Отдаване и наемане на имоти - какво се случва реално? - ТЕМА 27

  • 32 564
  • 841
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 2 375
Благодаря за темата!

Не може от извадка от няколко обяви да се прави генерално заключение.
Ето и една друга извадка.


Трябва ли да направя извод, че наемателите вече нямат връзка с реалността? 😂

Проблемът с необзаведените апартаменти, е че всъщност обикновено става дума за полуобзаведени. А обзавеждането на кухня е половината, а често пъти и повече от цялото останало обзавеждане.

# 16
  • Мнения: 29 272
Това първото ми се струва фейк. Не може да има толкова заблудени и нагли хора.

Втората също, но една идея по-нормално звучи. Ще потърсят, почакат, пък ще си вдигнат бюджета с 200 лв.

# 17
  • София
  • Мнения: 68
Здравейте, и аз следя във ФБ групите, попадам на подобни обяви. Честно казано там има хора, които се пробват да намерят нещо на тази или много близка цена.
Много често, коментари на такива обяви са, от сорта, как да не е невъзможно, има такива апартаменти на НОРМАЛНИ цени, това че другите са алчни и т.н.
Та все си мисля, че повечето е стратегия, не че не знаят реално какви са цените, ако проследиш за една седмица две такива групи ще добиеш представа какви имоти на какви цени се предлагат.
Но там търсенето винаги е с по-ниска цена от предлаганото.
Друга стратегия на подобни търсещи, е като публикуват такава обява с изключително ниска цена, примерно 350лв. След 5 дена корегира с 50лв., След още 5 пак и така, докато не намери нещо. Това съм го видял при няколко различни потребители.
Истината е че по тези ФБ групи повечето са там с идеята да намерят нещо под пазарната цена или пък да избегнат брокер, иначе изобщо не наемат.
За апартаменти с една спалня, които са над 700/750лв, обикновенно хейта е много сериозен.

Последна редакция: нд, 12 юни 2022, 21:18 от Kalin_g

# 18
  • Мнения: 29 272
Не знам дали има наемодател, който изобщо да се занимава с тези групи, със сигурност не и след една-две публикации.
Там наистина търсят на много нисък наем, съответно пълни мизерии. После се оплакват, че еди какво си не им харесва.

Писах за моя бивша колежка, която живееше на супер нисък наем (примерно сега гарсониера за 350 лв). Само мърмореше как мебелите били стари, имало мухъл в банята, миришело от мазетата, понеже беше на първи етаж, било шумно от минаващите през етажа хора и т.н.

# 19
  • Варна
  • Мнения: 5 096
На мен лично не ми пука за хейта на някакви непознати, които идея си нямат колко струва един диван или ремонт, камо ли апартамент.

....
Проблемът с необзаведените апартаменти, е че всъщност обикновено става дума за полуобзаведени. А обзавеждането на кухня е половината, а често пъти и повече от цялото останало обзавеждане.

Чак пък без кухня да се отдава... Това не е мебел, която можеш да вдигнеш и натовариш в буса ей така. Един монтаж отнема два дни. А понякога демонтаж изобщо не е възможен без щети. Отделно какъв е шансът тая кухня после да пасне в друго жилище?

п.п. Soul Free, не обобщавай така, не е коректно. Аз точно в такава група отдадох супер бързо. Наемът ми е съвсем пазарен, а наемателите - прекрасни.

# 20
  • София
  • Мнения: 4 668
И моят опит с ФБ групите беше кратък и негативен. Тук във форума много ги бяха похвалили, викам си, брех, я да ги пробвам. Катастрофа. Пускам си интернет обява в сайт, обаждат ми се 100 брокера, и за няколко дни апартаментът се отдава. В групите се търсят на 2/3 от цената му. Ами как да стане.

# 21
  • Мнения: 1 878
В Бг не е традиционно да се предлага без кухня, въпреки че жилището, което наех в София като се върнах от чужбина, беше точно такова. Изрично търсих немебелирано, защото си бях взела цялото обзавеждане. С тогавашните наематели се разбрахме да си монтирам кухня (и бойлер) за сметка на първите два наема. Успях и в бюджета да се вместя. И те доволни, и аз доволни. Имахме много коректни взаимоотношения. В Германия жилищата се отдават без кухни, мисля че вече сме го коментирали. Наемодателят грам не го интересува каква кухня ще слагаш, с какви уреди, пък как ще си я демонтираш като напускаш и дали ще ти пасне на жилището, в което се местиш. Практика е кухнята да се препродава от предишния на новия наемател.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 375
Ами точно това казвам. Най-скъпата част в обзавеждането е кухнята. А като кажат, че търсят необзаведен обикновено имат предвид полуобзаведен. Необзаведен, ама с кухня. Легло, гардероб, маса и столове са много по-евтини от кухня като инвестиция.

Изключение голямо е да намериш жилище без кухня тук.

Аз имам съвсем минимален опит с ФБ групите, но ги следя за ориентир. Опитвах да отдам гараж в Гео Милев за 200 лева. Страшен хейт беше. Пуснах го и в имот.бг и за няколко дни го взеха, че и още се обаждаха, докато сваля обявата.
Та впечатлението ми от търсенето там е, че като цяло се търсят нискобюджетни варианти. Високи изисквания на ниски цени. Според мен не им се получава. По-скоро снижават критериите и правят компромиси.

Но ако имотът е в средния към високия сегмент, изобщо не трябва да се пробва в тези групи.

# 23
  • Варна
  • Мнения: 5 096
Освен ако не искаш да го отдадеш на цената му, но в евро, и не чакаш някоя украинка да ти пише. Grinning

# 24
  • Мнения: 68 583
За мен банята е най-скъпа и трудоемка за направа.
След нея е кухнята.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 5 980
Имот без баня, поне елементарна, не знам някой да отдава.
Като си купих първото жилище, го отдадох съвсем необзаведено, за много нисък наем, даже и без кухня, защото нямах никакви пари за ремонти и обзавеждане и исках да поспестя от наема, за да го ремонтирам и обзаведа за мен. Имаше само баня, и то елементарна, не някакъв лукс. Нае го младо семейство, живяха хората три години и като им казах, че вече ще го ползваме ние, доста криво им стана. Тъкмо бяха разбрали, че чакат бебе, но пък беше шанс да си купят собствено жилище, което и направиха. Много хубави наематели бяха.

# 26
  • Мнения: 1 997
Гласувах с двете едновременно, въпреки, че в момента не съм нито едното нито другото. Наемател съм била в София, Варна и НюЙорк, наемодател във Варна.
Не виждам икономическа логика да се намаля наема към днешна дата, когато цените на всичко фучат нагоре.
Той пазарът с наемите си се саморегулира чудесно.
Няма българин, който да даде 1300 лв за двустаен във Варна или Бургас за дългосрочен наем.
А има, има. Приятелско семейство нае точно за толкова в център с паркомясто - нова сграда, дневен тракт с 2 спални, ново обзаведен ( много държаха на това никой да не е спал на матраците, особено на очаквания наследник ) с Икейски мебели.

Единственото логично за намаляне на цените на наемите е голямото предлагане и малко търсене.
И моето наблюдение е като на Съншайн:
Според мен наемите на новите сгради с прилично направени апартаменти вървят нагоре,.... На фона на изобилието от нови сгради и нови апартаменти старите се отдават само благодарение на по-ниския наем. Това поне е моето наблюдение върху ситуацията..

# 27
  • Мнения: 1 026
Tintina, стремя се да не ставам приятелка/както някой беше писал скоро/ с наемателите си - не, че и те държат на това, но ми остава приятния и мил спомен за онези, обитавали жилището ми с които сме били на една вълна относно позването  му. Някак мислейки понякога за тях им изпращам положителната си енергия и пожелания всичко да бъде така добре подредено в живота им, както са били в отношението си към мен. Това го пиша във връзка със спомена за първите ти квартиранти.

# 28
  • Мнения: 39
Аз лично предпочитам необзаведен, защото може да си го обзаведеш по твой вкус. Лошото е при изнасяне. Иначе не го разбирам това хазяин да ти влиза в жилището, било то и веднъж на половин година. 15 години живях в Германия, дори и в общежитието по време на следването никой не е искал да влиза, да не говорим за след това. При условие, че си плащаш навреме или си в нормални отношения, няма причина за недоверие. Тук особеното е, че повечето наемодатели искат да се плаща на ръка, което по някой път води до закъснения. Примерно, единият от двамата е на море, след това другият в чужбина или болен и се стига до 2-3 седмици закъснение. Много по-удобно щеше да е наемът задължително да беше по банков превод, револют, пейпал и каквото там още има, тогава със сигурност всички щяха да са доволни. Дори и наемателите не обичат да закъсняват с наема, защото им обърква сметките това. Simple Smile

# 29
  • Мнения: 6 276
Само че, в чужбина обикновено влизаш в празно жилище (говоря и за студентски квартири от първо лице и за периода, когато работех там). Договорът за наем - 27 страници. Връщаш боядисан в бяло както е бил нает. Депозитът беше огромен - 3 наема. Сметките - на името на наемателя. Законът влиза с пълна газ ако съсипеш имота. Наема се с препоръки, договор за работа с посочена заплатата, за да са сигурни, че може да плащаш. Така беше и в Германия, Флорида и в Италия.
В БГ ти философстват, че било нахално да искаш договора, за заплата не коментирам въобще; препоръки друг път; да търсиш закона да ти помогне - абсурд, 3 наема депозит в размер на 3000 лв и нагоре не искат да плащат.

И после като отдаваш обзаведен и като не ги интересува, че в договора пише да не се пробиват стени и т.н.  е направо безотговорно, наивно и глупаво да оставиш нещата на самотек.
Във висок ценови клас имоти предполагам по-различно седят нещата въпреки, че и там не е гаранция какви хора имаш насреща...

Последна редакция: вт, 14 юни 2022, 12:14 от drago_2008

Общи условия

Активация на акаунт