Смяна на фамилия след сключване на граждански брак

  • 3 294
  • 40
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 1 200
Какви теории развивам? Толкова ли не е ясно какво казвам - ако не жените им се налагаше и на мъжете щеше, защото една фамилия не е достатъчна.

# 16
  • Мнения: 2 154
Кой както иска. Аз съм с двойна фамилия, взех на мъжа ми фамилията и запазих и моята. Не ми се е налагало да доказвам коя съм и що съм.
Обсъдете го двамата това решение, за да няма сърдити после.

# 17
  • Мнения: 6 780
Май вече е възможно и мъжа да вземе фамилията на жената.. или не беше за БГ Rolling Eyes Ако младоженеца много държи на еднаквите фамилии, може да му предложиш този вариант и да гледаш сеир Joy

# 18
  • София
  • Мнения: 13 596
Винаги е можело мъжът да вземе фамилията на жена си, но рядко се случва.

# 19
  • Мнения: 6 245
Май вече е възможно и мъжа да вземе фамилията на жената.. или не беше за БГ Rolling Eyes Ако младоженеца много държи на еднаквите фамилии, може да му предложиш този вариант и да гледаш сеир Joy

Само да не се окаже, че не държи и на брака, че тогава утече работа. Само не разбирам ква е драмата с тия фамилии, не е задължително да се сменят, то и брака всъщност не е задължителен. Така че може и без едното, и без другото.

# 20
  • Мнения: 6 780
А аз драма нямам, пошегувах се

# 21
  • Шотландия
  • Мнения: 2 859
Имайте в предвид, че ако имате дете с различна от вас фамилия, може да ви се наложи постоянно да се ражождате с акта за раждане на детето, за да докажете че вие сте майката.


Това не е вярно. И тримата сме с различни фамилии, нито аз, нито мъжът ми се разхождаме с акта за раждане, още по-малко постоянно.
Познавам българи, на които на излизане от Обединеното кралство са искали акт за раждане,  за да докажат, че извеждат детето си от страната. Не е практика при всички,  защото обикновено не изискват декларации и т.н. при излизане, както е в България,  но се случва.  В Кралството няма ЕГН или нещо подобно, за да се прави такава проверка.  Но и не виждам особено затруднение в това да се носи акт за раждане при пътуване за в случай на нужда.

# 22
  • Мнения: 40
Една фамилия каква дискусия породи. Ами няма значение. Има ли брак? Има, оттам нататък всичко вече е все едно. Защото брака дава една сигурност на жената че мъжа до нея не я взима хей така. Не че няма изключения, ама все пак. Поне като има брак, ако имат имот, детето има шансове да получи нещо. Въпреки че и това не е сигурно, но е по сигурно от това да нямат брак двамата родители.
Затова фамилията в случая е само формалност. Но света е шарен и хора има всякакви.

# 23
  • Мнения: X

Има ли други дами, които не са сменили името си по никакъв начин и сблъскахте ли се с някакви затруднения?
да, имам една позната, която си остана със същото име, въпреки че се ожени. Не е споделяла да е срещала затруднения в каквото и да е, значи най-вероятно няма.

# 24
  • Мнения: 6 780
Детето винаги е наследник на родителите си, с или без брак, стига да е припознато. Така, че придобиването на имот в брак или без брак, няма отношение към наследяването от детето, а само от съпруга.

# 25
  • Мнения: 6 839
Няма никакви проблеми.
Единствено по летища и граници са искали акт за раждане на детето. Според мен винаги трябва да го искат, защото ако се казваме Иванови как точно е ясно, че сме съпрузи.
Има и комична страна. Например някой колега да реши да нарече мъжа ми с моята фамилия или обратното. Ние винаги много се смеем. Когато се обръщат към мен казвам, не се казвам така, но знам, че говорите на мен 😀

# 26
  • София
  • Мнения: 3 529
Чисто юридически - не, не би трябвало да имате проблеми. Вие реално си имате сключен брак.
Най-много да имате нацупен мъж или неговата рода да ви гледа накриво, ако за тях това е важно. Или на обществени места да ви наричат с неговата фамилия.

# 27
  • Мнения: 6 839
Сега се сещам за една правна трудност. Ако след време пожелаете да сте с еднаква фамилия, трябва да минете през съд.

# 28
  • Мнения: 3 144
Здравейте,

не бих казала че е проблем, просто неудобство. Имайте в предвид, че ако имате дете с различна от вас фамилия, може да ви се наложи постоянно да се ражождате с акта за раждане на детето, за да докажете че вие сте майката.
В такава ситуация познавам вече няколко жени, които поради това убедиха мъжките си половинки, те да приемат фамилното име на бъдещата си съпруга.

Глупости! Никакво неудобство не е! Не само, че не се разхождам с акт за раждане, ами даже не съм го взимала нито веднъж. Никой никъде не се впечатлява от различни фамилии, нито пък го прави на въпрос. Хората не падат от Марс. Пътуваме Много, никога никъде не е било проблем. Аз лично виждам само удобства в оставането със старата фамилия, също спестяване на бумащина и бюрократични разправии.

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 1 059
Да не говорим, че ако тръгнеш да се развеждаш, пак си спестяваш смяната на документи, ваденето на удостоверение за идентичност на имена и т.н
То никой не се жени с мисълта, че ще се развежда, но статистиката говори друго.

Общи условия

Активация на акаунт