Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 577
  • 841
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 6 290
Привет,

обмислям купуването на гарсониера в района на Манастирски ливади. И тъй като виждам, че сте опитни в сферата, питането ми е кое е по-удачно за инвестиция с цел отдаване под наем - гарсониера или двустаен?

Двустаен според мен, дори и мини да е от 45 кв.м.

# 46
  • Мнения: 9 866
Имате ли мазета по 1-2 квадрата, в НС? Тях как ги давате? Към ап., Нали? Подобряват ли стойността на наема?

И искам да питам и в тази тема. Под наем, НС - в МанЛи изток, или в Кръстова вада, недалеч от околовръстното? Кое върви по-добре? Все мисля за МанЛи, но пък нз.

И моля ви, спестете си коментарите как тоя и оня квартал за нищо не ставали. Щом питам, и съм приготвила парите, значи имам мнение по темата. Благодаря

# 47
  • Бургас
  • Мнения: 6 007
А според мен гарсониера.
Колкото по-малко жилище, толкова по-малко струва, толкова по-евтино ще е доремонтирането и обзавеждането.
Разликата между наема на гарсониера и малък двустаен не е голяма, а покупната цена - да.
Ръководя се от този принцип при моите инвестиции в София. На цената на двустаен можеш да вземеш две гарсониери или две студиа при късмет, които да отдаваш под наем сумарно за повече, отколкото ще вземеш за един двустаен.

Мазета нямам.

# 48
  • Варна
  • Мнения: 5 142
Маза според мен би потрябвала на наемател единствено ако е с кола - да си държи гумите, иначе няма нужда.

Двустайните също мисля че са по-практични и по-търсени. Кой обича да спи в хола и да готви изгонен в 7 кв кухничка?
Не е вярно, че с парите за двустаен може да се купят две гарсониери. Освен ако не е някакъв двустаен 100 кв с 50 кв тераса.

# 49
  • Мнения: 9 774
Имате ли мазета по 1-2 квадрата, в НС? Тях как ги давате? Към ап., Нали? Подобряват ли стойността на наема?

И искам да питам и в тази тема. Под наем, НС - в МанЛи изток, или в Кръстова вада, недалеч от околовръстното? Кое върви по-добре? Все мисля за МанЛи, но пък нз.


Щом в Кръстова вада е чак към Околовръстното, тогава МанЛи, ако все пак е в относително облагородена част.

# 50
  • Бургас
  • Мнения: 6 007
Двустайните са по-практични, спор няма, но тук говорим за инвестиция и възвръщаемост, т.е. най-добро съотношение вложени пари - получен наем.
Парите, дадени за двустаен в София са много повече, отколкото дадените за гарсониера, а наемът в най-добрия случай със 150-200 лв. по-голям.
По-малко жилище по-бързо се избива, освен първоначалната инвестиция си има и ремонт, и дообзавеждане, и нотариални такси при прехвърляне, и данъци, и т.н.
Най-добре ще е ако е маломерен двустаен - 40-45 кв.м., или гарсониера с възможност за преустройство в двустаен.

# 51
  • Мнения: 2 041
Маза според мен би потрябвала на наемател единствено ако е с кола - да си държи гумите, иначе няма нужда.

Двустайните също мисля че са по-практични и по-търсени. Кой обича да спи в хола и да готви изгонен в 7 кв кухничка?
Не е вярно, че с парите за двустаен може да се купят две гарсониери. Освен ако не е някакъв двустаен 100 кв с 50 кв тераса.
Това с отделна кухня, било и 7 кв. си е по-добре от кухня в стаята, общо 18-20 кв. м.
Масово едностайните в София НС са такива.

# 52
  • Варна
  • Мнения: 5 142
Това с отделна кухня, било и 7 кв. си е по-добре от кухня в стаята, общо 18-20 кв. м.
Масово едностайните в София НС са такива.
Мислех че сравняваме гарсониера с двустаен, не с едностаен.

# 53
  • Мнения: 9 774
Е чакайте сега - гарсониера=стая и отделна кухня, 2-стаен=отделна спалня, хол и отделна кухня (старото строителство) или отделна спалня и кухньохол (ново строителство или преустроена гарсониера), едностаен=това да не е т.нар. еднопространствен или студио (на новоговор), преди му се казваше боксониера=стая с кухненски бокс.

# 54
  • Мнения: 6 290
В питането се споменава Ман ливади. От там направих извод за еднопространствено помещение. В квартала няма стари соцсгради, където има отделна кухня 7 кв.м. Та предвид квартала смятам, че маломерен двустаен е добър избор. Наемателите са с прилични професии работещи в мол България или околностите. Често чужденци, които няма да предпочетат да живеят в еднопространствено помещение. Малка холокухня и спалничка би ги устроила идеално с наем около 600 лв, защото им плащаха до скоро по около 400 лв за квартира, а в едностаен и малък двустаен все има кухня и баня - най-скъпите помещения, но такова малко жилище на хора с прилична заплата трудно се отдава. Даже понякога излиза по-скъпо, защото се налагат поръчкови решения, за да се осигури все пак някакво практично и функционално обзавеждане.

rumka833, мазе не съм преотстъпвала. Дай го на някой от входа ако иска под наем, ще си на плюс! Сложи обява вътре, много често се намират хора нуждаещи се от повече складова площ! Заради него никой няма да даде повече пари за жилището.
При еднакви имоти и сгради като изпълнение, защото хората се впечатляват от това при НС , мисля все пак Ман ли е по-добре спрямо Околовръстното на Черни връх.

Последна редакция: ср, 15 юни 2022, 17:00 от drago_2008

# 55
  • Варна
  • Мнения: 5 142
То пак зависи от конкретната маза, но като знам в повечето колко влага има и колко се краде... едва ли ще има желаещи. Ние сме в НС на около 10 години, блокчето отдавна е слегнало, но в мазата картон и текстил мухлясват за седмица. Само метал и пластмаса можем да държим там...

# 56
  • Мнения: 2 192
Предлагала съм мазето, до сега само един го е искал.

Моят наемател реши да остане. Уж всичко си договорили с брокера, но днес собственикът се отметнал и променил условията (или брокерът се е надявал да склони някого - я наемателя, я наемодателя) и са му поискали 75 процента комисион + депозит, равен на два месечни наема, всичко - 5 хил.лв. наведнъж. Май даже и наемната цена е вдигнал, но не разбрах на 100%.
Споделям го това като опит, макар и чужд.

# 57
  • Мнения: 2 465
Мазето не давам към апартамента. Ползвам си го аз. То е голямо - 8 кв.м., но в самия апартамент има достатъчно гардероби, ракли и място за съхранение.

Румка, бих предпочела Ливадите пред Вадите /близо до Околовръстното/. Има доста комуникативен транспорт и в последните 25 години все пак кварталът се развива и облагородява. Не знам дали във Вадите вече имат канализация като хората.

# 58
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 795
Мисля, че хората сега търсят да купуват апартаменти, за да си спасят спестяванията, който ги има, предвид инфлацията. Инфлацията изяжда спестяванията и повишава цените на всичко, вкл. имотите.
А който има за продаване, ще се въздържи за сега, защото не се знае какво ще се случи и колко може да се промени стойността в близко бъдеще. Наемите ще растат, но може би не толкова, защото на хората доходите фактически намаляват, заради инфлацията, даже и да има някакво повишаване на заплатите, и ще се повиши безработицата и рискът е да няма достатъчно наематели.
Писах, че ми се обаждаха брокери дали не е свободен апартамента в Лозенец, и няколко ме попитаха дали не го продавам случайно.
Имам едно място в Банкя, един декар някъде, което мислех да продавам, купено е през 2008 за 65000 евро, но сега и аз ще се въздържа, не ми е спешно. Разходите за мястото не са високи, данък и смет, така че и да стои, няма да ми натежи на бюджета.

# 59
  • Мнения: 9 774
Гликоза, наглеждай си парцела в Банкя, че там местните са едни... Ходи периодично, прави нещо по него, най-добре със свидетели. Не се шегувам.

Общи условия

Активация на акаунт