Нашите орхидеи – тема 39

  • 30 599
  • 742
  •   1
Отговори
# 195
  • София
  • Мнения: 1 872
Ще я сложа в такъв случай до североизточен прозорец, на около 60 см от стъклото, защото там няма пердета. А ще има ли опасност за нея, ако прозорецът е отворен и става течение? Снимах и корените отблизо:
Скрит текст:

# 196
  • София
  • Мнения: 3 913
BЕЩИЦА, погледни, дали всички оцветени участъци не са в една линия - това е сигурен признак, че е от подпорката. Видя ми се наранен коренът на мястото на оцветяването, но дори и да не е, боята се просмуква в тъканта.
Може и да греша, но на боядисване ми прилича.

# 197
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Благодаря, Рая Hug В крайна сметка, тъй като на доста места видях такова красиво оцветяване, реших да действам радикално - клъцнах де що намерих червенко и сега съм топнала корените в един препарат, дето миналата година ми го препоръчаха в една аптека точно за борба с фузариум. Някакви водорасли били, не знам какви. Довечера ще обърна и листата ще накисна. След няколко дни и с топсин ще третирам, за всеки случай - и без това е по голо дупе Убавицата, поне да използвам максимално ситуацията.

Пропуснах да ви кажа, че тази година най-сетне успях да видя каква всъщност е "най-скъпата" ми орхидея - онази, от томболата. Dendrobium Aphyllum
Изглежда така

Ама моята е така Joy

За награда, дето цъфна, я преместих от този напръстник в малко по-голям...

Последна редакция: чт, 07 юли 2022, 12:48 от BЕЩИЦА

# 198
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
Ще я сложа в такъв случай до североизточен прозорец, на около 60 см от стъклото, защото там няма пердета. А ще има ли опасност за нея, ако прозорецът е отворен и става течение? Снимах и корените отблизо:
Скрит текст:
Хубави са корените, а и самата орхидея като цяло. Само дето не е цъфнала. Обичат полусянка и не много поливане. Само да не я огрява слънце, че изгарят листата. Температури около 16-26 градуса. Третирай я като суколентно. За сега не я мести, но я наблюдавай. И ако имаш някакво съмнение, първо питай тук. Момичетата знаят много от опит и биха ти казали как да действаш.

# 199
  • София
  • Мнения: 771
ВЕЩИЦА, ще стане.... Grinning Grinning
Още десетина (двайдет) годинки само и ще ни я покажеш по-отрупана от тази на снимката.
В интерес на истината, аз помня как изглеждаше и доста е дръпнало. Че и цъфнало,браво на теб!
Според мен розовото е типичен фузариум.

# 200
  • Варна
  • Мнения: 1 951
Andre, наистина тази година вече заприлича на растение. Досега бяха едни тънки като конче`та само, а в момента пусна два нови растежа, демек, ако не го гътна, догодина ще имам двойна доза цвят Blush

# 201
  • Мнения: 197
Здравейте! Дали това са листни въшки? Как да ги третирам? Имам чувството, че стана откакто сложих орхидеята в керамична кашпа.. Или просто самата орхидея е била така още при купуването. Благодаря ви 🌞

# 202
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
Много са дребни, но напръскай с инсектицид 2-3 пъти през около 7 дни и наблюдавай дали ще изчезнат.

# 203
  • Мнения: 5 388
Аз от снимката нищо не мога да разбера, но ако въшките са бели и мъхести вземай мерки веднага и я отдели от другите цветя. Памуклийките се убиват само с препарат и могат да плъзнат из всички саксии.

# 204
  • тук и там
  • Мнения: 11 541
Аз ей сега си купих една красавица. Да имам и тук(в Бг). После ще я подаря на майка ми да си я отглежда. Разговарях с момичето в магазина,орхидеите бяха в прозрачни кашпи..та стана дума ,че моите са в непрозрачни. Та момичето ми каза, че задължително трябвало да са в прозрачни саксии(кашпи).
Направо ме разстреля..После  се чудя що не ми вървят орхидеите..Confused

Утре ще я снимам , че сега е лоша светлината..

Последна редакция: сб, 09 юли 2022, 21:11 от Кайсия

# 205
  • Мнения: 5 388
Не е задължително да са в прозрачни. Ако имат проблем, той е другаде.

# 206
  • тук и там
  • Мнения: 11 541
Ами на мен ми каза,че корените и трябва да са на светло и да са в прозрачни саксии. Кое е вярното сега? Моите са в тъмно сиви непрозрачни кашпи(тези в Белгия)..

# 207
  • Мадрид / София
  • Мнения: 5 999
По-добре е да са в прозрачни, че да можеш да ги наблюдаваш, а и корените да поемат светлина. Но не е задължително. Може и в не прозрачна. Там обаче се иска да си по-опитен за да можеш да се ориентираш ако почва някой болестен процес. Аз лично предпочитам прозрачни или ако не са, да са такива с много дупки, че да виждам корените в какво състояние са.

# 208
  • София
  • Мнения: 771
Чак пък задължително...
Доста крайно изказване. Прозрачните кашпи не гарантират "вървене" на орхидеите.

# 209
  • Бургас
  • Мнения: 2 137
Това лято орхидеите които са в кухнята с повече източно изложение се раздадоха. Имам си двойна пъпка 😄

И тази белуша направо избухна
с три разклонения от главния цветонос. Вече почнаха да капят първите цветове, но и удължава цветоносите с още 3-4пъпки

Последна редакция: нд, 10 юли 2022, 11:51 от maya_76

Общи условия

Активация на акаунт