Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 462
  • 841
  •   1
Отговори

Анкета

Да се преброим:  

Опции:

# 30
  • Мнения: 39
Зависи може би от възрастта на наемодатели/наематели и сумата на месец. Аз лично съм забелязал, че с хора под 40 години е много по-лесно. Стига да са интелигентни естествено. Simple Smile
При мен от 5 години хазяите не са поискали да влезнат нито веднъж, лятото даже не се виждаме и за наема и го изглаждаме септември. Когато от едната страна са коректни, обикновено са и от другата.
Иначе да, в чужбина е по-различно, но там наемът е практически доживотен, там наемател практически не можеш да го изгониш и подборът затова е много по-строг. В Бг и едните и другите нямат особена защита. Simple Smile

# 31
  • Мнения: 68 370
Когато от едната страна са коректни, обикновено са и от другата.


Не винаги, не винаги..

# 32
  • Мнения: 1 878
Гласувах с двете едновременно, въпреки, че в момента не съм нито едното нито другото. Наемател съм била в София, Варна и НюЙорк, наемодател във Варна.
Не виждам икономическа логика да се намаля наема към днешна дата, когато цените на всичко фучат нагоре.
Той пазарът с наемите си се саморегулира чудесно.
Няма българин, който да даде 1300 лв за двустаен във Варна или Бургас за дългосрочен наем.
А има, има. Приятелско семейство нае точно за толкова в център с паркомясто - нова сграда, дневен тракт с 2 спални, ново обзаведен ( много държаха на това никой да не е спал на матраците, особено на очаквания наследник ) с Икейски мебели.

Единственото логично за намаляне на цените на наемите е голямото предлагане и малко търсене.
И моето наблюдение е като на Съншайн:
Според мен наемите на новите сгради с прилично направени апартаменти вървят нагоре,.... На фона на изобилието от нови сгради и нови апартаменти старите се отдават само благодарение на по-ниския наем. Това поне е моето наблюдение върху ситуацията..
Редно е да се отбележи, че семейството във вашия пример е наело апартамент, който по стандартите за НС се води 3-стаен, а Диди споменава наем за 2-стаен.

# 33
  • Мнения: 9 685
Зависи може би от възрастта на наемодатели/наематели и сумата на месец. Аз лично съм забелязал, че с хора под 40 години е много по-лесно. Стига да са интелигентни естествено. Simple Smile

Когато от едната страна са коректни, обикновено са и от другата.


Не съм съгласна и с двете твърдения - нито възрастта, нито интелигентността има общо с коректността. Възпитание се изисква, интелигентните не е задължително да са възпитани. А за възрастта - повечето ни наематели са били под 40 години, но връзка с коректността също няма.

Поне аз смятам, че винаги сме били коректни - всичко е било изчислявано до стотинка, не сме досаждали по никакъв начин - среща веднъж месечно, през останалото време никакъв контакт. Но неплащане на наеми, сметки, мърсотия, чупене е имало достатъчно.

# 34
  • Мнения: 25 675
Преди много години, първата ми наемателка беше жена на 50г някъде, с висше и добра визия. За година и нещо толкова ядове си имах с нея. То не беше улично коте прибрала, и унищожило ламината; оплаквания от съседите, че вдига шум и трябва да викат полиция; неплатен домоуправител за 6м (моя грешка, тогава още не знаех).Накрая се изнесе по терлички без да плати последния наем и сметки за мсец и половина. Счупен плафон в банята, и издрани дивани от котето. Все за моя сметка.
От тогава научих някои неща, както и се уверих, че нито възраст,нито образование са гаранция за коректност.

# 35
  • In the land of Never Never
  • Мнения: 1 790
Нещо като че ли има повишаване на търсенето. Последните десетина дни ми звънят фирми почти всеки ден и питат свободен ли е апартамента в Лозенец. Има ли някой такова впечатление? И преди ми се е случвало, но толкова много и в такъв кратък период, не. Или Лозенец е станал много модерен. При тези дупки по улиците и тротоарите, не виждам с какво.

# 36
  • София
  • Мнения: 68
Нещо като че ли има повишаване на търсенето. Последните десетина дни ми звънят фирми почти всеки ден и питат свободен ли е апартамента в Лозенец. Има ли някой такова впечатление? И преди ми се е случвало, но толкова много и в такъв кратък период, не. Или Лозенец е станал много модерен. При тези дупки по улиците и тротоарите, не виждам с какво.


На мен ми звъняха от две агенции, за апартамента в Хладилника.
Последният път беше преди месец.
Лозенец и Хладилника винаги са били желани, а на последък Кръстова вада, донякъде може би и заради новите бизнес сгради които се построиха по ул. Филип Кутев и не само.

# 37
  • Мнения: 2 184
През последния месец ми звъняха поне от 10 агенции, но го отдадох на това, че миналата година по това време го бяхме пуснали.
Аз май предизвиках съдбата: днес съвсем изненадващо наемателят ни каза, че напуска. Нямах нагласа точно сега да търся други наематели 😁 И ще видим дали толкова добре ще успея да си подбера следващите.
П.п. Ако го пуснем веднага (обмислям да го оставим празен до септември, ако в момента не получим добър наем) задължително ще искам двоен депозит.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 5 065
А сега ще вдигате ли наема за новите наематели и ако да - с колко?

# 39
  • Мнения: 68 370
С какви мебели обзавеждате, и на колко време ги сменяте?

# 40
  • Мнения: 2 184
А сега ще вдигате ли наема за новите наематели и ако да - с колко?
Ще го вдигаме, да. Ще пробваме +20%.
Около час от публикуване на обявата във ФБ-групата на блока и имам 6 запитвания. Не съм сигурна доколко бъдещите наематели са психически подготвени за по-високите наеми и какви са очакванията, но в мой интерес е да пробвам. Най-малкото, за да мога да го поддържам в приличен вид.

# 41
  • Варна
  • Мнения: 5 065
https://manager.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%89%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0 … cXdJWe-bUY8U3DdXU

Не съм запозната с пазара в чужбина, но ако данните са действителни, то статийката е интересна.

# 42
  • Мнения: 1 994
В статията по ми бяха интересни средните цени за покупко продажба Wink

От началото на юни всекидневно имам обаждания от брокери за апартамента във Варна, който последно е бил на пазара на наемите през 2017 . Явно има голямо търсене ...


Редно е да се отбележи, че семейството във вашия пример е наело апартамент, който по стандартите за НС се води 3-стаен, а Диди споменава наем за 2-стаен.
Права сте, явно в моята глава се върти още американския начин.

# 43
  • Мнения: 2 184
За Варшава е горе-долу вярно, ако съдя по служебното ни жилище. Само дето като стойност беше по-скъпо, в гъзарски затворен комплекс, а наемът - по-висок.

# 44
  • Мнения: 471
Привет,

обмислям купуването на гарсониера в района на Манастирски ливади. И тъй като виждам, че сте опитни в сферата, питането ми е кое е по-удачно за инвестиция с цел отдаване под наем - гарсониера или двустаен?

Общи условия

Активация на акаунт