?

Чак пък избухва….
https://www.statnews.com/2022/05/17/cdc-expresses-concern-about- … ox-spread-in-u-k/

https://www.aa.com.tr/en/health/portugal-confirms-5-cases-of-mon … us-cases/2591308#

# 79
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 721
Това няма никакво значение, изкарахме ли го вируса, изкарахме го.
Нов да пуснат и него ще изкараме.

Някои го изкарахте, други съвсем не.

# 80
  • Мнения: 2 078


….от седмица - за monkeypox-а в UK (а вече и в Испания), болест, която не се е срещала от десетилетия, а сега избухва в десетки мъже в Лондон и Мадрид в рамките на няколко дни - вярвате ли си, че двете държави ще обявят локдаун и ще "спрат" разпространението извън вече откритите случаи чрез някакъв магичен начин, за който Китай не се е сетил в началото на ковида?

Чак пък избухва….
https://www.statnews.com/2022/05/17/cdc-expresses-concern-about- … ox-spread-in-u-k/

https://www.aa.com.tr/en/health/portugal-confirms-5-cases-of-mon … us-cases/2591308#

и като преброиш случаите в Лондон, Мадрид и Лисабон, възникнали в рамките на десетина дни, за болест, която никой не е виждал в Европа.... откога? или няма проблем, ние нали не сме гейове и бисексуални мъже, дреме ни

# 81
  • При семейството си
  • Мнения: 6 682
Лично на мен, за момента, да, не ми дреме…ако и когато обяват нова пандемия, ще погледна по друг начин.

# 82
  • Мнения: 5 656
 Не ме наричай спамър и се опитвайте да разбирате малко какво се пише. Като общество го изкарахме, въобще не става дума за мен или някой конкретно. И знам, че има жертви, въобще не е това въпросът. Милиони го изкараха и, ако се появи нов по-заразен или просто по-различен вирус, ще го караме и него, независимо от маските, мерките и ваксините. Такава е природата на вирусите. И тези, които не щете, и вие ще го карате.

# 83
  • Мнения: 54 905
Напротив. Много е зависимо от мерки/маски/ваксини. Статистиките говорят.

# 84
  • Мнения: 5 656
Ама разбира се, че е зависимо. Ако се масковаксинираш четири пъти поне и си стоиш вкъщи, може и да не хванеш тазгодишния Б8 например. Даже и да не миеш марулите може, но е рисковано. Ще хванеш след година Б21. През това време чаршафите с т.нар. изследвания ще стават все повече и все по-дълги.

# 85
  • Мнения: 54 905
Масковаксинирана, без да си стоя изобщо вкъщи, не съм хванала нищо след ваксинацията. Надявам се и занапред.

# 86
  • При семейството си
  • Мнения: 6 682
Според днешната статистика, например, 39 % от новозаразените са ваксинирани, както и 23 % от хоспитализираните.
https://coronavirus.bg/
Нотарис съвсем друго пише, но важното е да се репликира.

# 87
  • София
  • Мнения: 5 161
Това с маските избива вече на някакъв фарс. Вие у вас с маски ли седите? Дори и да ходим на 99% с маски, прибираме се, сваляме ги, някой е прихванал, край. Темите назад са пълни с хора, които обясняват, че са носили маски, къпали са се в дезинфектант, мили са си кофичките с кисело мляко и пакетите с паста, хоумофис са били и пак са се заразили. Notaris може да не ви кефи, може да го намирате за трол, но тук е безпощадно прав - въпреки мерки и маски, масово Земята изкара коронавируса. Не България, Земята.
В Китай, тази Мека и Медина на мерки, маски и локдауни, какво става? Локдауните им не спират заразата, маските, дето ги носят бая отпреди коронавируса - също. В Китай човек без маска трудно ще видиш, понеже въздухът им в големите градове в някаква гнусна супа от прах и боклуци, при пет случая започват локдауни и някакви масови тествания. И пак са в киреча.

# 88
  • Somewhere...over the rainbow - where troubles melt like lemon drops
  • Мнения: 2 721
Ние по презумпция приемаме, че китайците лъжат за всичко ли, та можем да сравним техния киреч с нашия, дето сме колкото някой квартал на техен град?

# 89
  • Мнения: 4 986
Каквото и да си говорим лаишки, уповавайки се на субективното ни мнение, според специалистите проблемът със сегашните варианти е по-голямата вероятност  от реинфекции спрямо предходните варианти. Смята се, че повтарянето, потретването на вируса увеличава риска от появата на дълъг ковид например. А това не е без значение  Ето статия по въпроса: https://www.google.com/amp/s/g1.globo.com/google/amp/saude/coron … as-analisam.ghtml
 "Хващането на Covid два или повече пъти годишно може да бъде често срещано при Омикрон, показва проучването;  експерти анализират"                                          

                                                                
"Омикрон еволюира, за да стане по-преносим и неговите подварианти са умели да намират вратички в имунитета, придобит от предишни инфекции;
  ваксинацията с бустер и маски все още е най-добрата защита. Да имате Covid веднъж, два или дори три пъти годишно може да бъде конкретна реалност за хората, които остават изложени без бариери на варианта на омикрон и неговите подварианти.  Сценарият е очертан от специалисти, провели проучване в Южна Африка и също така потвърден от практическия опит на бразилските лекари, интервюирани от g1.В Южна Африка изследователи от университета Stellenbosch анализираха близо 3 милиона положителни лабораторни теста, записани през януари тази година.  В статия, публикувана в научното списание "Science", те посочват, че повторните инфекции са редки събития, почти нулеви, във вълните, причинени от бета и делта вариантите.  Въпреки това, след 31 октомври 2021 г., с появата на Омикрон, търсенето открива лица, които са имали до три случая на повторно заразяване.

"Виновникът беше вариантът Омикрон,  който се появи бързо, с множество мутации в шиповия протеин. Основното предимство на този вариант е способността му да избягва естествено придобития имунитет (чрез предишна инфекция)", посочват изследователите.
 В предомикронните вълни на пандемията случаите на реинфекция са редки и са изследвани: проучване в "The Lancet" свързва точните събития със спад на имунитета след шест месеца придобит имунитет.  В неотдавнашното африканско проучване повторните инфекции бяха проверявани на по-кратки интервали: 90 дни (три месеца).                                
   
                                                                      
 Общо възможни инфекции
 Данните от Африка се подкрепят от опита на бразилските лекари, които също са се сблъсквали с многократни случаи на повторно заразяване след пристигането на варианта.

 „Все още не знаем колко пъти човек може да има Covid – вероятно безкрайно много. Вече има съобщени хора с три, четири инфекции. Тоест няма траен имунитет при Covid – както и за други респираторни заболявания , като риновирус“, обяснява Алберто Чебабо, президент на Бразилското дружество по инфекциозни болести.
 Някои причини правят възможно да имате Covid няколко пъти:

1. Ваксините, с които разполагаме днес, ни предпазват от сериозни случаи на ковид , но не и от заразяване с коронавирус.  В допълнение към маските, възможна защита биха били назалните ваксини, които все още се тестват;
 2.Вариантът Омикрон има способността частично да избягва защитата, предоставена от ваксините.
 3. Някои подварианти на Омикрон, по-заразни, също започнаха да циркулират, улеснявайки повторните инфекции.
                                                                            
 Но не всичко е загубено: ако, от една страна, случаите на ковид показват признаци на нарастване, тенденцията е, че няма да имаме вълна от смъртни случаи и хоспитализации като тези, наблюдавани през последните две години.                                                          
 Друг момент е, че маските остават основни съюзници за тези, които търсят защита срещу инфекция в момента.


 Вече известен фактор е, че ваксините, с които разполагаме днес, предпазват от сериозни случаи на Covid, но не и от инфекция.  Една от причините за това е, че коронавирусната инфекция протича главно през носната лигавица.  И ваксините се дават в ръката, интрамускулно.
Следователно един от начините да се избегне инфекция би бил да се предотврати размножаването на вируса точно на мястото на влизане в тялото: в носа.
 Така че в идеалния свят една назална ваксина може да помогне на тялото „да произвежда антитела, които улавят вируса, преди той дори да има шанс да се прикрепи към клетките“, обясни той в статия, публикувана тази седмица в The New York Times. изследовател Акико Ивазаки от Американския университет в Йейл.
„Назалните ваксини потенциално могат да намалят инфекцията до минимум, което също така намалява риска от остър и дългосрочен Covid“, каза изследователят на g1 по имейл.
 Ивазаки работи върху една от тези ваксини – която ще бъде в състояние да насърчи така наречения „стерилизиращ имунитет“.

 "Има няколко назални ваксини, които вече са в различни фази на клинични изпитания. Надявам се, че някои от тях ще покажат достатъчно имунни реакции в тъканите на лигавицата, за да бъдат по-добра ваксина от интрамускулните", добави Ивазаки.                                      
 Друга подробност е, че днешните ваксини причиняват малко производство на антитяло, наречено IgA – в което могат да помогнат назалните ваксини, обяснява лекарят Салмо Раскин, генетик и педиатър, директор на лабораторията Genetika в Куритиба.
„Тя [назалната ваксина] има потенциала в лигавицата на назалната клетка да предизвика производството на IgA антитяло. Тъй като коронавирусът навлиза в тялото ни през носа, може би за първи път говорим за бариера срещу инфекция", казва той.
 Но Раскин не прави прогнози кога може да се появят първите такива ваксини - всички все още са в тестване.  Освен това, казва докторът, за разлика от това, което се случи в първата „надпревара с ваксини“ – със стотици проучвания, провеждани по целия свят по едно и също време – засега изглежда няма голям интерес към разработването на назална версия.

 За генетика също не трябва да „слагаме всички яйца“ в кошницата с назални ваксини.  Той твърди, че е необходимо да се помисли и за традиционните ваксини от второ поколение, които трябва да бъдат по-добре адаптирани да съдържат новите версии на коронавируса.
 "Всеки трябва да вземе три дози, много трябва да приемат четири дози, това е очевидно. Но освен това, какво сега? Ами следващите 12 месеца? Няма да е пета доза, шеста доза, седма доза.  Според мен имахме абсолютно грандиозното развитие на първото поколение ваксини, то спаси живота на милиони хора, но второто поколение отнема много време“, казва Раскин.                                                                            2) Варианти х ваксини
 Важен момент при повторното заразяване, дори сред ваксинираните, е, че част от защитата на ваксината „отслабва“ с времето.  Ето защо, още преди появата на Омикрон, вече беше обявена бустер доза от ваксината.
Но с появата на варианта бустер дозата – или две, в случай на групи като възрастни хора и хора с проблеми с имунната система – стана от съществено значение.  Това е така, защото Омикрон има значителна способност да избягва защитата, предоставена от днешните ваксини.


„Всеки път, когато предаването се поддържа, ние даваме възможност на [вируса] да има мутации, след което можем да имаме нови вълни. Това ще намали ефективността на ваксините, които имаме“, казва епидемиологът Етел Масиел, професор във Федералния университет. Университет на Еспирито Санто (Уфес).
 Способността на Омикрона да избягва ваксините произтича от количеството и вида на събраните от него мутации – главно в частта от вируса, която използва, за да зарази нашите клетки, наречена RBD.
Скрит текст:
„В тази конкретна малка част Омикронът има много мутации. И сега няма съмнение какво направиха тези мутации – те маскират основата на шиповия протеин [който вирусът използва, за да зарази клетката] до степенна,  в която нашата имунна система разпознава много по-малко [коронавирусът], обяснява Салмо Раскин от лабораторията в Куритиба. Досега трета доза ваксина беше достатъчна, за да предотврати хоспитализациите и смъртните случаи от ковид, дори с появата на Омикрон.

 „Шипът се състои от 3800 генетични букви. Омикронът има 50 мутации: 50 от тези 3800 [букви] са променени. За нов вариант, който напълно избягва имунния отговор, независимо дали [поради] ваксината или инфекцията, би трябва да има много по-голям брой мутации или мутации на много други места, отколкото Омикрон, коментира лекарят.                      
 3) Нови подварианти
 Ако, от една страна, е положително, че ваксините продължават да действат въпреки частичното избягване на варианти, не е необходимо „новите версии“ ​​на вируса да могат напълно да ги заобикалят, за да предизвикат нова инфекция.

 Подвариантите на Омикрон, например, се оказаха дори по-заразни от първоначалната му версия – която от своя страна вече беше по-заразна от оригиналния вирус, който се появи в Ухан през 2020 г.
 В Ню Йорк подвариантът BA.2.12.1, който вече стана доминиращ в щата, е един такъв случай.  Съвсем наскоро, на 12-ти, Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC) класифицира подвариантите BA.4 и BA.5, открити в Южна Африка по-рано през годината, като тревожни. „Знаем, че няколко от тези подварианти на Омикрон имат имунно бягство при тези, които са имали омикронна инфекция през януари. BA.4 и BA.5, които циркулират в Южна Африка, и този вариант, който циркулира в Съединените щати, BA2. 12.1, са варианти, за които знаем, че имат имунно бягство“, припомня Алберто Чебабо от Бразилското дружество по инфекциозни болести.

 За лекаря новите вълни на заболяването, предизвикани от промените във вируса, ще имат по-малко тежки случаи, но могат да доведат до увеличаване на хоспитализацията и смъртните случаи при по-податливи групи, като възрастни хора и хора с отслабен имунитет.  Това е така, защото колкото повече вирусът циркулира, толкова по-голям е шансът той да достигне до човек, който не е създал добър имунен отговор, дори с ваксината (какъвто е случаят с тези групи).

 Ако шансът за хоспитализация и смърт като цяло е намалял благодарение на ваксините, влиянието на заразяването (или повторното заразяване) с вируса при новите вълни също не може да бъде пренебрегнато – защото дори лек случай на Covid може да доведе до продължителна болест на Covid, спомня си Салмо Раскин от Куритиба.              
 „Все повече хора имат продължителен Covid – ако имате една, две, три, четири инфекции, шансът да имате продължителен Covid е по-голям. Не говорим за преувеличено нарастване на броя на смъртните случаи, а на качеството на живот...."Бразилия в крайна сметка се раздели на възстановени и мъртви. Но остава невидимо кой е останал с пост ковид“, спомня си той.

 „Covid е ново заболяване. В крайна сметка създадохме връзка между Covid и грипа – това е „леко“ заболяване, „Омикрон е по-леко“. И не е. Това е ново заболяване. Сега виждаме хепатит [при деца ], за който [има] една от хипотезите Sars-CoV-2“, допълва изследователят."

Последна редакция: чт, 19 май 2022, 08:25 от daisy12

Общи условия

Активация на акаунт