Нормативите по ФВС

  • 9 544
  • 114
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 8 222
А, не знам, аз от състезателно бягане не разбирам, само от любителско. Ама девойката е национален състезател, с титли, тренировъчният ѝ план се изготвя от един от най-добрите специалисти в страната по планинско бягане и спортно ориентиране, и тя си го следва стриктно. Факт е, че работи по този начин през последните три години и ефектът е много голям.
Не е много по темата физическо в училище.

# 91
  • Мнения: 40 725
А, не знам, аз от състезателно бягане не разбирам, само от любителско. Ама девойката е национален състезател, с титли, тренировъчният ѝ план се изготвя от един от най-добрите специалисти в страната по планинско бягане и спортно ориентиране, и тя си го следва стриктно. Факт е, че работи по този начин през последните три години и ефектът е много голям.
Не е много по темата физическо в училище.

Аз това не го разбирам, ама ставаше дума за загрявка за един спринт.

# 92
  • Мнения: 8 222
Съвсем ще излезем от темата Simple Smile
В ориентирането, по време на състезание, бягането е доста променливо. Редуват се бягане с равномерно темпо със спринтове към контролните точки и към финала. Отделно има и спринтова дисциплина. Затова се налага да правят и доста разнообразни като вид тренировки. Дни с дълги бягания се редуват с интервални тренировки, спринтови отсечки на равно и спринтове срещу склон. Когато по програма трябва да тренират спринтове, загряват с около 20 минути бягане. За това време те спокойно си минават 3-4км, защото темпото при тяхното лежерно бягане е като моето бързо Simple Smile После си започват сериите със спринтове. Поне не им е скучно.

# 93
  • Мнения: 3 876
Между другото, днешните нормативи не са онези от наше време. Аз съм си покривала норматива също по-често за отличен, а бях леко наднормена и неспортуваща, пееща в хора, бледа и кекава Simple Smile Поради тази причина се чувствах дори некомфортно в ластичните стегнати  шорти тип гащи (или бански, кой както иска да си ги представя), които прищипваха гротескно белите ми баджаци.

# 94
  • Мнения: 40 725
Тоест какви са - завишени или занижени спрямо преди?

# 95
  • Мнения: 8 222
Завишени са. Това са го казвали самите учители по физическо на родителските срещи, когато децата ми бяха 3-4 клас. Тогава споделяха, че има спуснати нови нормативи и стойностите, заложени в тях за шестица са на практика недостижими. Специално при моите деца, при няколкото различни учители по физическо, които са имали в различните години, никога не е било проблем, че имат поставени по-ниски оценки върху нормативите. Компенсират го с участие, разни практически изпитвания, което си нямам и представа какво точно е, и в крайна сметка получват шестица за годината. И пет да им оставят обаче, ми е все тая.

# 96
  • Мнения: 40 725
Е, ако са завишени спрямо моето време явно не мога да коментирам. Но и не виждам защо трябва да са... Някой няма ли сравнителна таблица?

# 97
  • Мнения: 6 871
Завърших през 2014.
Ненавиждах часовете по физическо основно поради това, че нищо не се преподава, а все те изпитват на нещо и все покриваш някакви нормативи. Цялото това упражнение, докато някой на заден фон ти се сърди, че не бележиш точка за отбора, използвайки определени епитети. В час по математика не те карат да решаваш задача без да ти обяснят основни принципо, по литература не те изпитват без да са ти дали да прочетеш произведението, но по физическо трябва да направиш 75 коремни преси в третия час от първия срок без това да сте правили и по седем като упражнение.

# 98
  • Мнения: 40 725
Е, то за коремните преси какво да се обяснява? Те са си обща култура. Мислех, че се оплакваш, че никой не ти е обяснявал за греда, успоредк,а баскетбол... На нас обаче ни обясняваха преди да почнем упражнения.

# 99
  • Мнения: 6 871
Не се оплаквам, Черна станция.
За мен е логично преди да те накарат да направиш 75, в предходните часове да сте загрявали, да сте правили коремни преси и постепенно да има градация от седем до 75. Може ли едно здраво 14-годишно момиче да направи за първи път в час 75 коремни преси от раз? Може. Разумно ли е и възпитава ли нещо това? Не мисля.
Може да тръгнем от презумпцията, че здравите 14-годишни би трябвало да могат това и онова по физическо, но тогава трябва да използваме същата и за други дисциплини.
Който много предполага, здраво се излага.

# 100
  • Мнения: 40 725
Не се оплаквам, Черна станция.
За мен е логично преди да те накарат да направиш 75, в предходните часове да сте загрявали, да сте правили коремни преси и постепенно да има градация от седем до 75. Може ли едно здраво 14-годишно момиче да направи за първи път в час 75 коремни преси от раз? Може. Разумно ли е и възпитава ли нещо това? Не мисля.
Може да тръгнем от презумпцията, че здравите 14-годишни би трябвало да могат това и онова по физическо, но тогава трябва да използваме същата и за други дисциплини.
Който много предполага, здраво се излага.

Ама това са тестове, цели се да се види кой колко може и колко са кекави децата.  Иначе ми е странно, че имало 14 годишни момичета, които вкъщи или на фитнес не правят коремни преси и не знаят как се правят. А и баш за коремни преси не трябва кой знае каква загрявка. Вие го изкарвате като олимпийско състезание. В часовете май няма време за ОФП, за съжаление - малко е времето и децата е по-добре да поиграят нещо. Ако цял час ги карат да правят преси, лицеви опори и скокове родителите първи ще вдигнат врява.  Аналогията с другите дисциплини не е правилна - тук говорим за обичайни умения. Или и за ходене трябва някой да им преподава?

# 101
  • Мнения: 3 048
Това ни връща на въпроса каква е целта на часовете по ФВС? Стремежът да се установи колко кекави са децата без никакво последствие е напълно безсмислен.
Въпросът е дали часовете по ФВС могат да те подготвят да направиш Х коремни преси и само, ако отговорът е да, тогава да те тестват в тези часове дали можеш да ги направиш.
Те, децата, могат и други знания да придобият на места извън училище, но изпитванията там са върху това, което се очаква да е усвоено в училище.

# 102
  • Мнения: 387
Нормативите не мерят кекавост. На ходене никой не поставя оценка.

# 103
  • Мнения: 40 725
Кекавостта е в долния край на скалата, топ форма е в горния. И покриването на нормативи дава информация къде горе-долу по скалата се намира кондицията на конкретно дете.
И аз не одобрявам сваляне на оценки, но ако това не се прави (май го правят само отделни изкукали даскали) не виждам какво толкова ви пречат тези нормативи. Не ви ли интересува дали детето ви е "дроб" или в кондиция?

# 104
  • Мнения: 3 048
А дали има родител някъде, получил в школо съобщение, че детето му има проблем по тази линия и трябва да вземе мерки.
При обявени от учители по физическо нормативи за неадекватни, какво показва непокрития норматив на родителя, който чува, че Х, който е национален състезател по еди-си-кой спорт също не е покрил този норматив. Непокрива ето на норматива на Х е по-различно от това на дете с проблем, ама както са организирани нещата това не се регистрира.
Всеки родител има идея колко се движи детето му и в каква форма е, където обаче са на граница нещата,   часовете по ФВС би могло да дадат сигнал на родителите, ама не мисля, че точно така става.

Общи условия

Активация на акаунт