Правни насоки от адв. Станислава Начева и юрист Елвира Димитрова

  • 22 396
  • 272
  •   1
Отговори
# 165
  • Мнения: 10 664
Стана много сложно. Хората ми помогнаха с лечението на две мои котета и всеки си написа каквото прецени като основание. При това положение въобще не става ясно, че съм получила дарения за лечение. Какво да направя, в случая? Не съм откривала отделна сметка. Rolling Eyes

# 166
  • Мнения: X
Здравейте!

Моя роднина от 20 години няма трудова книжка. Тогавашният й работодател задържа трудовата книжка,не желае да й я дава,тя започва собствен бизнес и докато се усети - предишната й фирма е препродадена 1000 пъти и в момента е собственик на жител на Факултета в София.Нищо не се пази и няма като регистри.
Жената многократно се е опитвала да захване нова трудова книжка,но всеки път й казват различни неща или я връщат,че не могат да помогнат.
Скоро й предстои пенсиониране и тя се надява на премахването на трудовите книжки,което беше обявено...но все пак сега на работа не й се признава никакъв стаж,защото я няма тази конкретна хартия.
Благодаря предварително за отговора!

# 167
  • Мнения: 21
Здравейте, имам въпрос и ще помоля за малко разяснение, ако може.
В процес на раздяла сме със сегашния ми приятел. Миналия месец регистрира на мое име кола, с пълномощно издадено му от мен, защото аз нямах възможност да вися в КАТ.
Какво следва сега от тук нататък и какво да направя? Нямам никакви претенции към колата, негова си е, просто не я искам на мое име да остава. С него с добро не мога да се разбера, отказва дори да говорим по темата. Опитах с майка му - но тя не иска да я прехвърля на нея, че щял да се ядоса. Другото което е ВСИЧКИ документи за колата са в него. Просто наистина не знам как да постъпя, но голяма бела ми е на главата...

# 168
  • Sofia
  • Мнения: 4 065
Здравейте, имам въпрос и ще помоля за малко разяснение, ако може.
В процес на раздяла сме със сегашния ми приятел. Миналия месец регистрира на мое име кола, с пълномощно издадено му от мен, защото аз нямах възможност да вися в КАТ.
Какво следва сега от тук нататък и какво да направя? Нямам никакви претенции към колата, негова си е, просто не я искам на мое име да остава. С него с добро не мога да се разбера, отказва дори да говорим по темата. Опитах с майка му - но тя не иска да я прехвърля на нея, че щял да се ядоса. Другото което е ВСИЧКИ документи за колата са в него. Просто наистина не знам как да постъпя, но голяма бела ми е на главата...
Изпращаш нотариална покана за връщане на документи и колата. След като е на ваше име нито има право да я кара,нито да задържа документи. След като се стресне от поканата - ако се появи - първо проверка за глоби в кат и ако има такива да ги плаща и второ дарение като той поема разходите. Ако искате първо се обадете на майката и кажете директно че им пращате съдия изпълнител ако не направят всичко доброволно.

# 169
  • Мнения: 21
Здравейте, имам въпрос и ще помоля за малко разяснение, ако може.
В процес на раздяла сме със сегашния ми приятел. Миналия месец регистрира на мое име кола, с пълномощно издадено му от мен, защото аз нямах възможност да вися в КАТ.
Какво следва сега от тук нататък и какво да направя? Нямам никакви претенции към колата, негова си е, просто не я искам на мое име да остава. С него с добро не мога да се разбера, отказва дори да говорим по темата. Опитах с майка му - но тя не иска да я прехвърля на нея, че щял да се ядоса. Другото което е ВСИЧКИ документи за колата са в него. Просто наистина не знам как да постъпя, но голяма бела ми е на главата...
Изпращаш нотариална покана за връщане на документи и колата. След като е на ваше име нито има право да я кара,нито да задържа документи. След като се стресне от поканата - ако се появи - първо проверка за глоби в кат и ако има такива да ги плаща и второ дарение като той поема разходите. Ако искате първо се обадете на майката и кажете директно че им пращате съдия изпълнител ако не направят всичко доброволно.
Много благодаря, надявам се бързо да се приключи Simple Smile

# 170
  • Маями
  • Мнения: 58
Здравейте. Ще ви цитирам част от една наредба.

// Ведомствените жилища могат да се продават на
служители, които имат не по-малко от пет години стаж без прекъсване в общинската
администрация, по пазарна цена, определена от оценител, отговарящ на изискванията на Закона
за независимите оценители, която не може да бъде по ниска от данъчната оценка на жилището.//

Въпросното лице е там от 2017г като първо е било на трудов договор, после граждански и след това отново трудов. Единственото прекъсване е от по 2 дни, които са събота и неделя между договорите. Тоест договора приключва например на 10 юни ден петък и след това се прави нов на 13 юни ден понеделник. Интересува ме дали тези дни събота и неделя се считат за прекъсване на стажа? И в самата наредба пише 5г стаж, но не е упоменато какъв,това значи ли,че лицето може да се ,,хване,, за тази думичка стаж и да се счита абсолютно всичко от 2017г до ден днешен? Благодаря Ви.

# 171
  • София
  • Мнения: 164
Здравейте, в последната седмица се сблъсках със следната ситуация и ще помоля за съвет. Инкасаторката на блока казва , че водомерите са над 10 год. и е необходима проверка или подмяната им. Намирам майстор, който ги сменя. Звъня на ВиК, плащам, уговаряме се за посещение, при което ще се постави пломба на студ. водомер. За топлия водомер от топлинното счетоводство ми отговарят, че новият, монтиран водомер не става, необходим друг водомер, който се монтира само от техем, с дистанционно отчитане. До колкото знам срокът е до 2027г., за момента не искам дистанционно отчитане, не искам и да съм нереден ползвателл Какви са правата ми в този случай? Много благодаря за отделеното време.

# 172
  • Мнения: 1 341
Здравейте, в последната седмица се сблъсках със следната ситуация и ще помоля за съвет. Инкасаторката на блока казва , че водомерите са над 10 год. и е необходима проверка или подмяната им. Намирам майстор, който ги сменя. Звъня на ВиК, плащам, уговаряме се за посещение, при което ще се постави пломба на студ. водомер. За топлия водомер от топлинното счетоводство ми отговарят, че новият, монтиран водомер не става, необходим друг водомер, който се монтира само от техем, с дистанционно отчитане. До колкото знам срокът е до 2027г., за момента не искам дистанционно отчитане, не искам и да съм нереден ползвателл Какви са правата ми в този случай? Много благодаря за отделеното време.

Обадете се в комисията за защита на потребителите, още по-добре ако имате писмен отговор.

# 173
  • Мнения: 125
Здравейте, моя позната е безработна и в момента и е на борсата . Имала е овърдрафт, който е плащала лихва всеки месец до сега и с тези плащания е покрита сумата по овърдрафта. Притеснява се, че като безработна няма да може да плаща всеки месец до погасяване защото той е изискуем и е платила сумата по овърдрфта но като лихва .За да го закрие трябва да плати цялата сума и да приключи Какви са вариантите при нея. Ако спре да плаща месечна такса, дали като безработна от банката могат да и запорират имот на който тя е собственик със сестра и? Имат ли право от банката да и спрат обезщетението за безработица ?Има ли вариант да се прекрати по срочност тъй като той е погасен но от банката пак я карат да плаща въпреки че е покрита сумата. За да бъде прекратен трябвало цялата сума да бъде внесена .В случая тя не е плащала такса от два месеца .Колко време трябва да не плаща за да стане неизискуем кредит?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!

      За да се отговори конкретно е необходимо подробно запознаване с Договора за овърдрафт и Общите условия на банката. Затова тук мога да Ви дам само няколко насоки
(за останалото е добре да се обърнете към специалист в областта, който да може да прегледа документите):
= вижте дали е сключена застраховка по договора, ако да - тя включва ли  риск безработица; 
= недвижимият имот посочен ли е като обезпечение за кредита, ако да - изпълнението може да се насочи към него;
= има ли изрично условие, че Кредиторът има право да обяви усвоената главница от кредита за изискуема при неплащане в определения срок (обикновено 30 дни);
= има ли изрично условие, че Кредиторът има право да обяви усвоената главница от кредита за изискуема при прекратяване на трудовия договор на Кредитополучателя.

      Кредиторът трябва при настъпване на някое от обстоятелствата да отправи писмена Покана за погасяване на просрочието в срок (обикновено от 2 седмици) от получаване на поканата.
      След изтичане на този срок настъпва предсрочна изискуемост на кредита. Обикновено следва изпълнително производство, издаване на изпълнителен лист и събиране на вземанията. Разбира се Кредитополучателят има право да възрази, следва установяване на обстоятелствата пред съда.

      За несеквестируема вещ се счита жилището на длъжника, ако той и никой от членовете на семейството му, с които живее заедно, нямат друго жилище, независимо от това, дали длъжникът живее в него. Но ако жилището надхвърля жилищните нужди (например за 4-членно семейство са предвидени - 70 кв. м.) - тогава само надвишаващата част от него се продава.

      Получаваните от длъжника помощи и обезщетения също са несеквестируеми, ако такива средства биват запорирани по банковата сметка, следва чрез извлечение от банката да се докаже произхода им и те следва да бъдат освободени.

      Поздрави!

# 174
  • Мнения: 125
Наследник съм на сгради в които се е живеело преди, земята е прехвърлена на другите наследници още преди това. Искам де прехвърля моя дял на другите наследници чрез покупко-продажба. Необходимо ли е да представя декларация по чл. 26 от СК, за съгласие на съпругът ми с който сме в брак. Имам жилище, което е само на мое име придобито преди брака, на негово няма нищо. Адресната ни регистрация ако има значение е на друг адрес.

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!

      Според чл. 26 от СК - Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях.

      Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

      Разпоредителната сделка със семейното жилище – лична собственост на съпруга-прехвърлител, поражда незабавни последици за сключилите я страни, но няма действие за другия съпруг, ако той не е дал съгласие за разпореждането и липсва разрешение на районния съд за него. Така извършеното разпореждане със семейното жилище е относително, нестабилно, временно положение. Съпругът-несобственик може да оспори сделката с иск за обявяване на недействителността й, а упражняването на това право не е ограничено със срок. Сделката се заздравява, ако съпругът-несобственик даде съгласие за нея след сключването й във формата по чл. 42, ал. 2 от ЗЗД или ако не я оспори по исков ред.
      Идеята на законодателя е да защити всеки от съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца.

      Следователно попълваме Декларация-съгласие по чл. 26 от СК, когато:

= съпруг А е собственик на семейното жилище и иска да се разпореди с него, а съпруг Б нямаш нищо против това и дава изричното си съгласие, чрез попълване на декларацията;
= имотът е лична собственост на съпруг А (придобит е чрез дарение, покупко-продажба, наследство или други; придобит е преди или по време на брака), съпруг Б трябва да декларира, че имотът не е семейно жилище, т.е. че имотът не се използва за нуждите на семейството.
      С оглед правната сигурност Декларацията по чл. 26 от СК се заверява нотариално, въпреки че, законът не поставя изискване за формата й.

      Според СК не следва да се изисква такава декларация, ако двамата съпрузи имат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях.

      Във Вашия случай - притежавате недвижим имот придобит по наследство, който искате да продадете, в брак сте, нямате жилище - обща собственост със съпруга Ви, и той не притежава недвижими имоти на свое име - следователно той трябва да декларира (с Декларацията по чл. 26 от СК), че имотът не е семейно жилище и не се използва за нуждите на семейството.

      Поздрави!

# 175
  • Мнения: 125
Тъкмо навреме намирам темата!
В чуденка съм какво да мога да направя в следния казус:
Подавам сигнал към кметство за някаква нередност, мотат ме, мотат 3 месеца, но последния отговор е лъжа, че са свършили работата.
Какво мога да направя срещу това длъжностно лице, което лъже в официален отговор?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!

      Предложения и сигнали до административни органи и органи, които осъществяват публичноправни функции (чл. 107 и сл. от АПК):

      Сигнали могат да се подават за злоупотреби с власт и корупция, лошо управление на държавно или общинско имущество или за други незаконосъобразни или нецелесъобразни действия или бездействия на административни органи и длъжностни лица в съответните администрации, с които се засягат държавни или обществени интереси, права или законни интереси на други лица.
      Предложенията и сигналите могат да бъдат писмени или устни, да бъдат подадени лично или чрез упълномощен представител, по телефон или електронна поща.
      Не се образува производство по анонимни предложения или сигнали, както и по сигнали, отнасящи се до нарушения, извършени преди повече от две години.
      Подадените предложения и сигнали се регистрират, ако са подадени до некомпетентен орган, се препращат не по-късно от 7 дни от постъпването им на компетентните органи, освен когато има данни, че въпросът вече е отнесен и до тях. За препращането се уведомява направилият предложението или сигнала.
      Решението по предложение или сигнал се взема, след като се изясни случаят и се обсъдят обясненията и възраженията на заинтересованите лица.
      Когато исканията са незаконосъобразни или неоснователни, или не могат да бъдат удовлетворени по обективни причини, се посочват мотивите за това.
      Сигналите се подават до органите, които непосредствено ръководят и контролират органите и длъжностните лица, за чиито незаконосъобразни или нецелесъобразни действия или бездействия се съобщава.
      Решението по сигнала се взема най-късно в двумесечен срок от постъпването му. Когато особено важни причини налагат, срокът може да бъде продължен от по-горестоящия орган, но с не повече от един месец, за което се уведомява подателят.
      Когато уважи сигнала - органът взема незабавно мерки за отстраняване на допуснатото нарушение или нецелесъобразност, за което уведомява подателя и другите заинтересовани лица.
      Ако не признае основателността на сигнала - органът в срок един месец от подаването му го изпраща заедно със своите обяснения на съответния по-горестоящ орган, за което уведомява подателя.
      Решението по сигнала е писмено, мотивира се и се съобщава на подателя в 7-дневен срок от постановяването му.
      Решението по сигнала се изпълнява в едномесечен срок от постановяването му.
По изключение, когато това се налага по особено важни причини, срокът може да бъде продължен от органа, който го е постановил, но с не повече от два месеца, за което се уведомява подателят.

      Според Устройствения правилник за организацията и дейността на съответната общинска администрация - тя е длъжна да дава отговор на гражданите и юридическите лица на отправени от тях запитвания, молби, неспешни сигнали, предложения и сигнали по въпроси, които представляват техен законен интерес по ред, определен със закон. (Може да погледнете какво конкретно гласи правилника на Вашата община.)
      Всички служители в Общинската администрация носят отговорност за своите действия по ред, определен със закон.

      Контрол върху дейността:
      Орган на изпълнителната власт в общината е кметът на общината, а в района и кметството са съответно кметът на района и кметът на кметството.
      Кметът на общината възлага изпълнението на свои функции на кметовете на кметствата и кметовете на районите и осъществява контрол по законосъобразността на актовете и действията на тези кметове при изпълнение на техните правомощия. Той има право да отменя техните актове.
      Актовете на кмета на общината могат да се оспорват по административен ред пред областния управител.
      Общинските съвети могат да отменят административните актове, издадени от кметовете на общините, които противоречат на актове, приети от съветите.
      Актовете на общинските съвети могат да се оспорват пред съответния административен съд от кметовете на общини.

      Отговорност:
      Държавният служител отговаря за вредите, които е причинил умишлено или при груба небрежност на държавата или на гражданите чрез незаконосъобразни действия или бездействия при или по повод изпълнение на служебните му задължения. Имуществената отговорност на държавния служител се осъществява по исков ред (чл. 102 от ЗДСл).

      Наказателна отговорност носят тези държавни служители, които са извършили престъпления по повод или при изпълнение на служебните си задължения, или са използвали служебното си положение, за да извършат престъпното деяние. Наказателната отговорност на държавните служители е предвидена в Наказателния кодекс.
      (С уточнението, че всеки държавен служител по смисъла на чл. 2, ал. 1 от ЗДСл е длъжностно лице, но не всяко лице, което е длъжностно по смисъла на чл. 93, т. 1, б. “а” от НК е държавен служител.)

      Следователно можете:
= да сезирате горестоящия орган на съответния служител чрез Жалба или
= ако има извършено престъпление по НК -  се подава Жалба до Прокуратурата - във Вашия случай по чл. 311 от НК - “Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостовери неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години... В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация.”("Официален документ" е този, който е издаден по установения ред и форма от длъжностно лице в кръга на службата му или от представител на обществеността в кръга на възложената му функция.),
= а ако сте претърпели имуществени вреди - чрез Искова молба да сезирате съда по ЗДСл.


      Поздрави!

# 176
  • Мнения: 125
Здравейте,,имам следното питане: може ли в държавна администрация дирекция да работи без заместващ директор? Случая е такъв, че директорката е отпуск и всички определени за нейни заместващи със заповед също са отпуска в този същият момент . Дирекцията работи без директорка. Добре ли е да се подаде сигнал при такива случа и и до кого?

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!


      Заместването се извършва в случаите, когато лицето, титуляр на правомощия, е в обективна невъзможност да ги изпълнява. То се налага, защото функционирането на административния орган трябва да е непрекъснато.
      За определения период, заместващият изпълнява правомощията на замествания в пълен обем, като върши това от името на замествания орган.

      Ръководните служители, които заемат длъжностите главен секретар, секретар на община, главен директор на главна дирекция, директор на дирекция и ръководител на инспекторат, са висши държавни служители.
      При отсъствие на държавен служител изпълнението на служебните задължения се осъществява от непосредствения ръководител или от друг държавен служител от състава на съответната администрация. Заместването не може да е с продължителност повече от 6 месеца за един заместващ.
      Заповедта за заместване се издава от органа по назначаването въз основа на искане от непосредствения ръководител. Тази процедура е предвидена в чл. 84 от ЗДСл и може да не се приложи само за лица, които по длъжност са заместници на титуляря, ако има такива.

      Може да се обърнете се към непосредствения ръководител на Дирекцията или към органа по назначаването във връзка с описаната то Вас ситуация. След като Директор и заместващите го Директори отсъстват, следва по заместване да се назначи друг държавен служител от състава на съответната администрация, по искане на непосредствения ръководител и със заповед на органа по назначаването.

      Поздрави!

# 177
  • Мнения: 125
Стана много сложно. Хората ми помогнаха с лечението на две мои котета и всеки си написа каквото прецени като основание. При това положение въобще не става ясно, че съм получила дарения за лечение. Какво да направя, в случая? Не съм откривала отделна сметка. Rolling Eyes

      Здравейте,

      Това според мен са вероятните хипотези:

      Ако някога Ви направят ревизия на физическо лице и в ревизирания период попаднат тези суми - вероятно ще се наложи да докажете основанието на получените пари.
      = в единия случай ще сте ги декларирали погрешно в Приложение № 14, ако не ги признаят за освободени от данък:
      Ако не успеете да докажете, че са били дарения за лечение (запазете извлечения от банковата Ви сметка, както и копие от кореспонденцията с лицата, които са Ви дарили средствата) - ще бъде съставен Ревизионен акт от органите по приходите и ще Ви бъдат начислени съответните задължения за данък върху сумите + лихвата за просрочие.
      Ревизионният акт от своя страна може да се обжалван по административен ред пред Директора на съответната Дирекция, както и да се оспорва пред съответния административен съд по реда на ДОПК. 

      = в другия случай не сте ги декларирали изобщо:
      При неподаване на декларация за облагане по чл. 49 от ЗМДТ - следва налагане на глоба по чл. 127 от ЗМДТ - в размер от 20 до 200 лева за физически лица; начисляване на съответните данъчни задължения + лихвата за просрочие.

      Поздрави!

# 178
  • Мнения: 125
Здравейте!

Моя роднина от 20 години няма трудова книжка. Тогавашният й работодател задържа трудовата книжка,не желае да й я дава,тя започва собствен бизнес и докато се усети - предишната й фирма е препродадена 1000 пъти и в момента е собственик на жител на Факултета в София.Нищо не се пази и няма като регистри.
Жената многократно се е опитвала да захване нова трудова книжка,но всеки път й казват различни неща или я връщат,че не могат да помогнат.
Скоро й предстои пенсиониране и тя се надява на премахването на трудовите книжки,което беше обявено...но все пак сега на работа не й се признава никакъв стаж,защото я няма тази конкретна хартия.
Благодаря предварително за отговора!

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!

      Възстановяване на загубена трудова книжка:

      Извършва от дирекции "Инспекция по труда" (ДИТ) по постоянен адрес на работника/служителя, въз основа на подадено от него заявление-декларация, придружено от издадени от бившите му работодатели документи за трудовото му правоотношение при тях (Приложение №2 към Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж) и закупена от книжарница нова трудова книжка.
      Услугата се извършва в срок до 7 дни от постъпване на заявлението-декларация и придружаващите го документи и е безплатна.
      = Работникът/служителят трябва да заяви пред бившите си работодатели да му бъде издадено Приложение № 2 към Наредбата за трудовата книжка и трудовия стаж. Работодателите са длъжни да издадат приложението в 7-дневен срок от поискването му.
      = Ако фирмата има правоприемник - той е задължен да издаде Приложени № 2.
      = Ако е закрита - работникът може да поиска от Националния осигурителен институт (НОИ) да му бъде издадено Удостоверение за трудов стаж в съответната фирма.

      Справка за работодателите, при които работникът е работил, може да се направи в Регистъра на трудовите договори в Национална агенция за приходите (НАП) (за периода след 01.01.2003 г.).
      Достъп до Регистъра може да се осъществи електронно през интернет страницата на НАП, за което е необходим квалифициран електронен подпис или ПИК на НАП. Справката може да бъде направена и получена и лично в центровете за обслужване на клиенти на НАП.

      Когато трудовата книжка бъде изгубена или унищожена по вина на работодателя, съответната дирекция "Инспекция по труда" по местоседалището му го задължава в срок не по-дълъг от един месец да представи необходимото удостоверение за издаването на нова трудова книжка по образец съгласно приложение № 2.
      Когато работникът или служителят е работил и при други работодатели, работодателят (загубил/унищожил книжката) изисква от тях удостоверения по образец съгласно приложение № 2. Събраните удостоверения се предоставят в съответната дирекция "Инспекция по труда" по опис.

      Иск за установяване на трудов и осигурителен стаж:
      Като друг вариант за доказване на трудов стаж е иск пред съда с правно основание чл. 1, ал. 1 от Закон за установяване на трудов и осигурителен стаж.
      Искът за установяване на трудов и осигурителен стаж се предявява пред районния съд по постоянния адрес на ищеца срещу работодателя и съответното териториално поделение на НОИ, а ако работодателят е прекратил дейността си и няма правоприемник - само срещу съответното териториално поделение на НОИ.
      По делата за установяване на трудов и осигурителен стаж по този закон не се събират държавни такси.

      Поздрави!

# 179
  • Мнения: 1 341
Наследник съм на сгради в които се е живеело преди, земята е прехвърлена на другите наследници още преди това. Искам де прехвърля моя дял на другите наследници чрез покупко-продажба. Необходимо ли е да представя декларация по чл. 26 от СК, за съгласие на съпругът ми с който сме в брак. Имам жилище, което е само на мое име придобито преди брака, на негово няма нищо. Адресната ни регистрация ако има значение е на друг адрес.

      Здравейте,
      Благодарим за въпроса Ви!

      Според чл. 26 от СК - Действията на разпореждане със семейното жилище - лична собственост на единия съпруг, се извършват със съгласието на другия, ако двамата съпрузи нямат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях.

      Когато липсва съгласие, разпореждането се извършва с разрешение на районния съдия, ако се установи, че не е във вреда на ненавършилите пълнолетие деца и на семейството.

      Разпоредителната сделка със семейното жилище – лична собственост на съпруга-прехвърлител, поражда незабавни последици за сключилите я страни, но няма действие за другия съпруг, ако той не е дал съгласие за разпореждането и липсва разрешение на районния съд за него. Така извършеното разпореждане със семейното жилище е относително, нестабилно, временно положение. Съпругът-несобственик може да оспори сделката с иск за обявяване на недействителността й, а упражняването на това право не е ограничено със срок. Сделката се заздравява, ако съпругът-несобственик даде съгласие за нея след сключването й във формата по чл. 42, ал. 2 от ЗЗД или ако не я оспори по исков ред.
      Идеята на законодателя е да защити всеки от съпрузите и ненавършилите пълнолетие деца.

      Следователно попълваме Декларация-съгласие по чл. 26 от СК, когато:

= съпруг А е собственик на семейното жилище и иска да се разпореди с него, а съпруг Б нямаш нищо против това и дава изричното си съгласие, чрез попълване на декларацията;
= имотът е лична собственост на съпруг А (придобит е чрез дарение, покупко-продажба, наследство или други; придобит е преди или по време на брака), съпруг Б трябва да декларира, че имотът не е семейно жилище, т.е. че имотът не се използва за нуждите на семейството.
      С оглед правната сигурност Декларацията по чл. 26 от СК се заверява нотариално, въпреки че, законът не поставя изискване за формата й.

      Според СК не следва да се изисква такава декларация, ако двамата съпрузи имат друго жилище - обща собственост или лична собственост на всеки един от тях.

      Във Вашия случай - притежавате недвижим имот придобит по наследство, който искате да продадете, в брак сте, нямате жилище - обща собственост със съпруга Ви, и той не притежава недвижими имоти на свое име - следователно той трябва да декларира (с Декларацията по чл. 26 от СК), че имотът не е семейно жилище и не се използва за нуждите на семейството.

      Поздрави!

Благодаря Ви за отговора. Ако дам отказ от наследство, всичко изброени отпада нали? Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт