Нашите орхидеи – тема 39

  • 30 496
  • 742
  •   1
Отговори
# 180
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Дендробиум Белла (Бейа) ода е. Мойте трите имат кейки, които растат и гонят първите. Но цвят за сега е рано да има. Младички са още.

# 181
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Angela61 , благодаря Hug Имах и аз някакъв такъв спомен (при нас му казват Бери Ода), но ми попадна някъде из групите снимка на подобен цвят и пишеше Хибики ... та затова започна едно чудене Thinking
Ето и една цъфтяща Ванда

Последна редакция: ср, 06 юли 2022, 16:18 от BЕЩИЦА

# 182
  • Мнения: 6 386
Аз го знам като Dendrobium Berry Oda.
Супер непретенциозна и цъфтелива орхидея.

# 183
  • Варна
  • Мнения: 2 031
Аз го знам като Dendrobium Berry Oda.
Супер непретенциозна и цъфтелива орхидея.

Коя, къде, как ? Моята Бери Ода е инат, орхидея с характер.Не детска градина, а вече имам детски летен лагер. JoyОт 2 години е при мен ( мисля), цъфтеж няма, за сметка на това ме засипва с бебета и нови разтежи. Ако не цъфне до другата пролет вероятността да и търся нов дом е голяма. Предупредена е да си знае.Grinning

Вещица, липсваше в темата. Радвам се, че се появи. Беше удоволствие да споделя кейки, пък и определено теб повече те слушат дендитата. Вандата е разкошна. Simple Smile

Последна редакция: ср, 06 юли 2022, 20:26 от floren

# 184
  • София
  • Мнения: 3 885
Бери Ода преобразува цветните пъпки в растежни, ако му е топло.
Аз се сдобих с един Kellion-пелорик /най-вероятно/ днес.

# 185
  • Варна
  • Мнения: 2 031
Рая, две зими експериментирах с моя " Бери Ода". Едната беше на нормална стайна температура - резултат бебета. Тази зима беше на остъклена югозападна тераса. Студено с оскъдно поливане ( само опръскване). Резултат- цяла зима поне нямаше бебета. Запролети се( затопли се) и пак започна бебеправенето. Преди може би 2 седмици поизчистих малко бебета. Но са тръгнали нови, та така. Simple Smile

# 186
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 971
Да, Бери ода. Грешката в наименованието си е моя (памет, какво да я правиш).
Сдобих се с две мини фалчета и чакам едни миниатюри (като тези, които ми загинаха като ме нямаше). Чакам и един хибрид от катасетум и още нещо си с черни цветове. Май е като този, дето тук показвахте. Днес си купих и една млада Sedirea japonica. Прилича много на фалче, но цветовете са различни и имат аромат на лимон/цитрусови. Мойта ще я почакам да цъфне, че е младо растение.

# 187
  • София
  • Мнения: 771
ВЕЩИЦА, тая ванда май не е онази ванда... Значи имаш нова? Разкошна е! Heart Eyes

Цъфна ми посред лято една любима пеперуда:

# 188
  • Мнения: 58
Много красиви орхидеи, момичета!
Да се похваля и аз. Тази Брасия цъфтя януари месец и вчера като я поливах, видях това.
Цъфти така
Беше на западен прозорец близо година и половина, но не цъфтеше и я преместих при фалчетата на източен прозорец. Е, явно ѝ хареса там. Това е най-новата булба и коренчетата са във въздуха. Скоро щях да питам дали да я пресаждам, че се катери така, но разбрах...не.

# 189
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Добро утро, момичета. HugПонеже не съм много спец, да се допитам до вас- имам ли основания да смятам, че това виолетовото на снимката е огнище на фузариум? Thinking Бяла е орхидеята.


Андре,баш онази си е. На такъв зор ме подлага, че само втора ми липсва Joy
Може би ти прави впечатление, че са по-светли цветовете - така е, но в началото винаги са по-светли и с времето наедряват и потъмняват. Явно е характерно за вида. Ето снимка от днес

# 190
  • София
  • Мнения: 3 885
BЕЩИЦА, това на корена най-вероятно е увредено при забиването на подпорката. Оцветяването също е от нея. Не е опасно, само дразнещо.

# 191
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Хм….Мислиш ли…. Не е наранен коренът. Отрязах един друг и вътре също е виолетово…

# 192
  • София
  • Мнения: 1 871
Здравейте! Възхищавам се на прекрасните ви орхидеи и на уменията ви да се грижите за тях! Преди пет години приятелки ми подариха орхидея,  но аз нямах никакво понятие какво да правя с нея, четох, четох, уж вървеше добре, но накрая като спря да цъфти и  почнаха да  й падат листата, реших, че е умряла. Много по-късно попаднах на тази тема и досега само ви четях, а снощи попаднах в Мосю Бриколаж на една драстично намалена орхидея, която искам да спася. Ето как изглежда:
Скрит текст:
Корените са зелени. Сега не смея да предприемам нищо, преди да се допитам до вас. Разбрах, че не трябва да я пресаждам. Ще я оставя три-четири дни да свикне с новия дом, ще я поставя в стая със западно изложение, на около 3 метра от прозореца, който е със силно надиплени пердета, т.е. няма да я пече директно слънцето. Като пипам субстрата, ми изглежда влажен. И после какво следва? Извинявам се за много въпроси, но страшно ми се иска този път да си отгледам орхидеята, а не както стана с първата ми, подарената. Благодаря предварително на всички, които ще ми помогнат да се справя!!!

# 193
  • Мнения: 36 411
Те по принцип обичат да са залепени за прозореца, даже и без перде. Стига да не ги пече слънце - примерно прозорец, който гледа към сенчеста улица, е идеален.
Според мен, тази орхидея изглежда перфектно, само дето не цъфти в момента.

# 194
  • Мнения: 6 259
И аз мисля че е чудесна. Но съдейки по бледите корени, субстрата надали е влажен-тоест за киснене е. Три метра от прозорец си е направо сянка, там няма да има много шанс.

Общи условия

Активация на акаунт