Нормативите по ФВС

  • 9 619
  • 114
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 8 230
В нашето училище са от години само първа смяна, а часовете са по 40 минути
Синът ми, седми клас, беше с четворка на нормативите за входно ниво по физическо. Шампион на България при юношите на успоредка и с два сребърни медала на кон 🤣 Предната година, негов съотборник, шампион в многобоя, също беше с четворка. На моя син в крайна сметка му е абсолютно безразлично колко ще му пишат точно по физическо.
Позната девойка, национален състезател по спортно ориентиране и планинско бягане, покрива на косъм нормативите за т-совалката. Девойка, която бяга 3000м с пейс под 4м/км

# 76
  • София
  • Мнения: 11 989
А моят син без да спортува сериозно покриваше всякакви нормативи.
По-късно, чак в 10 клас започна да тренира сериозно, стана 7 или 9 пъти републикански шампион. След едно световно/европейско първенство се отказа от спорта заради тенденциозно съдийство спрямо целия БГ отбор.
Сега като студент покрива нормативи всеки семестър. Дори след цяла година лежане покрай Ковид се справя без допълнителна подготовка.

Майка му пък кляка с 50 кг. Не е нещо сериозно, но не е и малко.

# 77
  • Мнения: 2 136
Това, че някое дете е шампион в някакъв спорт, не означава, че е добър във всичко. Дъщеря ми е в 7ми клас. Тренира художествена гимнастика. Т-теста го покри на косъм, защото вече е над 180см, но за сметка на това хвърля медицинска топка с повече от 3 метра над норматива. Колко точно не е ясно, защото само до 10 метра било разчертано. Но винаги няколко дни преди нормативите с приятелки се събираха и тренираха за тях.

# 78
  • Мнения: 40 977
Но винаги няколко дни преди нормативите с приятелки се събираха и тренираха за тях.

Техниката и малко упражнение имат ОГРОМЕН ефект за тези неща. Съгласна съм, че преди покриване на нормативи трябва да има урок, на който да се обяснят тези неща и децата да се поупражняват малко. После може и вкъщи да повторят.

# 79
  • Мнения: 3 049
Това, че някое дете е шампион в някакъв спорт, не означава, че е добър във всичко. Дъщеря ми е в 7ми клас. Тренира художествена гимнастика. Т-теста го покри на косъм, защото вече е над 180см, но за сметка на това хвърля медицинска топка с повече от 3 метра над норматива. Колко точно не е ясно, защото само до 10 метра било разчертано. Но винаги няколко дни преди нормативите с приятелки се събираха и тренираха за тях.

Нормативите би трябвало да оценяват физическата форма като са заложени така, че да отговарят на очакваните стойности, постижими при здравословна физическа активност от средностатистически неспортист, за съответните възраст и пол.
Ако активен спортист от който и да е спорт не покрива кой да е УЧИЛИЩЕН норматив, значи има нещо сбъркано и някой се е изхвърлил.
Физическото е за разтоварване. Нека се направи така, че навсякъде да има условия, за да се движат пълноценно децата 3 пъти в седмицата наистина, а шампионите да си ги отглеждат на друго място.

# 80
  • Мнения: 3 887
Най-адекватното описание на ситуацията, благодаря за което.
Предвид условията (по-често липсата им) за провеждане на някакъв, какъв да е спорт в училищата, програмата и нормативите следва да бъдат преразгледани и променени по начин, полезен за подрастващите. Има възможности за движение, вкл. огромна нужда от изправителна гимнастика за всички, защото това седене с часове на чиновете не води до нищо добро в перспектива. Норматив, който изначално е грешно заложен и определящ оценка, не мери и не показва абсолютно нищо, даже носи доста грешна информация за онези, които са решили да мерят с тези нормативи състоянието на учениците. Някъде се пише отлична оценка без да стъпват в час. Тук-там са всъщност вманиачените учители, които пишат реалните резултати от тези нормативи. Явно това е и една от причините те да бяха променени преди няколко години в посока завишаване на изискванията, хората, заложили тези нормативи наистина живеят с идеята, че отглеждаме масови олимпийци, ама нещо олимпийските ни медали на финала не са безчет.

# 81
  • Мнения: 3 049
Фаастък, мисля, че и да има навсякъде перфектни условия за спорт, нормативите трябва да си следват друга цел. Непокриването на адекватно заложен норматив, би трябвало да носи информация, в смисъл, да алармира родителите, че трябва да променят нещо в начина на живот на детето и да се погрижат да му осигурят повече възможности да се движи и спортува, а не да им казват, че не отглеждат следващия Юсеин Болт.
Ползите да са движението на децата, всяко запалено да спортува и всеки събуден алармиран родител. Място за оценки тук не виждам изобщо.

# 82
  • Мнения: 40 977
Фаастък, мисля, че и да има навсякъде перфектни условия за спорт, нормативите трябва да си следват друга цел. Непокриването на адекватно заложен норматив, би трябвало да носи информация, в смисъл, да алармира родителите, че трябва да променят нещо в начина на живот на детето и да се погрижат да му осигурят повече възможности да се движи и спортува, а не да им казват, че не отглеждат следващия Юсеин Болт.
Ползите да са движението на децата, всяко запалено да спортува и всеки събуден алармиран родител. Място за оценки тук не виждам изобщо.

Ами то и по идея, а и на практика си е така. Всичко е започнало по соц време, когато обществото се е готвело за война и е било важно младежите да са физически дееспособни (ГТО). Днес това отпада, но пък на негово място идва загрижеността за все по-кекавите и обездвижени подрастващи. Та макар в основата да стои нещо ново, практиката пак е полезна за статистически и информационни цели. И вреда не виждам, защото аз поне никъде не съм видяла на някого да му развалят успеха с оценката по ФВС, а само съм чувала за разни изперкали даскали, но то всяко стадо си има мърша. Както казах, като цяло нещата са замислени информативно - за държавната статистика, а и за семейна обратна връзка. Проблемът е, че едни го приемат за сигнал, а други на нож, понеже им депресирало чадото. Но и тук е като на всякъде - личното битие определя съзнанието Wink Тези, които сме спортували и като цяло сме си покривали нормативите, а и децата ни не са имали проблеми, сме ЗА. Онези, кекавите, които някога са виждали зор и/или и децата им сега имат проблеми, са ПРОТИВ. Всичко е нормално Simple Smile

# 83
  • Мнения: 3 049
.....
Проблемът е, че едни го приемат за сигнал, а други на нож, понеже им депресирало чадото. Но и тук е като на всякъде - личното битие определя съзнанието Wink Тези, които сме спортували и като цяло сме си покривали нормативите, а и децата ни не са имали проблеми, сме ЗА. Онези, кекавите, които някога са виждали зор и/или и децата им сега имат проблеми, са ПРОТИВ. Всичко е нормално Simple Smile
Хехе, както всяко обобщение, и това напълно невярно и безсмислено.
Само тези с бележкарска нагласа гледат на въпроса през призмата на оценките!

Къде ни слагаш хората, чиито деца нямат проблем с оценките по физическо и физическата форма на децата си, но все пак намират подхода към физическото възпитание на децата за не съвсем адекватен?

Това, че вие сте си покрили нормативите не променя факта, че аз дете запалено да спортува в училище не съм срещала.

# 84
  • Мнения: 3 887
Много аспекти има този проблем.
Както съм писала - спортуващите ми активно деца не покриват нормативите. Но са с отлична ОФП, и не, тази офп не носи покрит норматив. За мен една двойка по физическо на "хвърляне медицинска топка" не е сигнал за лошо физическо състояние на детето, защото не е истина това, напротив, детето е в отлична форма, особено след спортен лагер с двуразови тренировки. Пример само, не е задължително да е така при всеки. Само че, същото това дете да кажем попада на учител, който вижда реалното физическо състояние на детето и дори познава треньорите му, та тази двойка в случая не пречи на нищо, на финала пак е с 6 за годината. За сметка обаче на всички шестици в класа, където има откровено обездвижени деца, които пък могат само топка да мятат, да клекнат пет пъти им е не невъзможно, ама им докарва мускулна треска. Та какво носи като информация това и на родител и на измислилите норматива не е ясно. Нула истинна информация.
Другото ми дете, също активен спортист през годините, също не покрива конкретни нормативи, но и видът и всичко останало, което може, физическата форма са повече от перфектни- и това се вижда от самолет - топ форма, отново, особено преди състезание, когато са максимално изчистени. И хоп, двойка на някой норматив. Това не е знак за лошо физическо състиояние и обездвиженост, от километри е видно, учителят също за капак познава треньорите, виждал е и тренировъчния процес по нелепо стечение на обстоятелствата. Само че, оставя лошата оценка от конкретния норматив да е водеща. За зла съдба, оценката по физическо влиза в дипломата. Та от там идва на моменти бележкарството - трябва ти диплома, а си в отлична физическа форма, за сметка на някой буквално дроб, дето не може две лицеви да направи, ама даскала е писал на всички 6, а на деца в топ форма-слаби оценки. Толкова е изкривена реалността с тези оценки по физическо, че не знам кого лъжат с нормативите.
Лично мен няма как да ме депресира двойка по физическо, отделно, че съм спокойна относно физическото им състояние (аз самата страдам от излишни килограми и обездвижване и знам колко е лошо това и какво носи след себе си, та са възпитани от малки да търсят движение и спорт), но ако годишната оценка влияе на прием някъде после, някак топ формата с тройка за капак по физе ми идва прекалено. Има, има развален успех с физическо, не са градски легенди, и по правило са на спортуващ ученик.
Конкретно аз в годините реших този "проблем" с освобождаване от физическо, защото наистина се притеснявахме от развалена диплома заради това (на едното дете му трябваше тази диплома). Без скрупули. Защото спортът не е спирал за секунда, бяха толкова наситени със състезания години, че дори е отсъствал от училище ученикът за лагери и първенства.

Последна редакция: чт, 23 юни 2022, 12:18 от фаастък

# 85
  • Мнения: 40 977
Няма как дете с отлична ОФП да има двойка баш на медицинска топка. Да няма данни за спринт разбирам, или за нещо друго специфично. Да не изкара отличен пак разбирам, ама двойка на медицинска топка е нелепо??? Това не е някаква специфична дисциплина, а баш елемент от ОФП-то.


Хехе, както всяко обобщение, и това напълно невярно и безсмислено.
Само тези с бележкарска нагласа гледат на въпроса през призмата на оценките!

Къде ни слагаш хората, чиито деца нямат проблем с оценките по физическо и физическата форма на децата си, но все пак намират подхода към физическото възпитание на децата за не съвсем адекватен?

Това, че вие сте си покрили нормативите не променя факта, че аз дете запалено да спортува в училище не съм срещала.

Обобщенията никога не са 100% верни, така е. Ама не може обобщение да е НАПЪЛНО невярно, хайде де Wink
За никакви призми нам оценки не съм споменавала, а за обратна връзка как се развива детето.
Да намираш подхода към ФВС в училище за не съвсем адекватен няма връзка с нормативите, които се покриват в един час и толкова. После заниманията си продължават.
И това за запалването пак няма общо с нормативите.


Цитат
Има, има развален успех с физическо, не са градски легенди, и по правило са на спортуващ ученик.
Това съм чувала само при разни отворковци, дето в час се правят на много велики, смущават процеса и дисциплината.

# 86
  • Мнения: 3 887
За съжаление не. Не са отворковци. Напротив.
Но разбира се, имате право да не вярвате.
Конкретния случай касаеше сексистко отношение, освен всичко. Всички момченца бяха с едни оценки, всички момиченца с други (умишлено не уточнявам какви точно, минало-заминало). За реплики и поведение да не коментирам.
Хвърлянето на топка е само пример, не е конкретика, защото не съм се вманиачавала да следя нормативите от доста време.

# 87
  • Мнения: 8 230
При прословутите нормативи един от проблемите е, че не загряват. То няма и време в повечето случаи. Девойката бегачка, за която писах, в дните, в които има да тренира спринтове, загрява с леко  тичане от 3-4км и едва след това започва с отсечките. В училище това нещо го няма. Там са на юруш, щото 30 деца трябва да минат през норматива.
Моят син също не се влага много, поради липсата на достатъчна загрявка. А и той, и съотборниците му, имат категорична забрана от треньора си да полагат прекомерни усилия точно по физическо, защото едно разтежение, навехнат глезен, ритане по време на футбол, може да им провали тренировъчния процес за месец напред. На тях обаче принципно доста неща са им забранени в периода на състезания.

# 88
  • Мнения: 3 887
О, това пък категорично, да. Имали са и забрана за влизане по физическо иманно с цел предпазване за предстоящия сезон, пускали са бележки от клуба.
Имало е случаи с провалено участие поради зор за норматив, та от тогава-бележка и не играят.

# 89
  • Мнения: 40 977
Тренирала съм лека атлетика и НИКОГА не съм загрявала за спринтове или скокове, даже и за щанга (ОФП) с 3-4 километра бягане. Такова бягане в стабилно темпо отнема към 15 минути, а в загряващо доста повече. А после има и разтягане, и динамични упражнения... 
И карате съм тренирала, където има супер резки и бързи движения, а и там загрявката не е толкова. За 15 минути преспокойно се загрява за един спринт, че и за по-малко. И по мои спомени се дава такова време.

Общи условия

Активация на акаунт