Защо говорите за детето си в множествено число?

  • 5 109
  • 158
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 2 292
не е въпрос на лигня, а на радост, щастие, съпричастие, гордост, любов ...
и един пример, ако си в Ит и в БГ се празнува национален празник , какво казваш в офиса? Денс в БГ ПРАЗНУВАМЕ ... Ако в Ит се празнува нещо и ти изобщо не взимаш участие в празника, но се обадиш в БГ, какво казваш? Ние тук ПРАЗНУВАМЕ ...
Или ако във фирмата има събрание , секретарката, която изобщо не участва ...  по телефона какво кава? Ние днес ИМАМЕ събрание ...
Има сума ти примери, когато се чувстваш съпричастен често говоришв мн. число.

да, ама не като съм съпричастен, а като празнувам, участвам в събрание и тн.. не мисля, че е подходящ примера, въпреки, че е ясна идеята ти Peace

мъжа ми като ходи в тоалетната не казвам 'ние отиваме да акаме', като е болен не казвам
' ние сме болни'. към кой съм по-съпричастна - към мъжа ми, или към фирменото събрание...
оф, дано да се разбира какво казвам, че и филм гледам Crazy

нали разбираш, че има разлика между разхождаме се, рисуваме , празнуваме и тн неща в кооито майката има участие и чисто физически неща, като .. ( ох с това акане!), но .. папкаме, и тн, неща, които само детето прави, а майката респективно помага.

Безделница. ( Ню де), почистих малко Peace

само ака? само ? а кой му свети да седи на цукалото? кой по цял ден внимава дали е акало днес и колко пъти и какво и как и колко ... кой сменя памперса след това? кой чисти дупе?
когато мъжа ти ходи до тоалетната ти колко работа имаш по въпроса?
бебето яде само? как само яде? аз се изгърбих да държа лъжичката, да целя устичката, да бърша пода наоколо, да сеням мърляни дрешки, да измислям, избирам, приготвям подходящи менюта ... да следя как се понасят храните ....
когато мъжа ти се храни ти със лигавника и салфетката ли тичаш и колко те ангажира това хранене винаги? може ли той да си взее един сандвич и да се нахрани? а бебето може ли? я му дай 5 евро да видим какво ще си хапне .
Изобщо бебето не може да прави нищо само и майката е толкова съпричастна , та чак във всичко участва иначе няма как.
Затова не намирам за смешно или нередно да се говори така, когато става въпрос за бебе.
А и при двата ми примера , когато не става въпрос за бебе също го намирам за ОК. защото е нещо дори и косвено засяга ...

# 121
  • Мнения: 3 447
Yanita, "на колко проходихте?" пак е от мързел /най-кратко е/, от незнание или неудобство/че не знаеш името когато  се очаква да го знаеш/ или от неангажираност /не те е еня как се казва детето, че не помниш такива работи/
А, с това също съм съгласна  Simple Smile

Има, ама аз съм майка, пък не говоря така Thinking.
Но може би това е така, защото родих със секцио Crazy Twisted Evil.
И си оперирана от бебе, нали  Joy Можем да пуснем анкета за връзката между двете неща, ето, вече сме две в извадката  Grinning

# 122
  • Мнения: 2 022
Не ме дразни чак толкова този начин на изразяване,  но се старая да го избягвам, малко ми е лигаво, не знам, макар че съм се улавяла на моменти и аз да залитам да се изразя в 1 лице множествено число. Според мен за някои действия си е точно на място:   отиваме на консултация, излизаме на разходка - да, но всеки си ака, те ядат, аз храня, всеки си е индивидуалност.   Например, не съм забелязала някой баща да говори така Simple Smile А доста бащи се грижат доста за децата си наравно с майките Simple Smile

Последна редакция: нд, 26 ное 2006, 10:41 от Cygnus

# 123
  • Мнения: 9 990
Не разбрах, защо помощта, която  майката/ а в много случаи и бащата/ дават на бебето, докато не може да държи лъжица се счита за такова съпричастие?Та това е помощ.Ето я тук разликата може би-майка, която е нон-стоп с лъжица, стои над гърнето две години  и т.н.-може би затова така се е срастнала с тези действия, че вече я виждам как преглъща/ нищо, че само държи лъжицата, все пак не яде май?/и как се напъва заедно с бебето по н-брой пъти на ден/ това пък да следиш по колко пъти се изхожда човек Crazy.......Самият акт майката не го извършва, тя само е свидетел на акането, според мен.Пък има и майки, които една лъжица на детето-една в тяхната уста, може би, това не знам...Принципно е неправилна такава реч, но да я сметнем за разговорна, диалектна и нейсе.
Аз май не съм майка Confusedщом не съм извършвала всички тези свещенодействия... Rolling Eyes

# 124
  • Мнения: 2 792
 По този въпрос съм се разписала хиляда пъти, ама пак да си кажа, щот съм горе-долу наясно на къде ще се заформи диалога (оправдавам се що няма да прочета написаните н-броя страници, истината всъщност е, че ме мързи  Mr. Green)

  С две деца съм, вече по пораснали, никога не съм се отъждевявала с тях и не съм ги вменявала в моята личност, аз съм си била винаги аз, Димана-Димана, Момчил-Момчил. И тук, като пиша ми е трудно да използвам изрази, като дъщеря ми, синът ми, защото не съм свикнала да обезличавам индивидуалността им с общи понятия, камо ли да я вливам в собствената си персона Laughing

# 125
  • Мнения: 2 550
  Например, не съм забелязала някой баща да говори така Simple Smile А доста бащи се грижат доста за децата си наравно с майките Simple Smile

Аааа, намират се и такива мъже  Naughty
На щерката на един приятел като и дойде цикъла, той заяви, че им бил дошъл мензиса newsm78 Да се смееш ли, да плачеш ли.... Joy

# 126
  • Мнения: 5 577
Ужасно е, но се усещам, че и аз го правя.  Close

# 127
Защото сме толкова свързани и зависими един от друг, че всичко правим заедно.....акаме,защото винаги съм с него- нося гърне, бърборя, бърша дупе и в крайна сметка споделям акането  Wink .... ядем заедно, четем заедно и така неразделно заедно сме навършили 2 години и два месеца
Peace

# 128
  • Мнения: 755
Не мисля обаче , че като се говори в началото в  мн.ч. майката има за цел да се идентифицира с детето и да го обезличи като личност.... това ми звучи направо смешно.  Индивидуалността се гради с времето и такива реплики от рода "ние" в повечето случаи са мимолетни и отшумяват с порастването на детето. За какво обезличаване за какви 5 лева става въпрос. Има единици случай , но там става въпрос за патология и сериозни психични проблеми. Тук понякога така извъртаме темата , че човек да се чуди от къде е започнал и къде сме го пратили / и аз съм в кюпа , защото и аз пиша тук и допринасям в бистренето в една или друга насока/. Понякога крайният курс на бистрене е повече от смешен както в случая с обезличаването на личността на детето. Нищо лично към никого просто изразявам впечетление от хода на темата до сега/нали все пак мнения изказваме тук /.

# 129
  • Мнения: 5 622

 Навремето пусках такава тема в дир-а. Това преди около 2 и повече години  Wink

Още тогава ми беше направило впечатление и честно казано, откровено ме дразни такова говорене. КАто чуя някой да ми говори така за детето си и да си призная почвам да не слушам какво точно ми казват, а чувам само НИЕ (срахме зелено, папкахме пюре, СМЕ на 3 месеца....  Mr. Green )

# 130
  • Мнения: 6 167
Fortune,
аз мисля, че ефекта от 'ние' не е върху бебетата, а върху родителите.
да си насадиш идеята, че 'всичко правиш с него', а не че му помагаш и обгрижваш е за мен леко..
защото не правите всичко заедно

този цитат:
Защото сме толкова свързани и зависими един от друг, че всичко правим заедно.....акаме,защото винаги съм с него- нося гърне, бърборя, бърша дупе и в крайна сметка споделям акането  Wink .... ядем заедно, четем заедно и така неразделно заедно сме навършили 2 години и два месеца


означва , че майката помага и обгрижва, съдейства и каквото се сетиш, но не и че ака , яде и навършва години на детето.  Ето това е тънката линия. Има значение за родителя, не за детето.

Въпреки, че ако детенцето разбира ( а те май бързо почват всичко да разбират  Wink) то може също да си мисли, че нещата се правят заедно и че сме 'ние, свързани'. И това да продължи дъъълго във времето.

# 131
  • Мнения: 2 792
Не мисля обаче , че като се говори в началото в  мн.ч. майката има за цел да се идентифицира с детето и да го обезличи като личност.... това ми звучи направо смешно.  Индивидуалността се гради с времето....

  Самото понятие личност е равнозначно с индивидуалност, така че не виждам как тя ще се гради с времето, като всеки се ражда със своята инидивидуалност.
 

# 132
  • Мнения: 3 777
Не ми се пише по дълго, затова направо:

Според мен има жени, които все още не са се осъзнали като индивид с потребности и цели.
За тях детето запълва една огромна дупка, оттам и идва това НИЕ.

# 133
  • Мнения: 4 473
До скоро доста се дразнех от това обръщение. Напоследък, обаче, освен смях - друго не ми навява. Всеки да говори както си иска, както и всеки да си решава кого иска да слуша. Wink

# 134
  • Мнения: 2 292
още няколко примера:
учителката (в това число и тази по литература   ooooh!) казва: днес ще вземем ... иналия път взехме урока ..., учихме за ... , писахме съчинение ..., правихмедиктовка  ...
футболен мач - БГ - Англия ... а бихме ли ги или те ни биха?
колко от вас смениха гумите на колата със зимни? как ги сменихте ??? хванахте с мъжа си крика и лостовете  newsm78
коклко от вас си купиха нов телевизор? сами ли си го купиха или мъжа им ходи да го плати и да го докара с колата?  newsm78
преподаватели в университети ... взимат материал, лекции, имат упражнения ?????  #Crazy
Май масово се ползва и какво всички са непоправими лигльовци или неграмотни????
ще взема да порова като имам време из интернет, сигурно ще  има обяснение .

Общи условия

Активация на акаунт