Нормативите по ФВС

  • 9 622
  • 114
  •   1
Отговори
# 60
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
168 см бях в гимназията. Скачах винаги над 2 метра от място. Без да съм тренирала усърдно, просто обичах леката атлетика. И бързина имах, и високо скачах. Ръстът ми смятам е около средния. Но хора например мразех да играя, и днес не ги обичам. Е, нямах проблем с това, понесох си ниската оценка.

# 61
  • Мнения: 3 887
Да повторим, че това са нормативи за обща физическа подготовка. Не говорим за олимпийски или национални квалификации. Мисля, че всяко едно дете с нормална физическа активност може да се справи много добре с нормативите. Няма нищо драматично в цялото това нещо.
Сега се сещам за казармата, как няколко месеца ни плашеха с покриването на нормативи, а който не се справи няма да види отпуска. Накрая някои от нормативите ги минавахме двойно. И това само с основни занимания и спазване на режим.

Не е точно така. Отлична ОФП не води до покриване на норматив. От значение е физиката за конкретния норматив и куп други условия. Като начало в час по  физическо не се придобива прилична обща физическа подготовка, за да се мери след това чрез норматив какво е постигнато. Добрата форма децата постигат по-често извън училище и тези часове, с ежедневен спорт към някой клуб най-често. При липса на условия (прашен малък салон, липса на достатъчно двор, кратки часове за предметът вфс - няма как да имат след това очаквания нормативите да са покрити. Масовият случай е учителят да си пише по негово усмотрение кой какво е покрил просто.
А как е било в казармата, тук не е особено важно. С два часа седмично от по 40 минути (10 минути за преобличане, защото малкото междучасие не стига)-прилична ОФП не се постига в училище.

# 62
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не е точно така. Отлична ОФП не води до покриване на норматив. От значение е физиката за конкретния норматив и куп други условия. Като начало в час по  физическо не се придобива прилична обща физическа подготовка, за да се мери след това чрез норматив какво е постигнато. Добрата форма децата постигат по-често извън училище и тези часове, с ежедневен спорт ...

Да де. За това става въпрос. Добра обща физическа подготовка не става само с час или два по физическо на седмица. Така както не се постигат високи оценки по други предмети само от слушане в час. Трябва учене и напъване у дома. С физическото е същото. Не се ли подразбира?

# 63
  • Мнения: 3 887
Не се. По физическо домашно няма. Абсурдно е да се очаква всеки сутрин да става и да ляга за 10. Като цяло, ако слушаш в час, внимаваш и усвояваш и без домашни по останалите предмети можеш на собствен ход да вървиш с един Добър 4. По физическо и с отлична ОФП не можеш да изкараш 6. Това, че някъде им пишат 6 не означава, че са си покрили норматива.
Да покриваш нормативи, за които работиш усилено извън училище е несериозно. Същото, като с уроците. Какво мерим тогава-школи, частни уроци и спортни клубове носят тези оценки, а не родното школо, което обаче записва за своя сметка оценки и норматив.

# 64
  • София
  • Мнения: 11 989
Не се. По физическо домашно няма. Абсурдно е да се очаква всеки сутрин да става и да ляга за 10. Като цяло, ако слушаш в час, внимаваш и усвояваш и без домашни по останалите предмети можеш на собствен ход да вървиш с един Добър 4. По физическо и с отлична ОФП не можеш да изкараш 6. Това, че някъде им пишат 6 не означава, че са си покрили норматива.
Да покриваш нормативи, за които работиш усилено извън училище е несериозно. Същото, като с уроците. Какво мерим тогава-школи, частни уроци и спортни клубове носят тези оценки, а не родното школо, което обаче записва за своя сметка оценки и норматив.

Не знам какви деца отглеждате, но нито аз, нито сина ми сме имали проблеми с покриването на нормативи.
Сега коментирам от позицията на наднормена лелка Wink

# 65
  • СИ
  • Мнения: 4 406
Не се. По физическо домашно няма. Абсурдно е да се очаква всеки сутрин да става и да ляга за 10. Като цяло, ако слушаш в час, внимаваш и усвояваш и без домашни по останалите предмети можеш на собствен ход да вървиш с един Добър 4. По физическо и с отлична ОФП не можеш да изкараш 6. Това, че някъде им пишат 6 не означава, че са си покрили норматива.
Да покриваш нормативи, за които работиш усилено извън училище е несериозно. Същото, като с уроците. Какво мерим тогава-школи, частни уроци и спортни клубове носят тези оценки, а не родното школо, което обаче записва за своя сметка оценки и норматив.

По физическо с отлична ОФП без никакъв проблем ще покриваш нормативите. Гледам го по моите две деца. И даже не разбирам, защо се мъчиш да ни убеждаваш в обратното? Освен, ако не се разминаваме в разбиранията какво би следвало да означава отлична ОФП.

# 66
  • Мнения: 3 887
Допускам, че не е покрит норматива. Просто не знаете. Защото детето има 6. Много деца, които не покриват норматива са с 6. Много свестни учители записват показатели за покрит норматив без да е покрит, за да няма точно тези драми.
Иначе, аз конкретно отглеждам спортуващо активно дете над 10 години, със завидна спортна кариера.

# 67
  • СИ
  • Мнения: 4 406
... Иначе, аз конкретно отглеждам спортуващо активно дете над 10 години, със завидна спортна кариера.

Smile       Smile       Smile

# 68
  • Мнения: 40 977
Не е точно така. Отлична ОФП не води до покриване на норматив. От значение е физиката за конкретния норматив и куп други условия. Като начало в час по  физическо не се придобива прилична обща физическа подготовка, за да се мери след това чрез норматив какво е постигнато. Добрата форма децата постигат по-често извън училище и тези часове, с ежедневен спорт към някой клуб най-често. При липса на условия (прашен малък салон, липса на достатъчно двор, кратки часове за предметът вфс - няма как да имат след това очаквания нормативите да са покрити. Масовият случай е учителят да си пише по негово усмотрение кой какво е покрил просто.
А как е било в казармата, тук не е особено важно. С два часа седмично от по 40 минути (10 минути за преобличане, защото малкото междучасие не стига)-прилична ОФП не се постига в училище.

Разбира се, че за добра ОФП не може и да се мисли при два часа по 45 минути седмично. Но целта е именно да се провери на какво ниво са децата и детето/родителите като видят, че е "дробче", да вземат мерки и да го запишат на някой спорт. А и държавата да знае колко са кекави децата.

А иначе отличната ОФП ВОДИ до покриване на нормативи. Тя затова е обща, защото не е концентрирана в една дисциплина или едно движение. Добрата ОФП включва и сила, и бързина, и гъвкавост, и отскок, и координация...

# 69
  • Мнения: 11 103
Часовете в училище барем от 30 години не са по 45 минути. Ама ей така си говорим да се намираме на приказка.

Аз също споделям мнението, че масово се пишат шестици, без да покрити нормативите.

# 70
  • Мнения: 40 977
Странно, а по колко са ги направили?

Не, че има значение с оглед на дискусията - ако 45 не стигат и 40 или колкото са там няма да стигнат.

# 71
  • СИ
  • Мнения: 4 406
... Аз също споделям мнението, че масово се пишат шестици, без да покрити нормативите.

Има училища, където даже ученици не стъпват... Но това не им пречи да завършват и да имат дипломи. Детето на наши познати, не може да изравни елементарно химическо уравнение. Но това не пречи да има 6 по химия и да е отличник. Какво остава за оценките по физическо...

# 72
  • Мнения: 11 103
... Аз също споделям мнението, че масово се пишат шестици, без да покрити нормативите.

Има училища, където даже ученици не стъпват... Детето на наши познати, не може да изравни елементарно химическо уравнение. Но това не пречи да има 6 по химия и да е отличник.
Възможно е. В нашето училище шестиците са рядкост и се изкарват с доста труд (нямам предвид тези по физическо, а във връзка с химията го казвам). Аз съм завършила гимназия в зората на демокрацията и тогава, на фона на целия разграден двор, действително имаше ученици, които не се вясваха по цели срокове. Но по-скоро като градска легенда от кварталните училища. Също не съм го виждала лично.

# 73
  • Мнения: 3 887
Часовете са по 40 минути, ако физическото е след малко междучасие и трябва да стигнеш до салона и да се преоблечеш, се изяждат още 10 минути.

Там, където има покрит норматив реално, не е по всичко. Съответно оценката на финала пак няма как да е отлична. Където е отлична, учителят завишава (лично от учител по физическо от близкото ми обкръжение го знам). Масовите отлични оценки по физическо не знам до какви изводи водят за кекавостта на народонаселението Simple Smile))))). Факт е само, че са завишени прилично, явно сме олимпийски надежди масово. Интересен феномен, предвид резултатите от последните олимпиади Simple Smile Тук-там има едни физкултурнички, които пишат реалните резултати от норматив. Това води до двойки и тройки, до четворка с клизма при спортуващи деца и шок от ситуацията Simple Smile

# 74
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Часовете все още са си по 45 минути. По 40 са там, където са на две смени, но официално не са намалявани.

Общи условия

Активация на акаунт