Счетоводство и одит или счетоводство и финанси в ИУ

  • 754
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2
Здравейте! Ученичка съм в 12 клас и остана много малко време за кандидатстване. Искам да стана счетоводителка, но се колебая между тези две специалности- "Счетоводство и одит" или "Счетоводство и финанси". Според Вас коя предлага повече възможности за реализация и заплащане? И какви са разликите? Благодаря Ви предварително!☺

# 1
  • Мнения: X
Разгледай учебните планове на двете специалности. Сигурна съм, че повечето предмети дори се покриват. Вероятно за да станеш счетоводител можеш и с двете.

# 2
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Едва ли има някаква разлика между двете. Може би някакви детайли в програмата. Реализация има, заплащане... Не чак толкова.
Първите няколко години ще ти е трудно. Ще смениш няколко места, докато видиш, кое и как става на практика. Иска и много четене. Нормативната база е голяма.

# 3
  • Мнения: 14 845
Би трябвало да имаш разлика в професията, която взимаш, няколко предмета ще са различни. Не ми се рови точно сега, но теоретично можеш да си провериш на сайта на университета (пиша теоретично, защото като кандидатствах есента в УНСС, актуална програма не намерих).
Аз лично ги разграничавам - одиторът работи с/върху други предприятия, финансите - в предприятието, където е назначен; одитът проверява минали събития, финансите анализира за бъдещи планове. Не е най-адекватния разбор, ама на око става.
Пишеш, че искаш да станеш счетоводител - на твое място, а и по принцип аз бих избрала одита.

# 4
  • Мнения: 794
Съгласявам се с горното мнение. Финансите са интересни, но като цяло са с много разнообразна програма, заради което не дават възможност за развитие в конкретна професия. Засягат се доста видове финанси/финансиране, мениджмънт, планиране и т.н, но накрая нищо конкретно. От всичко по малко.
Така че аз също препоръчвам по скоро одит и доста четене, работа със сигурност ще намериш, относно заплащането наистина зависи от фирмата, града и т.н.

# 5
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Чета по-горе се дават насоки за одита. Одит, ама какъв точно одит? И що за одитор е този, които няма никаква идея за какво служи счетоводството и какво става в него. Попадал съм на такива. Какво одитира и той не знае... Отмята списък със справки и таблици които искат, но какво пише в тях и как са се получили тия цифри няма представа. Няма как да прескочиш едното, за да отидеш на другото.

# 6
  • Мнения: 14 845
Как няма идея за какво служи счетоводството, като специалността е Счетоводство и одит?

Общи условия

Активация на акаунт