Раждане с или без епидурална упойка и епизиотомия?

  • 3 709
  • 30
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 537
Аз съм се насочила към естествено с епдурална. За секцио за мен трябва сериозна предпоставка- все пак си е операция. Имам едно раждане естествено, без никакви упойки и система окситоцин за предизвикване. Беше ад под небето, да не те плаша но се молех да ме срежат, болките и при контракциите и при изгонването на бебето бяха неземни. Накрая за капак ме натискаха за да мога да родя, защото бебето не излизаше- роди се 4.5кг! Ето в този случай например секциото би бил добър вариант, но абсолютно никой не ми каза тогава! И въпреки този ад, сега ако живот и здраве всичко е наред отново искам естествено раждане НО! с епидурална!!!

# 16
  • Мнения: 26
Здравейте. Искам да попитам и аз нещо. От познати чувам колко добре е било секциото и как още на следващия ден са на крак и нямат никакви проблеми, а за нормалното раждане - разрези, шевове, невъзможност вече да правят секс след това, опъване и дърпане на бебето да излезе и то е цялото посиняло и травмирано от това опъване... Знам, че всичко е индивидуално и много зависи от компетентентността на лекарите, но все пак... Вие чували ли сте за такова нещо за нормалното раждане?

# 17
  • Варна
  • Мнения: 25 298
Изключения може да има всякакви. Но да е правило това, което са ти разказали - абсурд. Нито секциото е такава песен, нито нормалното такава щета.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 1 872
Здравейте. Искам да попитам и аз нещо. От познати чувам колко добре е било секциото и как още на следващия ден са на крак и нямат никакви проблеми, а за нормалното раждане - разрези, шевове, невъзможност вече да правят секс след това, опъване и дърпане на бебето да излезе и то е цялото посиняло и травмирано от това опъване... Знам, че всичко е индивидуално и много зависи от компетентентността на лекарите, но все пак... Вие чували ли сте за такова нещо за нормалното раждане?
Това са пълни глупости, ама направо тъпотии.
Първо при раждане по естествен път организма на майката отделя хормони, които помагат за целия родов процес и на майката и на бебето.
Второ, при естествено раждане и нужда от епизиотомия има срастване за 6 до 9 часа. Докато при секцио се режат четири слоя, които се срастват за различно време. Обикновено за 72 часа.
Бебетата родени по нормален път се адаптират по-лесно и стреса за тях е много по-малък.
Природата го е измислила как да става, и ако няма реална причина (майката и/или бебето да умре по време на раждането) не се препоръчва раждане секцио.
Жалко е, че все повече "лекари" си позволят да изтъкват предимства на раждането чрез цезарово сечение. Тези хора се интересуват единствено и само от собственото си удобство и заплащане.

# 19
  • Мнения: 3 597
Това са приказки на крайни привърженички на секциото и да , наистина са глупости . То има много по-дълъг възстановителен период от нормалното раждане , все пак е коремна операция . Разбира се , всичко е индивидуално , но няма как да се говорят такива крайности . Нито е задължително да има епизиотомия  , нито шевове , нито дърпане и травмиране на бебе . При секциото , защото изобщо няма шевове и вадене на бебето по не естествен ход . А секса , тези , които не раждат нормално , от третия ден ли го практикуват , с кръвотечение по 20-30 ,та и 40 дни .
И едното , и другото имат плюсове и минуси , глупаво е да се обобщава така .

# 20
  • Мнения: 1 197
Здравейте. Искам да попитам и аз нещо. От познати чувам колко добре е било секциото и как още на следващия ден са на крак и нямат никакви проблеми, а за нормалното раждане - разрези, шевове, невъзможност вече да правят секс след това, опъване и дърпане на бебето да излезе и то е цялото посиняло и травмирано от това опъване... Знам, че всичко е индивидуално и много зависи от компетентентността на лекарите, но все пак... Вие чували ли сте за такова нещо за нормалното раждане?

Естественото раждане е риск. Ако мине ок, е по-добре от секциото. Никой не знае какво ще стане до последния момент. Като цяло възможната вреда от него се подценява. Чела съм различни статистики за това какъв процент от жените са получили авулзия. Според проучванията между 10% и 30% (и на мен ми се струва много), а това не може да се оправи. Била измислила природата... всичко е случайност и както е естествено, така от него са измирали като мухи. Въпросът е, че повечето се оцелявали, коя с увреждания, коя без.
Секциото ужким е по-стабилен вариант. Статистиките за това как повече се умирало от него и други подобни са глупости, защото се сравняват раждания без проблеми с такива, при които е имало проблеми за да се наложи секцио. Въпреки това е операция и с примитивната ни медицина (имам предвид медицината изобщо) крие доста рискове.

# 21
  • Мнения: 3 597
Ала бала , доста прекалено казано с неподходящ подбор на думите ви … да говорим за умиране на бременни момичета …не помагате по този начин .

# 22
  • Мнения: 1 197
Ала бала , доста прекалено казано с неподходящ подбор на думите ви … да говорим за умиране на бременни момичета …не помагате по този начин .

Това беше в отговор на това как природата си знаела работата и беше в минало време. Независимо дали Ви харесва, е напълно вярно. Сега нещата са по-различни, но никой не Ви гарантира, че ще се възстановите бързо и лесно и че няма да има последици. Добре че моите лекари решиха да не ми спестяват нищо с цел подходящ подбор на думи.

# 23
  • София
  • Мнения: 2 628
Жените са измирали по време на раждане в миналото. Има разлика между естествено раждане под някое дърво или на нивата и естествено раждане в болница, под постоянно наблюдение. Лекарите затова са там, за да проследяват процеса и неслучайно са учили толкова години, за да знаят как да реагират. И за двете ми раждания нямаше индикации за секцио, бях решила, че ако се наложи по спешност, няма изобщо да се колебая. Не се наложи и родих нормално. И двата пъти с епизиотомия и това определено е по-добрия вариант от разкъсвания.

# 24
  • Мнения: 1 197
Жените са измирали по време на раждане в миналото. Има разлика между естествено раждане под някое дърво или на нивата и естествено раждане в болница, под постоянно наблюдение. Лекарите затова са там, за да проследяват процеса и неслучайно са учили толкова години, за да знаят как да реагират. И за двете ми раждания нямаше индикации за секцио, бях решила, че ако се наложи по спешност, няма изобщо да се колебая. Не се наложи и родих нормално. И двата пъти с епизиотомия и това определено е по-добрия вариант от разкъсвания.

Това как точно противоречи на това, което аз съм казала?

# 25
  • Мнения: X
Без епизиотомия има шанс да няма никакви разкъсвания, с – никакъв. Wink

# 26
  • Мнения: 26
Благодаря за отговорите. Разбирам, че и двете неща крият риск. Въпросът е, че имам сериозни проблеми с хемороиди и слабост на съдовете по рождение, както и предишни операции, та напъването по време на естественото раждане ме притеснява, да не се налага да гледам бебето докато се възстановявам от операция на хемороиди /което възстановяване е много тежко и продължително/.

# 27
  • Мнения: 3 597
Това вече е друг въпрос и едва ли тук някой може да ви отговори . Не е задължително да получите хемороиди , но не е изключено . Обсъдете го с лекаря си .

# 28
  • Мнения: 26
Това вече е друг въпрос и едва ли тук някой може да ви отговори . Не е задължително да получите хемороиди , но не е изключено . Обсъдете го с лекаря си .


Не става дума за получаване, а за влошаване на вече съществуващи такива /по рождение/. Консултирах се с хирург, не питах тук за медицинскисъвет, а ако някой има личен опит, да разкаже.

# 29
  • Мнения: 6 790
Естествено, че ще се влошат. И без да съм лекар ви го казвам. Аз преди ражданията не знаех какво е това. След раждане 1 ситуацията беше ужас, но за месец се оправиха нещата. След раждане 2, превърнаха тези от раждане едно в хроничен проблем. От време на време имам драма с тях. Така че няма вариант, в който да раждате естествено и да не се влошат.

Общи условия

Активация на акаунт