Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 592
  • 841
  •   1
Отговори
  • Варна
  • Мнения: 5 204
Добре дошли в тема 27 за обмяна на информация, свързана с пазара на отдаването и наемането на имоти. Отново с пожелание за успех и взаимна коректност както между наемодатели и наематели, така и между потребителите в темата.

Предната тема:  https://www.bg-mamma.com/?topic=1421534

# 1
  • Мнения: 244
Благодаря за новата тема. Гласувах нито едно от посочените, тъй като в момента живея в собствено жилище и нямам други жилища за отдаване, но съм била наемател 2 пъти за по година и половина през 2005-2006 и 2019-2020.

# 2
  • София
  • Мнения: 1 121
Гласувах за наемодател.
Досега не съм била от другата страна, но винаги съм подхождала с разбиране и уважение към наемателите ни, но съм и случвала на читави хора и не са ми правили проблеми. Сега започваме да правим един апартамент близо до Мол България. Цените за една година са скочили ужасно много. Поръчахме кухня и плочки за баня скоро, но миналата година по същото време пазарувахме материали за други два апартамента, които правихме и просто разликата е значителна..

Благодаря за новата тема 🌸

# 3
  • Мнения: 176
Дългогодишен наемодател, който знае какво е да си от другата страна.
Някой беше писал дали да очакваме предоговаряне на наемите. Ами освен надолу, друга посока, ако няма ъпгрейт на жилището няма как да кма 😁
В момента се случва това, че ако наематели напуснат имот, който са наели 2018-2020 г, ще им е по-изгодно да си намерят жилище. Има поевтиняване на реални обяви с поне 100 - 200 лв надолу. Помня тогава няколко мои приятели търсеха двустаен Южен район и широк център под 700-750 лв буквално бяха соц мебели и баня и нормални не лукс над тази сума.



# 4
  • Мнения: 29 371
Нали се сещате, че има много фалшиви обяви с цел прилапване на клиенти за комисионна.
Как точно тези хубавите, модерните, пък и евтините са "току що отдадени" на друг, но пък имат подобни в района?!?

# 5
  • Мнения: 9 794
Всички показани обяви са с евтин ремонт/мебели, като за наематели. Няма нищо лошо в това, разбира се. Част от тях не са 2-стайни, а са си гарсониери (стая и кухня), дори и без преустройство. Така че като сравняваме с наем за 2-стаен, предполагам, че 2-стаен младите имат предвид кухньохол и отделна спалня, а не хол с легло и отделно кухня, дори да е с трапезна маса.

Казвано е и преди в темата - масовият наемател, който търси изгодна квартира, няма нищо против Виденов и подобен клас мебели, особено ако са нови или сравнително нови и не се разпадат.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 5 204
С две - три подбрани обяви не може да се илюстрира пазара, защото всеки показва това, което му е изгодно. 
Не виждам икономическа логика да се намаля наема към днешна дата, когато цените на всичко фучат нагоре.
Той пазарът с наемите си се саморегулира чудесно.

Аз съм наемодател от миналата година, но студентските си години и малко след това - прекарах като наемател. Наемала съм и сама, и с гаджета, и със съквартиранти. По една или друга причина смених доста квартири в различни квартали на Варна. Може да се каже, че имам лични наблюдения от всяка точка на града. Към момента опитът ми като наемател е доста по-голям. Имах късмета да попадам все на читави хазяи. Сега, след като съм от другата страна, се надявам на същия късмет.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 6 023
Изобщо нямам впечатления, че наемите падат, даже напротив. Вчера ми се мерна обява в Бургас - двустаен, в прилична сграда, нов, с уреди, че и чаршафи. 650 ЕВРО! И отдолу се избиваха да питат как да го наемат. В една от украинските групи това. Тук наемите са скочили безумно, което се отразява и на българските наематели. Във Варна било същото.
В София от есента търсенето ще се увеличи, като надойдат студенти, български, чуждестранни и т.н. То не че имам нещо за отдаване, де.
Тук в Бургас ще купувам две паркоместа. Наемът им е почти колкото апартамент, а инвестицията - нищожна.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 5 204
Много интетесно как всеки повтаря, че заради украинците наемите станали двойни и същевременно досега не съм прочела ни един да е съгласен да отдаде на украинци.

Няма българин, който да даде 1300 лв за двустаен във Варна или Бургас за дългосрочен наем.

# 9
  • Мнения: 2 046
В момента съм наемодател, но съм била наемател в чужбина.
Не мога да преценя накъде отиват цените на наемите. Търся за познати хубав тристаен над 100 кв. м. в Полигона, Дианабад или Мусагеница, но в имот. бг няма нищо, което да е ок и да е до 1500-1600 лв. . Гледам от 2 седмици. Единствения, който беше с хубаво съвременно обзавеждане и беше 1600 лв. и изчезна за 2 дни от обявите.

# 10
  • Бургас
  • Мнения: 6 023
Диди, и аз се чудя. Явно искат безумни пари, за да си покрият риска от внезапно напускане или щети. И има кой да ги дава. Моята брокерка също твърди, че пазарът тук е полудял и едва намира жилища за българските си клиенти.

# 11
  • Мнения: 25 749
Записах се с и 2те едновременно, защото давам 2 малки жилища под наем, от много години (особено едното е с  наемател от 10г), но и  вмомента съм под наем в чужбина и виждам много инресна гледна точка. Всъщност то никак не е лошо да си под наем,като се замисля.

# 12
  • София
  • Мнения: 1 121
Според мен наемите на новите сгради с прилично направени апартаменти вървят нагоре, а наемите за апартаментите, в който наемодателят не иска много-много да влага и са с по-похабени и стари мебели вървят надолу - за да ги отдадат все пак. На фона на изобилието от нови сгради и нови апартаменти старите се отдават само благодарение на по-ниския наем. Това поне е моето наблюдение върху ситуацията..

# 13
  • Варна
  • Мнения: 5 204
Стар апартамент в стара сграда, но актуално обзаведен и чист по нищо не отстъпва на нов апартамент в нова сграда, според мен. Дори съм виждала обяви за квартири в чисто нови сгради, оня ден въведени в експлоатация, НО вътре бай хазяин набутал набързо 40 годишни мебели и матраци, изпечени от слънцето пластмасови столове и ел уреди от миналия век. Много отвратително.

# 14
  • Мнения: 1 878
И аз това не го разбирам. По-добре да се предлага  необзаведен в такъв случай, отколкото овехтели и амортизирани мебели и уреди.

Общи условия

Активация на акаунт