За бързи КУЛИНАРНИ въпроси и отговори

  • 27 722
  • 745
  •   1
Отговори
# 690
  • под тепетата
  • Мнения: 9 432
Съседката ми беше дала сладко от печени смокини почти без захар, но сега е късно да ѝ звъня, че е възрастна жена. Утре следобед мога да ѝ звънна, ако още има смисъл.
Mikkey, тиквичките -песто са готови. Майсторът им е много доволен, добави чесън. Благодаря!
Скрит текст:
Но ми е пратил снимка само на печенето

Последна редакция: нд, 24 юли 2022, 21:55 от bilqna_69

# 691
  • Мнения: 1 097
Mikkey, bilqna_69  , благодаря ви! ♥
Това със захарта ми хареса, добре нищо не съм ги направила още, мислих да ги залея със захар и утре по някое време да ги правя, но ще ги оставя в хладилника и ще ги разделя на 2 части - едните нарязани, едните цели.
Цели са огромни, колкото юмрук Wink
Във фурна също четох, че стават, ама е по-дълго време Wink , аз гледам да свърша по-бързичко хиххи

# 692
  • In transit
  • Мнения: 11 977
Annysy, може да пробваш и с тези фиксове. Много са удобни, така може да се запазят плодовете цели: https://www.oetker.bg/bg-bg/konfitjuri/marmaladi-i-konfitjuri

Биляна, и аз ти благодаря за доверието. Това за чесъна е добра идея. Ще я сложа и аз следващия път. Kissing Heart

# 693
  • Мнения: 1 092
Здравейте!
Да попитам и тук, може ли да се пържи и готви със зехтин или не? Има ли значение какъв е зехтина? Срещам много противоречиви мнения. Скоро ядох в една приятелка пържени тиквички в зехтин. Нямаше го този мирис,който има и не бяха толкова мазни,както с олио.
В салати не го използвам,защото ми мирише, горчи и ми променя вкуса.

# 694
  • Мнения: 5 186
В екстра върджин не се пържи. Това пише по дебелите книги.
Напоследък чета, че е оборено като теза и може и в него, но аз не бих дала толкова пари за едно пържене.

# 695
  • София
  • Мнения: 8 593
Ползваме за готвене обикновен зехтин, за салати екстра върджин. Доколкото знам, екстра върджин не трябва да се ползва при термична обработка на храната, докато другият е окей за такива цели.
Като човек, който маслини не може дори да преглътне (не е до харесване, просто организмът ми ги отказва), гарантирам, че това с маслиновия вкус е до вид зехтин - с някои го има, с други го няма и дори аз мога да се възползвам и да хапвам храна, приготвена със зехтин. На Тасос например никой не ползва олио и що зехтин изяждам като идем там... от тукашните по магазините, само на Del Alma ми понася вкусово.

Последна редакция: пн, 25 юли 2022, 12:29 от ToniShu

# 696
  • Мнения: 9 583
да, с хубав екстра върджим може дори да се пържи, защото има висока точка на димене. аз не пържа, но готвя със зехтин /естествено не всичко/

# 697
  • Мнения: 10 436
И аз съм чела, че с екстра върджин не се готви. Една от тезите е, че термичната обработка обезсмисля студената преса. Казват, че за готвене е помаче, който е термично извлечен. Аз не готвя със зехтин, не му обичам много миризмата, ползвам екстра върджин за някои разядки.

# 698
  • Sofia
  • Мнения: 21 726
... може ли да се пържи и готви със зехтин или не? ... Скоро ядох в една приятелка пържени тиквички в зехтин. Нямаше го този мирис,който има и не бяха толкова мазни,както с олио.
В салати не го използвам,защото ми мирише, горчи и ми променя вкуса.
Както и други писаха... за можене може, но защо с такъв, след като ползите му отиват на вятъра, пък и цената... За готвене - някой по-надолу според класификацията им - тогава вкусът не е толкова интензивен разбира се.
Това не зависи от  вида мазнина, а от Т на пържене - ако не е добре загрята мазнината, онова което се пържи я поема.

# 699
  • Мнения: 1 092
Почти всички марки съм пробвала. Взех и скъпи Монини, Филипо Берио, от Гърция си взех миналата година една тубичка от един фирмен магазин. Води се добро качество,но е много тъмен и миризмата му е още по силна.
Явно ще си търся моя зехтин за салати.
А събраната колекция зехтини ще си го готвя и пържа щом може. Овкусявам и месо с него.
Благодаря за мненията.

# 700
  • In transit
  • Мнения: 11 977
В екстра върджин не се пържи. Това пише по дебелите книги.
Напоследък чета, че е оборено като теза и може и в него, но аз не бих дала толкова пари за едно пържене.
Това категорично не е вярно.

# 701
  • Мнения: 2 644
Аз не обичам маслини и съответно зехтин, но установих, че ако намажа тиквички със зехтин и ги изпека във еър фрайъра, са ми по-вкусни, отколкото с олио. Не ми миришат на маслини.
Не съм пробвала да ги пържа в зехтин, именно защото съм чела и чувала, че не трябва.
Сега погледнах какъв е, екстра върджин, италиански. Взех го, защото беше на промоция като бях решила да се храним по-здравословно. Обаче не ни харесва и така си стои. Ядем си вредното олио с Омега 6. Blush

# 702
  • Мнения: 13 353
Средиземноморската кухня дето я спрягат наляво и надясно като здравословна, не е ли там основно със зехтин готвенето?
Не само че са си живи и здрави, ами и за пример ги дават един вид. Та едва ли да е толкова страшно да се готви с него.

# 703
  • в сърцата на децата <3
  • Мнения: 4 033
Вкъщи от години растителната мазнина е зехтин и си пържа, готвя... Висока е точката на димене, може да се пържи с него. Термично извлечените са обработени на много по-високи температури от тези, на които готвим. А ако искате да не горчи - от маслини Каламата трябва да бъде зехтина, обикновено се води Gold или производни.

# 704
  • София
  • Мнения: 11 742
По стечение на обстоятелствата имам повече от необходимото зехтин - Екстра Върджин е само и всичко основно готвя и пържа  в него, проблеми няма и не може да има.

Общи условия

Активация на акаунт